Podczas pobytu w Szkocji w akademii Ricka Younga promowanych na wyższe stopnie BJJ  zostało kilku zawodników VATAHY:

Michał Kiczela – purpurowy
Piotr Łabęda – niebieski
Janusz Kołakowski – niebieski
Adam Mrozowski – niebieski
Marcin Nowacki – 4 belki na białym
Wojciech Szeląg – 2 belki na białym

Obszerna relacja z pobytu – dzięki uprzejmości Michała Kiczela – w środku.

W piątek, 4 lutego o 2.30 ruszyliśmy dwoma autami do Poznania. W sumie do Edynburga jechało 13 osób, ale 4 z nich było już na miejscu w Poznaniu. W Edynburgu miał jeszcze dołączyć do nas Juan z Angeliką, także mięliśmy niezłą ekipę. Po ponad 5 godzinach podróży samochodem, dotarliśmy na lotnisko Ławica. Odprawa bagażu, przejście przez wszystkie kontrole – a było ich nie mało, co przy podróżowaniu wewnątrz Unii Europejskiej jest dla mnie kretynizmem i wreszcie zajęcie miejsc w samolocie. Dwie godzinki w powietrzu i Szkocja przywitała nas porywistym wiatrem, co spowodowało, że lądowanie nie należało do przyjemności. Po przejściu przez lotniskowe formalności, udaliśmy się do naszych lokali. Rozlokowaliśmy się w dwóch, blisko siebie położonych mieszkaniach, w samym centrum Edynburga. W piątek nie braliśmy udziału w treningach, ponieważ Sifu Rick w ten dzień właśnie wracał z Los Angeles towarzysząc Guro Inosanto. Wykorzystaliśmy wolny czas na zaoparzenie oraz kupno biletów tygodniowych na komunikację miejską.

W sobotę o godzinie 10.30 stawiliśmy się w Leith Academy School. Seminarium z Guro Danem miało rozpocząć się o godzinie 11.00. W semianarium wziął także udział nasz serdeczny kolega Wojciech Klimkiewicz – założyciel i główny instruktor Gladio Świdnik. Guro Dan przybył punktualnie w towarzystwie Sifu Ricka. Przywitaliśmy się z Sifu Rickiem, który bardzo ucieszył się z naszego przyjazdu. No i zaczęło się…

Na pierwszy ogień Panantukan czyli boks z filipińskich sztuk walki. Jedna pozycja i kilka metod dojść do niej oraz kilka wykończeń. Następnie nóż na nóż. Seminarium zakończyła sesja tarczowania z Jun Fan. Pierwszy dzień podsumowaliśmy pamiątkowymi zdjęciami z Guro Danem.

Drugiego dnia seminarium rozpoczęło się o 10.30 pojedynczą pałką z systemu Balintawak. Kolejnym poruszanym zagadnieniem była obrona gołymi rękoma przed nożem wg systemu rodziny Ilustrisimo. Dzień zakończył się serią technik na tarczach z Jun Fan.

Podsumowując seminarium trzeba przyznać, że pomimo swojego wieku (75 lat) Guro Inosanto porusza się płynnie i dynamicznie. Prezentacja technik stała na najwyższym poziomie i była wykonywana z dużym zaangażowaniem, co zapewne odczuł asystent Guro Dana. Trzeba także nadmienić, że seminarium zgromadziło bardzo wiele znanych osobistości i instruktorów. Oprócz Sifu Ricka Younga byli obecni m.in. Senior Full Instructor Rick Faye z USA (założyciel Minesota Kali Group), Bob Breen z Londynu, Udo Mueller z Niemiec, Terry Barnett czy Michael Wright.

Treningi w Akademii odbywają się od poniedziałku do piątku od 18.15 do 21.15, także każdego dnia do 18.15 mięliśmy czas aby pozwiedzać Edynburg, zrobić zakupy czy też oddać się błogiemu lenistwu. Zajęcia w poniedziałek rozpoczął trening Silatu – techniki pustych rąk. Dużo przechwytów i łamań przeplatanych uderzeniami. Kolejny trening to Muay Thai. Ten trening prawie całkowicie poświęcony sparingom zadaniowym i sparingom. Dzień zakończyło Brazyliskie Jiu-Jitsu i kontrola z pozycji bocznej oraz kończenia duszeniami kołnierzowymi. Fajnie było spotkać sie ze starymi znajomymi z Black Belt Academy, zwłaszcza z naszym dobrym kolegą Johnem. To był bardzo ciężki dzień treningowy i dość zmęczeni wróciliśmy do wynajmowanych mieszkań. Po odświeżeniu się i posiłku udaliśmy się zrelaksować do pobliskiego pubu.

Wtorkowe zajęcia rozpoczął trening BJJ i kontynuacja pozycji bocznej. Trening zakończył się jak zwykle sesją sparingową. Kolejne zajęcia to kickboxing, na którym dominowały kombinacje na tarczach. Dzień zakończył się treningiem Jun Fan Jeet Kune Do, na którym przerabialiśmy split entry kontynuowane w półdystansie przez pak sao, lop sao lub podwójne pak sao i zakończone przejściem do dźwigni i duszeń. Wtorek był ostatnim dniem pobytu dla Wojtka, który w środę przez Łódź wracał do domu.

W środę rano odbyły się dwie godziny prywatnych zajęć z naszym nauczycielem. Pierwsza godzina to BJJ, na której Rick zgodnie z życzeniem skupił się na wyjściach z gilotyny oraz z trójkąta. Druga godzina to kickboxing, na której Janusz zasypywał Ricka pytaniami. Janusz 27 lutego będzie bronił tytułu w turnieju San Shou, który w zeszłym roku wygrał, dlatego bardzo zależało mu na podpowiedziach Ricka. Sifu ocenił umiejętności Janusza bardzo wysoko i wskazał małe niedociągnięcia, nad którymi Janusz powinien się skupić. Nie ukrywam, że bardzo się ucieszyłem z tej oceny, bo Janusz jest moim wychowankiem i znaczy to, że kierunek szkolenia w naszym klubie jest dobry. Wieczorną środę zaczynał trening filipińskiego kali, na którym była przerabiana pojedyncza pałka, nóż oraz filipiński boks. Kolejne zajęcia to kickboxing, na którym przerabialiśmy mnóstwo kombinacji. Dzień zakończyły zajęcia grapplingu no-gi. Na zakończenie treningu nastapiło coś nieoczekiwanego. Sifu Rick przyszedł z trzema pasami: dwoma purpurowymi i jednym niebieskim. Kazał się wszystkim ustawić w szeregu i powiedział, że teraz odbędzie się nominacja trzech osób. Jako pierwszego wywołał Piotra Łabęda z naszego klubu! Wśród gromkich braw całego Black Belt Academy, Sifu Rick osobiście przewiązał Piotrowi biodra niebieskim pasem. Następnie Rick wywołał…mnie. Nogi się pode mną ugięły, „klucha” stanęła w gardle a oczy zwilgotniały, gdy Sifu Rick przewiązywał mnie purpurowym pasem. Byłem bardzo zaskoczony i wzruszony. Kolejnym wyróżnionym purpurą był nieoceniony Johny. Po nominacji zaczęły się gratulacje składane przez wszystkich obecnych. Bardzo przyjemne chwile, które zostaną w mojej pamięci do końca życia. Ten dzień zakończyliśmy w pubie świętując.

Ostatni dzień pobytu – czwartek. W południe odbyła się moja godzina prywatnego treningu z Rickiem. Zajęcia obejmowały materiał z Jun Fan JKD: 5 sposobów ataku oraz skracanie dystansu. Ze względu na to, że nasz piątkowy lot powrotny był o godzinie 7 rano, co skutkowało bardzo wczesnym wyjściem, około 4.30, byliśmy obecni tylko na pierwszym treningu – Brazylijskim Jiu-Jitsu. Był to dla Piotra i dla mnie pierwszy trening z nowym kolorem na biodrach i przynajmniej dla mnie było to dość stresujące przeżycie. Technicznie na zajęciach przerabialiśmy w dalszym ciągu pozycję boczną, z której tym razem wykonywaliśmy duszenie trójkatne nogami oraz dźwignię na staw barkowy. Na koniec sparingi. Jednak na tym trening się nie skończył, bo Sifu Rick ponownie ustawił nas w szeregu i kolejno wywołał Janusza i Adama! Obaj zostali nominowani na niebieskie pasy! Obaj byli równie zaskoczeni a Adamowi nie udało się ukryć wzruszenia. Po treningu okazało się, że Sifu Rick już poza ceremonią nadał belki na biaych pasach: Marcinowi cztery i Wojtkowi dwie. Po zrobieniu pamiątkowych zdjęć przyszedł czas pożegnania z naszym nauczycielem i kolegami z Akademii.

W piątek wcześnie rano udaliśmy się w drogę powrotną do Polski. Nasz wyjazd należy zaliczyć do bardzo udanych. Wspaniałe seminarium z Guro Danem, ciężkie i owocne treningi w Black Belt Academy, spotkanie z naszym nauczycielem Rickiem oraz promocje na stopnie przeszły nasze najśmielsze oczekiwania i są motywacją do dalszej pracy. Sifu Rick odwiedzi nas w Polsce, już po raz piąty, w październiku tego roku.

Autor: Michała Kiczela

Jakub Bijan
FREESTYLE || GRECO

108 KOMENTARZE

 1. hohohoh so funny!

  NOT.

  precyzując:

  -zdjęcie zajebiste

  -temat idiotyczny

  Kaczka, powiedz mi po kiego wdajesz się w jakieś zbędne utarczki i osobiste wycieczki? Niby jesteś dorosły, niby ponad to, a zachowujesz się jak jakiś [strike]Mir [/strike]dzieciak. Zdjęcie było wrzucić do skóry, a nie zaśmiecać forum w oczekiwaniu na propsy i tysiące śmiesznych emotek. (tak wiem, mam ciążowy nastrój)

 2. Zgadzam się z Pervertem, post ze zdjęciem można było podlinkować w odpowiednim dziale, a nie od razu osobny topic.

 3. Pervert, prawie całkowita zgoda. Zdjęcie nie jest zajebiste. Po raz n-ty zabawił się w przyklejanie głowy. To już było nudne 5 jego prac temu.

 4. Pervert : )

  Nie wiem jak mam to ocenić, z początku wydawało się to śmieszne, ale … Ciężko mi siebie określić .

 5. Zgadzam się z Pervertem i niech się nikt nie dziwi, jeśli ataki na kaczkę się powtarzają, bo – jak widać- chłopak nie wyciągnął zbyt wielu wniosków. A obrazek bardzo fajny i śmieszny, ale spokojnie wystarczył do "Tanio…".

 6. GLF ur right, na zmęczeniu wydawał się dość zabawny, drugie spojrzenie niestety już się nie obroniło, ale nie dało rady wyedytować tego "zajebiste". "Niezłe/zabawne" byłoby odpowiedniejsze (bez tego napisu na koszulce ofc)

  btw, jeśli sami użytkownicy nie będą dawać odporu śmieceniu na forum, to non stop będą się pokazywały tak idiotyczne tematy, albo jakieś inne testy…

 7. kaczka w ankiecie dał swój wiek i prawidłową odpowiedź 30-35. Jak ja mam to ocenić. Po zachowaniu na forum daje mu max 15

 8. Haha kaczy shejtowany. Teraz, juz sie nie pokazuje.

  @kaczka41 Możesz podesłać oryginalny obrazek (z murzyńską twarzą)? Spodobało mi się zdjęcie.

  Zapytam wprost, jestes prowokacja?

 9. Haha kaczy shejtowany. Teraz, juz sie nie pokazuje.

  @kaczka41 Możesz podesłać oryginalny obrazek (z murzyńską twarzą)? Spodobało mi się zdjęcie.

  Zapytam wprost, jestes prowokacja?

 10. @Shoocker Ależ skąd. Najnormalniej w świecie zdjęcie mi się podoba, ale wolałbym aby twarz była tak samo murzyńska jak ręce. Być może zapodam je na jakimś forum (nie na tym). Oczywiście zgadzam się z opinią że skóra byłaby lepszym miejscem na to zdjęcie, ale na to nie jestem w stanie nic poradzić.

 11. @Shoocker Ależ skąd. Najnormalniej w świecie zdjęcie mi się podoba, ale wolałbym aby twarz była tak samo murzyńska jak ręce. Być może zapodam je na jakimś forum (nie na tym). Oczywiście zgadzam się z opinią że skóra byłaby lepszym miejscem na to zdjęcie, ale na to nie jestem w stanie nic poradzić.

 12. Ale macie kierwa problem 🙂 Z Papayem na czele.

  Spoko, nie będe wrzucał przerabianych fotek, bo jak widać się nie przyjęło. Szkoda – tyle w temacie. Narka

 13. Ale macie kierwa problem 🙂 Z Papayem na czele.

  Spoko, nie będe wrzucał przerabianych fotek, bo jak widać się nie przyjęło. Szkoda – tyle w temacie. Narka

 14. @kaczka41 Jeżeli nie chcesz podawać tutaj linku lub oryginału z murzyńską twarzą to prześlij prosze na priva:

  cezaryzwirko [małpka] gmail {kropeczka] com

 15. @kaczka41 Jeżeli nie chcesz podawać tutaj linku lub oryginału z murzyńską twarzą to prześlij prosze na priva:

  cezaryzwirko [małpka] gmail {kropeczka] com

 16. Spoko, nie będe wrzucał przerabianych fotek, bo jak widać się nie przyjęło. Szkoda – tyle w temacie. Narka

  Foch. Foch i chuj.

 17. Spoko, nie będe wrzucał przerabianych fotek, bo jak widać się nie przyjęło. Szkoda – tyle w temacie. Narka

  Foch. Foch i chuj.

 18. Kaczka, powiedz mi po kiego wdajesz się w jakieś zbędne utarczki i osobiste wycieczki? Niby jesteś dorosły, niby ponad to, a zachowujesz się jak jakiś Mir dzieciak. Zdjęcie było wrzucić do skóry, a nie zaśmiecać forum w oczekiwaniu na propsy i tysiące śmiesznych emotek. (tak wiem, mam ciążowy nastrój)

  Dokladnie. Przez takie akcje Kaczka tylko sprawia, ze to co pisze Egzekutor ma sens.

  wole takie tematy Kaczki niż każdy inny Kokosa czy wspomnianego w temacie ;]

  To akurat usprawiedliwianie jednej zenady druga…

  ——–

  Gdy zaczalem czytac MMARocks, tudziez pisac pozniej na forum, to byla dyskusja o MMA i rozmaitych pierdolach, a teraz coraz wieksza czesc tematow/postow, to tresci o innych uzytkownikach/forum samym w sobie. Wot ewolucja.

 19. Kaczka, powiedz mi po kiego wdajesz się w jakieś zbędne utarczki i osobiste wycieczki? Niby jesteś dorosły, niby ponad to, a zachowujesz się jak jakiś Mir dzieciak. Zdjęcie było wrzucić do skóry, a nie zaśmiecać forum w oczekiwaniu na propsy i tysiące śmiesznych emotek. (tak wiem, mam ciążowy nastrój)

  Dokladnie. Przez takie akcje Kaczka tylko sprawia, ze to co pisze Egzekutor ma sens.

  wole takie tematy Kaczki niż każdy inny Kokosa czy wspomnianego w temacie ;]

  To akurat usprawiedliwianie jednej zenady druga…

  ——–

  Gdy zaczalem czytac MMARocks, tudziez pisac pozniej na forum, to byla dyskusja o MMA i rozmaitych pierdolach, a teraz coraz wieksza czesc tematow/postow, to tresci o innych uzytkownikach/forum samym w sobie. Wot ewolucja.

 20. Gdy zaczalem czytac MMARocks, tudziez pisac pozniej na forum, to byla dyskusja o MMA i rozmaitych pierdolach, a teraz coraz wieksza czesc tematow/postow, to tresci o innych uzytkownikach/forum samym w sobie. Wot ewolucja.

  To dział cohones – mogę zakładać temat o dupie Maryny..o ile redakcja nie zamknie/usunie

  @Pervert – Papay – marynarz – czyli Mr. GLF

  Ps. Foch i chuj – idę pić dalej

 21. Gdy zaczalem czytac MMARocks, tudziez pisac pozniej na forum, to byla dyskusja o MMA i rozmaitych pierdolach, a teraz coraz wieksza czesc tematow/postow, to tresci o innych uzytkownikach/forum samym w sobie. Wot ewolucja.

  To dział cohones – mogę zakładać temat o dupie Maryny..o ile redakcja nie zamknie/usunie

  @Pervert – Papay – marynarz – czyli Mr. GLF

  Ps. Foch i chuj – idę pić dalej

 22. To dział cohones – mogę zakładać temat o dupie Maryny

  nie cwaniaczku nie możesz. dopiero co mnie upominałeś, że od takiego gówna jest dział hyde park. no chyba, że z wiekiem zaczynają się jakieś problemy typu demencja…

 23. To dział cohones – mogę zakładać temat o dupie Maryny

  nie cwaniaczku nie możesz. dopiero co mnie upominałeś, że od takiego gówna jest dział hyde park. no chyba, że z wiekiem zaczynają się jakieś problemy typu demencja…

 24. @bobyflex "…@Antek – Ty tak na serio z tym Pudzianem i hieną?…"

  Tak. Poważnie. Chciałbym poznać Wasze zdanie. Oczywiście mam świadomość że będzie to science-fiction i nigdy nie zweryfikujemy kto miał rację. Od taka zabawa.

 25. @bobyflex "…@Antek – Ty tak na serio z tym Pudzianem i hieną?…"

  Tak. Poważnie. Chciałbym poznać Wasze zdanie. Oczywiście mam świadomość że będzie to science-fiction i nigdy nie zweryfikujemy kto miał rację. Od taka zabawa.

 26. No to jeśli o mnie chodzi, to zawodnik MMA jest bez szans, hiena to duży drapieżnik z chyba najsilniejszym uściskiem szczęk u zwierząt lądowych na ziemi – to by była jakaś masakra:-)

  I choćby to był gościu o posturze Alie'go, agresywny jak Shogun, Wand czy Fiedzia za najlepszych lat i wszechstronny jak GSP to nie, kurwa, nie ma szans:-)

 27. No to jeśli o mnie chodzi, to zawodnik MMA jest bez szans, hiena to duży drapieżnik z chyba najsilniejszym uściskiem szczęk u zwierząt lądowych na ziemi – to by była jakaś masakra:-)

  I choćby to był gościu o posturze Alie'go, agresywny jak Shogun, Wand czy Fiedzia za najlepszych lat i wszechstronny jak GSP to nie, kurwa, nie ma szans:-)

 28. "…hiena to duży drapieżnik z chyba najsilniejszym uściskiem szczęk u zwierząt lądowych na ziemi – to by była jakaś masakra[​IMG]…"

  Nie zupełnie. Najsilniejszy uścisk w stosunku do wagi. Lew i tygrys w wartościach bezwzględnych mają lepszy wynik. Choć pewnie i tak wystarczy jedno solidne ugryzienie aby złamać kość człowiekowi.

 29. "…hiena to duży drapieżnik z chyba najsilniejszym uściskiem szczęk u zwierząt lądowych na ziemi – to by była jakaś masakra[​IMG]…"

  Nie zupełnie. Najsilniejszy uścisk w stosunku do wagi. Lew i tygrys w wartościach bezwzględnych mają lepszy wynik. Choć pewnie i tak wystarczy jedno solidne ugryzienie aby złamać kość człowiekowi.

 30. To dział cohones – mogę zakładać temat o dupie Maryny..o ile redakcja nie zamknie/usunie

  Czy ja Ci mowie, ze nie mozesz?

  Po prostu nie bardzo rozumiem sens x testow o tym, jakie kto ma ksywy na forum i tematow rodem z piaskownicy cisnacych jakiegos innego fredzla z forum. W zadnym wypadku nikomu nie zamierzam przekszadzac Ci w taplaniu sie w tym, jesli masz taka fantazje :]

 31. To dział cohones – mogę zakładać temat o dupie Maryny..o ile redakcja nie zamknie/usunie

  Czy ja Ci mowie, ze nie mozesz?

  Po prostu nie bardzo rozumiem sens x testow o tym, jakie kto ma ksywy na forum i tematow rodem z piaskownicy cisnacych jakiegos innego fredzla z forum. W zadnym wypadku nikomu nie zamierzam przekszadzac Ci w taplaniu sie w tym, jesli masz taka fantazje :]

 32. I choćby to był gościu o posturze Alie'go, agresywny jak Shogun, Wand czy Fiedzia za najlepszych lat i wszechstronny jak GSP to nie, kurwa, nie ma szans[​IMG]

  moim zdaniem mocne jiu jitsu i hiena czy inny jej podobny kocur konczy bez glowy 🙂

 33. I choćby to był gościu o posturze Alie'go, agresywny jak Shogun, Wand czy Fiedzia za najlepszych lat i wszechstronny jak GSP to nie, kurwa, nie ma szans[​IMG]

  moim zdaniem mocne jiu jitsu i hiena czy inny jej podobny kocur konczy bez glowy 🙂

 34. Kaczka chyba miał na myśli Popeye'a

  nie cwaniaczku nie możesz. dopiero co mnie upominałeś, że od takiego gówna jest dział hyde park. no chyba, że z wiekiem zaczynają się jakieś problemy typu demencja…

  to nie demencja to procenty wylewające się na klawiaturę 🙂

  [​IMG]

 35. Kaczka chyba miał na myśli Popeye'a

  nie cwaniaczku nie możesz. dopiero co mnie upominałeś, że od takiego gówna jest dział hyde park. no chyba, że z wiekiem zaczynają się jakieś problemy typu demencja…

  to nie demencja to procenty wylewające się na klawiaturę 🙂

  [​IMG]

 36. Antek musielibyśmy chyba się przenieść na jakieś forum poświęcone zwierzętom, jestem trochę zjarany, ale nie aż tak. Albo innym razem ci odpowiem bo już się za bardzo zmęczyłem pisaniem:-)

 37. Antek musielibyśmy chyba się przenieść na jakieś forum poświęcone zwierzętom, jestem trochę zjarany, ale nie aż tak. Albo innym razem ci odpowiem bo już się za bardzo zmęczyłem pisaniem:-)

 38. Kaczka umówmy się, że wszystkie photoshopy, emotki i inne pierdoły zamieszczasz w "tanio skóry nie sprzedam". Nie chcę więcej widzieć, że tworzysz osobne tematy do takich rzeczy, denerwuje to innych userów i tworzy niepotrzebny burdel na forum.

 39. Kaczka umówmy się, że wszystkie photoshopy, emotki i inne pierdoły zamieszczasz w "tanio skóry nie sprzedam". Nie chcę więcej widzieć, że tworzysz osobne tematy do takich rzeczy, denerwuje to innych userów i tworzy niepotrzebny burdel na forum.

 40. "…Antek musielibyśmy chyba się przenieść na jakieś forum poświęcone zwierzęto…"

  Próbowałem kiedyś, ale za założenie wątku w którym pytałem czy ktoś wie jakim wynikiem kończyły się na igrzyskach w starożytnym Rzymie starcia niedźwiedzia z lwem lub słoniem (to były takie, dziś już wymarłe, małe słonie z gór Atlas) dostałem bana. Na priva wyjaśniono mi że jest to zachęcanie do znęcania się nad zwierzętami. Na szczęście tutaj mamy wyższy poziom tolerancji i inteligencji.

 41. "…Antek musielibyśmy chyba się przenieść na jakieś forum poświęcone zwierzęto…"

  Próbowałem kiedyś, ale za założenie wątku w którym pytałem czy ktoś wie jakim wynikiem kończyły się na igrzyskach w starożytnym Rzymie starcia niedźwiedzia z lwem lub słoniem (to były takie, dziś już wymarłe, małe słonie z gór Atlas) dostałem bana. Na priva wyjaśniono mi że jest to zachęcanie do znęcania się nad zwierzętami. Na szczęście tutaj mamy wyższy poziom tolerancji i inteligencji.

 42. UFC organizuje im tą walkę, a żaden zawodnik nie odważył się jeszcze odmówić, jeśli odmowa nie była spowodowana kontuzją bądź innym czynnikiem losowym.

  Zdanie nie jest prawdziwe. Takie sytuacje w UFC się zdarzają.

 43. Fajna analiza, trochę zwiększyliście moje wątpliwośc co do Bagoutinova. Nie ulegałem jego "hype" w zakładach bukmacherskich na forum, jednak postanowiłem dzisiaj zagrać to za 75% stawki standardowej… i po tej analizie mam więcej wątpliwości.

  Szkoda,że nazwaliście to Czynnikiem X, bo to trochę pachnie kopiowaniem Slipmycha.

  I dlaczego pominęliscie Koscheck vs Woodley? Według Was walka nie warta obstawiania?

 44. Nie postawię tym razem na Ruska, może i wariat z niego, ale za mały. Kasa poszła (w dużej ilości) jedynie na GSP :].

 45. I dlaczego pominęliscie Koscheck vs Woodley? Według Was walka nie warta obstawiania?

  bo to rzut monetą?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.