Rozmowa z Michałem Garnysem o bardzo ciekawym projekcie KSW Lab, który ma na celu podniesienie poziomu przygotowania fizycznego zawodników sportów walki poprzez odpowiednie treningi wydolnościowe, dietę i suplementację. Michał opowiada też o już drugim obozie z zawodnikami KSW Team organizowanym z inicjatywy KSW Lab. Wywiad poniżej.

Wytłumacz proszę czym jest powstała jakiś czas temu komórka o nazwie “KSW Lab”.

– Głównym zadaniem tego przedsięwzięcia jest pomoc zawodnikom i trenerom w planowaniu treningu. W praktyce wygląda to tak, że jest walka zawodnika KSW Team, odpowiednio wcześniej robimy testy wytrzymałościowe, następnie analizujemy ich wyniki i na ich podstawie rozpisujemy plany treningowe na poszczególne dni. Oczywiście wszystko odbywa się w porozumieniu i akceptacji z samym fighterem i jego szkoleniowcami.
W trakcie tych przygotowań robimy kontrole zaplanowanego treningu, adekwatnym testem. Chodzi tutaj o sprawdzenie czy owe ćwiczenia spełniają zaplanowane założenia.
Kolejnym założeniem „KSW Lab” jest organizacja obozów treningowych dla adeptów MMA, gdzie trenerami są zawodnicy „KSW Team”. W przyszłości planujemy rozwinąć inne formy szkoleń, takie jak: seminaria dla zawodników oraz kursy trenerów.

Czy z pomocy “KSW Lab” mogą skorzystać ludzie z zewnątrz?

– Oczywiście. „KSW Lab” nie powstało tylko na potrzeby Federacji KSW. Moją osobistą ambicją jest zmienić standardy i kulturę treningu. Nie oszukujmy się, ale delikatnie mówiąc te elementy są w chwili obecnej mierne.
I chciałbym zaznaczyć, że nie wynika to ze złej woli kogokolwiek, a raczej z niedostatecznej i aktualnej wiedzy, która jest przekazywana na kursach trenerskich, czy też z pokolenia na pokolenie.

Więc do kogo trzeba się zgłosić?

– Osoby które chcą skorzystać z naszej pomocy powinny się zgłosić bezpośrednio do mnie.

Czy jest to komórka stworzona stricte pod MMA, czy mogą z niej korzystać osoby uprawiające inne sporty, takie jak ping-pong, tenis, pływanie, czy chodzące po prostu na siłownię?

– Naszym założeniem jest zajmowanie się osobami trenującymi wszystkie sporty walki, nie tylko MMA. Owszem, w przyszłości chcemy współpracować ze specjalistami, którzy reprezentują inne dyscypliny sportu, na przykład „kometkę” (śmiech). Mówiąc poważnie to w tej chwili skupiamy się głównie na sportach walki. Jednak cały czas jestem w kontakcie i współpracuję z trenerami innych dyscyplin.

Jaką pomoc może uzyskać osoba, która się zgłosi?

– Wszystko zależy od tego, co dana osoba będzie chciała poprawić. Z doświadczenia wiem, że ludzie sami czują, że z ich treningiem jest coś nie tak, a ćwiczenie nie przekłada się na ich dyspozycję.

No i co wtedy?

– Wtedy proponuję zmiany w planie treningowym. Rozpisuję zajęcia w terenie, takie jak rower czy biegi, ćwiczenia siłowe oraz proponuję, jak powinien wyglądać trening w sali.
Oczywiście wszystko umiejscawiam w odpowiednim czasie, czyli kiedy i ile biegać, jaki trening przeprowadzić na siłowni i w którym okresie, a także jak powinny wyglądać zajęcia na Sali jeżeli chodzi o ich intensywność i czas trwania.

Czy dobór ćwiczeń oraz intensywność ćwiczeń to efekt finalny?

– Nie. Efektem końcowym jest dodanie do tego o czym wspomniałem planu dietetycznego i suplementacji.

Na przełomie stycznia i lutego odbędzie jedna z inicjatyw „KSW Lab”, czyli dwa obozy z udziałem zawodników „KSW Team”. Czego zatem mogą spodziewać się wszyscy ci, którzy zdecydują się na wyjazd?

– Już po raz drugi organizujemy obóz, gdzie trenerami będą zawodnicy KSW Team. Wzorem poprzedniego wyjazdu szkoleniowcy będą przekazywać swoją wiedzę i doświadczenie, jakie zdobyli w swoich dotychczasowych pojedynkach. Kilku z fighterów m.in. Janek Błachowicz i Maciek Górski będzie przygotowywać się do walki, które odbędą się w marcu. Na obozie obecny będzie również Łukasz Jurkowski, który także będzie w okresie przygotowawczym do startu. Na pewno będzie możliwość ćwiczenia z nimi, a także okazja, żeby podpatrzeć jak wygląda ich cykl treningowy przed walką.

Ty jako osoba od przygotowania fizycznego zawodników KSW Team będziesz mógł zagwarantować obozowiczom…

– Moja rola oprócz całej organizacji obozu jest taka, że będę podpowiadać młodym adeptom o zasadach prawidłowego żywienia, suplementacji oraz samego treningu.

Oczywiście zachęcamy do wyjazdu na obóz. Jednak to nie koniec inicjatyw„KSW Lab”. Wiem, że już w najbliższym tygodniu wszyscy zawodnicy „KSW Team” oraz Mariusz Pudzianowski zostaną poddani specjalistycznym testom. Powiedz proszę coś więcej o tym przedsięwzięciu.

– Dokładnie, pod koniec najbliższego tygodnia testy przejdą Mamed Khalidov, Maciek Górski, Łukasz Jurkowski i najprawdopodobniej Mariusz Pudzianowski.Będziemy oceniać ich aktualną formę, by na tej podstawie móc zaplanować im trening. W tym miejscu zaczyna się indywidualna praca z zawodnikiem. Mamed razem z trenerami Szymonem Bońkowskim i Pawłem Derlaczem wzorem poprzednich przygotowań będzie trenować do możliwych startów, które być może w najbliższych miesiącach. Usiądziemy wszyscy razem i zaplanujemy dzień po dniu, każdy trening rozbijając nawet na poszczególne minuty.
Łukasz dopiero zaczyna trenować po dłuższej przerwie, więc naszym, celem będzie stworzyć dobrą bazę do treningów specjalistycznych.
Maciek Górski jest zawodnikiem, który trzyma formę na zadowalającym poziomie przez cały rok. Dlatego z nim będziemy pracować nad pewnym aspektem motorycznym, ściśle powiązanym z taktyką walki.
Co do „Pudziana” to będzie on dla nas pewnego rodzaju zagadką. Trening i wysiłek startowy strongmana znacząco różni się od tego, który on teraz realizuje. Na pewno będziemy w stanie mu pomóc tak, aby w perspektywie kolejnych walk był w stanie wytrzymać nie jedną, ale nawet dwie rundy. Oczywiście będąc przy tym skutecznie atakującym.

Michał, dzięki za rozmowę. Myślę, że rozjaśniliśmy większości osób w głowach i wiedzą, co to jest „KSW Lab” i jakie są cele tej komórki. Jeszcze raz dziękuję.

– Dziękuję również. Pozdrawiam wszystkich.

Rozmawiał Artur Przybysz

16 KOMENTARZE

  1. i co po tym gorskiemu ze sie wozil ze ma dobra kondycje dzieki garnysowi jak technika kuleje, chlopaki powinni wyjechac za granice gdzie sa wieksze mozliwosci sparingpartnerzy wiele dobrych trenerow a nie kisic sie w polsce myslac ze ksw LAB cos tu zmieni

  2. kazdy zawodnik ma jakis atut. gorski nie jest grapplerem. gdyby chcial to nauczyl by sie glupiego wyjscia z gilotyny. jest za to dobrze przygotowany fizycznie, co w poprzednich walkach mu sie przydalo. swoja drogą mozna uzyskac informacje na temat cen tych porad michała garnysa? czy dla ludzi z branzy moze są one za friko?:):D

  3. chcą zroboc coś jak to centrum gdzie sherk i lesnar trenują?chyba im się nie uda.

  4. “chcą zroboc coś jak to centrum gdzie sherk i lesnar trenują?chyba im się nie uda.”

    Chyba to się łódka na wodzie. Pożyjemy zobaczymy. Nie ma co krakać tylko trza kciuki trzymać.

  5. Porownywanie polskich warunkow do trenowania mma z warunkami w stanach jest chyba lekka przesada. Tam ten sport wyrasta na jeden z wiodacych co sie przeklada na poziom zawodnikow, trenerow itp. Mowienie ze ktos glupiej gilotyny nie potrafi obejsc bez znajomosci tej osoby jest odwazna teza. Jakos nie chce mi sie wierzyc aby Gorski specjalnie tego nie zrobil no ale najwygodniej komentuje sie z cieplego fotela z domu… Co do pomyslu pozyjemy zobaczymy ale jakos nie slyszalem zeby ktos cokolwiek w tym kierunku zrobil…

  6. czy wiecie gdzie można się zgłosić do nich lub gzie będą się odbywały zajęcia dla ludzi z “zewnątrz” ?
    serdecznie pozdrawiam wszystkich MMARocksów i dziękuję za odpowiedź !

  7. Lolek, chodzi mi o to, że jest skoncentrowany bardziej na innych elementach walki, co mu procentowalo w przeszlosci.

  8. “Na pewno będziemy w stanie mu pomóc tak, aby w perspektywie kolejnych walk był w stanie wytrzymać nie jedną, ale nawet dwie rundy”
    czy on zastanowił się nad tym co powiedział?? Jeśli nie wiem nic o kondycji Pudziana to dlaczego twierdzi że jest wstanie wytrzymać tylko jedną rundę- chyba że ocenił to okiem eksperta w walce z Najmanem- podkreślam że w tej wypowiedzi przyznał że cardio Pudziana to zagadka. Inna sprawa że jeśli celem ma być, aby Pudzian wytrzymywał dwie rundy- to ja dziękuję za taką zabawę- przecież trzeba myśleć o 3 rudnach w kontekście obojętnie jakiego zawodnika……….

  9. KingDante – w KSW są tylko 2 rundy, więc wystarczy jak będzie miał paliwa tylko na te 2 😛
    a apropo pytania, skąd Garnys czerpie wiedzę o jego kondycji – zawodnicy cięższych wag zawsze mają gorszą kondycję, poza tym jeśli wcześniej nie ćwiczył do walki, tylko konkurencji typu przenoszenie ciężarów itd gdzie wysiłki są siłowe a krótkotrwałe to wręcz nie ma prawa mieć świetnej kondycji, tym bardziej przy takiej muskulaturze 🙂 z resztą Pudzian i Mirek Okniński sami się przyznali, że nad tym mocno pracowali bo na początku była tragedia

  10. ale w ksw są np. dogrywki- mamed w takiej nie miał energii- inna sprawa- że cały świat mma idzie w kierunku 3 rund więc wydaje mi się że to powinien być cel. Nie wiem może mam problemy ze zrozumieniem tekstu- ale chyba gość mówi że cardio Pudziana to zagadka-więc dziwie się że ktoś w wypowiedzi na kilka zdań na początku stwierdza że coś jest dla niego tajemnicą, a później konkretnie mówi o ilości rund które Pudzian jest wstanie wytrzymać. Przecież to on najlepiej wie że takie rzeczy wychodzą podczas badań. Może się czepiam, ale denerwuje mnie minimalizm w sporcie, jak jesteś specem od przygotowania fizycznego i chcesz zmienić “mierne” standardy w tym kraju w tym elemencie to nie możesz gadać takich rzeczy Każda inicjatywa w polskim mma jest godna pochwały, ta również.
    P.S
    Znacie może warsztat Garnysa, jakie ma sukcesy i kogo trenował jeśli chodzi o przygotowanie fizyczne? Lubię pewność siebie, ale jeszcze bardziej konkretne dokonania.

  11. Garnys z przygotowania kondycyjnego i suplementacji zawodników sportów walki robił doktorat na Warszawskim AWF-ie. Zajmuje się tym tematem już od kilku lat ale konkretnie komu pomógł to trzeba by jego zapytać na pewno pracowała nad Mamedem.

  12. Z tego co wiem to pracuje z kadrą zapaśników i coś robi przy hokeistach i pływakach

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.