Dave Meltzer z WrestlingObserver.com opublikował kalendarz największej organizacji na świecie na drugi kwartał tego roku. Od kwietnia do czerwca UFC zorganizuje trzy gale na PPV, jedną galę w FOX, trzy w FX i dwie w Fuel TV, łącznie dziewięć wydarzeń. Najciekawszym wydaje się planowana na 16 czerwca gala w Sao Paulo, która jeśli wszystko potoczy się według planów UFC odbędzie na piłkarskim stadionie, a walką wieczoru będzie rewanż Andersona Silvy z Chaelem Sonnenem. Poniżej planowane daty i miejsca gal:

14 kwietnia – UFC on Fuel TV 2 w Sztokholmie w Szwecji
21 kwietnia – UFC 146 w Atlancie w USA
5 maja – UFC on FOX 3 w USA
21/22 maja – UFC on Fuel TV 3
26 maja – UFC 147 najprawdopodobniej w Las Vegas w USA
1 czerwca – TUF Live Finale w Las Vegas w USA
8 czerwca – UFC on FX 3
16 czerwca – UFC 148 najprawdopodobniej na stadionie w Sao Paulo w Brazylii
29 czerwca – UFC on FX 4

53 KOMENTARZE

 1. Dużo FX, Fuelów a mniej numerowanych. Oby te nienumerowane miały jakieś fajne rozpiski.

 2. W takim razie główną walką wieczoru będzie starcie o pas w ciężkiej. Ktoś ten stadion musi zapełnić. Właśnie, "ten" to znaczy który?

 3. czy taka ilość eventów nie będzie skutkowała zatrudnieniem większej ilości zawodników?

 4. „walką wieczoru będzie rewanż Andersona Silvy z Chaelem Sonnenem”

  UWAGA SPOJLER! 😀

 5. Tens – anderson już trenuje to i zapewne bedzie w Brazyli,Belfort nie walczył z Cungiem Lee ,wymyślił sobie kontuzje żeby zamiast walczyć na 139 to walczył na 142 ,to było uplanowane:)

 6. Irytujące są te dopiski on Fox / on Fuel / on FX itd

  w tym systemie to jubileuszowe UFC 200 nie szybciej niż za 5 lat 🙁

 7. w tym systemie to jubileuszowe UFC 200 nie szybciej niż za 5 lat

  Za to 150 na wakacjach Smile

 8. Jeśli nie zajdą jakieś drastyczne zmiany w liczbie PPV rocznie to UFC 200 odbędzie się w 2016 roku.

 9. W takim razie główną walką wieczoru będzie starcie o pas w ciężkiej. Ktoś ten stadion musi zapełnić. Właśnie, "ten" to znaczy który?

   

  Może Maracana jest w przebudowie

 10. @Vitor Belfort

  W UFC nie da się „udawać kontuzji” – niedawno Dana tłumaczył jakie mają procedury weryfikacyjne. Oraz, że karą za taki numer byłoby zwolnienie. To było przy okazji sytuacji z GSP.

  @Sonny87

  UFC zmienia model biznesowy z PPV na „publiczny”. Dlatego tyle jest gal „on COŚ”.

  Powodem jest kryzys i związana z nim, spadająca liczba wykupionych PPV. Spadek o ok.15-20%, w ciągu ostatnich 2 lat. Opieram to o luźne (własne) obserwacje, ale faktyczna liczba powinna nie odbiegać zbytnio od tej, którą podałem. Patrząc na najpopularniejszych zawodników – ich walki straciły nawet 30% widzów, którzy oglądali ich u szczytu ich popularności.

  Bardziej dokładne (ode mnie) źródła mówią chyba o ok.15% spadku w ciągu 2 ostatnich lat.

 11. W 2010 roku UFC sprzedało ponad 8,5 mln PPV, w 2011 około 6,8 mln PPV. Nie chce mi się liczyć, ale w ubiegłym roku numerowanych gal było chyba więcej.

 12. Czyżby na UFC 148 – JDS – Overeem ?
  Jak chcieliby czekać na UFC150 to chyba za długo

 13. Vitor mówił wczesniej że jego marzeniem była walka w Brazyli w swoim domu ,to sobie pomógł te marzenie spełnic,co za różnica walczyć 3 gale do przodu tym bardziej że mógł sie dogadać z Danką,zresztą Cung Lee to dla niego nie był żaden przeciwnik .Bo gdyby nawet nie udawał kontuzje to czemu akurat sie załapał na ufc 142 w Brazyli a nie 143 gdzies indziej,i nie mów mi tu o przypadku:)

 14. Automat

  Powodem tych zmian nie jest kryzys, ani spadek sprzedaży PPV, który nota bene wystąpił dopiero w tym roku, a nie "w ciągu ostatnich dwóch lat". 2010 był przecież rekordowy na PPV.

  Kontrakt z dużym koncernem telewizyjnym był zawsze celem UFC, a dopiero w tym roku udało się im podpisać tak lukratywną i pasującą Zuffie umowę. Przejście na model bardziej "publiczny" to naturalny kolejny krok w rozwoju organizacji. Gal PPV w 2012 będzie mniej o dwie lub trzy, za to znacznie wzrasta liczba gal w TV, które mają promować płatne wydarzenia.

 15. heh jak sonnen wygra z andersonem w brazyli to chyba beda musieli tunel wykopac w srodku oktagonu

 16. Myślę, że przydałby mu sie tunel żeby wejść, chyba, ze zgasza światło i wprowadzą go cichaczem:)

 17. @Venom

  „Powodem tych zmian nie jest kryzys, ani spadek sprzedaży PPV…”

  Nie zgodzę się. Pozwolę sobie zacytować opinię, która idealnie oddaje sytuację PPV za oceanem.

  Its hard for a fan to pay over $100 bucks a month in PPVs in addition to their normal cable/satellite bill.

  Kryzys ma spory wpływ na PPV, które są dobrem „luksusowym/zbędnym”. To właśnie od tego zaczyna się cięcie kosztów w domowym budżecie.

  Dana White mówił właśnie o kryzysie (używał określenia „economy”) jako przyczynie mniejszego zainteresowania ppv.

  Nie, nie chce mi się szukać, wywiadów/konferencji, ale pamięć mam dobrą. Powtarzał to kilka razy w 2011 roku.

  ——-

  „, który nota bene wystąpił dopiero w tym roku, a nie „w ciągu ostatnich dwóch lat”. 2010 był przecież rekordowy na PPV.”

  Przyjęcie jako punkt odniesienia 2010 roku i porównanie do niego roku 2011 jako tego w którym nastąpiła zmiana, a następnie ujęcie obu w klamrę „ostatnich dwóch lat” było mało precyzyjne.

  2010 rok był rekordowy, a w porównaniu z nim – w 2011 roku, nastąpił spadek o ok.15%. Zgoda. Tak, powinienem był to napisać.

  To miło, że dokładnie czytasz moje posty. 😀 Ostatnio staram się dbać o ich poziom merytoryczny i nie prowokować niepotrzebnej dyskusji.

 18. Oczywiście kryzys ma wpływ na spadek sprzedaży PPV, ale UFC podpisałoby taką samą lub podobną umowę z FOX niezależnie od wyników finansowych w 2011. Zresztą ta umowa była negocjowana w połowie zeszłego roku, kiedy całoroczne wyniki sprzedaży PPV nie były znane.

 19. „Powodem tych zmian nie jest kryzys, ani spadek sprzedaży PPV, który nota bene wystąpił dopiero w tym roku, a nie „w ciągu ostatnich dwóch lat”. 2010 był przecież rekordowy na PPV”

  Dodam tylko ze wedlug analitykow ten rok w USA byl duzo lepszy niz poprzednie , wiec kryzys nie ma wplywu na sprzedaz ppv w 2011

  Glownym powodem jest przesycenie rynku.
  Kiedys bylo kilka gal rocznie na ppv , co nie bylo duzym obciazeniem dla portfela , i byla to jedyna mozliwosc poogladania mma.

  Przez ostatnie lata mma jest wszedzie , Spike , VS ,MTV2 , HDnet , Fox……

 20. Czwarte UFC Brasil ma być na stadionie piłkarskim w Sao Paulo. Wolałbym tam zobaczyć Dos Santos vs Overeem niż Silva vs Sonnen. Ciekawe czy któryś z FXów lub Fuelów będzie za granicą. Chciałbym zobaczyć w tym kwartale którąś z zapowidanych gal na Pacyfiku, ale to chyba za szybko.

 21. Też Mnie wpieniają te dopiski „on WTF” bo skoro walka o pas królewskiej dywizji rozgrywa się na właśnie takiej gali to znaczy, że te gale nie odbiegają rozpiską od numerowanych, tak?
  No więc niech wszystkie gale będą numerowane, tylko, że jedne będą na FX, inne na FOX, jeszcze inne na Fuel, kolejne w PPV na ESPN a gala w Polsce na Cartoon Network ALE niech tego nie uwzględniają w nazwie, tylko wszystko numerują…

  Co do ilości gal czyli 9 w 3m-ce to mamy 3-4 wolne weekendy od MMA w okresie Kwiecień-Maj-Czerwiec, do tego LM, Euro, do tego gdzieś tam MMAA 2 i KSW 19. OMG.

  Nam polakom wisi to PPV bo i tak mamy za free w OS i WWW TV;]

  Ja tylko chce żeby każdy zawodnik, a przede wszystkim każdy mistrz bronił pasa 3-4 razy w roku.

 22. @Venom

  Ja nie pisałem nic o umowie z FOX – to ty zacząłeś ten wątek, w sumie nie wiem dlaczego, więc się do niego nie odnosiłem tylko zignorowałem. Odpisałem ci tylko na to, co dotyczyło mojego postu. Skorygowałem, to co mogło wydawać się nieścisłe.

  Teraz jednak się odniosę – umyka ci jedno – przy dobrej ekonomii i rosnącej sprzedaży PPV, UFC utrzymałoby (lub nawet zwiększyło) ilość gal PPV i jednocześnie wprowadziłoby publiczne gale “UFC on COŚ”, zgodnie z umową ze stacją FOX.

  Przy spadającej liczbie osób płacących za oglądanie gal jest tak, jak napisałem:

  „UFC zmienia model biznesowy z PPV na “publiczny”. Dlatego tyle jest gal “on COŚ”.

  Gdyby nie było kryzysu, UFC utrzymałoby obecny model (PPV), dodając do niego model publiczny (FOX). Mieliby podwójne korzyści. Do tego zatrudniliby trochę zawodników (większa ilość gal). Ze względu na kryzys rozwijają model publiczny (FOX) przy jednoczesnej redukcji starego modelu (PPV).

  Tyle.

 23. Automat czt ty nie rozumiesz w w czasie najwiekszego kryzysu , UFC dwa razy ustanowilo rekord sprzedanych PPV

 24. @silvex
  To akurat wiem. Sam strasznie jaram się tą galą. Chodziło mi o pozostałe. Ale mimo wszystko dzięki:)

 25. Automat

  Mylisz się. UFC już w rekordowym 2010 roku miało problemy z kontraktowaniem odpowiednio medialnych walk wieczoru, a takich oprócz PPV wymagają też cztery tegoroczne gale w FOX. Nawet przy znakomitej koniukturze i rekordowych wynikach sprzedaży PPV po prostu nie da się robić dużych medialnie gal co dwa tygodnie. W tym roku i tak będzie ich więcej, bo zamiast 16 PPV, będzie 13/14 PPV i cztery gale w FOX.

  Poza tym duży biznes tak nie działa, że zmienia podstawowy model działania po sześciu/siedmiu miesiącach zmieniszjenia sprzedaży (umowę z koncernem FOX negocjowano latem ubiegłego roku).

 26. „Gal PPV w 2012 będzie mniej o dwie lub trzy, za to znacznie wzrasta liczba gal w TV, które mają promować płatne wydarzenia.”

  Poza tym pozostajac tylko na ppv , nie mieli by szans na tak dynamiczny rozwoj .

  Ja mysle ze za 10 moze 15 lat , bedziemy ogladac UFC na ESPN , a UFC raz w roku bedzie otrzymywac ogromny czek i nie bedzie sie musialo naciagac z dwoma czy trzema stacjami telewizyjnymi.

  Beda marka jak NBA czy NHL i chyba do tego daza.

 27. @grzejnik78

  „Dodam tylko ze wedlug analitykow ten rok w USA byl duzo lepszy niz poprzednie , wiec kryzys nie ma wplywu na sprzedaz ppv w 2011”

  Jak kryzys może nie mieć wpływu na PPV? Jeśli w 2009 masz 2500zł, w 2010 masz 2000zł, a w 2011 nie masz pracy, to jak to może nie płynąć na PPV? Próbujesz mi powiedzieć, że mając 20% mniej zarobków da się wydawać tyle samo? Nie mając w ogóle zarobków można wydawać tyle samo? Przecież to niemożliwe. A wśród kupujących PP byli zarówno ci, którym obcięto pensję (premię), jak i ci, którzy stracili pracę. Czy fakt wzrostu bezrobocia/cięcia premii/pensji też chcesz negować?

  „Automat czt ty nie rozumiesz w w czasie najwiekszego kryzysu , UFC dwa razy ustanowilo rekord sprzedanych PPV”

  To normalne, ludzie napinają się, żeby żyć na dawnym poziomie. Trwa to do momentu, gdy minie szok i potem już zaczynają żyć racjonalnie. Zwykle trochę to trwa – więc rok 2010 jest tego dobrym przykładem. To bardzo popularne zjawisko.

  ——-

  No i dane analityków na papierze nie odzwierciedlają sytuacji w domu statystycznego obywatela Stanów Zjednoczonych. Kryzys wybuchł z powodu tego, ze dane, w kilku bankach, na papierze nie zgadzały się ze stanem faktycznym. Ale co ja tam wiem. 😀

 28. „To normalne, ludzie napinają się, żeby żyć na dawnym poziomie. Trwa to do momentu, gdy minie szok i potem już zaczynają żyć racjonalnie. Zwykle trochę to trwa – więc rok 2010 jest tego dobrym przykładem. To bardzo popularne zjawisko.”

  Kryzys zaczol sie w 2007 , rekord padl w 2010.

  Czyli po czterech latach spoleczenstwo zorientowalo sie ze niestac ich na UFC .
  Musieli sie niezle napinac przez te trzy lata 🙂

 29. @Venom

  „Mylisz się (…) po prostu nie da się robić dużych medialnie gal co dwa tygodnie…”. Cały teks powyżej.

  Nie zgadzam się. I tu już definitywnie. Da się. Rewolucje gospodarcze na tym bazują.

  Jeśli jest popyt, to zwiększasz produkcję, zatrudnienie itp. I rośniesz. To naturalne prawo rynku – do niedawna firma Apple na tym bazowała (a powiedzmy sobie szczerze taki iPhone, to nie była najlepsza rzecz na świecie). Całe Chiny na tym bazują (tak, wiem, to duże uproszczenie). Żadna firma nie zahamowałaby swojego wzrostu w sytuacji, gdy ludzie są gotowi zapłacić za to, co oferuje. Problemy UFC to nie „kontraktowanie odpowiednio medialnych walk wieczoru”, bo to zawsze można rozwiązać. Kupujesz Bellator, kupujesz Dream, kupujesz co się da, w tym świetną firmę od PR i nagle masz nowych „medialnych zawodników”. Wyciągasz z rękawa Fedora i na konferencji prasowej mówisz, że miał gorszy dzień. I facet ma renesans życia. Tak to wygląda. Gdy ktoś chce za coś zapłacić, to nie jest tak trudno mu to sprzedać. Można wtedy dosłownie „robić cuda”.

  Motorem zmian było to, że nie było aż takiego popytu na PPV (kryzys). To dlatego jest mniej płatnych gal. To dlatego idą w kierunku „publicznym”. Jeśli ekonomia w USA odbije, to liczba gal PPV wzrośnie – UFC na 100% nie prześpi okazji. Zakontraktują nawet Najmana jeśli będzie trzeba.

  ——-

  „Poza tym duży biznes tak nie działa, że zmienia podstawowy model działania po sześciu/siedmiu miesiącach zmieniszjenia sprzedaży (umowę z koncernem FOX negocjowano latem ubiegłego roku).”

  Nie zgadzam się po raz drugi. Jeśli masz 1000zł z PPV i 1000zł z FOX i za rok możesz mieć 1500zł z PPV i 1500zł z FOX, to korygujesz swoje plany. Inaczej ktoś inny zarobi. A nie trzymasz się planu 500zł z PPV i 1500zł z FOX. Okazje się łapie i tyle. Zwykle zatrudniasz parę terminowych osób, żeby to ogarnąć, ale na pewno nie idziesz „regularnym, planowym wzrostem”, gdy możesz iść „regularnym, planowym wzrostem” i „korzystać ze stałego popytu”.

  Oczywiście kiedyś się rynek nasyca i zaczyna być nieciekawie, ale jeśli w USA nie byłoby kryzysu, to ZUFFA ciągnęłaby i PPV i FOXa. A tak rezygnują z PPV, ale nie dlatego, że to jakiś „długofalowy plan”. Po prostu ludzie mniej wydają na dobra luksusowe. Jeśli to się zmieni to na 100% od razu rozbudują gałąź PPV. ZUFFA nie prześpi okazji.

  ——-

  Ja nigdy nie powiedziałem „darowanemu” klientowi – „nie mamy sił przerobowych, bo czasy są dziwne i w ogóle to zmieniamy model biznesowy”. Nie, po prostu się dzwoni, znajduje ludzi i bierze dodatkowe zlecenie. Inaczej ktoś inny weźmie. A to bez sensu. Ale jak tam kto woli. 🙂

 30. @grzejnik78

  „Kryzys zaczol sie w 2007 , rekord padl w 2010.
  Czyli po czterech latach spoleczenstwo zorientowalo sie ze niestac ich na UFC .
  Musieli sie niezle napinac przez te trzy lata”

  Może powiem ci jak ja musiałem się napinać przez 4 lata.

  Połowa 2008 – start firmy. 2008 taki sobie. 2009 taki sobie. 2010 ch-jowy na maxa. 2011 – dobry. 2012 firma istnieje, nie wiem jaki będzie rok, ale liczę, że lepszy niż 2011. Kryzys różnie się rozkłada.

  Nie wiem jak mentalnie działa umysł „do niedawna bogatego” obywatela USA. Ale znalezienie pracy w 2010-2011 było u nich bardzo trudne. To wiem „z pierwszej ręki”. Więc dopóki nie będzie wyraźnego końca kryzysu, sytuacja przypomina jazdę kolejką górską.

 31. „Ale znalezienie pracy w 2010-2011 było u nich bardzo trudne. To wiem “z pierwszej ręki”.

  Tak samo ciezko bylo znalesc prace , jak pracownikow.

  W USA w wiekszosci przypadkow jak nie ma pracy , to znaczy ze oferowana praca nie spelnia kryteriow zainteresowanego.

  Koles zaczynal studia w 2004 , po skonczeniu ich mial dostac na start 90-100 tys , teraz dostanie 40-55.

  Siedzi juz dwa lata w domu szukajac pracy PARANOJA !!!!!!

  Nie bedzie pracowac za 50tys , nie zdobedzie doswiadczenia , i nie bedzie sie piol powoli po szczeblach kariery .
  Bezrobocie jest 8% , a gazety sa pelne pracy , tak to mniej wiecej wyglada .

  Materialy sa drozsze , paliwo , jedzenie , a zarobki sa takie same .
  Mimo wszystko , stac cie duzo , i jezeli nie czyscisz kart kredytowych bo masz ochote na wakacje , albo nowy samochod ,to spokojnie mozna zyc .

 32. Mnie osobiście denerwuje w galach 'on F***’ jedynie to, że niepewne jest to czy zobaczymy je w Orange sport, sam Janisz podczas transmisji 142 mówił, że to czy pokażą galę Miller vs. Guillard i Evans vs. Davis może rozstrzygnąć się na kilka dni przed samym eventem, a z drugiej strony cieszy mnie (o ile już teraz zawsze tak będzie) to iż Prelimsy można oglądać i to w dodatku w bardzo dobrej jakości na UFC.TV
  Co do publikacji kalendarza planowanych gal to jest to bardzo dobry ruch.
  Wiec jednak można drogi Tidzeju. 😉

 33. Automat znowu się mylisz.

  Gdyby było tak jak piszesz, po rekordowym 2010, w następnym roku UFC zwiększyłoby liczbę PPV. W 2011 była co prawda jedna gala więcej, ale tylko dlatego, że sylwestrowy weekend wypadł inaczej i UFC 141 zmieściło się jeszcze w starym roku.

  Cały czas nie zauważasz faktu, że umowa z FOX była negocjowana ponad pół roku temu, akurat wtedy UFC osiągało jeszcze bardzo dobre wyniki UFC 126, 128 i 129 sprzedały się bardzo dobrze, to ostatnie miało rekordową sprzedaż biletów. Późniejsze słabsze wyniki UFC 130, 131, 132, 133 można było zrzucać jeszcze na kontuzje Lesnara, Penna, Jonesa, Edgara i Aldo.

  Budowanie nowych gwiazd to też nie jest taka prosta sprawa jak to przedstawiasz. UFC pakuje ogromne pieniądze w Jonesa i na razie daleko mu do Lesnara czy GSP, jeszcze trudniej jest z jeszcze trudniejszymi do wypromowania Cruzem, Edgarem i Aldo. Nie bardzo też rozumiem jakie niby gwiazdy UFC miałoby uzyskać kupując Dream czy Bellatora.

  Od dłuższego czasu planem UFC było przeniesienie części gal z PPV na ogólnodostępną TV, bo tylko tak da się wejść na wyższy poziom popularności. Mogę ci tylko polecić, żeby czytał i słuchał Dave'a Meltzera, bo akurat w temacie PPV i telewizji nie ma lepszego eksperta w świecie MMA.

 34. hmm oni zarabiaja na galach puszczanych przez fox ? czy chodzi im tylko o popularnosc ?

 35. @Venom

  Wiem kto to Dave Meltzer. Znałem plany UFC dotyczące kolejnego poziomu ich działalności z FOX. Ale wątek FOX, to coś, czego nie rozumiem w tej dyskusji. Ponieważ, dla mnie, cała nasza dyskusja dotyczy jedynie tego, że mamy różne spojrzenie na jedną sprawę. Według mnie, gdyby nie problemy ekonomiczne w USA, to UFC “upiekłoby dwie gąski”. To chyba jedyna diametralna różnica. Nie sądzę, że w lepszych warunkach ekonomicznych skupialiby się tak mocno na FOXie i stopniowo porzucali PPV. Sądzę, że połączyliby oba źródła dochodu.

  Reszta to materiał na potężną powieść w odcinkach – czy to budowanie nowych gwiazd, czy sens kupowania konkurencji itd. Nie chcę odbierać @Kalogero jego pozycji autora najdłuższych tekstów na mmarocks, a w tym wątku niebezpiecznie się do tego zbliżam.

  Chyba wszystko z mojej strony.

 36. Nie wszystko, musisz mi jeszcze na to odpowiedzieć. Po czym wnosisz, że UFC porzuca stopniowo PPV? Po tym, że w tym roku będą dwie płatne gale mniej? Przecież idea jest właśnie taka, żeby piec dwie gąski. Evans i Sonnen walczą w FOX nie przez przypadek, UFC liczy, że wypromuje tak ich walki z Jonesem i Silvą.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.