wykres kwiecień
Wykres 1. Porównanie liczby publikacji na temat MMA w poszczególnych miesiącach
2013 r. – prasa, internet, radio, telewizja.

Zaprzyjaźniony z redakcją Jacek Łosak po raz kolejny przygotował dla nas ciekawą analizę obecności MMA w mediach. Tym razem skupił się na popularności mieszanych sztuk walki w miesiącu kwietniu i będzie to początek regularnego cyklu podsumowującego każdy kolejny miesiąc.

W kwietniu pojawiło się w mediach blisko tysiąc sześćset publikacji, w których była mowa o mieszanych sztukach walki. Jest to wynik bardzo zbliżony do marcowego, gdy odbyła się gala KSW 22. W znacznym stopniu na utrzymanie zeszłomiesięcznej statystyki wpłynęła trzecia odsłona MMA Attack. Prawie pięćset informacji dotyczyło właśnie tej gali. Co ciekawe, w ponad trzystu publikacjach pojawiło się również KSW. W większości były to jedynie wzmianki, a nie teksty podmiotowo traktujące o KSW, wynik pokazuje jednak, że marka wpisała się na stałe w medialny pejzaż MMA.

Kwiecień był bardzo dobrym miesiącem nie tylko pod względem liczby informacji, ale również pod względem potencjalnego dotarcia do odbiorców – aż 51% informacji o MMA pojawiło się w mediach ogólnopolskich. Oczywiście i na ten wynik w znacznym stopniu wpłynęłam gala MMA Attack, która zdominowała także doniesienia w radiu i telewizji. Na sto dwadzieścia trzy informacje z RTV, aż sto dotyczyło tej gali. Większość doniesień pochodziła z kanałów Polsatu. O gali mówiono jednak również w Superstacji, a także Polskim Radio Programie 4. MMA Attack trafiło także do porannej audycji Dzień dobry bardzo w Radiu ZET, niestety bardziej w formie żartobliwego podsumowania walki Burneiki z Ozdobą. Tradycyjnie media regionalne publikowały informacje na temat pomniejszych gal, seminariów i lokalnych zawodników. Warto zwrócić jednak uwagę na kilka publikacji, które w kwietniu w bardzo pozytywny sposób zaprezentowały MMA w mediach ogólnopolskich. Dzień dobry TVN wyemitowało materiał na temat Sylwii Juśkiewicz. Artur Przybysz ze swoim programem TransforMMAcja, trafił do Pytania na śniadanie i głównego wydania Panoramy. W Men’s Health Georg ST-Pierre zaprezentował kilka ćwiczeń ze swojego treningu. W CKM kontynuowano cykl z ćwiczeniami prezentowanymi przez Tomasza Lipińskiego, a na kilka krótkich pytań odpowiedział Damian Grabowski. MMA trafiło również na łamy PRESSa, w artykule o osobach zarabiających na filmikach i kanałach YouTube’a, napisano o kanale Być jak Jan Błachowicz. Kwiecień, medialnie okazał się dla MMA miesiącem bardzo dobrym. Pojawiło się dużo materiałów o zasięgu ogólnopolskim, które stawiały mieszane sztuki walki w bardzo pozytywnym świetle. Widać również, że MMA na stałe znalazło swoje miejsce w regionach, gdzie nawet małe gale mogły liczyć na wsparcie. Niestety koniec miesiąca, to sporo negatywny publikacji odnoszących się do wystąpienia Roberta Burneiki i Dawida Ozdoby na MMA Attack. Czy i jaki będzie tego efekt, zobaczymy za jakiś czas.

Badanie opracowane na podstawie danych zebranych przez PRESS-SERVICE Monitoring Mediów z 1100 tytułów prasy ogólnopolskiej i regionalnej, 3500 źródeł internetowych oraz 100 stacji radiowych i telewizyjnych. W analizie nie uwzględniono branżowych portali internetowych piszących tylko o MMA.

 Jacek Łosak
press-service.com.pl

 

 

Jakub Bijan
FREESTYLE || GRECO

1 KOMENTARZ

  1. ,,.. sporo negatywny publikacji odnoszących się do wystąpienia Roberta Burneiki i Dawida Ozdoby na MMA Attack.." i takie były moje obawy po tej gali. Miejmy nadzieje że KSW 23 trochę przykryje tą ,,walke". Cieszy fakt że aż tyle stacji radiowych i telewizyjnych dostrzega MMA. Dobrą robote na pewno robi też OS pokazując mniejsze Polskie gale.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.