irei.sd
(fot. Taro Irei / Sherdog.com)

Przed nami kolejna noc z UFC. Z soboty na niedzielę organizacja ta po raz drugi gości w Saitama Super Arena na przedmieściach Tokio. Ponieważ gala jest z serii UFC on Fuel, czekają nas tylko dwa bloki walk. Przedwalki na facebooku i youtube ruszą o 1:30 w nocy, a od 4:00 nad ranem główna karta w Orange Sport.

Wanderlei Silva vs. Brian Stann

Piotrek
Wanderlei Silva przez całą karierę walczy w agresywnym stylu, który przyniósł mu miano legendy tego sportu. Niestety od momentu przejścia do UFC nie jest to recepta na sukces, a upływające lata wcale nie pomagają w odbudowaniu blasku gwiazdy PRIDE. Co by nie mówić o trochę drewnianym Stanie, to solidny zawodnik z dosyć poukładaną stójką. To moim zdaniem wystarczy na Silvę i spodziewam się, że Amerykanin pośle na deski Brazylijczyka w okolicach drugiej rundy. Stan TKO/KO druga runda.

Kuba
O ile jeszcze kilka lat temu Wanderlei potrafił wygrywać i potwierdzać swoją sportową klasę, przy okazji dając niesamowite walki, tak dziś obrał kurs wyłącznie na robienie show i prowadzenie efektownych wojen w oktagonie. Sportowa emerytura zbliża się wielkimi krokami, Silva najzwyczajniej w świecie nie jest już w stanie nadążyć za młodszą i bardziej wszechstronną czołówką, a jego szczęka zdaje się być słabsza z walki na walkę. Stann może i nie jest zawodnikiem wybitnym, jednak zdoła ograć „The Axe Murderera” w stójce, gdzie agresywny Brazylijczyk po jednej z szarż otworzy się i zostanie trafiony. Stann, TKO, runda druga.

Redaktorzy typujący Silvę: Tomasz N., Karol,
Redaktorzy typujący Stanna: Piotrek, Tomasz Ch., Wojsław, Kuba, Tomasz M.

Mark Hunt vs. Stefan Struve

Tomasz M.
Prawdziwy pojedynek kontrastów. Wydaje mi się, że w kluczowych do przyswojenia elementach – stójce i zapasach – Struve postępy robi bardzo mozolnie. Paradoksalnie jego długie kończyny mogą mu pomóc w tej walce nawet bez zapasów i stójki bo żeby zrobić mu krzywdę Hunt będzie musiał cały czas przebywać w jego zasięgu. Wówczas Holendrowi wystarczy jakoś pokracznie wspiąć się na Samoańczyka czy w jakiś inny niekonwencjonalny sposób przenieść walkę do parteru. Struve jednak kocha iść na wymianę i podejrzewam, że to go znowu zgubi bo nie jest na tyle dobry i na tyle wytrzymały, by bawić się w te klocki z Huntem. Hunt, TKO, 2 runda.

Tomasz N.
Szklana szczęka kontra dynamit w ręce, który położył już ponad 20 przeciwników.  Struve czego sam nie ukrywa musi w tej walce wykorzystać swoje warunki fizyczne i za wszelką cenę utrzymać  Hunta na dystans. Ewentualnie przenieść walkę do parteru i poddać tam swojego przeciwnika. Niestety Struve przed każdą dużą walką z mocnym uderzaczem, w której leciał na deski mówił dokładnie to samo, więc czuje, iż i tym razem zobaczymy go lecącego na ziemię. Hunt ma na tyle mocną głowę, że będzie w stanie przyjąć parę ciosów, skrócić dystans i położyć giganta jednym ze swoich firmowych strzałów. Stawiam więc na zwycięstwo Hunt przez nokaut w drugiej lub trzeciej rundzie.

Redaktorzy typujący Hunta: Tomasz N., Karol, Kuba, Tomasz M.
Redaktorzy typujący Struve: Piotrek, Tomasz Ch., Wojsław

Takanori Gomi vs. Diego Sanchez

Tomasz Ch.
Diego Sanchez jest zawodnikiem o wielkim sercu. Zawodnikiem lubującym się w wojnach ringowych. Takich jak on zawsze miło się ogląda, co potwierdzają trzy walki wieczoru, które zgarnął pod rząd w swoich ostatnich starciach. W walce z Ellenbergerem nie mógł odnaleźć swojego zasięgu, a boks z kontry w wykonaniu Juggernauta okazał się zaporą, o którą rozbijał się Diego, co rusz próbując nieudolnych ataków. Takanori Gomi, jak każdy wie, swoje lata świetności ma już za sobą. W UFC mu się nie wiedzie. Miał swój moment kiedy znokautował Tysona Griffina, lecz na tym się skończyło. Po przegranej z Clayem Guidą oraz kompletnej dominacji ze strony Nate’a Diaza, Takanori odbudował się odprawiając swojego rodaka Eiji Mitsuokę oraz Maca Danziga. Jednak ten drugi tanio skóry nie sprzedał, punktując Japończyka zarówno w stójce, jak i wprawiając go w zakłopotanie w parterze poprzez pozycje dominujące i próby poddań. Sądzę, że specyficzny boks Gomiego na Diego akurat nie podziała, a gdy ten przyciśnie z atakiem, wygra to starcie.

Wojsław
Diego Sanchez przez poddanie, runda 2. Mimo że Gomi dysponuje jeszcze pewnymi atutami, które w czasach Pride zapewniły mu status najlepszego lekkiego na świecie, stawianie na niego w 2013 to spore ryzyko. Wracający do wagi lekkiej Sanchez powinien być przede wszystkim lepiej przygotowany kondycyjnie od Japończyka, co pozwoli zamęczać mu rywala próbami obaleń. Amerykanin nie jest może najlepszym zapaśnikiem, ale gdy już uda mu się położyć Gomiego na plecy, to nie powinien wypuścić wygranej z rąk i poddać bohatera miejscowej publiczności.

Redaktorzy typujący Gomiego: Tomasz N., Tomasz M.
Redaktorzy typujący Sancheza: Piotrek, Tomasz Ch., Karol, Kuba, Wojsław

Hector Lombard vs. Yushin Okami

Karol
To będzie znakomity pojedynek dwóch judoków. Bardzo cenię Japończyka, ale w tej konfrontacji na wygranej pozycji stawiam bestię z Kuby. Choć czysta siła fizyczna to nie wszystko, były mistrz wagi średniej Bellatora moim zdaniem jest również nieco bardziej techniczny od rywala. Wydaje mi się, że Lombard posiada lepsze obrony przed obaleniami i solidniejszą od Okamiego stójkę. Bardzo asekuracyjnie co do konkretnego rezultatu można typować jednogłośną decyzję na obalanym i obijanym w parterze Japończyku, ale pójdę na całość i postawię na rozwiązanie przed czasem w okolicach drugiej rundy. Hector Lombard przez (T)KO, runda 2.

Tomasz M.
Ta walka rozstrzygnie się w klinczu, pozycji, w której obydwu zawodników czuje się najlepiej. W sumie, Lombard jest najlepszym „klinczerem” z jakim miał Okami do czynienia od dawien dawna. Jeśli Kubańczyk będzie w stanie bronić prób sprowadzeń Japończyka to przez 3 rundy w stójce jest groźniejszym fighterem, potrafiącym bić mocniej i mającym za rywala kogoś o słabnącej tolerancji na ciosy. Jednakże styl w jakim walczy Lombard może go ponownie zgubić, jeśli będzie zachowywał się pasywnie czekając na ten jeden mocny cios w każdej rundzie. Tym niemniej, myślę, że jednak się doczeka w przynajmniej dwóch z trzech przypadków. Lombard przez decyzję.

Redaktorzy typujący Lombarda: Tomasz N., Karol, Tomasz Ch., Tomasz M.
Redaktorzy typujący Okamiego: Piotrek, Kuba, Wojsław

Mizuto Hirota vs. Rani Yahya

Wojsław
Mizuto Hirota przez decyzję. Yahya będzie groźny tylko w pierwszej rundzie i pięć minut to jego czas na zwycięstwo przez poddanie. Hirota to jednak dość sprawny grappler i spodziewam się, że przetrwa trudne chwile. W kolejnych odsłonach Japończyk będzie już kontrolował przebieg wydarzeń w Octagonie, punktując zawodnika z Kraju Kawy uderzeniami z dystansu. Jeśli nie uda mu się skończyć Brazylijczyka, to przynajmniej wygra na punkty.

Kuba
Nie do końca jestem przekonany czy Yahya byłby w stanie poddać Hirotę – nawet jeśli w jakiś sposób zdołałby go obalić i przytrzymać na ziemi. Mniejsza jednak o to, bo nie sądzę, aby do jakiejś dłuższej walki na ziemi w ogóle w tym pojedynku doszło. Uważam, że Japończyk będzie trzymał rywala na dystans, skutecznie bronił obaleń i punktował w stójce, co zaowocuje wygraną u każdego z sędziów. Hirota, jednogłośna decyzja. 

Redaktorzy typujący Hirotę: Piotrek, Wojsław, Kuba, Tomasz M.
Redaktorzy typujący Yahyę: Tomasz N., Tomasz Ch., Karol

Siyar Bahadurzada vs. Dong Hyun Kim

Karol
Bez wahania postawię na eksplozywnego Afgańczyka. Bahadurzada odeśle judokę z Korei do zaświatów i zgarnie w UFC kolejną nagrodę za nokaut wieczoru. Dong Hyun Kim, podobnie jak Okami w starciu z Lombardem, będzie chciał za wszelką cenę klinczować i sprowadzić walkę do parteru, na co nie pozwoli The Great. Pochodzący z Kabulu zawodnik będzie bronił obaleń i masakrował Koreańczyka w stójce… w końcu trafi czyściochę. Siyar Bahadurazada przez KO, runda 2.

Tomasz Ch.
Siyar Bahadurzada ładnie zaczął swoją przygodę z UFC odprawiając najlepszego-najgorszego (tak, spodobało mi się to określenie) Paulo Thiago. Nie jest to jednak żaden wyznacznik tego czy można postawić swój typ na Afgańczyka. A silnych nazwisk na rekordzie brak. Porusza się naprawdę dobrze, wyczucie czasu ma doskonałe, a od siedmiu walk – które wygrał pod rząd – aż sześć zakończyło się KO/TKO. Czy to jednak wystarczy na Kim Dong-Hyuna? Sądzę, że tych dwóch dzieli istna przepaść jeżeli chodzi o zapasy i grappling, a Koreańczyk to cyborg, który nie daje przeciwnikowi nawet chwili wytchnienia, gdy już wdroży swój zapaśniczy gameplan. Teoretycznie Siyar może na nogach stać 30 sekund. Każde dziesięć sekund na każdą rundę. Czy jest w stanie znokautować Kima? Zapewne tak. Jednak poddaję w wątpliwość, iż uda mu się to zrobić na przyklejonym do niego – jak ślimak do podłoża – Dong-Hyunie.

Redaktorzy typujący Bahadurzadę: Tomasz N., Karol,
Redaktorzy typujący Kima: Piotrek, Tomasz Ch., Kuba, Wojsław, Tomasz M.

Riki Fukuda vs. Brad Tavares

Piotrek
Brad Tavares to moim zdaniem trochę niedoceniany zawodnik. Solidny parter i zapasy, do tego techniczna stójka, to wystarczające argumenty na pokonanie Fukudy, który szczególnie nie błyszczy w UFC. Tavares przez decyzję.

Tomasz N.
Fakuda prawdopobnie będzie chciał zrobić to w czym czuje się najpewniej, czyli klincz i przeniesienie walki do parteru. Wydaje mi się, że będzie to jednak zbyt mało na młodszego i bardziej głodnego zwycięstw Tavaresa, który, przygotowując się do tej walki, całkowicie zmienił otoczenie. Mam nadzieję, że zaowocuje to bardziej efektownym i skutecznym stylem walki. Tavares stójki uczył się od samego Sefo, parteru od Drysdale i trenował dodatkowo w Extreeme Couture.  Kluczem dla urodzonego na Hawajach zawodnika będzie według mnie utrzymanie walki w stójce i tam punktowanie Fukudy.

Redaktorzy typujący Fukudę:
Redaktorzy typujący Tavaresa: Tomasz N., Piotrek, Tomasz Ch., Karol, Kuba, Wojsław, Tomasz M.

Bryan Caraway vs. Takeya Mizugaki

Wojsław
Takeya Mizugaki przez decyzję. Mizugaki powinien w swoim stylu klinczować i obalać rywala w każdej z kolejnych rund. Nie sądzę by Caraway potrafił znaleźć drogę do poddania solidnego defensywnie Japończyka, dlatego spodziewam się, że całą walkę przeleży na plecach.

Karol
Długo nie mogłem się zdecydować czy postawić na bardzo solidnego, ale walczącego w kratkę w UFC – weterana World Extreme Cagefighting, czy będącego na fali zwycięstw, dysponującego świetnym instynktem grapplerskim Amerykanina. Koniec końców może dość sensacyjnie postawię na Bryana Carawaya. Teraz po prostu wypada kolej na przegraną Mizugakiego… oczywiście żartuję. Myślę, że Amerykanin zaprezentuje mocniejszy aspekt zapaśniczy, nie będzie mieć większych problemów z obalaniem Japończyka. A tam na dole ładnie wykona swoją ulubioną robotę. Na macie jest o niebo lepszy od rywala – najpierw z góry systematycznie wymęczy Mizugakiego, a w trzeciej rundzie wyciągnie technikę kończącą. Bryan Caraway przez poddanie, runda 3.

Redaktorzy typujący Carawaya: Piotrek, Karol
Redaktorzy typujący Mizugakiego: Tomasz N., Tomasz Ch., Kuba, Wojsław, Tomasz M.

Cristiano Marcello vs. Kazuki Tokudome

Tomasz M.
Najbardziej w tym zestawieniu bawi mnie nie to, że szansę w UFC dostał zawodnik, który nie pokazał absolutnie nic na KSW dawno temu, ale to, iż ten zawodnik ma realną szansę wygrać w swoim debiucie. Oczywiście szansa ta polega głównie na zachowaniu Cristiano Marcello. Brazylijczyk w walkach lubi iść na wymiany i zamieniać swoje walki w typowe bójki bez ładu i składu zamiast uciekać się do parteru, w którym jest naprawdę wybitny. Jeśli Marcello będzie stał z Tokudome autentycznie może zostać wypunktowany – Japończyk nie ma siły ciosów, żeby zakończyć to przed czasem, jednak z pewnością będzie w stanie często trafiać rywala. Jeśli natomiast Marcello dozna chwilowego olśnienia i walka trafi do parteru, powinien tam całkowicie zdominować rywala. Marcello, poddanie, 2 runda.

Tomasz Ch.
Szkoda, że Cristiano Marcello nie walczy w kategorii niżej. Może dziś widzielibyśmy go zestawionego z również walczącym na tej gali Ranim Yahyą. Dałoby mi to odpowiedź na pytanie, czy w zestawieniu dwóch wybitnych parterowców Marcello nadal walczyłby w stójce. To ogromny zawód, kiedy tacy specjaliści w ciągu trzech runda nawet raz nie znajdą się na przysłowiowej glebie. W swojej ostatniej walce Brazylijczyk w mej pamięci zapisał się jako ten, który niesłusznie wygrał z Rezą Madadim. Byłoby miło gdyby z Kazukim Tokudome pokazał nieco ze swojego brazylijskiego jiu-jitsu. Trudno mi ogarnąć japońską scenę MMA i na pewno nie siedzę w niej aż tak mocno, by śmiało spisywać Japończyka na straty. Z tego co widzę, Tokudome miał w miarę przyzwoitych przeciwników, jednak wszyscy praktycznie z Pancrase. Sami rodacy, Koreańczyk i Polak. Maciej Górski, z którym Kazuki przegrał przez TKO na KSW 14. Hermetyczność walk, brak zagranicznych nazwisk, brak większych wojaży po innych organizacjach, przegrana z Górskim, kunszt Marcello – wszystko to każe mi stawiać na posiadacza czarnego pasa w BJJ czwartego stopnia – Crustiano Marcello.

Redaktorzy typujący Marcello: Tomasz N. Piotrek, Tomasz Ch., Karol,  Kuba, Wojsław, Tomasz M.
Redaktorzy typujący Tokudome:

Alex Caceres vs. Kyung Ho Kang

Tomasz N.
Widowiskowo walczący Bruce Leeroy kontra wielka niewiadoma z mistrzowskim pasem koreańskiej organizacji Road Fighting Championship. Co lepsze, Caceres nie tylko walczy bardzo widowiskowo dla fanów, ale od czasu zejścia do niższej wagi jest również skuteczny w swoich poczynaniach. Dodatkowo, w grę wchodzi stres i szybkie wypompowanie się, jakie pojawić się może u Kanga z powodu debiutu na dużej scenie, jaką bez wątpienia jest UFC. Postawię więc na zawodnika, który nie dość, że jest mi lepiej znany, to jeszcze przekonuje mnie swoim stylem i charakterem w oktagonie. Czarny Bruce Lee przez poddanie w drugiej rundzie.

Kuba
Mimo iż w tym pojedynku „na papierze” Koreańczyk jest nieco bardziej doświadczony, to faktyczne obycie ringowe będzie sprzyjało Amerykaninowi. Ma on już za sobą sześć walk w UFC, po zejściu do 135 funtów radzi sobie coraz lepiej, a debiut w największej organizacji świata jest sprawą nie łatwą i często odsiewa ziarno od plew. Również w tym przypadku będę się trzymał mojej żelaznej zasady – typowania przeciw debiutantom, tak więc Caceres przez TKO w rundzie trzeciej.

Redaktorzy typujący Caceresa: Tomasz N. Piotrek, Karol, Wojsław, Kuba
Redaktorzy typujący Kanga: Tomasz Ch., Tomasz M.

Marcelo Guimaraes vs. Hyun Gyu Lim

Piotrek
Lim zdaję się być bardziej uzdolnionym zawodnikiem. Na jego korzyść przemawiają też warunki fizyczne plus szybkość. Stawiam na Lima przez decyzję.

Tomasz M.
Guimaraesa zapamiętałem dlatego, że musiał udać się do warczenia i wydawania z siebie innych dziwnych, zwierzęcych dźwięków by dowieźć do końca (niejednogłośne) zwycięstwo nad Danem Stittgenem. To chyba za mało na walkę z ciężko bijącym Limem, który, choć nie walczy u siebie, nie będzie miał dużych problemów z aklimatyzacją czasową w Japonii.

Redaktorzy typujący Guimaraesa: Tomasz N., Tomasz Ch., Karol, Kuba, Wojsław
Redaktorzy typujący Lima: Piotrek, Tomasz M.

1 KOMENTARZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.