Podsumowanie roku - post
Po żmudnie zbieranych, comiesięcznych raportach obrazujących popularność mieszanych sztuk walki w mediach głównego nurtu, przyszła pora na podsumowanie całego roku. Jak minione dwanaście miesięcy wypadło na tle roku poprzedniego? Czy tytuł najbardziej rozpoznawalnego zawodnika MMA w kraju zmienił właściciela? Odpowiedź na te i inne pytania poznacie w poniższym tekście.

2013 rok przyniósł w mediach ponad 15 tysięcy publikacji, w których była mowa o mieszanych sztukach walki. W stosunku do roku 2012 wzrost liczby materiałów wyniósł 24%. Nie zmieniła się oczywiście struktura mediów, w których pojawiało się MMA – to internet był głównym źródłem informacji, ale również prasa, radio i telewizja zanotowały wzrosty w stosunku do wcześniejszego roku. Najaktywniejszym źródłem internetowym w 2013 roku okazał się portal Onet.pl [nowy strategiczny partner MMARocks przyp. redakcja], w przypadku prasy był to „Super Express”, w RTV królował Polsat News (w analizie nie jest uwzględniana stacja Orange Sport).

Najbardziej medialnymi miesiącami okazały się marzec, czerwiec i wrzesień, w których odbyły się gale KSW. Bardzo dobrze wypadły również kwiecień i grudzień, czyli okresy związane z MMA Attack i KSW 25. Analogicznie do miesięcy, w których publikowano najwięcej, układały się wyniki gal cieszących się najwyższą popularnością w mediach: czerwcowe KSW 23 osiągnęło ponad 2 tysiące publikacji (na trzy tygodnie przed i tydzień po wydarzeniu), wrześniowe KSW 24 wypadło już prawie o połowę słabiej z liczbą 1130 informacji, marcowe KSW 22 uzyskało 918 materiałów, a grudniowe KSW 25 – 876 publikacji. Widać, że wystawienie na jednej gali KSW 23 takich nazwisk, jak: Pudzianowski, Chalidow, Materla, Kowalkiewicz i Saidov dało piorunujący efekt w postaci medialnego zainteresowania.

Sama marka KSW pojawiła się w ponad połowie wszystkich publikacji związanych z MMA w 2013 roku, uzyskując wynik ponad 8 tysięcy materiałów. Na drugim miejscu uplasowało się UFC z ponad dwoma tysiącami informacji. MMA Attack, po dobrym rozpoczęciu roku z każdym kolejnym miesiącem systematycznie traciło, kończąc rok z wynikiem około 1300 publikacji. Na czwartym miejscu pojawiło się natomiast PLMMA, osiągając nieco ponad 500 informacji.

Choć z roku na rok Mamed Chalidow staje się bardziej medialnym zawodnikiem, to jednak Mariusz Pudzianowski (4203 informacji) nadal najczęściej pojawiał się w mediach. Czeczen zajął miejsce drugie (3255). Na trzecim miejscu uplasował się Paweł Nastula (1995). Kolejne miejsca zajęli odpowiednio: Michał Materla (1577), Karolina Kowalkiewicz (979), Karol Bedorf (937), Jan Błachowicz (773), Aslambek Saidov (764), Piotr Hallmann (643), Mateusz Gamrot (613), Anzor Azhiev ( 583), Damina Grabowski (526), Borys Mańkowski (515) i Marcin Różalski (508). Pisząc o zawodnikach, warto wspomnieć jeszcze o pozostałych debiutantach z UFC: Danielu Omielańczuku (402), Krzysztofie Jotce (391) oraz Iwonie Guzowskiej, która nie walcząc w tym roku ani razu pokazała, że ma ogromny medialny potencjał (2678 informacji).

2013 rok pokazał rónież, że KSW jest nadal dominatorem polskiego rynku, a jedyne zagrożenie w postaci MMA Attack, na razie odeszło w niepamięć. I choć PLMMA zorganizowało 16 gal w 2013 roku, nie przekuło tego potencjału na oddźwięk medialny. Widać jednak, że z wolna do mediów zaczynają przebijać się również zawodnicy spoza KSW. Warto zatem obserwować, jak wszystko się rozwinie w 2014 roku, gdy UFC zawita do Polski. Palma pierwszeństwa zapewne nie zostanie oddana, pytanie jednak, czy PLMMA wykorzysta drzemiący w nim potencjał, w jakim stopniu UFC zaangażuje się w promocję swojej marki i czy MMA Attack zdoła powrócić z zaświatów?

Jacek Łosak
press-service.com.pl

Badanie opracowane na podstawie danych zebranych przez PRESS-SERVICE Monitoring Mediów z 1100 tytułów prasy ogólnopolskiej i regionalnej, 3500 źródeł internetowych oraz 100 stacji radiowych i telewizyjnych. W analizie nie uwzględniono branżowych portali internetowych piszących tylko o MMA.

Jakub Bijan
FREESTYLE || GRECO

13 KOMENTARZE

  1. To pokazuje co jest przedstawiane spoleczenstwu i jak spoleczenstwo prawdopodbnie odbiera MMA. Dominacja KSW z Pudzianem i Khalidovem na czele. Ilosc publikacji z Iwona Guzowska daje nam do myslenia wzgeledm freak’ow. O ile w USA sami zawodnicy sa juz celebrytami i gwiazdami samymi w sobie to w Polsce co jakis czas potrzebna bedzie postac kalibru Pudziana Guzowskiej…..mysle ze strzalem w 10 bylby Adamek ale przeszkoda mysle ze moga byc pieniadze dopoki w perspektywie bedzie walka mistrzowska.

  2. Guzowska wygenerowała tyle publikacji???? O_O Jestem w szoku, ale może dlatego, że na wszelkie onety, wp, interie, o2 nie zaglądam w ogole. Czy jednak wszystkie publikacje dotyczyły jej w kontekście mma lub ksw? Czy po prostu napierdalali o jej sprawach politycznych i tak dalej?

    Szkoda, że o Hallmanie, Jotce i Omielańczuku jest tak mało słychać…

  3. Kontrakt z KSW wywołał bardzo duży ruch – Jacek pisał o tym we wcześniejszych podsumowaniach. O ile Jackiewicz, czy teraz (na co wszystko wskazuje) Porczyk to marketingowe słabizny – a przynajmniej średniaki – to Guzowska była strzałem w 10. Prawie jak Pudzian swego czasu.

  4. Trzeba przyznać, ze K&L mieli nosa co do Guzowskiej, ja nie sądziłem, że 40letnia bokserka wygeneruje taki ruch.

  5. Współpraca onetu z Rocksami na pewno wyjdzie tym pierwszym na dobre, bo poziom niktórych wpisów o tematyce mma na onecie był wręcz żałosny %) 

  6. ja nie sądziłem, że 40letnia bokserka wygeneruje taki ruch.

    Nie 40 latnia bokserka, a 40 latenia posłanka.

  7. Bardzo ciekawe zestawienie, jak zawsze zresztą. Poza oczywistą dominacją KSW po raz kolejny warto podkreślić ile swego czasu udało się osiągnąć MMA Attack. Niestety okazało się, że to nie był plan długofalowy… Jestem ciekaw gdzie w tym zestawieniu za rok będzie PLMMA i PROMMAC.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.