Wyniki i relacja poniżej.

Dzisiejszego wieczoru w petersburskim Dworcu  Lodowym miała miejsce najlepsza w tym półroczu gala rosyjskiej federacji M-1 Global – event zatytułowany White Nights. Fedor vs. Rizzo. Zwieńczeniem uczty był oczekiwany przez pasjonatów MMA występ żywej legendy tej dyscypliny, najlepszego ciężkiego w historii – Fedora Emelianenko (MMA 34-4, #11 w Rankingu MMARocks). Przeciwnik Rosjanina – mający w swoim CV zarówno UFC, jak i PRIDE, doświadczony striker Pedro Rizzo (MMA 19-10, UFC 9-5) nie sprawił kłopotów Fedorowi. Ostatni Car w starym, ale jarym stylu wyłączył światło zawodnikowi z Rio de Janeiro. Emelianenko, odchodzący powoli na emeryturę rozpoczął całą akcję potężnym niskim kopnięciem, potem poszedł zamaszysty prawy cep i lewy podbródkowy, które położyły Brazylijczyka na deski. Fighter ze Starego Oskołu zdążył poprawić kilkoma uderzeniami w parterze i dopiero Yuji Shimada przerwał walkę.

W kategorii królewskiej pasa mistrzowskiego nie dał sobie odebrać Amerykanin Kenny Garner (MMA 11-3), choć pojedynek do ładnych nie należał. Rozgrywany był pod znakiem chaotycznych wymian i kompletnego braku paliwa. Przez ostatni rok nękany kontuzjami niepokonany Gruzin Guram Gugenishvili (MMA 11-1) chyba zawiódł wszystkich rosyjskich i gruzińskich fanów, rozbijany systematycznie przez zawodnika American Top Team nie był już w stanie wyjść do czwartej rundy. Dla odmiany nowym mistrzem M-1 Challenge w wadze lekkiej został dobrze rokujący na przyszłość Czeczen Musa Khamanaev (MMA 12-3). Ten sambista z Rostowa niespodziewanie i nadzwyczaj szybko odklepał rewelacyjnego Niemca Daniela Weichela (MMA 28-8). Frankfurcki The Weasel nie dość, że dał się obalić jak żółtodziób, to po minucie kulanki dosłownie podarował nogę sparingpartnerowi Yuriya Ivleva.

Znakomicie w ringu zachował się weteran i utytułowany grappler – Amerykanin Jeff Monson (MMA 46-13-1). The Snowman nie bawił się w stójce z miejscowym dżudoką  Denisem Komkinem (MMA 13-9). Niesiony nutą hymnu Związku Radzieckiego niczym profesor wykorzystał swoje wyborne umiejętności parterowe i doświadczenie, zmuszając rywala do kapitulacji błyskawicznym duszeniem północ-południe. Kontrowersyjnym werdyktem zakończyła się ciekawa konfrontacja w wadze lekkiej. Mieszkający w Austrii dynamiczny i silny fizycznie Czeczen – Mairbek Taisumov (MMA 17-4) najprawdopodobniej znów został oszukany przez sędziów na gali M-1 i przegrał nieznacznie na punkty z utalentowanym grapplerem z Dagestanu Maratem Gafurovem (MMA  4-0). Zdaniem arbitrów Czeczen wygrał pierwszą odsłonę, a pozostałe dwie należały do reprezentanta rostowskiego Legionu. Faktyczny przebieg walki pewnie zweryfikuje w niedalekiej przyszłości przekaz wideo. Z kolei udanie w nowym dla siebie limicie zadebiutował doświadczony Mikhail Malyutin (MMA 22-10). Wychowanek Alexandra Emelianenko, a obecnie zawodnik trenujący w Mamishiev Team zdeklasował Mistrza Azerbejdżanu w Sambo Renata Gasanova (MMA 1-1). Trzydziestolatek pochodzący z Kislovodska bez większych problemów obronił sprowadzenie, przejął inicjatywę w parterze i zniszczył Azera potężnymi bombami z gardy.

W rywalizacji zamykającej undercard, w kategorii średniej Dagestańczyk Ramazan Emeev (MMA 8-2) w półtorej minuty posłał na deski wołgogrodzianina Alberta Duraeva (MMA 2-2). Emeev najpierw prawym na brodę naruszył Duraeva, by dokończyć dzieła zniszczenia ciosami młotkowymi na szczękę. W rewanżu w wadze piórkowej azerski zapaśnik klasyczny Vugar Bakhshiev (MMA 9-4) nie pozwolił zrehabilitować się Francuzowi Jerome’owi Bouissonowi (MMA 9-4). Możemy powiedzieć, że perspektywiczny fighter z Langwedocji przegrał wygraną walkę. Wielokrotnie występujący w Rosji zawodnik Bushido Académie de Béziers wzorowo obalił Azera, przeszedł gardę i uzyskał dosiad, podczas pracy z góry popełnił jednak błąd, a solidny piórkowy z Sambo-Piter od razu to wykorzystał. Vugar Bakshiev natychmiast poszedł do nogi rywala i poddał Francuza dźwignią skrętną. W tym samym limicie Polak – Radosław Piechnik (MMA 6-1) niestety doznał pierwszej porażki w karierze. Tarnowianin stoczył bardzo ciężką walkę i przegrał jednogłośną decyzją sędziów. Rywal okazał się tego dnia za mocny dla naszego zawodnika i zdominował Polaka na przestrzeni wszystkich trzech rund. Od początku pojedynek rozgrywał się pod dyktando trenującego na co dzień w petersburskiej filii klubu Alexander Nevski ukraińskiego strikera Pavla Vitruka (MMA 5-0). Ukrainiec bardzo dobrze bronił obaleń oraz punktował uderzeniami i niskimi kopnięciami. Jedynie pod koniec pierwszej rundy Vitruk stracił inicjatywę, a reprezentant Legion Team Tarnów miał dobrą okazję do skończenia walki przed czasem. Radek uzyskał dosiad i bombardował przeciwnika ciosami z góry, potem urwał kolejne oczka obaleniem. W półfinałowej walce europejskiej edycji M-1 Selection lokalny bokser Denis Goltsov (MMA 5-4) zawiódł  swoich kibiców i szybko został odklepany dźwignią na nogę przez doświadczonego ciężkiego Akhmeda Sultanova (MMA 11-2) z Rostowa Nad Donem.

W walce otwarcia miejscowy sambista Abdulmazhid Magomedov (MMA 3-1) z łatwością zdemolował kickboksera z Uzbekistanu Davrbeka Isakova (MMA 1-5). Petersburżanin obalał i dwukrotnie uzyskiwał dosiad, po jednej z akcji sędzia zdecydował się przerwać walkę, gdy Uzbek przestał stawiać jakikolwiek opór.

Walka wieczoru:

Open.: Fedor Emelianenko pok. Pedro Rizzo przez TKO (lewy podbródkowy i uderzenia w parterze), 1:24, runda 1.

Główna karta:

Pojedynek o pas mistrza M-1 Challenge w wadze ciężkiej
Open.: Kenny Garner pok. Gurama Gugenishvili’ego przez TKO (przerwanie przez lekarza), 5:00, runda 3.

Pojedynek o pas mistrza M-1 Challenge w wadze lekkiej
70 kg.: Musa Khamanaev pok. Daniela Weichela przez poddanie (skrętówka), 1:48, runda 1.

Open.: Jeff Monson pok. Denisa Komkina przez poddanie (duszenie północ-południe), 1:58, runda 1.
70 kg.: Marat Gafurov pok. Mairbeka Taisumova przez niejednogłośną decyzję, 5:00, runda 3.
66 kg.: Mikhail Malyutin pok. Renata Gasanova przez TKO (uderzenia w parterze), 3:16, runda 1.

Pozostałe:

84 kg.: Ramazan Emeev pok. Alberta Duraeva przez TKO (prawy prosty i młotki), 1:36, runda 1.
66 kg.: Vugar Bakhshiev pok. Jerome Bouissona przez poddanie (skrętówka), 2:48, runda 1.
66 kg.: Pavel Vitruk pok. Radosława Piechnika przez jednogłośną decyzję, 5:00, runda 3.

Półfinał M-1 Selection Europe w wadze ciężkiej
Open.: Akhmed Sultanov pok. Denisa Goltsova przez poddanie (skrętówka), 1:28, runda 1.

84 kg.: Abdulmazhid Magomedov pok. Davreka Isakova przez TKO (uderzenia z dosiadu), 3:25, runda 1.

"Miłośnik" MMA. W roli publikującego na Rocksach od 2010 roku. Ogólnie rzecz ujmując Mieszane Sztuki Walki z regionu postsowieckiego. Tłumaczenia cyrylicy, kontrola dostaw gazu do Polski oraz pędzenie 90-cio procentowego bimbru. Na co dzień ponadnormatywny kołchoźnik, amator wódki, pierogów (niekoniecznie ruskich), kartofli, zsiadłego mleka i oddany fan Vyacheslava Datsika.