one-championship

Dziś mieszane sztuki walki to wielomilionowy przemysł działający i rozwijający się na całym świecie. Fenomen MMA nie wziął się jednak znikąd. Serwis Yahoo Sports przygotował zestawienie dziesięciu światowych liderów, którzy mieli ogromny wpływ na kształtowanie się współczesnego MMA.

Lorenzo Fertitta

Właściciel i współtwórca sukcesu organizacji UFC, którą kupił za 2 miliony dolarów. Z niszowego sportu stworzył świetnie prosperująca organizację, która w kilka lat wyszła z długów i zaczęła na siebie zarabiać. W roku 2015 przychód UFC wyniósł 600 milionów doarów.

Dana White

Prezes, twarz i głos organizacji UFC. To on namówił braci Fertitta do zainwestowania w MMA i zakupu podupadającego UFC.

Chatri Sityodtong

Twórca i przewodniczący rady nadzorczej singapurskiej organizacji ONE Championship. Były zawodnik Muay Thai, aktualnie biznesmen i milioner, który jest trenerem, założycielem i szefem Evolve MMA, sieci klubów treningowych w Azji oraz założycielem i szefem Evolve University, największego uniwersytetu online specjalizującego się w sztukach walki.

Victor Cui

Dyrektor zarządzający organizacji ONE Championship. Współtwórca jej sukcesu. To dzięki niemu ONE stało się największą organizacją MMA w Azji. Zanim trafił do MMA, przez sześć lat pracował dla ESPN STAR Sports. Działał również przy innych projektach sportowych, takich jak: Igrzyska Wspólnoty Narodów w Malezji, Mistrzostwa Świata w lekkiej atletyce w Hiszpanii w roku 1999 i Edmonton w 2001, Igrzyska Olimpijskie w Sydney,  Mistrzostwach PGA Tour Bell Canadian,  Tour BMO Women’s Open, X Games Asia, World Series of Pool i World Futsal.

Scott Coker

Dyrektor zarządzający Bellatora, drugiej największej amerykańskiej organizacji MMA. Wcześniej był twórcą i szefem organizacji Strikeforce, którą sprzedał właścicielom UFC – firmie Zuffa.

Vadim Finkelstein

Szef największej Rosyjskiej organizacji M-1 Global. Finkelstein to jedna z głównych postaci na europejskim rynku MMA, przez wiele lat związany był z Fedorem Emelianenko.

Masakatsu Funaki i Minoru Suzuki

Twórcy i założyciele organizacji Pancrace, jednej z najstarszych na świecie organizacji MMA, która działa po dziś dzień. Aktualnie dyrektor zarządzający organizacji Pancrase jest Masakazu Sakai, a gale tej marki można oglądać w usłudze Fight Pass.

Nobuyuki Sakakibara

Twórca legendarnej dziś organizacji Pride Fighting Championships, który stworzył boom na japońskie MMA. Aktualnie buduje i rozwija nową markę Rizin Fighting Federation.

Moon Hong Jung

Były kick bokser, właściciel i dyrektor zarządzający Road Fighting Championships, największej koreańskiej organizacji MMA. Moon jest również pionierem MMA w Korei. Od lat pojawia się na listach najbardziej wpływowych ludzi w azjatyckim MMA.

Shigeru Saeki

Szef DEEP, jednej z najdłużej działających organizacji MMA w Azji. Saeki jest dyrektorem zarządzającym DEEP i od wielu lata związanym z rynkiem MMA w Japonii. Niestety organizacja, którą zarządza bez kontraktu telewizyjnego pozostaje małym lokalnym przedsięwzięciem. DEEP jest jednak blisko związane z ONE FC.

16 KOMENTARZE

  1. Swoją drogą, ciężko to w ogóle nazwać artykułem. Ten tekst jest wyłącznie kolejnym prztyczkiem w stronę KSW, tym razem o przekazie : "Nie gracie w światowej lidze".Wiemy, że nie grają w światowej lidze. Oni też wiedzą, tylko gadają inaczej. SŁABE!

  2. Jacek Łosak

    przez wiele lat związany był z Fedorem Emelianenko.

    Vadim serio po tej drugiej stronie barykady ? :joe: Przecież Rosjanki są takie ładne :poke:

  3. Jacek Łosak

    Wcześniej był twórcą i szefem organizacji Strikeforce, którą sprzedał właścicielom UFC – firmie Zuffa.

    Moje ulubione czasy w mma to czasy Strikeforce, z jednej strony fajna była perspektywa walk najlepszych zawodników z obu federacji, ale pewien smutek pozostał, bo mieli swój klimat.

    Strikeforce>UFC

    Zajebiste nazwiska (wielu jeszcze dopiero z potencjałem) od pierwszych gal.

  4. Ciśniecie panowie szydere, ale akurat Maciek i Martin zaistnieli w świecie MMA i mają w nim swoje miejsce, w przeciwieństwie do wymienionych w zestawieniu panów Saeki czy Hong Jung. KSW zrobiło już 35 gal, wypełniają hale w największych miastach Polski, mieli galę w Londynie, zarabiają mimo korzystania z PPV. MMA w Polsce mimo wszystko jest bardzo popularne i jednoznacznie kojarzy się z KSW jako marką, mają swoje gwiazdy, na otwartym Polsacie te 4 miliony widzów ogląda ich produkt. Jak to porównywać z facetem od Koreańskiego MMA, który nawet w swoim kraju ma problemy ze sprzedażą transmisji? Możemy cisnąć bekę z Polaków, ale mają organizację która na siebie zarabia, rozpoznawalne gwiazdy, dużą widownię, znane twarze (co prawda głównie w postaci sędziów, ale zawsze coś).

  5. KalasznikowMac

    nr 11 Paweł Jóźwiak (najmocniejsza 77 w Europie jakby ktoś nie wiedział)

    Z ust mi to wyjąłeś :werdum:

  6. Bardzo podoba mi się sam pomysł artykułu. Gorzej trochę z wykonaniem. Wygląda to trochę, jakby autor przekopiował pierwsze kilka zdań z Wikipedii o każdym z działaczy. Odczuwam spory niedosyt, ale liczę na to, że w przyszłości pojawią się po prostu oddzielnie opisy sylwetek każdego z osobna. Nie oszukujmy się, o większości można napisać więcej słów niz zawiera ten cały artykuł;) Ale plus za dobre chęci!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.