Dana White i Mike Tyson

Były bokserski mistrz świata Mike Tyson, jest jednocześnie dużym fanem mieszanych sztuk walki. Często też wypowiada się na temat tego sportu. W najnowszej audycji Branta Jamesa, Tyson wypowiedział się na temat zarobków w świecie MMA.

Zobacz również: „Nie chodzi o pieniądze i bogactwo” – Mike Tyson o tym, co liczy się w boksie

MMA zawsze będzie przyciągało większą uwagę i miało więcej widzów niż boks, ale to pięściarze zawsze będą zarabiać więcej niż zawodnicy MMA. To jest dziwne i nie ma sensu.

Tyson został zapytany również o to, czy gdyby miał wybór, w młodości spróbowałby swoich sił w MMA.

Nie wiem. Moim zdaniem zawodnicy MMA zarabiają za mało. To jest ekscytujący, seksowny sport, ale zawodnicy zarabiają za mało.

27 KOMENTARZE

 1. Poniewaz boks ma nadal wiekszy peak u zwyklego Janusza i dlatego. Polska mam wrazenie ze popularnoscia  mma wyprzedzila Europe i  inne kraje o jakies 30 lat, a pewnie jeszcze wielu Wlochow,Francuzow czy Hiszpanow wie tyle  o mma co Polak przed Ksw z Najman vs Pudzian. Taki chocby fame na juz 800 tysiecy obserwujacych na insta, nie do pomyslenia w innym kraju w Europie. U mnie w domu gdy byl hype na Ksw dziadek 70 paroletni ogladal walki Mameda czy moja matka na polsacie.

 2. Poniewaz boks ma nadal wiekszy peak u zwyklego Janusza i dlatego. Polska mam wrazenie ze popularnoscia  mma wyprzedzila Europe i  inne kraje o jakies 30 lat, a pewnie jeszcze wielu Wlochow,Francuzow czy Hiszpanow wie tyle  o mma co Polak przed Ksw z Najman vs Pudzian. Taki chocby fame na juz 800 tysiecy obserwujacych na insta, nie do pomyslenia w innym kraju w Europie. U mnie w domu gdy byl hype na Ksw dziadek 70 paroletni ogladal walki Mameda czy moja matka na polsacie.

  Ja pamiętam w MMA wkręciłem się przez pierwszy i drugi sezon TUF'a, które wtedy leciały na extreme sports channel. Oglądałem to wtedy z bratek, ojcem i uwaga, z matką – Griffin to był jej ulubiony fighter 😎

 3. Jaka jest tego przyczyna?  Więcej osób ogląda nadal boks i przez to mają większą sprzedaż i  lepszych sponsorów?  Ale mam wrażenie że boks jest w kondycji spadkowej,  czyli jak mma wyprzedzi boks pod względem oglądalności to zawodnicy mma powinni zarabiać więcej niż pięściarze.  Chyba że utrze się takie status quo że zawodnik mma zarabia max tyle a tyle i zysk będą większe ale nie będą szły do kieszeni sportowców.

 4. seksowny to może być kobiecy tyłek. mma jest brutalne! :bleed:

  a jak walczą dwie seksowne zawodniczki?

  podpowiem

  mamy chujowe MMA

 5. Moim zdaniem troche to potrwa. Po pierwsze czynnikiem, ktory uwazam ze w Mma az tak chorych pieniedzy nie bedzie oprocz niektorych zawodnikow jest to ze w mma 90 procent pojedynkow trwa tylko 15 minut. Oczywiscie glupota jest walic chore pieniadze tak czy siak ale w boksie tv maja zagwarantowane dluzszy czas reklamowy oraz sama walka moze potrwac dluzej. Moim zdaniem to jest ten jeden z glownych czynikow czemu firma czy promotor X nigdy nie wylozy 100 mln za walke zawodnika Mma bo 5 minut walki  nie bedzie oplacalne. Po drugie tajemnica nie jest ze chyba zadna dyscyplina nie ma dzis tak chorego monopolu jak Ufc w Mma. Nie oszukujmy sie jest Ufc, a potem 9 pieter nizej inne organizacje, wiec to czyni ze nie ma wielkiej konkurencji o kase gdy jest tak ogromny monopol. Co pokazuja nawet polscy zawodnicy ktorzy jak nie trafia do Ufc to potrafia cala kariere spedzic w Ksw czy

  Fen co pokazuje ze oprocz Ufc nie ma jakiejs szalonej kasy skoro od lat panuje ten schemat. To sa te 2 glowne czynniki czemu uwazam ze dlugo nie bedzie walk w mma za 80-100 mln – dlugosc walk i za duzy monopol 1 rekina na tle płotek.

 6. Moim zdaniem troche to potrwa. Po pierwsze czynnikiem, ktory uwazam ze w Mma az tak chorych pieniedzy nie bedzie oprocz niektorych zawodnikow jest to ze w mma 90 procent pojedynkow trwa tylko 15 minut. Oczywiscie glupota jest walic chore pieniadze tak czy siak ale w boksie tv maja zagwarantowane dluzszy czas reklamowy oraz sama walka moze potrwac dluzej. Moim zdaniem to jest ten jeden z glownych czynikow czemu firma czy promotor X nigdy nie wylozy 100 mln za walke zawodnika Mma bo 5 minut walki  nie bedzie oplacalne. Po drugie tajemnica nie jest ze chyba zadna dyscyplina nie ma dzis tak chorego monopolu jak Ufc w Mma. Nie oszukujmy sie jest Ufc, a potem 9 pieter nizej inne organizacje, wiec to czyni ze nie ma wielkiej konkurencji o kase gdy jest tak ogromny monopol. Co pokazuja nawet polscy zawodnicy ktorzy jak nie trafia do Ufc to potrafia cala kariere spedzic w Ksw czy

  Fen co pokazuje ze oprocz Ufc nie ma jakiejs szalonej kasy skoro od lat panuje ten schemat. To sa te 2 glowne czynniki czemu uwazam ze dlugo nie bedzie walk w mma za 80-100 mln – dlugosc walk i za duzy monopol 1 rekina na tle płotek.

  Dokładnie, to jest dosyć proste. To monopol Łysego ustawił stawki.

  Z perspektywy widza model UFC jest bardzo dobry. Mniejsze stawki i rozbudowana struktura powoduje częstsze walki zawodników i gale co tydzień.

  A w boksie? Pełno organizacji. Mistrzowie walczą raz na rok. Walki często są ustawiane.

 7. Dokładnie, to jest dosyć proste. To monopol Łysego ustawił stawki.

  Z perspektywy widza model UFC jest bardzo dobry. Mniejsze stawki i rozbudowana struktura powoduje częstsze walki zawodników i gale co tydzień.

  A w boksie? Pełno organizacji. Mistrzowie walczą raz na rok. Walki często są ustawiane.

  UFC dostaje od ESPN 750 milionów dolarów rocznie za 42 gale emitowane na ich kanale. UFC sprzedaje prawa telewizyjne na całym świecie, więc można dodać do tego jeszcze ćwierć miliarda, choć może przesadzam.

  Wpływy bramek, umowa sponsorksa z Reebokiem, wpływy z reklam, wpływy z ppv itd.itp.

  Dajmy 1 250 milionów rocznie. Oczywiście mają jakieś koszty, podatki itd itp. Niech zostanie połowa to jest 15 milionów zysków średnio z każdej gali, chyba, że coś liczę. Wypłaty dla zawodników to jak dobrze to milion dwa (gale ppv).

  To chyba jest odpowiedź na to pytanie.

  Młody sport, monopol i brak konkurencji.

 8. Poniewaz boks ma nadal wiekszy peak u zwyklego Janusza i dlatego. Polska mam wrazenie ze popularnoscia  mma wyprzedzila Europe i  inne kraje o jakies 30 lat, a pewnie jeszcze wielu Wlochow,Francuzow czy Hiszpanow wie tyle  o mma co Polak przed Ksw z Najman vs Pudzian. Taki chocby fame na juz 800 tysiecy obserwujacych na insta, nie do pomyslenia w innym kraju w Europie. U mnie w domu gdy byl hype na Ksw dziadek 70 paroletni ogladal walki Mameda czy moja matka na polsacie.

  Co do tej Europy się zgodzę, ale imo to kwestia że boks jest już od wieków. Już w 1921 była gala z 90tysiecy ludzi

 9. Z boksem jest jak z golfistami, sport dla najwyższych w hierarchii.

  Istnieje od zawsze, zawsze się walczyło na pięści.. nawet mój drogi czytelniku w starożytnej grecji czyli grubo 2 tysie lat do tyłu, na logikę zestawcie to z MMA.. Nie wiem jak wy, ale nigdzie się nie doszukałem że Otton 3 zwany walecznym w 21roku p.n.e zakłada trójkąt nogami Wacławowi 2 zwanym Klepaczem.

  Dlatego płaci się więcej.. i dlatego boks przyciąga więcej fanów. Jest i był od zawsze.

 10.  Nie wiem jak wy, ale nigdzie się nie doszukałem że Otton 3 zwany walecznym w 21roku p.n.e zakłada trójkąt nogami Wacławowi 2 zwanym Klepaczem.

  Spartański pankration. Walka toczyła się w stójce i parterze, czyli były to jakieś podwaliny pod mma. Poza tym pankration był dyscyplina olimpijską. Walczyć mogli wszyscy oprócz spartan, bo w swojej odmianie pankrationu zaprogramowani byli by nie tyle wygrać, co unieszkodliwić przeciwnika na dobre.:fjedzia:

 11. Dorzuce swoj kamyczek w dyskusji. Otoż gala bokserska to często 4 walki, najczęściej jedna z glosnymi nazwiskami i trzy z prospektami. Konie pociagowe zgarniają większość tortu, ale nadal do opłacenia jest tylko 8 zawodników. W MMA tych walk jest nawet 11, wiec mamy 22 wypłat. Jest różnica. A przez format 3×5 minut walk MMA na gali bedzie zawsze więcej niż w boksie.

 12. Spartański Pankration. Walka toczyła się w stójce i parterze, czyli były to jakieś podwaliny pod mma. Poza tym pankration był dyscyplina olimpijską. Mogli walczyć wszyscy oprócz spartan, bo w swojej odmianie pankrationu zaprogramowani byli by zabijać, niekoniecznie wygrać.

  Tak, ale chodzilo mi bardziej o prestiż i to dlaczego więcej zarabiają bokserzy. MMA można podciągnąć nawet pod turniej rycerski, wszystko dozwolone tylko z użyciem broni.

  MMA jest zmiksowanymi stylami walk ze wszystkich stron świata.. więc równie dobrze można powiedzieć że swoje początki miało w momencie budowy klasztoru shaolin.. albo pierwszej walki ju-jitsu na świecie.. czy pierwszej walki pomiędzy plemieniami, te zasady też wchodzą w samo MMA.

  Więc.. wiesz.

  Chodzi bardziej o konkretny styl.

  #edit

  To tak jakbyś powiedział że początkiem wyścigów samochodowych było stworzenie koła.

 13. Tak, ale chodzilo mi bardziej o prestiż i to dlaczego więcej zarabiają bokserzy. MMA można podciągnąć nawet pod turniej rycerski, wszystko dozwolone tylko z użyciem broni.

  MMA jest zmiksowanymi stylami walk ze wszystkich stron świata.. więc równie dobrze można powiedzieć że swoje początki miało w momencie budowy klasztoru shaolin.. albo pierwszej walki ju-jitsu na świecie.. czy pierwszej walki pomiędzy plemieniami, te zasady też wchodzą w samo MMA.

  Więc.. wiesz.

  Chodzi bardziej o konkretny styl.

  #edit

  To tak jakbyś powiedział że początkiem wyścigów samochodowych było stworzenie koła.

  No stary, jeśli chcesz szukać mma, (które ma kilkadziesiąt lat historii) w starożytnych czasach  to powodzenia. Wiadomo, że boks wygra o pięć długości konia.

  Napisałeś jednak, że nic Ci o tym nie wiadomo, żeby w 21 roku p.n.e. ktoś zakładał komuś techniki parterowe, więc podałem Ci przykład takich technik. Pankration stosował podobne techniki w postaci dźwigni na stawy, które często są zaimplementowane (po drobnych zmianach, czy nawet nie) we współczesnym mma.

  Jeśli zaś idzie o klasztor shaolin, to spartanie wyprzedzili ich o ponad 1000 lat, a co do tych walk plemiennych, to nie bardzo rozumiem o co Ci chodzi? :joer:

 14. No stary, jeśli chcesz szukać mma, (które ma kilkadziesiąt lat historii) w starożytnych czasach  to powodzenia. Wiadomo, że boks wygra o pięć długości konia.

  Napisałeś jednak, że nic Ci o tym nie wiadomo, żeby w 21 roku p.n.e. ktoś zakładał komuś techniki parterowe, więc podałem Ci przykład takich technik. Pankration stosował podobne techniki w postaci dźwigni na stawy, które często są zaimplementowane (po drobnych zmianach, czy nawet nie) współczesnym mma.

  Jeśli idzie o klasztor shaolin, to spartanie wyprzedzili ich o ponad 1000 lat, a jeśli walki plemienne, to nie bardzo rozumiem o co Ci chodzi? :joer:

  Podałem pierwsze przykłady które mi przyszły do glowy, tak żeby zobrazować to co miałem na myśli.

  Prestiż boksu jest większy przez wgląd na to że boks ma ustalone zasady od zarania dziejów.. walka na gołe pięści bez wspomagania.

  Co do plemienia.. chodzi mi o walkę na śmierć i życie w puszczy pod Buenos Aires.. która wydarzyła się 20tysi lat temu.. to też można podciągnąć pod MMA.

  Swoją drogą.. dzięki za informacje, o tym nie wiedzialem.. a że mamy tyle czasu ile mamy to będę skory się dokształcić w tym kierunku.

  Jeżeli uraziłem twoja dumę co do MMA, to przepraszam.. ale takie są fakty.

  Miłego dnia.

 15. Podałem pierwsze przykłady które mi przyszły do glowy, tak żeby zobrazować to co miałem na myśli.

  Prestiż boksu jest większy przez wgląd na to że boks ma ustalone zasady od zarania dziejów.. walka na gołe pięści bez wspomagania.

  Co do plemienia.. chodzi mi o walkę na śmierć i życie w puszczy pod Buenos Aires.. która wydarzyła się 20tysi lat temu.. to też można podciągnąć pod MMA.

  Swoją drogą.. dzięki za informacje, o tym nie wiedzialem.. a że mamy tyle czasu ile mamy to będę skory się dokształcić w tym kierunku.

  Jeżeli uraziłem twoja dumę co do MMA, to przepraszam.. ale takie są fakty.

  Miłego dnia.

  Spoko git, żadna duma nie została tu urażona:beer:

  Wracając do tego, co się zdarzyło 20 tysi lat temu, to może to zostawmy i skupmy się na faktach historycznych.

  Wesołych Świąt.

 16. Spoko git, żadna duma nie została tu urażona:beer:

  Wracając do tego, co się zdarzyło 20 tysi lat temu, to może to zostawmy i skupmy się na faktach historycznych.

  Wesołych Świąt.

  Wesołych.

 17. Walka wręcz Była od zawsze,  jest dużo starsza niż sam boks.  Ja mam wrażenie że z bokiem to trochę jak dajmy na to z judo i jujitsu.  Pierwsze było jujitsu jako forma bitewna a potem ograniczyli je i powstało sportowe judo. Przykładów jest wiele i jednym z nich jest właśnie boks.  Jest to wycinek sztuk walki stworzony dla sportu, pojedynków z udziałem widowni, mediów itp. A że dość dawno utworzono boks to ma większą rozpoznawalność,  głębsze korzenie biznesowe,  bardziej siedzi w świadomości przeciętnego człowieka. Mowa tu oczywiście tylko i wyłącznie o historii najnowszej.  Bo nie sądzę by ileś tam set lat temu czy nawet tysiące,  jak dwóch kolesi się posprzeczalo to mówiło sobie, "ejjj pobijmy się o to ale tylko rękoma"  raczej jak ktoś walczył z kimś to każdym dostępnym środkiem,  łącznie z kamieniem obok. A gdy  był to sport jak na starożytnej olimpiadzie to były zasady ale też raczej nie czysto bokserskie.

 18. A gdy był to sport jak na starożytnej olimpiadzie to były zasady ale też raczej nie czysto bokserskie.

  Chcę się odnieść tylko do tego fragmentu – na starożytnych olimpiadach mieli wszystkie "bazowe" sporty walki, a właściwie ich pierwowzory. Zapasy, pięściarstwo i pankration (dzisiejsze MMA).

 19. Bo to po prostu mloda dyscyplina, walki bokserskie potrafily sciagac po 100 tys ludzi i wiecej! pokazcie mi jakąkolwiek gale mma, ktora by miala taka publicznosc.

 20. Głównym powodem takiej sytuacji jest monopol UFC. Zawodnicy mma nie mają żadnej alternatywy. Jak chcą się liczyć muszą podpisać cyrograf z UFC, jak się kończy nie mają gdzie odejść. Albo się godzą na warunki Dany (poza kilkoma wyjątkami i to okresowo), abo nie istnieją.

 21. Głównym powodem takiej sytuacji jest monopol UFC. Zawodnicy mma nie mają żadnej alternatywy. Jak chcą się liczyć muszą podpisać cyrograf z UFC, jak się kończy nie mają gdzie odejść. Albo się godzą na warunki Dany (poza kilkoma wyjątkami i to okresowo), abo nie istnieją.

  Nie do końca prawda, jeśli chodzi o zarobki to Bellator czy ONE dostarczy podobnych albo lepszych. Jeśli chodzi o rozpoznawalność i markę to się zgodzę, ale jak już ją wyrobisz to potem można dostać dobrą ofertę od Cokera (patrz – Cyborg, Rory).

 22. Nie do końca prawda, jeśli chodzi o zarobki to Bellator czy ONE dostarczy podobnych albo lepszych. Jeśli chodzi o rozpoznawalność i markę to się zgodzę, ale jak już ją wyrobisz to potem można dostać dobrą ofertę od Cokera (patrz – Cyborg, Rory).

  Tak jak napisałeś "podobnych, albo lepszych". Dla podobnych niema sensu zmieniać organizacji. Lepszych pewnie niewiele i tylko dla niewielu mocno wypromowanych zawodników.

  Poza tym Bellator i ONE nie są kierunkami rozwijającymi kariery zawodników. Pierwszy to dobry kierunek na emeryturkę, drugi raczej na początki kariery (z wyjątkiem kitajców)

 23. Przepraszam, może to głupie pytanie, ale mówią, że kto nie pyta ten błądzi. Czy nie należałoby najpierw zastanowić się, czy zarobki w MMA rzeczywiście są niższe niż zarobki w boksie? Nie znam się jakoś wybitnie, ale wydaje się, że średnie zarobki tu i tu są porównywalne. ( Biorąc pod uwagę oczywiście średnie zarobki zawodników UFC i np. Bellatora, a nie uczestników gali w Pcimiu Dolnym). Proszę specjalistów od boksu o naświetlenie sprawy i ewentualne wyprowadzenie mnie z błędu. Pozdrawiam.

 24. Przepraszam, może to głupie pytanie, ale mówią, że kto nie pyta ten błądzi. Czy nie należałoby najpierw zastanowić się, czy zarobki w MMA rzeczywiście są niższe niż zarobki w boksie? Nie znam się jakoś wybitnie, ale wydaje się, że średnie zarobki tu i tu są porównywalne. ( Biorąc pod uwagę oczywiście średnie zarobki zawodników UFC i np. Bellatora, a nie uczestników gali w Pcimiu Dolnym). Proszę specjalistów od boksu o naświetlenie sprawy i ewentualne wyprowadzenie mnie z błędu. Pozdrawiam.

  Jesli by patrzec na usrednione zarobki to zarobki zawodnikow mma sa duzo wyzsze. W boksie milionowe wyplaty dostaje naprawde male grono piesciarzy(teraz DAZN wprowadzil troche chaos) a reszta karty na gali dostaje grosze.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.