ufc
(fot. Gleidson Venga / Sherdog.com)

Gdyby komuś brakowało MMA tego wieczoru, ma jeszcze w zanadrzu nocne UFC on Fuel w Brazylii. Poniżej znajdziecie nasze typy, niestety – z powodów natłoku pracy części redakcji – tylko na główną kartę tej gali. Zapraszamy też do typowania całości pojedynków z Fortalezy na typerze. Transmisja karty wstępnej rusza na Facebooku/YouTube o 23:15, a na Orange Sport karta główna od 2:00.

Antonio Rodrigo Nogueira vs. Fabricio Werdum

Tomasz Ch.
Czy Antonio Rodrigo Nogueirę stać jeszcze na walkę o najwyższe cele? Ostatnio zaczynam wątpić w to. Lata bojów wykrzesała już z Antonio większość siły żywotnej i nie jest w stanie prowadzić swoich pojedynków tak, jak czynił to dawniej. Wiek i data debiutu zawodowego (37 lat, 1999 r.) również mają tu duże znaczenie. Co prawda w walce z Davem Hermanem widać było ładny boks – czyli coś, czego ostatnio nie widzieliśmy – lecz Dave’a trafiał każdy, kto z nim walczył, a Fabricio także ten element ostatnio bardzo podszkolił. Na większej fali wnoszącej jest obecnie młodszy z Brazylijczyków i dlatego typuję na Werduma.

Kuba
Od dłuższego czasu konsekwentnie twierdzę, że Nogueira nic już w MMA nie osiągnie. Niestety, bo to legenda tego sportu i życzę mu wygranej, trzeba zauważyć, iż młodszy  i silniejszy Werdum jest dzisiaj w każdej płaszczyźnie lepszym zawodnikiem. O ile bowiem w 2006 roku Rodrigo dał rodakowi solidną lekcję mieszanych sztuk walki, tak dziś – w 2013, to Fabricio opuści oktagon z podniesionymi rękoma. Werdum, TKO, runda 2.

Redaktorzy typujący Nogueirę:
Redaktorzy typujący Werduma: Tomasz Ch., Kuba, Karol, Tomasz M., Tomasz N., Paweł

William Macario vs. Leo Santos

Tomasz M.
W toku Ultimate Fightera (tak jest, obejrzałem walki) Macario okazywał się na ogół lepszym zapaśnikiem od rywali i dzięki temu wygrywał walki. Nie powinien jednak dążyć do parteru z tak dobrym grapplerem, jak Santos.  Sądze, że grappler z Nova Uniao przeniesie 21-letniego młokosa do parteru i tam będzie wygrywał rundę za rundą. Santos przez decyzję.

Wojsław
Leonardo Santos przez poddanie, runda 1. Finał drugiego sezonu brazylijskiego TUF-a powinien przypominać klasyczne starcia z początków MMA. Macario to przede wszystkim uderzacz z solidnym ciosem, a Santos to bardzo klasowy grappler. Jeśli zawodnik Nova Uniao nie da się trafić w pierwszych minutach, to prędzej czy później przeniesie walkę na ziemię i tam zakończy starcie poddaniem.

Redaktorzy typujący Macario: Paweł
Redaktorzy typujący Santosa: Tomasz Ch., Kuba, Karol, Tomasz M., Tomasz N.,

Rafael Cavalcante vs. Thiago Silva

Tomasz N.
Walka dwóch zawodników wracających po zawieszeniach z powodu obecności marihuany oraz środków dopingujących w organizmie. Fakt ten nie powinien mieć znaczenia w walce, ale dla przyszłości zawodników może być – w przypadku przegranego – decydujący o dalszych jego losach w UFC. Co do samej walki, obaj fighterzy mają na swoim koncie serie nokautów, lubią walczyć w stójce, więc na pewno dadzą świetną dla fanów walkę. Przewagą Thiago będzie na pewno kondycja, zawodnik ten wiele razy walczył na pełnym dystansie i zawsze do końca był w stanie jechać na przyzwoitej prędkości, co w przypadku Cavalcante może być problemem. W stójce lekką przewagę dam Rafaelowi i to na niego postawię w tym starciu. Cavalcante przez KO w 1 lub 2 rundzie

Tomasz M.
Walka dwóch zabijaków, którzy łącznie w 25 walkach tylko raz wygrali na punkty (zrobił to Silva). Niegdyś obiecujący Thiago Silva wpadł w prawdziwy dołek. Nie wygrał od sierpnia 2009 r., dwa razy w ostatnich czterech walkach oblał testy antydopingowe i miał ogromne problemy z Nedkovem. Problemy, które nie przystawały byłemu zawodnikowi z pierwszej dziesiątki. Myślę, że psychicznie jest wykończony i nie będzie w stanie zebrać się po przegranej pierwszej rundzie ze zmotywowanym Feijao. Cavalcante, TKO, 2 runda.

Redaktorzy typujący Cavalcante: Tomasz Ch., Kuba, Karol, Tomasz M., Tomasz N., Paweł
Redaktorzy typujący Silvę:

Eddie Mendez vs. Daniel Sarafian

Tomasz Ch.
Blisko wygranej w swojej ostatniej walce był Daniel Sarafian, który nieznacznie uległ C.B. Dollawayowi. Amerykanin brazylijskiego pochodzenia świetnie radził sobie w stójce, cyklicznie naruszając swojego rywala w tej właśnie płaszczyźnie. Jednak totalne wypompowanie i wyczerpanie fizyczne było powodem tego, że dwóch z trzech sędziów oceniło starcie na korzyść C.B. Sądzę, iż zarówno klasa, jaką reprezentuje Eddie Mendez, jak i nauka wyciągnięta z poprzedniej walki sprawią, że Daniel bez problemu wygra z debiutującym w UFC Eddiem.

Karol
Czarny pas BJJ w osobie Daniela Sarafiana od początku za wszelką cenę będzie dążył do przeniesienia rywalizacji na matę. Tam Brazylijczyk czuje się jak ryba w wodzie. Może nie ma jakiś specjalnych zapasów, ale nawet, gdy to on zostanie obalony, dziecinnie prosto założy trójkątne duszenie nogami już w pierwszej rundzie. Daniel Sarafian przez poddanie, runda 1.

Redaktorzy typujący Mendeza:
Redaktorzy typujący Sarafiana: Tomasz Ch., Kuba, Karol, Tomasz M., Tomasz N., Paweł

Jason High vs. Erick Silva

Wojsław
Erick Silva przez KO, runda 2. High swoimi zapasami może sprawić trochę kłopotów młodemu Brazylijczykowi. Trudno mi sobie wyobrazić, by był jednak tak skuteczny, jak Jon Fitch. Nawet jeśli Silva znajdzie się na plecach, to powinien potrafić uciec z parteru i w stójce szukać rozwiązania. Ponieważ szczęka Amerykanina nie należy do najmocniejszych, jak podopieczny braci Nogueira go trafi, kibice z Kraju Kawy zobaczą pewnie efektowny nokaut.

Kuba
Eric Silva to jeden z najbardziej utalentowanych zawodników, jakich UFC posiada w swych szeregach. Gdzie jest limit tego chłopaka, nie wie nikt. Pewne jest to, że w niedalekiej przyszłości może powalczyć o najwyższe laury. Myślę, że High ani na moment nie zagrozi mu w stójce i będzie to w zasadzie mecz do jednej bramki… bardzo krótki mecz. Silva, TKO, runda 1.

Redaktorzy typujący Higha: Tomasz N.
Redaktorzy typujący Silvę: Tomasz Ch., Kuba, Karol, Tomasz M., Paweł

Rony Jason vs. Mike Wilkinson

Tomasz N.
Rony Jason jest zdecydowanym faworytem w starciu z Wilkinsonem. Dobra obrona przed obaleniami, świetna stójka oraz mocny klincz sprawią, że będzie on obijał Mike’a, kiedy tylko będzie chciał. Główna broń Wilkinsona, czyli zapasy, w ostatniej jego walce nie istniały, co jeszcze  bardziej utwierdza mnie w przekonaniu, iż w którejś rundzie znajdzie się on po prostu na deskach. Jason przez nokaut w drugiej rundzie.

Tomasz M.
Myślę, że jest powód, dla którego Jason dostaje angielskiego zapaśnika na walkę w Brazylii. Jak wiedzą starsi czytelnicy naszej strony, „angielski” i „zapaśnik” to słowa, które nie powinny być używane w jednym zdaniu, a co dopiero obok siebie. Bezerra powinien zatrzymać wejścia w nogi Wilkinsona i rozbić go w stójce. Bezerra, TKO, 1 runda.

Redaktorzy typujący Jasona: Tomasz Ch., Kuba, Karol, Tomasz M., Tomasz N., Paweł
Redaktorzy typujący Wilkinsona:

1 KOMENTARZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.