fafa

UFC od dawna dzieli swoje wydarzenia na numerowane, w których karta główna jest na PPV, a wstępna na Fox Sports 1 oraz na gale „Fight Night” czy „on Fox”, które w całości transmitowane są przez ogólnodostępne telewizje. Ujawnione dane z ostatniego UFC 197 pokazują, że kartę wstępną oglądało w ostatni weekend na żywo oglądało 835 000 ludzi. Jeśli chodzi gale numerowane, to jest to poniżej średniej, która w 2015 roku wynosiła 1.1 miliona. Dodatkowo liczba ta (835 tys) jest najmniejsza w tym roku w przypadku gal PPV, które karty wstępne były transmitowane przez FS1. UFC 196 z Natem Diazem i Conorem McGregorem miało widownie rzędu 1 843 000 (co było drugim największym wynikiem w historii), a UFC 195 z Lawlerem i Conditem zgromadziło 1 032 000 widzów przed telewizorami.

Jak widać gala sygnowana nazwiskiem Jonesa nie przyciągnęła przed odbiorniki aż tak dużej ilości ludzi, by przebić McGregora czy nawet Lawlera. Warto nadmienić, że zeszłoroczna kwietniowa gala PPV, której karta wstępna transmitowana była przez Fox Sports 1, zgromadziła 710 000 widzów, a było to UFC w którym najmniej popularny mistrz Demetrious Johnson podejmował Kyojiego Horiguchiego.

W przypadku gal PPV, dużą rolę odgrywają więc nazwiska, które są transmitowane za darmo w telewizji i te nie były zbyt imponujące na UFC 197. Nikomu nieznani Steele oraz Roberts, Vick i Franca czy pojedynek kobiet. Walką wieczoru karty wstępnej był bój młodszego Pettisa z Keladesem. Nie było więc nikogo w miarę popularnego by przyciągnął nazwiskiem, zatem promocja skupiła się wyłącznie na sile nazwiska samego Jonesa (czyli osoby chcące obejrzeć jego powrót w PPV, miały zostać rozgrzane kartą wstępną w ogólnodostępnej telewizji). Jednak UFC 195, które widownią przebiło UFC 197, również nie błyszczało jeśli chodzi o nazwiska: Dober, Holtzman, Kish, Ansaroff, Noke, Morono oraz Michael McDonald z Masonarim Kaneharą – żaden zawodnik z tej listy nie jest znany/popularny czy lubiany (McDonald wracał po dwóch latach przerwy). Po przeciwnej stronie mamy UFC 196, które na karcie wstępnej miało dość mocnych zawodników w osobach:

r3s

Dodatkowo całą galę sygnował Conor McGregor, który w UFC bije wszelkie rekordy. Dla ostatecznego porównania warto jeszcze przytoczyć wyniki oglądalności Bellatora 153 z Bensonem Hendersonem oraz Andreyem Koreshkovem. Konkurencyjna organizacja uzyskała zaledwie 653 tysiąca widzów – i tyczy się to pełnej karty walk, czyli karty wstępnej + karty głównej! I co jeszcze ciekawsze, SpikeTV (które transmituje Bellatora) dociera do większej ilości domów: 93 milionów w porównaniu do 84 milionów domów w których jest Fox Sports 1. Więc choć wynik jaki uzyskała gala UFC 197 na FS1 nie zachwyca, to i tak jest lepszy od tego co w największych staraniach może zapewnić Bellator na bardziej popularnej platformie promocyjnej.

Tomasz Chmura
Sztuki walki od 2004 roku. Pierwsza gala MMA - 2007. Instruktor Sportu, czarny pas w nunchaku jutsu. Pasy w Kenpo Jiu Jitsu i Sandzie.

1 KOMENTARZ

  1. myślę, że wpływ na taki wynik miał też przeciwnik Jonesa, wynik walki był właściwie znany mało kto wierzył w niespodziankę

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.