Chociaż Khabib Nurmagomedov zakończył sportową karierę, nie zamierz odchodzić ze świata MMA. Niedawno mistrz UFC kupił organizację promującą mieszane sztuki walki, a teraz zapowiedział, że chce zająć się wejściem tej dyscypliny sportu na igrzyska olimpijskie.

Khabib Nurmagomedov po swojej ostatniej walce w UFC ogłosił zakończenie sportowej kariery. Szef UFC jest jednak przekonany, że Dagestańczyk wróci do oktagonu za jakiś czas. Również menadżer mistrza sugerował niedawno, że zawodnik może ponownie zawalczyć. Sam zainteresowany nie wydaje się być jednak chętny na powrót do klatki, ale podczas niedawnej konferencji prasowej powiedział, że być może ogromne pieniądze od UFC go jednak przekonają do powrotu.

Podczas tej samej konferencji Khabib powiedział również, czym chce się zajmować w najbliższej przyszłości.

Wejście MMA na igrzyska olimpijskie jest jednym z moich głównych zadań na najbliższe kilka lat. Już nad tym pracujemy. W niedalekiej przyszłości mamy zaplanowane ważne spotkania, również z szefem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Myślę, że jeśli nie w Paryżu, to już w na igrzyskach w Los Angeles mamy dużą szansę wejść z MMA.

Igrzyska Olimpijskie w Los Angeles mają się odbyć w roku 2028.

Temat wprowadzenia mieszanych sztuk walki na igrzyska olimpijskie przewijał się przez świat MMA wielokrotnie. Nad sprawą pracuje intensywnie organizacja IMMAF, jednak od lat bez większych sukcesów w tej sprawie, za to z wieloma przeszkodami po drodze. Początkowo wydawało się, że wszystko idzie zgodnie z planem, a szefostwo IMMAF zapowiadało nawet, że być może już w 2028 roku kibice będą mieli okazję podziwiać MMA na igrzyskach. Zanim jednak będzie można liczyć na akceptację przez MKOL, najpierw MMA musi trafić pod skrzydła Global Association of International Sports Federations (dawniej SportAccord), które jest stowarzyszeniem, gromadzącym wszystkie olimpijskie i nieolimpijskie międzynarodowe federacje sportowe. Dopiero po akceptacji MMA przez GAISF będzie można wejść na formalną drogę akceptacji przez MKOl. Otrzymanie jednak pełnego członkostwa w GAISF, jest równie trudne i wymagające, co przejście wszystkich procedur w MKOl.

Zobacz również: MMA na wojennej ścieżce ze Światową Agencją Antydopingową

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.