Foto Sherdog.com

Wbrew oczekiwaniom UFC nie zmieni jednak werdyktu sędziego Mario Yamasakiego, który na UFC 142 zdyskwalifikował Ericka Silvę w pojedynku z Carlo Praterem. Ponieważ w Brazylii pojedynki MMA nie podlegają jurysdykcji komisji sportowych, wszelkimi regulacjami i sprawami formalnymi zajmuje się sama organizacja, a dokładniej wiceprezes UFC Mark Ratner. W przesłanym prasie oświadczeniu Ratner tak tłumaczy brak zmiany werdyktu:

Biorąc pod uwagę ostrzeżenia sędziego ringowego oraz jego decyzję, że ciosy w tył głowy były zamierzone i zawodnik został za nie zdyskwalifikowany, nie jest to typ werdyktu, który może zostać poddany weryfikacji. Dlatego też dyskwalifikacja zostaje utrzymana.

Mimo porażki, która zostanie już na zawsze zapisana w jego rekordzie, Silva otrzymał od UFC kontraktowy bonus za zwycięstwo.

46 KOMENTARZE

 1. Byly, ale bez przesady tam moze bylo gora jedno trafienie w tyl glowy. Choc za usprawiedliwienie sedziego powinno posluzyc to, ze on podejmuje decyzje w ulamku sekundy, a my obejrzymy sobie powtorki i wtedy mozemy sie madrzyc 🙂

 2. E tam.

  Ostrzeżenia były w momencie, gdy nie było uderzeń w tył głowy, więc same ostrzeżenia były bezzasadne. W całym pojedynku, jedno uderzenie było faktycznie w tył głowy.

  Modelowo go wy-uchali i tyle.

 3. Ja tam widziałem więcej niż jedno uderzenie w tył głowy, moim zdaniem skoro te ciosy znacząco wpłynęły na niemożność dalszej walki u przeciwnika to dyskwalifikacja jest słuszna.

 4. @Highlander

  Joe Rogan liczył na powtórce „ciosy w tył głowy”. Doliczył się jednego. Sam Mario Yamasaki wyglądał na zmieszanego. Więc chyba ty jedyny widziałeś ich więcej.

 5. Musiałbym jeszcze raz zobaczyć powtórkę, w tej chwili nie chce mi się szukać. Faktycznie było tak, że większość ciosów, które wyglądały na uderzenia w tył głowy okazywały się trafieniami w inne punkty. Jednak wydaje mi się, że ciosów w tył było więcej niż jeden, ale mogę nie mieć racji. Jak mówiłem, nie chce mi się teraz szukac powtórki.

 6. Głupia decyzja, dali mu bonus za zwycięstwo, ale decyzji sędziego nie podważyli. Jeśli przy każdej sytuacji sędzia miałby dawać walkower za 1-2 ciosy w tył głowy to zrobiłaby się jednak wielka komedia.

 7. Yamasaki popelnil blad i swietnie zdaje sobie z tego sprawe, ale tak jak fusel napisal, sedzia podejmuje decyzje z ulamku sekundy, wiec trudno tu go winic,

  nie rozumiem natomiast decyzji o braku zmiany na No Contest, gala miala miejsce w Brazylii, wiec wladze UFC maja wolna reke, tak trudno przyznac sie do bledu i zmienic na NC?

  takie przynajmniej jest moje zdanie.

 8. (…) nie jest to typ werdyktu, który może zostać poddany weryfikacji.

  Mam rozumieć, że UFC zamierza ingerować w werdykty sędziów punktowych? Oczywiście tam, gdzie ich imprezy nie są sankcjonowane przez komisje sportowe.

  EDIT:
  Jedno czy więcej… Ja jestem zdania, że ten faul jest zbyt powszechny i najwyższy czas zacząć z nim zdecydowanie walczyć.

  EDIT2:
  Venom (poniżej), no to mnie uspokoiłeś.

 9. GLF raczej odwrotnie. Weryfikacji pędą poddawane tylko przeoczenia sędziów ringowych, np. niezauważenie faulu, który bezpośrednio wpłynął na wynik walki. Podjęte już decyzje sędziów ringowych i punktowych nie będą weryfikowane.

 10. @mat01

  Jest jedno czyste trafienie w tył głowy. Reszta jest w bok. Poczytaj przepisy, potem się emocjonuj.

  Jasne, że powinno być NC, lub wygrana Silvy. Skoro dostał bonus za wygraną, to nawet w UFC tak uważają. Jedyny problem jest taki, że Zuffa nie jest jeszcze gotowa na otwarty konflikt z komisją. A podważanie decyzji Mario Yamasakiego byłoby pewnie jego początkiem. W tym roku chcą w końcu (na poważnie) zalegalizować MMA w NY, więc mają lepsze rzeczy do roboty, niż walka o jeden werdykt. W takiej sytuacji lepiej mieć komisję po swojej stronie.

 11. Teraz Dana w swoim stylu powinien się przejśc w najbliższym vblogu i opierdlić tego Pratera :-)]

  @Automat ale musza zacząć wymiane zdań z komisją,dać im do zrozumienia co trzeba poprawić.Tą decyzją właśnie utwierdzili komisje w swoich b łednych poczynaniach.Nic niestety się nie zmieni w najbliższym czasie.Na serio na ich miejscu zmieniałbym na NC bez wachania.

  @Maryo o ile pamiętam to też wiecej zastrzeżeń miał do walki Belfort vs Akiyama..

 12. Zgadzam się Blade ale co to ma wspólnego do tej walki?na te ciosy zadane i fakt jedne w tyl glowy i co? dyskwalifikacja? jak juz to warning i pozowolenie na dojście do siebie temu zawodnikowi.

 13. Belfort z Akiyama tez powinien zostac dyskwalifikowany w takim razie…

  To, że kiedyś komuś coś uszło na sucho nie jest żadnym argumentem. Ba, tym bardziej należy rozumieć decyzję, która zapadła w tej sprawie.

 14. Vitora ciosy ostatnie były 2 w kark a nie tył głowy i już było KO i Akiyama leżał to faktycznie mógł przestać bić ,ale poniosło troche,nie widze dyskfalyfikaci za te ciosy:)

 15. 3 ciosy byly w "niedozwolona strefe"

  i tak jak napisal fusel, sedzia nie oglada z roznych ujec, ostrzegl, potem DQ, wszystko wedle przepisow

  a SIlva i tak sie odbuduje bo jest swietny, nie bojcie sie 😉

 16. z drugiej strony, zawodnicy w parterze często odwracają głowę w taki sposób, żeby zakryć boczne części.. to też niezbyt fair

 17. Nie no jebaka troche się zagalopowałeś 😀

  Nie fair? to co mają robić? czekać aż ich znokautują?:-)

 18. To nie zastopuje kariery Ericka Silvy, tak jak dyskwalifikacja Jona Jonesa nie zastopowała jego kariery.

 19. Ale to skaza ciągle tam będzie,niezaluzona przynajmniej w pojedynku Silvy 

 20. Uderzył go raz w tył i już dyskwalfikacja. Rozumiem jeszcze gdyby tak postąpiono w walce Belforta, ale tutaj. Dajcie spokój i jeszcze możlwiość podjęcia decyzji przez UFC, ach…….

 21. Anderson Silva też został zdyskwalifikowany i czy ciągnie się za nim ta, jak to ty nazwałeś, skaza? A wiadomo co zrobił w drugim pojedynku z Okami'm – zmielił go na mięso.

 22. FrostBite, nie łatwiej sięgnąć do "historii współczesnej", czyli walki Jona Jonesa z Mattem Hamillem?

  Kłopot z kontrowersyjnymi decyzjami w UFC nie jest tak bolesny jak na "scenie niezależnej". Jeżeli UFC uznaje kogoś za pokrzywdzonego to ten jest traktowany jak zwycięzca (przykłady: Dunham po walce z Sherkiem, Phan po pierwszym starciu z Garcią) – otrzymuje bonus za wygraną i dobrego przeciwnika w kolejnej walce.

 23. co za brak konsekwencji….dostaje od organizacji bonus za wygraną, jednak ta sama organizacja pozostawia werdykt, w którym przegrywa

 24. Śmiem twierdzić, że w ogólnym rozrachunku wyjdzie to Silvie na dobre. Dzięki tej kontrowersji zyskał większą popularność, niż gdyby po prostu przejechał po Praterze, a UFC i tak traktuję tę walkę jako jego wygraną.

  Inna sprawa, że jestem zdziwiony decyzją Ratnera. Widać wychodzi z niego czas spędzony w komisji w Nevadzie oraz to, że ma sporą niezależność w UFC.

 25. Moim zdaniem wynik powinien zostać zmieniony i to generalnie dlatego, że ten jeden cios w tył głowy nie zadecydował o przebiegu walki, tylko kolano które wylądowało na twarzy pratera.

 26. Moim zdaniem decyzja sędziego fatalna, a dalszy ciąg sprawy trochę kabaretowy. Niby wszyscy wiedzieli, że tej dyskwalifikacji nie powinno być, a nie zmieniono decyzji. Dobrze, że wynagrodzenie się zgadza. Mam nadzieje, że w wewnętrznym rankingu Joe Silvy też nie poleciał w dół.

 27. Na pewno Venom ma rację będzie o nim głośniej. Ja jednak nie jestem zadowolony z takiego rozstrzygnięcia. Rywal kompletnie nic nie pokazał, nadział się na mocne kolano, po którym poszedł na glebę, ciosy był szybkie, rywal się kleił, poruszał, ciosy moim zdaniem zahaczały głównie boki głowy, a tył to tak jak wskazane na fotce wyżej to faktycznie tył, nie boczne strefy tyłu itd,itp…Najlepiej niech fighterzy startują z plastrami na głowach oznajmiającymi, gdzie jest tył, jak Yamasaki nie daje rady. Dziwne,że zawsze przy nim tyle kontrowersji się rodzi…

 28. Wieści są ciekawe. UFC uznaje werdykt sędziego oficjancie i nie chce anulowania dyskwalifikacji Ericka Silvy. Ale z drugiej strony nie oficjalnie, ten werdykt jest nie po nosie i dlatego nie odbierają nagrody Erickowi.

  BJ Penn oczywiście wynik powinien zostać zmieniony, ale z powodu faktu, że UFC dało Silvie bonus za zwycięstwo, choć formalnie jego nie było. Albo jeśli uznają dyskwalifikacje to niech nie dają tego bonusu.

  Moim zdaniem każda organizacja powinna mieć spójne i wynikające logicznie z siebie przepisy, które konsekwentnie przestrzega. Każdy wyjątek niszczy zasady, czyli fundament organizacji i w dłuższej perspektywie działa niekorzystnie na organizacje i jej funkcjonowanie.

 29. Włączyła mu się furia złapał zaciesz a potem mu pocisneli…
  Zawodnik ma w sobie potencjał i mamy nadzieje sportową złość 😉

 30. Kluczowym dla mnie faktem jest to, ze to kolano az tak go nie uszkodzilo, wylapal noge Silvy i szedl po obalenie, a padl dopiero po tych ciosach w tyl glowy, wiec stawialbym na jakosc tych ciosow, a nie ilosc.
  Zreszta.. co za roznica? bonus dostal, Dana i reszta pamieta „ze wygral” to po co mu ladny rekord? do lepszej organizacji podania skladac nie bedzie.

 31. Może zaczną dyskwalifikować też zawodników, którzy będą bili rywala, który jest już zmęczony i gardy nie trzyma. W końcu to też niebezpieczne, ale wiadomo, że taki rywal się nie podda po prostu werbalnie tylko będzie walczył na czas chociażby.

  Nie chcesz dostać w łeb to go chroń. Ciosy były bardzo szybkie, w dodatku same władze UFC raczej chcą by fighterzy dążyli do skończeń walki, nic dziwnego, że Silva poczuł krew i zadawał ciosy by sędzia wkroczył i przerwał.

  No,ale Niztheriel ma tu rację "Zreszta.. co za roznica? bonus dostal, Dana i reszta pamieta “ze wygral” to po co mu ladny rekord? do lepszej organizacji podania skladac nie bedzie."

 32. W trakcie walki tego aż tak nie widziałem ale coś mi się nie podobało lecz to często są te ciosy w okolice potylicy bo to o nią chodzi prawdopodobnie i nic nie reaguje nikt.

  Po obejrzeniu powtórek widzę 3 czyste ciosy młotkiem w tył głowy łapiące się na niedozowoloną strefę.

  Druga sprawa czy on to tak odczuł bo nie wydaje mi się. Palił Jana bo wiedział, że nie wypada mu wstać i chodzić usmiechniętym.

  Papierowa porażka, rekord brzydszy ale jego kariery to nie zastopuje.

 33. chodziło mi o to, że to nie fairplay:D chociaż racja, zagalopowałem siem

  … Jebaka3000

 34. co do zawodnika no fakt faulowal tylko tez myslalem czy sedzia nie mogl zareagowac szybciej wstrzymac walke jak widzial ze uderza i to kilkakrotnie w tyl glowy wtedy jedynie odjecie punktu a zawodnik lepiej uporzadkuje parter i moze emocje bo poza tym to dobry zawodnik troche sobie zepsul karte ale udowodnil ze konczy tez walke w ladnym stylu jak przedostatnia:)

 35. Będzie dobrze, wygra następna walkę i będzie eliminator do pasa, ma przyszłośc chłopak, tylko jak na sherdogu bedzie sówj profil ogladał to może go wkurw łapac 😀

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.