dana white

Dana White, szef UFC, chociaż niegdyś sam związany był boksem i do dziś bardzo lubi tę dyscyplinę sportu, nie jest entuzjastą biznesowej strony szermierki na pięści. Podczas niedawnej konferencji prasowej przed UFC Fight Night 178, jeden z dziennikarzy zapytał go o to, czemu jego zdaniem świat boksu przeżywa dziś kłopoty.

To trudne pytanie. Mogę podać wam tysiące powodów, przez które boks ma problemy. Mówię o tym od 20 lat i teraz dochodzimy do chwili, w której jest naprawdę źle. Dziś boks ma spore problemy. Podstawowym natomiast jest to, że promotorzy, którzy działają w tym biznesie od 30 lub 40 lat, nigdy nie inwestowali pieniędzy w ten sport.

White porównał też sposób funkcjonowania świata boksu ze sposobem działania organizacji UFC.

Każda walka bokserska opiera się tylko na sprzedaży, próbie zarobienia jak największych pieniędzy na zawodnikach i tyle. Tak wygląda boks. Nie tak buduje się biznes, nie tak buduje się sport i nie tak tworzy się coś długowiecznego. Kiedy spojrzy się na naszą kwaterę główną, Performance Institut, halę Apex, kiedy spojrzy się na to, co robimy w Chinach i innych miejscach na świecie, to wszystko są inwestycje w sport. Inwestujemy w sport i zawodników. Przecież program „Contender Series” jest taką właśnie inwestycją. Podobnie „The Ultimate Fighter”.

Dana White kupił organizacją UFC w roku 2001 za 2 miliony dolarów. W transakcji pomogli mu bracia Fertitta, którzy  stali się głównymi udziałowcami w organizacji. W roku 2016 organizacja zarządzana przez White’a z Lorenzo Fertittę została sprzedana za ponad 4 miliardy dolarów.

7 KOMENTARZE

 1. To trudne pytanie. Mogę podać wam tysiące powodów, przez które boks ma problemy.

  Czyli trudne pytanie, ale tysiąc odpowiedzi?

  Łysy zaliczył kolejny fikołek intelektualny:razz:utinlaugh:

 2. Powodów jest mniej:

  – brak większej ilości tzw. "magnetic personality" (jest może z 5 pięściarzy, którzy porywają tłumy)

  – zielone stoliki/kombinowanie promotorów (żeby jakaś walka oczekiwana doszła do skutku to trzeba czekać lata)

  – pasy, paski, półpaski, mistrzowie linearni, baltic, sraltic, undisputed, wiele federacji (co drugi bardziej znany pięściaż ma jakiś pas)

  Boks się zestarzał i zdycha powoli, jak poprzednie pokolenie – można powiedzieć boks odchodzi wraz ludźmi urodzonymi przed Generacją X. Od tego nie ma odwrotu. W to miejsce wejdzie MMA i Bare Knuckle.

 3. Czyli trudne pytanie, ale tysiąc odpowiedzi?

  Łysy zaliczył kolejny fikołek intelektualny:razz:utinlaugh:

  Czyli na trudne pytania odpowiada się jednym zdaniem i jedną prostą odpowiedzią? :eddieconspiracy:

 4. Czyli na trudne pytania odpowiada się jednym zdaniem i jedną prostą odpowiedzią? :eddieconspiracy:

  Na trudne pytania, nie ma tysiaca odpowiedzi:matt:

 5. Nie tak buduje się biznes, nie tak buduje się sport i nie tak tworzy się coś długowiecznego

  Powiedział gościu o sporcie, który ma 130 lat i wszystkie rekordy ppv.

  Kiedy spojrzy się na naszą kwaterę główną, Performance Institut, halę Apex, kiedy spojrzy się na to, co robimy w Chinach i innych miejscach na świecie, to wszystko są inwestycje w sport. Inwestujemy w sport i zawodników

  Szkoda, że na Hawajach nie chcieli nic zainwestować, tylko zażądali 6 milionów dotacji od miasta :facepalm:

 6. Problemem boksu są rekordy PPV i miliony dolarów płynące do najlepszych zawodników i promotorów (oraz federacji) o których najlepsi zawodnicy UFC mogą pomarzyć.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.