anderson.nogueira
(fot. Esther Lin / MMAFighting.com)

Na papierze jeszcze miesiąc przed galą UFC 153 wyglądało zgoła inaczej. W walce wieczoru Jose Aldo miał bronić prymatu w kategorii piórkowej przeciwko Erikowi Kochowi. Choć zawodnika Roufusport dopadła kontuzja w jego miejsce wskoczył niedawny mistrz wagi lekkiej, szukający chwały w drugiej kategorii wagowej Frankie Edgar. Wśród innych atrakcji w ten październikowy wieczór w Rio de Janeiro były starcia Vitora Belforta z Alanem Belcherem oraz Glovera Teixeiry z Quintonem Jacksonem. Na 31 dni przed galą było jasne, że nie zobaczymy żadnego z anonsowanych pojedynków.

Błyskawicznie zmontowano plan ratunkowy, dodając do rozpiski zarówno najbardziej podziwianego fightera w Brazylii – Andersona Silvę, jak i najbardziej ukochanego – Antonio Rodrigo Nogueirę. Owszem, obydwu podano rywali niemal na srebrnej tacy, ale, patrząc na wyniki finansowe tej gali, nikomu to nie przeszkodziło.

13 października w dzielnicy Barra do Tijuca UFC zorganizowało – naszym zdaniem – najlepszą galę MMA w minionym roku. Już pierwsza walka dała rozpisce solidnego kopa – choć Cristiano Marcello może nie zasłużył na wygraną nad Rezą Madadim, obydwaj zawodnicy zdecydowanie nie oszczędzali się w oktagonie.

Prawdziwe emocje zaczęły się dopiero na głównej karcie. Z Ricka Story’ego w powolnym tempie zaczęła ciec krew, a wszystko za sprawą duszenia Demiana Maii. Wbrew wszelkim oczekiwaniom Jon Fitch zawalczył jedną z najbardziej emocjonujących walk roku z przebojowym Erickiem Silvą. Legendarny Minotauro, ku uciesze tłumów na trybunach, poddał Dave’a Hermana. Zaś na koniec wieczoru Anderson Silva w stylu, którego nikt nie jest w stanie podrobić, zabrał Stephana Bonnara do matrixu. Najlepszy zawodnik w historii MMA zatańczył swój taniec, unikając ciosów Amerykanina, by niedługo przed upływem pierwszej rundy posłać go na deski jednym, bezbłędnie precyzyjnym ciosem kolanem na splot.

UFC pod wieloma względami miało trudny rok. Niekończąca się plaga kontuzji i wpadek dopingowych doprowadziła nawet do odwołania jednej z gal. UFC 153 dało tej organizacji kopa przed silną końcówką 2012. roku gdzie zobaczyliśmy jeszcze tak emocjonujące gale, jak UFC on Fox 5 czy finał szesnastego TUF-a.

Laureat 2011: UFC 139 (Henderson vs. Rua)
Laureat 2010: WEC 48 (Faber vs. Aldo)
Laureat 2009: WEC 41 (Brown vs. Faber 2)
Laureat 2008: UFC 92 (Griffin vs. Evans)

1 KOMENTARZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.