Rok temu organizacja International Mixed Martial Arts Federation złożyła wniosek o członkostwo w stowarzyszeniu SportAccord, gromadzącym wszystkie olimpijskie i nieolimpijskie międzynarodowe federacje sportowe. Dopiero po akceptacji MMA przez SportAccord będzie można wejść na formalną drogę członkostwa i akceptacji przez MKOl. Otrzymanie jednak pełnego członkostwa w SportAccord, jest równie trudne i wymagające, co przejście wszystkich procedur w MKOl.

Dziś już wiemy, że w kwietniu bieżącego roku, SportAccord przyznał organizacji IMMAF status obserwatora i jest to pierwszy krok na drodze do pełnego członkostwa.

Densign White, dyrektor zarządzający organizacji IMMAF, zdradził również niedawno, kiedy może dojść do głosowani w sprawie członkostwa.

W czerwcu zostaliśmy zaproszeni na spotkanie organizowane przez SportAccord w Szwajcarii, aby móc dyskutować o warunkach przystąpienia do stowarzyszenia. Gdy wszystkie warunki zostaną przez nas spełnione, dojdzie do głosowania, które SportAccord zapowiedziało na rok 2019. Wówczas to odbędzie się coroczny kongres stowarzyszenia.

Jak mówi jednak White, tak odległy termin nie jest jednak dla IMMAF zadowalający.

Uważam, ze zrobiliśmy wystarczająco dużo, by głosowanie nad naszym członkostwem mogło się odbyć w roku 2018, podczas kongresu w Bangkok. Jeśli przed końcem roku IMMAF przystąpi do Światowej Agencji Antydopingowej, do której aplikację złożyliśmy w zeszłym roku, myślę, że uda nam się zdążyć na głosowanie w Bangkoku.

Jednym z głównych celów IMMAF od początku istnienia organizacji jest doprowadzenie mieszanych sztuk walki na igrzyska olimpijskie. Samo IMMAF zrzesza już organizacje MMA z ponad 60 krajów świata i jak informuje, około 40 z nich uregulowało w swoich krajach prawny status mieszanych sztuk walki.

 

16 KOMENTARZE

 1. Dla mnie mma na IO to by byla glupota, ze niby zawodnicy by mieli walczyc za darmo dla glupiego medalu i ciekawe jak czesto by mieli walczyc co 2 dni? I kto by tam wystepowal najlepsi zawodnicy z UFC raczej nie bo kto by kontuzje ryzykowal i sprzeaze gal ppv. Nie widze tego jakos.

 2. Zgadzam się z przedmówcą. Nie widzę możliwości, aby zrobić turniej na którym w ciągu 2 tygodni jeden zawodnik walczy np. 3x. Ten sport jest zbyt urazowy.

  Znacznie lepszym pomysłem jest dodanie BJJ do dyscyplin olimpijskich.

 3. Dla mnie mma na IO to by byla glupota, ze niby zawodnicy by mieli walczyc za darmo dla glupiego medalu i ciekawe jak czesto by mieli walczyc co 2 dni? I kto by tam wystepowal najlepsi zawodnicy z UFC raczej nie bo kto by kontuzje ryzykowal i sprzeaze gal ppv. Nie widze tego jakos.

  w boksie tez nie wystepuja najlepsi. tu byloby to samo

 4. Dla mnie mma na IO to by byla glupota, ze niby zawodnicy by mieli walczyc za darmo dla glupiego medalu i ciekawe jak czesto by mieli walczyc co 2 dni? I kto by tam wystepowal najlepsi zawodnicy z UFC raczej nie bo kto by kontuzje ryzykowal i sprzeaze gal ppv. Nie widze tego jakos.

  Po pierwsze za medal dostaje się pieniądze i to niemałe, a i w perspektywie olimpijska emerytura byłaby łakomym kąskiem dla prawie każdego polskiego zawodnika.

  Po drugie najprawdopodobniej zawodnicy z UFC i większość zawodowców nie byłaby dopuszczona tak jak jest to boksie.

 5. Jak wprowadzą MMA na IO to tylko amatorskie jak w boskie. Nie ma opcji by zawodowcy zdecydowali się na taki start bądź organizacje dały wolną rękę zawodnikom. Jesli już mają coś nowego ze sportów walki wprowadzić to zdecydowanie powinni pomyśleć nad BJJ

 6. Dla mnie mma na IO to by byla glupota, ze niby zawodnicy by mieli walczyc za darmo dla glupiego medalu i ciekawe jak czesto by mieli walczyc co 2 dni? I kto by tam wystepowal najlepsi zawodnicy z UFC raczej nie bo kto by kontuzje ryzykowal i sprzeaze gal ppv. Nie widze tego jakos.

  Walki na turniejach amatorskich odbywają się czasem częściej niż co dwa dni, albo turniej robi się jednego dnia. Dobrze wyżej podali przykłady, że jedyna szansa MMA na igrzyskach to amatorstwo lub półprofesjonalne walki pewnie w pełnym uposażeniu, więc raczej ciężko byłoby przetestować szklaną szczękę.

 7. Zgadzam się ze wszystkimi mówiącymi o urazowości tej dyscypliny i braku sensu w organizowaniu czegoś takiego, chociaż z drugiej strony, kilka/kilkanaście pierwszych odsłon UFC było przecież w formie turnieju, gdzie – w  wypadku wygranej – walczyło się więcej niż raz, a to wszytko jednego dnia.

 8. Nonsens do kwadratu. Mi się marzy żeby na IO był turniej na zasadach ADCC. Najlepiej tak zgrany terminowo z judo i zapasami, żeby zawodnicy mogli spróbować sił tu i tu.

 9. Zgadzam się ze wszystkimi mówiącymi o urazowości tej dyscypliny i braku sensu w organizowaniu czegoś takiego, chociaż z drugiej strony, kilka/kilkanaście pierwszych odsłon UFC było przecież w formie turnieju, gdzie – w  wypadku wygranej – walczyło się więcej niż raz, a to wszytko jednego dnia.

  Ale miało się sterydy i leki przeciwbólowe.

 10. Jak wyglada boks na IO? 3 rundy 3 minuty w kaskach, w boksie na takich zasadach sobie zawodnicy nawet krzywdy nie zrobia no chyba ze spory missmatch. No w mma to nie przejdzie. Mma to tak na prawde nie jest dyscyplina sportowa tylko polaczenie wszystkich sztuk walk w 1 na wlasnych zasadac ktore do dzisiejszego dnia nie sa w 100% jasne dla nikogo na swiecie. Zawalczy n.p bokser z zawodnilkiem karate kazdy robi to co mysli ze powinien zeby wygrać a sedziowie moga to widziec zupelnie inaczej. Tak samo striker vs. Grappler jeden kontroluje walke w stojce przez polowe walki drugi w parterze i kto wtedy wygrywa walke? Mozna moneta rzucić… Myślę ze powinniśmy wpierw zajac sie zrozumieniem mma w 100% a potem myśleć o IO bo zasady nie sa jasne ile srednio dec jest kontrowetdyjnych na jednej gali ufc 1 zawsze sie znajdzie z 13 czasem kilka powiedzmy. na IO nie wprowadza sportu w którym nie ma jasnych zasad i tam gdzie zawodnik po 1 walce moze nie byc w stanie zawalcyc 2 raz na turnieju.

 11. Po pierwsze za medal dostaje się pieniądze i to niemałe, a i w perspektywie olimpijska emerytura byłaby łakomym kąskiem dla prawie każdego polskiego zawodnika.

  Po drugie najprawdopodobniej zawodnicy z UFC i większość zawodowców nie byłaby dopuszczona tak jak jest to boksie.

  Ale o czym ty mowisz? Powiedzmy ze zawodnik stoczy kilka ciezkich walk zaryzykuje pare lat zawodowej kariery kontuzje i nie zalapie sie na medal to wszystko robi za darmo? Pozatym tylko zawodnicy z kilku krajow dostaja hajs, n.p zawodnicy z uk nie dostaja nic tylko medal. A najwiecej dostają ci co maja najmniejsze szanse. Singapore itd.

 12. Ale o czym ty mowisz? Powiedzmy ze zawodnik stoczy kilka ciezkich walk zaryzykuje pare lat zawodowej kariery kontuzje i nie zalapie sie na medal to wszystko robi za darmo? Pozatym tylko zawodnicy z kilku krajow dostaja hajs, n.p zawodnicy z uk nie dostaja nic tylko medal. A najwiecej dostają ci co maja najmniejsze szanse. Singapore itd.

  To żeś przyjebał. Ni do rymu ni do taktu.

  Zrozum, że zawodowcy najprawdopodobniej nie zostaną dopuszczeni, a jeśli już to przecież oczywiste, że walki nie będą na zasadach UR.  Za to będą do tego kaski, ochraniacze i rękawice wielkości piłek lekarskich. Mniejsze niebezpieczeństwo niż na pierwszym lepszym treningu. Ryzyko jest marginalne w porównaniu z korzyściami jakie może przynieść taki medal.

  Z UK niezły strzał w stopę. Tak się składa, że Angole pchają w sport najwięcej na świecie w tej chwili. Wszystko od czasu kiedy odkręcono kurek z kasą z loterii. Zawodnicy mają najlepsze obiekty, najlepszych trenerów, stałe wysokie stypendia i ptasie mleczko w pakiecie. Myślisz, że ci ich wszyscy medaliści zapierdalają charytatywnie? 😀

 13. To żeś przyjebał. Ni do rymu ni do taktu.

  Zrozum, że zawodowcy najprawdopodobniej nie zostaną dopuszczeni, a jeśli już to przecież oczywiste, że walki nie będą na zasadach UR.  Za to będą do tego kaski, ochraniacze i rękawice wielkości piłek lekarskich. Mniejsze niebezpieczeństwo niż na pierwszym lepszym treningu. Ryzyko jest marginalne w porównaniu z korzyściami jakie może przynieść taki medal.

  Z UK niezły strzał w stopę. Tak się składa, że Angole pchają w sport najwięcej na świecie w tej chwili. Wszystko od czasu kiedy odkręcono kurek z kasą z loterii. Zawodnicy mają najlepsze obiekty, najlepszych trenerów, stałe wysokie stypendia i ptasie mleczko w pakiecie. Myślisz, że ci ich wszyscy medaliści zapierdalają charytatywnie? 😀

  Nie no serio zawodnicy w uk dostaja tylko medal 😀

 14. Po drugie najprawdopodobniej zawodnicy z UFC i większość zawodowców nie byłaby dopuszczona tak jak jest to boksie.

  A czy przypadkiem w Rio nie dopuścili zawodowców?

 15. A czy przypadkiem w Rio nie dopuścili zawodowców?

  "Większość zawodowców", w boksie zawodowcy są dopuszczeni, ale bodajże jeśli mają mniej niż 15 walk zawodowych (to tak jakby w MMA dać limit 3 czy 5 walk). W Rio chyba nie przeszła całkowita amnestia na zawodowych bokserów bez względu na doświadczenie?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.