Barao vs McDonald
(fot. Dave Mandel / Sherdog.com)

Dziś wieczorem UFC powraca na Stary Kontynent, a co się z tym wiąże zamiast nocy z soboty na niedzielę zajmie nam sobotni wieczór. Przedwalki ruszają o 18:15 tylko na ufc.tv. Główna karta na Orange Sport o 21:00. Poniżej znajdziecie nasze przewidywania na nadchodzącą galę.

Renan Barao vs. Michael McDonald

Wojsław
Renan Barao przez decyzję. Wielka trójka mistrzów z Nova Uniao: Aldo, Dantas i Barao, potrafi bardzo prostymi środkami kompletnie rozmontowywać obronę rywali. Spodziewam się, że podobnie będzie w tym pojedynku. Kombinacje ciosów prostych i niskich kopnięć zapewnią Barao kontrolę tego co się dzieje w Octagonie. McDonald sam jest niezłym uderzaczem, z bardzo mocnym ciosem, ale będzie mu piekielnie trudno obejść długi lewy Brazylijczyka, by znaleźć drogę do jego szczęki. Przewiduję pięć pełnych rund rozważnej walki wykonaniu mistrza i pewnego zwycięstwa na kartach sędziowskich.

Kuba

Barao jeżeli tylko będzie trzymał się planu jest w stanie wygrać z McDonaldem w każdej płaszczyźnie walki. Szansą McDonalda jest oczywiście siła drzemiąca w jego pięściach, sądzę jednak, że Pegado będzie kontrolował dystans i wygra większość rund. Barao, jednogłośna decyzja.

Redaktorzy typujący Barao: Piotrek, Tomasz Ch., Karol, Tomasz M., Wojsław, Kuba
Redaktorzy typujący McDonalda: Paweł

Dustin Poirier vs. Cub Swanson

Wojsław
Cub Swanson przez decyzję. Swanson ma za sobą niezwykle udany rok, ale Poirier to lepszy rywal od jego poprzednich trzech ofiar. Pojedynek powinien rozstrzygnąć się w stójce, gdzie Kalifornijczyk będzie miał nieznaczną przewagę bokserską nad rywalem. Podopieczny Grega Jacksona dysponuję solidnymi kombinacjami i niezłą siłą, a jak pokazał Chan Sung Jung można znaleźć luki w obronie zawodnika ATT. Szansę dla Poiriera widzę w parterze i jego firmowych duszeniach, ale obawiam się, że niestety dla niego ta walka nigdy nie trafi na glebę.

Tomasz Ch.
Poprzednia walka Cuba była trudna do typowania, postawiłem na Charlsa Oliveirę, a to właśnie Amerykanin w pierwszej rundzie odniósł piękne zwycięstwo. Zarówno Swanson, jak i Poirier to świetni sportowcy i po raz kolejny walka jest niewdzięczna do obstawienia. Po rozpadzie WEC, Dustin szedł jak burza w UFC, do czasu zderzenia się z popularnym Korean Zombie. Poirier to bardzo solidny zawodnik. Potrafi świetnie sobie radzić w stójce oraz ma duże umiejętności parterowe. Choć dokładnie na tych samych płaszczyznach można ujrzeć wady. Dustina można trafić kombinacjami bokserskimi oraz założyć mu technikę kończącą (choć z obu tych przypadków zawodnik ten wychodzi z małymi wyjątkami po mistrzowsku z opresji). Myślę, że przegrana z Chan Sung Jungiem za wiele go nie nauczyła. W pojedynku z Jonathanem Brookinsem nadal wchodził w wymiany, nawet będąc w gorszym położeniu, dopiero po jakimś czasie schodząc do nogi przeciwnika. W podobnej sytuacji z Cubem Swansonem może się to źle skończyć. Na pewno na plus dla trenującego w American Top Team Dustina wychodzi tutaj brak dobrych zapasów ze strony Swansona. Na minus – dynamit w rękach przeciwnika. Sądzę, że The Diamond uniknie jakoś bomby ze strony Cuba Swansona, a w pozostałych elementach gry w oktagonie będzie lepszy.

Redaktorzy typujący Poiriera: Tomasz Ch., Kuba, 
Redaktorzy typujący Swansona: Paweł, Piotrek, Karol, Tomasz M.

Cyrille Diabate vs. Jimi Manuwa

Karol
Spośród wszystkich trzech walk, o których miałem napisać, był to pojedynek najtrudniejszy do prognozowania. Chwilę musiałem pomyśleć nad tym kogo wytypuję jako zwycięzcę. Z pewnością rozwiązanie zobaczymy w stójce, choć tak doświadczony zawodnik i mocny uderzacz jak reprezentant Snake Team powinien być tutaj zdecydowanym faworytem, ja jednak postawię na rewelacyjnego Anglika o nigeryjskich korzeniach. Dobrze pamiętający PRIDE, Deep czy 2 Hot 2 Handle zawodnik z przedmieść Paryża uderza dość szablonowo i technicznie. Dynamiczny i przede wszystkim walczący agresywnie oraz nieprzewidywalnie Jimi Manuwa zaskoczy Francuza (może też przy odrobinie szczęścia) i zdemoluje go błyskawicznie uderzeniami w parterze. Jimi Manuwa przez (T)KO, runda 1.

Tomasz M.
Choć Diabate jest lepszym technikiem niż Manuwa, to Anglik nie jest cepiarzem pokroju Leonarda Garcii i ma potężny cios, którym z pewnością może naruszyć szczękę Francuza. Jeśli jest luka w stójce Diabate to własnie obrona, bo Francuz przyjmuje ciosy, których nie powinien. O ile Cyrille przetrwa pierwszą rundę powinien przejąć kontrolę w walce z szybko męczącym się Manuwą, a kiedy nastąpią trudne momenty w stójce może zawsze uciec się do obaleń, ponieważ w parterze będzie miał przewagę. Diabate przez decyzję.

Redaktorzy typujący Diabate: Wojsław, Tomasz M.
Redaktorzy typujący Manuwę: Paweł, Piotrek, Tomasz Ch., Kuba, Karol

Gunnar Nelson vs. Jorge Santiago

Piotrek
Kiedy ogłoszono wejście Nelsona do UFC wierzyłem, że ten zawodnik odniesie sukces. Jego poprzednia walka tylko mnie w tym utwierdziła. Jorge Santiago to bardzo ciekawy test dla młodego Islandczyka. Podejrzewam, iż prędzej czy później walka trafi do parteru i Nelson zakończy pojedynek przez poddanie. Gunnar poddanie 2 runda.

Kuba
Bardzo ciekawy pojedynek, będący zarazem testem dla młodego Islandczyka. Po stronie Santiago stoi doświadczenie, po stronie Nelsona młodość i głód zwycięstwa. To tak metafizycznie. Patrząc bardziej przyziemnie, Santiago ma szczękę odporną niczym blacha w Daewoo oraz nie najlepsze wspomnienia z UFC. Z drugiej strony ma również bardzo dobre obrony przed poddaniami, które to z kolei są główną bronią Nelsona. Myślę, że nie zobaczymy skończenia w tej walce, jednak Gunnar będzie w stanie grapplersko zdominować rywala i wygra na punkty. Nelson, jednogłośna decyzja.

Redaktorzy typujący Nelsona: Paweł, Piotrek, Tomasz Ch., Karol, Wojsław, Kuba, Tomasz M.
Redaktorzy typujący Santiago:

Ryan Jimmo vs. James Te Huna

Tomasz M.
Pomimo sensacyjnego 7-sekundowego nokautu w swoim debiucie w UFC mam niestety podejrzenie, że teraz zobaczymy takiego Jimmo, jakiego wszyscy się w oktagonie spodziewali. Stójkowicza walczącego pasywnie, ostrożnie i nudno. W konfrontacji z tak agresywnym zawodnikiem, jak Te Huna, będzie to bardzo na jego niekorzyść. Nawet jeśli przetrwa ofensywę Nowozelandczyka, to karty sędziowskie raczej nie będą w jego stronę po 15 minutach na wstecznym. Te Huna przez decyzję.

Piotrek
Kiedy do ringu wchodzi dwóch mocno bijących półciężkich, którzy nie słyną raczej z parterowych potyczek, spodziewam się szybkiej i efektownej walki. Ryan Jimmo ustępuje pod względem talentu Te Hunie i myślę, że kontynuując tradycję Blackzillians, to jego zobaczymy (pewnie już w pierwszej rundzie) leżącego na deskach. Te Huna TKO/KO pierwsza runda.

Redaktorzy typujący Jimmo:
Redaktorzy typujący Te Hunę: Paweł, Piotrek, Tomasz Ch., Kuba, Karol, Wojsław, Tomasz M.

Che Mills vs. Matthew Riddle

Karol
To będzie megawojna ze strony mocnego Brytyjczyka. Mills wzorowo będzie bronił sprowadzeń zawodnika TUF-a i zrobi konkretny użytek ze swoich pięści, wygrywając przez brutalne TKO. Były mistrz Cage Rage zafunduje Amerykaninowi ciężki nokaut już w pierwszej odsłonie. Che Mills przez (T)KO, runda 1.

Kuba
Jeśli jest na tej karcie walka, w której możemy spodziewać się (a wręcz domagać się;) nokautu, to jest nią ten właśnie pojedynek. Myślę, że prędzej czy później Mills nakręci pozytywkę, włoży ją do jednej ze swych rąk i cichą melodią położy Riddle’a do spania. Mills, TKO, runda 2.

Redaktorzy typujący Millsa: Paweł, Piotrek, Karol, Kuba
Redaktorzy typujący Riddle’a: Tomasz Ch., Wojsław, Tomasz M.

Terry Etim vs. Renee Forte

Tomasz Ch.
Brazylijczyk Renee zadebiutował na UFC 153, które odbywało się w Rio de Janeiro. Co ciekawe, pomimo porażki dostał kolejną szansę na walkę, choć wielu jego rodaków z łapanki na gale w Brazylii zostało wyrzuconych po pierwszej klęsce. Dla wielu (choć nie wszystkich) debiutujących Brazylijczyków gale u siebie to być albo nie być. Forte w swojej walce przeciwko Sergio Moraesowi nie pokazał nic konkretnego. Był obalany, a w stójce pasywny na tle równie pasywnego Sergio. Kłóciłbym się czy to jest poziom UFC. Trudno stwierdzić czy Renee Forte zaprezentował się tak słabo bo miał zły dzień, czy może bał się parteru Moraesa, ale będąc świadkiem jego ostatnich walk postawię na Terrego Etima. Mimo że temu ostatniemu nie wiedzie się najlepiej, to i tak poziom Etima powinien wystarczyć, by odprawić podopiecznego braci Nogueira.

Wojsław
Terry Etim przez KO, runda 1. Nie sądzę, żeby Forte sprawił jakiekolwiek problemu Anglikowi. Niesiony przez londyńską publiczność Etim powróci w efektownym stylu, rozbijając Brazylijczyka w stójce już w pierwszych pięciu minutach.

Redaktorzy typujący Etima: Paweł, Piotrek, Tomasz Ch., Kuba, Karol, Tomasz M., Wojsław
Redaktorzy typujący Forte:

Danny Castillo vs. Paul Sass

Tomasz M.
Jeśli Danny Castillo przegra tę walkę, to zrobi tak tylko na własne życzenie. Nie ma w UFC zawodnika, na którego łatwiej opracować strategię niż Paul Sass – obijaj go w stójce, broń obaleń i uważaj na inne sztuczki wciągające w parter. Takiego planu spodziewam się ze strony Castillo, i taki plan powinien dać mu wygraną nad niezwykle jednowymiarowym Sassem. Castillo, TKO, 3 runda.

Karol
Danny Castillo pewnie trenował przez cały okres przygotowawczy obrony i wyjścia z trójkątów. To był główny punkt jego planu. Myślę jednak, że na nic pójdzie ta praca. Amerykanin będzie systematycznie obalał, chcąc szybko zwyciężyć przez ground and pound. Przy jednej z akcji wpakuje się w trójkąt nogami lub – co grosza – zawodnik z Liverpoolu zaskoczy go i pójdzie po skrętówkę. W każdym razie nie widzę innej możliwości aniżeli wygrana Sassa przez poddanie. Paul Sass przez poddanie, runda 2.

Redaktorzy typujący Castillo: Piotrek, Wojsław , Tomasz M.
Redaktorzy typujący Sassa: Paweł, Tomasz Ch., Kuba, Karol

Josh Grispi vs. Andy Ogle

Tomasz Ch.
Po wchłonięciu WEC przez UFC, Josh Grispi nie umie się odnaleźć w nowej organizacji. Do tego stopnia, że grozi mu nawet zwolnienie. Mając na koncie 0-3 w tej organizacji widmo czwartej porażki z rzędu nie napawa optymizmem. Ogle ma na swoim koncie jedną przegraną w organizacji ZUFFY. Co ciekawe, przeciwnik, z którym przegrał (Akira Corassani), wszedł do oktagonu po porażce z dobrze znanym w Polsce Paulem Reedem. Ładnie ukazuje to, iż nawet po porażce da się wskoczyć na kartę walk, jeśli gala organizowana jest poza granicami USA (w tym przypadku w Anglii). Charakterystyczna u Andy’ego jest jego sztywna i zawsze wysoko podniesiona garda. Jednak nie chroni go ona całkowicie przed uderzeniami przeciwników, czego świadkami byliśmy właśnie w jego debiutanckiej i dosyć bezbarwnej walce. Andy Ogle jest z całą pewnością w zasięgu Josha Grispiego. Wręcz jest wysoce prawdopodobne, że ten drugi wygra tę konfrontację. Jednak pomimo tego, od początku nie wierzyłem i stawiałem przeciwko Grispiemu i pozostanę przy tym. Sztywna stójka Andy’ego może i nie zachwyca, może i on sam jest trafiany, ale pozwolę sobie postawić na Anglika. Nie jest to poziom parteru Rani Yahya czy stójki Dustina Poiriera, ale… ryzyk-fizyk.

Piotrek
Andy Ogle to zawodnikiem MMA bez szczególnego talentu. Mimo że w ostatniej walce niesłusznie uznano go za przegranego, to i tak starcie z Akirą pokazało, że Ogle pewnego poziomu nie przeskoczy. Moim zdaniem, ten poziom wyznacza już taki zawodnik jak Grispi. Amerykanin wypada ostatnio blado, spodziewam się jednak, iż na dystansie trzech runda uda mu się wyszarpać zwycięstwo. Grispi przez decyzję.

Redaktorzy typujący Grispiego: Paweł, Piotrek, Kuba, Wojsław
Redaktorzy typujący Ogle’a: Tomasz Ch., Karol, Tomasz M.

Stanislav Nedkov vs. Tom Watson

Wojsław
Stanislav Nedkov przez decyzję. Oglądanie występów Bułgara nie jest najprzyjemniejszą rzeczą na świecie, ale nie można odmówić mu, że jest nadspodziewanie skuteczny w tym co robi. Nedkov przynajmniej częściowo popsuje humor angielskim kibicom, zamęczając Watsona klinczami pod siatką i obaleniami w drodze do wygranej na kartach sędziowskich.

Kuba
Nie widzę powodu, dla którego Nedkov miałby przegrać tę walkę. Mówiąc frazesami, Bułgar jest po prostu lepszym zawodnikiem i powinien bez większych problemów wygrać przez jednogłośną decyzję.

Redaktorzy typujący Nedkova: Paweł, Piotrek, Tomasz Ch., Karol, Kuba, Wojsław
Redaktorzy typujący Watsona: Tomasz M.

Vaughan Lee vs. Motonobu Tezuka

Tomasz Ch.
Zwykle nie stawiam na Japończyków, a zwłaszcza na takich, którzy przegrali z Alexem Caceresem po nudnej jak flaki z olejem walce. 27 pojedynków z Japończykami i 1 z Amerykaninem, którym był Bruce Leeroy. Starcie po raz kolejny z kimś z innej nacji nie może się dobrze skończyć. Tezuka nastawiony jest na grappling. W starciu z Lee – który też jakimś nie jest zbyt dobrym zawodnikiem – poniesie klęskę. No, chyba że dostatnie jakiegoś przebłysku geniuszu, w co szczerze wątpię.

Tomasz M.
Tezuka to dobry grappler, który powinien dochodzić do dominujących pozycji w pojedynku z lubiącym walkę z pleców Lee. Pomimo że Anglik odklepał Yamamoto myślę, iż tym razem zobaczymy wyższość japońskiego grapplingu nad brytyjskim i nie powtórzy tej sztuki na Tezuce.

Redaktorzy typujący Lee: Paweł, Piotrek, Tomasz Ch., Kuba, Karol, Wojsław
Redaktorzy typujący Tezukę: Tomasz M.

Ulysses Gomez vs. Phil Harris

Tomasz Ch.
Ulysses Gomez w swoim debiucie został rozbity przez Johna Moragę. Zawodnika, który w młodej dywizji muszej dostał po dwóch wygranych w UFC walkę o pas. Pas, będący w posiadaniu Demetriousa Johnsona. Moraga był dla Gomeza najgorszym możliwym zestawieniem – zapaśnik z dobrą stójką. Phil Harris powinien być swoistą równoważnią dla umiejętności Ulyssesa Gomeza. Obaj są dobrzy w grze parterowej, czyli możemy być pewni, że walka potoczy się w stójce. A w tej płaszczyźnie obaj są… beznadziejni. Stawiam na Phila Harrisa.

Kuba
Gomez dość szybko powinien uświadomić Anglika, że UFC nie jest mu pisane. Stawiam na poddanie w pierwszej rundzie.

Redaktorzy typujący Gomeza: Paweł, Piotrek, Karol, Wojsław, Kuba, Tomasz M.
Redaktorzy typujący Harrisa: Tomasz Ch.

1 KOMENTARZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.