Fot: Esther Lin / MMAFighting

Już 7 kwietnia oczy całego środowiska MMA zwrócone będą ku gali UFC 223 i między innymi ku głośnemu rewanżowi pomiędzy czempionką Rose Namajunas (7-3) i byłą mistrzynią Joanną Jędrzejczyk (14-1).F
Zagraniczni trenerzy czołowych zawodników na świecie przedstawili swoje typy w rozmowie z portalem ESPN.com. Oto jak eksperci widzą to rewanżowe starcie:

Max Henry (trener m.in. Eddiego Alvareza czy Frankie Edgara):

Jestem bardzo podekscytowany tą walką. Czekam na tę walkę bardziej niż na jakąkolwiek inną. Joanna chce odzyskać ten tytuł w najbardziej zły sposób, ale jeśli rose wyjdzie z taką samą pewnością jak przedtem, ona tego dokona. Joanna jest twarda. Będzie walczyć z każdym, w każdej chwili. Może nie wyjdzie tak agresywnie jak poprzednio, będzie pracować nad lepszym atakiem.
Rose ma wspaniałego trenera Trevora Wittmana. Uwielbiam jej sposób poruszania i ogólnie jej grę. Przypomina mi trochę Frankie Edgara. Nie mogę wytypować tego pojedynku.

Typ: Brak

Danny Castillo (trener m.in. Cody Garbrandta czy Josha Emmetta):

Jestem bardzo podekscytowany tym, ale szczerze mówiąc uważam, że wynik będzie taki sam. Zanim Rose skończyła ostatnią walkę, kilkukrotnie zraniła Joannę. Rose jest w tej grze od dłuższego czasu i miała do czynienia z różnymi przeciwnościami losu, podczas gdy Joanna nie wydaje mi się by mierzyła się z rywalkami z tak dobrą stójką i parterem.
Nikt nie mówił o stójce Rose przed pierwszą walką z wyjątkiem ludzi którzy siedzą w tej grze i wiedzą, że Wittman jest geniuszem na tarczach. W przeciwieństwie do pierwszej walki Joanna ma dwa zmartwienia: parter Rose i swój klincz. Jej podbródek został już sprawdzony i Rose jest dokładna z sierpami i prostymi.
Myślę, że tym razem ta walka jest bardziej nerwowa dla Joanny niż dla  Rose. Lubię jej (Rose) zmyłki i kąty do ataku. Wszyscy boją się Joanny, kiedy idzie do przodu, zawsze się cofają. Rose zrobiła trochę kontr i trzymała Joannę na dystans kiwkami. Rose wygra w drugiej rundzie.

Typ: Namajunas

Duane Ludwig (trener m.in. T.J. Dillashawa)

Joanna mogła zacząć wierzyć w swoją wielkość przed pierwszym pojedynkiem. Dobrze jest wierzyć, że jesteś najlepszy. Wyglądało jednak na to, że bardziej skupiała się na przeciwniku, niż na sobie. Skoncentruj się na doskonaleniu siebie, a kiedy nadejdzie czas, będziesz błyszczeć. Ale jeśli spoglądasz za płot sąsiada i nie oglądasz własnego podwórka, zapominasz o chwastach.
Nie wiem jak przygotowywała się Joanna, ale to wyglądało to tak jakby za bardzo patrzyła na Rose. I wiem, że Rose tego nie robi. Wittman jest zdedycowanie najbardziej zorientowanym w szczegóły trenerem jakiego kiedykolwiek spotkałem. Wiemy że Rose ma teraz moc w uderzeniach, wiemy że ma wyczucie czasu i dokładność. Widzę ją wygrywającą ponownie, ale przekonamy się.

Typ: Namajunas

Javier Mendez (trener m.in. Daniela Cormiera czy Caina Velasqueza)

Jestem trochę rozdarty jeśli chodzi o Joannę. Powiedziałbym że najważniejsze są prezycyjne ciosy, jakie Rose pokazała w listopadzie, ale po obejrzeniu wideo i komentarzy na temat tego jak katatrofalne było cięcie wagi Joanny, muszę przyznać że prawdopodobnie to odegrało pewną rolę. Mam przeczucie, że to zupełnie nowa walka.
Joanna jest agresywna, ale kiedy poczuje krew, idzie po skończenie. Rose jest identyczna, ale ona nie jest tak doświadczonym uderzaczem. Myślę, że obrona obaleń Joanny jest bardzo dobra. Nie sądzę by Rose była w tym aspekcie na tyle dominująca, jeśli wcześniej nie zrani Joanny.
To ogromne mentalne wyzwanie dla Joanny. Olbrzymie. Ono na pewno działa przeciwko niej. Te demony, które pojawiają się kiedy spotykasz się z kimś, kto wcześniej Cię pokonał. Próbujesz ocenić co się wydarzyło, co według ciebie jest prawdziwe. To ma wielkie znaczenie.
Z jakiegoś powodu widzę jak Joanna odzyskuje tytuł. Po prostu czuję, że nie widzieliśmy prawdziej Joanny za pierwszym razem, i tym razem ją zobaczymy. Widzę jak ją wykańcza, prawdopodobnie przez decyzję.

Typ: Jędrzejczyk

Duke Roufus (trener m.in. Tyrona Woodleya)

Dobrze było widzieć Rose, która pokazała swój potencjał w ostatnim pojedynku. Najważniejsze było, że nie dała się zastraszyć bogeymanowi Joannie. Niektórzy fighterzy mierzą się z Joanną czy Conorem McGregorem, powinni nauczyć się zatykać uszy. „Nie zastraszam cię przed walką, zastraszam cię, uderzając cię.” Rose zrobiła dobrą robotę.
Były doniesienia o złym cięciu wagi przez Joanną i można było powiedzieć, że to wypłynęło na nią. Byłem zaskoczony, że nie zrobiła tego co jej rodaczka Karolina Kowalkiewicz zrobiła z Rose, którą przenosiła do tajskiego klinczu. Wittman, trener Rose jest jednym z najmłodszych trenerów, którzy kiedykolwiek trenowali mistrza boksu, nie wspominając już o pracy, którą wykonał w MMA. Sądziłem że to była zła decyzja Joanny, która biła się na polu walki Rose. Po co bić się z kimś w stójce, jeśli to jej najlepsza umiejętność? Więcej kopnięć z dystansu, a następnie klincz, kolano i łokieć.
Problem z sukcesem – i wiem to z autopsji – kiedy masz go dużo za pierwszym razem, to naprawdę się odbija na tobie. Myślę że to będzie decydujące w tym pojedynku. Joanna musi wrócić do formy. Najcięższy test to rewanże kiedy straciłeś tytuł. Nie zawsze zgadzam się na branie natychmiastowej walki z rywalem, który ostatnio cię zbił.

Typ: Brak

Jimmy Grifford (trener m.in. Mike Pyle’a)

Jestem trochę stronniczy w stosunku do Rose, bo spędziłem z nią trochę czasu. Słuchając starych wywiadów, ona była inna niż myślałem. Wiem, że jest gra taką „zbójniczą Rose”, ale ona jest na prawdę różą. Jest słodką, słodką dziewczyną.
Mogę tu usiąść i powiedzieć, dlaczego myślę że Joanna może wygrać. Myślę że bardziej będzie korzystać z dystansu, używać ciosów prostych bardziej niż to robiła. Myślę, że tym razem szanuje siłę Rose i wprowadzi poprawki do swojej gry.
Rewanże to śmieszna rzecz. Historycznie, osoba która wygrywa pierwszą walkę, zwykle wygrywa i drugą. Rzadko jest inaczej. Ale ta walka nie ma dla mnie faworyta.

Typ: Brak

Firas Zahabi (trener m.in. Georgesa St-Pierre’a czy Rorego MacDonalda)

Czuję, że Rose właśnie weszła na inny poziom. Naprawiła błędy w swojej grze i myślę, że styl Joanny – peek-a-boo, bardzo ortodoksyjne muay thai – po prostu nie pasuje z mocnym boksem i presją Rose.
Daję 55-45 przewagi dla Rose. Jeśli walka trafi na ziemię, to jest 80-20 dla Rose. Jeśli Rose pozostanie silna psychicznie, myślę że wygra. Uważam jednak, że doświadczenie Joanny Jędrzejczyk daje jej przewagę psychiczną. Czuję, że Rose jest bardziej podatna na zniechęcenie. Jeśli jednak pozostanie silna przez całe starcie, wygra.
Jędrzejczyk nie może walczyć na wstecznym. Czasem ciężar ciała przenosi na tylną nogę, a kiedy to robisz w walce z bokserem, możesz zostać trafiony. Bokserzy nie obciążają tylnej nogi i nie stoją wyprostowani. Stoją szeroko, postawa jak braci Diaz i pochylają się ku wykrocznej nodze. To ma swój cel. Joanna stoi wyprostowana, jej pozycja jest zwrócona przodem do rywalek. Kiedy to robisz, jesteś podatny na uderzaczy.
Zawodnicy Muay Thai walczą w ten sposób, bo zawsze mierzą się z innymi kickerami. Jednak gdy spotykasz kogoś kto świetnie wyprowadza ciosy, nie chcesz tak stać. Właśnie dlatego daję przewagę Rose, ponieważ myślę że to jest podstawowy problem. Jędrzejczyk nie walczy z kolejnym kickerem, a właśnie tak się ustawia.

Typ: Namajunas

Izzy Martinez (trener m.in. Donalda Cerrone)

To interesujące, ponieważ teraz nie ma wymówek. Wcześniej wszyscy rozumieli, że ścinanie wagi może odbiło się na Joannie. Ale teraz wymówki nie mają znaczenia. Po prostu patrząc od strony technicznej, Joanna musi się poprawić. Musi poprawić swoje uderzenia i prawdopodobnie rozumie, że w pewnym momencie zostanie obalona.
Prawdopodobnie nie doceniła, jak ciężkim przeciwnikiem jest Rose, ale jeśli ona wyjdzie tam teraz i spróbuje wygrać przez grę mentalną, to nie zadziała. Myślę, że Rose znokautuje ją w trzeciej rundzie.

Typ: Namajunas

3 KOMENTARZE

  1. Kibicuje JJ mimo, że strasznie nie lubiłem wersji  McJędrzejczyk…i o ile przed pierwszą walka byłem spokojny o wynik widząc nawet jak Karolina ( której też kibicuje ) wygrała z Rose to teraz odczuwam jakiś niepokój, żeby znowu jednym gongiem Rose nie ustawiła walki …badz jej nie poddała… patrząc na media trening ( wiem że to nic ) ale jednak… To jakoś Namajunas wyglądała wg mnie po prostu lepiej co jeszcze potęguje ten niepokój… oby Aśka ogarnęła!

  2. No proszę, proszę. Większość zdecydowanych jednak za Rose. Robi się naprawdę cholernie ciekawie przed tą walką. Na ubiegłej konferencji Jędrzejczyk była bardzo oszczędna w słowach i dosyć powściągliwa. Zobaczymy jak będzie na ważeniu jeszcze 😉

  3. Danny Castillo (trener m.in. Cody Garbrandta czy Josha Emmetta):

    Jestem bardzo podekscytowany tym, ale szczerze mówiąc uważam, że wynik będzie taki sam. Zanim Rose skończyła ostatnią walkę, kilkukrotnie zraniła Joannę. Rose jest w tej grze od dłuższego czasu i miała do czynienia z różnymi przeciwnościami losu, podczas gdy Joanna nie wydaje mi się by mierzyła się z rywalkami z tak dobrą stójką i parterem. Masakra!!!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.