fox8
(fot. Dave Mandel / Sherdog.com)

Nieco później niż zwykle ale jak co dzień w wieczór walk przedstawiamy wam nasze prognozy na dzisiejszą galę UFC on FOX. Przypominamy również, że, jak zwykle w wypadku gal na FOX, całość zaczyna się wcześniej niż zwykle. Dwie walki na facebooku zaplanowane są na 22:00, karta wstępna rusza o 23:00 na Orange Sport i UFC.tv a główne danie już o godzinie 2:00 w nocy.

Demetrious Johnson vs. John Moraga

Wojsław
Demetrious Johnson przez decyzję. Co prawda Moraga trafił do walki wieczoru z pojedynków na facebooku i nie miał się jeszcze okazji za bardzo wykazać w Octagonie, to spodziewam się, że w tym pojedynku udowodni swoją klasę. Ofensywnie Arizończyk dysponuje atutami zarówno w stójce, jak i parterze, a zapaśniczo również nie odstaje. Niestety to jednak nie wystarczy na dominatora tej kategorii. To w czym Johnson jest najlepszy to płynne i błyskawiczne przechodzenie z różnych płaszczyzn sztuki MMA, co w połączeniu ze strategiami znakomitego trenera jakim jest Matt Hume, zapewni mu zwycięstwo. Mistrz będzie skutecznie kontrował pretendenta w stójce, a gdy nadarzy się okazja zdobywał obalenia. Być może nawet pokusi się o jakieś poddanie w parterze, jeśli nie to wygra wysoko na punkty.

Piotrek
Ciekawa walka w której będziemy mogli zobaczyć jaki potencjał drzemie u Moragi, spodziewam się że postawi twardę warunki Demetriousowi. Czy będziemy mieli nowego mistrza? W to raczej wątpię – Moraga musiałby przygotować niezłą strategię na Johnosona, który umiejętnościami przewyższa go pod każdym względem. Stawiam, że pojedynek zakończy się decyzją na korzyść mistrza.

Redaktorzy typujący Johnsona: Franek, Tomasz Ch., Karol, Tomasz N.,Piotrek , Wojsław, Kuba, Tomasz M.
Redaktorzy typujący Moragę:

Jake Ellenberger vs. Rory MacDonald

Tomasz N.
Prawdziwa walka wieczoru w której zwycięzcami będą na pewno fani MMA. Będzie to też walka o prymat w dywizji półśredniej którą za 2 lub 3 walki opuści obecny mistrz GSP. Obaj zawodnicy idą jak burza i zwycięstwo w tej walce na pewno postawi ich w świetnej sytuacji wyjściowej do objęcia schedy po powoli kończącym karierę Kanadyjczyku. W przypadku młodego „Aresa” który jest faworytem w tej walce, wygrana nad Ellenbergiem tylko potwierdzi to o czym mówią od dawna wszyscy fani i eksperci tego sportu. To Rory ma być nowym dominatorem wagi półśredniej który gdyby nie to że przyjaźni się z obecnym mistrzem prawdopodobnie walczyłby już o pas mistrza UFC. Seria świetnych wygranych nad zawodnikami oraz styl w jakim odprawia swoich oponentów sprawia że ciężko jest stawiać przeciwko niemu. Zapasy na najwyższym poziomie, możliwość sprowadzenia walki do parteru kiedy tylko ma ochotę, brutalne rozbijanie przeciwników w każdej płaszczyźnie, bardzo techniczna stójka, kombinacje ciosów oraz niesamowita wola zwycięstwa i pewność siebie sprawiają że Jake będzie mieć w sobotę nie lada orzech do zgryzienia. Wydaje mi się że jedyna szansa 28 letniego Ellenbergera leży w nokatującym ciosie którym może zaskoczyć swojego przeciwnika w 1 rundzie walki w której zawodnicy nie zawsze jeszcze „są sobą”. Ale jeśli walka potrwa dłużej to nie widzę innej możliwości jak kolejna dominacja i brutalna wygrana Rory MacDonalda

Tomasz Ch.
Świetne zestawienie, które może stać się walką wieczoru gali. Zarówno Jake Ellenberger jak i Rory MacDonald prezentują wysokiej klasy umiejętności będąc w TOP 5 swojej wagi. Rory ostatnio jest na ustach wszystkich za sprawą dominacji jaką zafundował B.J. Pennowi. W walce tej (jak i w sumie w wielu poprzednich) zaprezentował dobre zdyscyplinowanie. Pomimo okazyjnych tańców na stopach, nie podpalał się i konsekwentnie obijał byłego mistrza dwóch kategorii wagowych. Rory rzeczywiście może za jakiś czas stać się zawodnikiem będącym zagrożeniem nawet dla samego GSP, gdyż z każdą walką staje się wyraźnie lepszy. Młody, bo zaledwie 24 letni Kanadyjczyk w starciu z bardziej doświadczonym Ellenbergerem będzie musiał uważać na mocne ciosy Juggernauta, a jak pokazywały już poprzednie walki, dawał się trafiać w stójce. Jake zaczyna swoje walki naprawdę mocno i nawet w przegranej walce z Kampmannem miał go na widelcu praktycznie od pierwszych sekund pojedynku. Co interesujące, to boksersko jest tak samo groźny ofensywnie jak i defensywnie broniąc się pod siatką przed naporem ciosów przeciwnika. Świetne kombinacje, a nawet w miarę przyzwoita kontrola w parterze. Jeżeli dodać do tego fakt większego doświadczenia, to Jake jest jednym z groźniejszych przeciwników z jakimi do tej pory spotkał się MacDonald. Jednak jak już wspomniałem Rory za każdym razem daje lepsze widowisko i sądzę, że po ciężkiej i dosyć ostrej walce, to on będzie miał ręce w górze

Redaktorzy typujący Ellenbergera:
Redaktorzy typujący MacDonalda: Franek, Tomasz Ch., Karol, Tomasz N., Piotrek, Wojsław, Kuba, Tomasz M.

Jessica Andrade vs. Liz Carmouche

Tomasz M.
Zauważyłem, że z jakiegoś powodu mój tekst tutaj się nie zapisał. W sporym skrócie Carmouche, choć jej bilans nie powala na kolana, pokazała sporo talentu w walce z Rousey. W MMA w wydaniu kobiecym przewaga atletyczności i, mówiąc kolokwialnie, lepsze geny niż swoja rywalka znaczą nadal dużo i te atuty są po stronie Amerykanki. Carmouche powinna zanotować swoją pierwszą wygraną w UFC. Carmouche, TKO, 2 runda.

Karol
Zapowiada się emocjonujący, mega agresywny pojedynek dwóch pań i szczerze mówiąc początkowo miałem kłopot z jednoznacznym wskazaniem na faworytkę tej walki. Wydaje mi się, że może paść bardzo bliska decyzja na którąś z zawodniczek albo debiutująca w oktagonie UFC Jessica Andrade niespodziewanie czy też zgodnie z oczekiwaniami niektórych odklepie byłą Marines. Sądzę, że jedyną miażdżącą bombą w arsenale Amerykanki będzie siła fizyczna, obalenia i brutalne ground and pound. Na plus dla Carmouche również cardio. Z kolei Brazylijka ma wyborny parter i tutaj szukałbym rozstrzygnięcia. Zawodniczka z Kraju Kawy powinna jak najdłużej utrzymać się w stójce i punktować z doskoku kopnięciami oraz ciosami prostymi. Ma dobre wyczucie dystansu, i to w połączeniu z cały czas rosnącymi jej umiejętnościami stójkowymi powinny stworzyć jakąś barierę na taktykę Amerykanki. Przewiduję, że po wygranej pierwszej odsłonie około drugiej rundy Andrade celowo da się obalić i podda Carmouche z pleców. Jessica Andrade przez poddanie, runda 2.

Redaktorzy typujący Andrade: Karol
Redaktorzy typujący Carmouche: Franek, Tomasz Ch., Tomasz N., Piotrek, Wojsław, Kuba, Tomasz M.

Robbie Lawler vs. Bobby Voelker

Franek
Walczący o przetrwanie w UFC Voelker nie wyglądał zbyt przekonująco z Patrickiem Cote, a na przeciw niemu stanie bardzo solidna firma w postaci Robbiego Lawlera. Poziom ostatnich pojedynków obydwu zawodnikówwskazuje tutaj na Lawlera, który będzie narzucał tempo i sposób walki, dominując nad rywalem w stójce. Znaczenie ma też fakt, że Voelker wchodzi do walki jako zastępstwo, szansą dla niego może być szybkie pójście na ostrą wymianę i szukanie TKO. Lawler przez decyzję.

Kuba
Raczej łatwa przeprawa dla Lawlera. Voelker wchodzi do oktagonu w zastępstwie za kontuzjowanego Bahadurzadę, nawet pomijając to na papierze faworytem byłby Lawler. Robbie powinien dość wyraźnie przeważać w stójce i jeżeli tylko nie nadzieje się na jakiś zabłąkany sierp Bobby’ego, to powinien wygrać na punkty. Lawler przez decyzję.

Redaktorzy typujący Lawlera: Franek, Tomasz Ch., Karol, Tomasz N., Piotrek, Wojsław, Tomasz M.
Redaktorzy typujący Voelkera:

Michael Chiesa vs. Jorge Masvidal

Tomasz N.
Niepokonany dotąd Chiesa nie będzie niestety dobrze wspominał starcia z Masvidalem. Jego przeciwnik który debiut w UFC ma już za sobą nie dość że jest dużo bardziej doświadczonym zawodnikiem to jeśli chodzi o umiejętności jest na pewno lepszy boksersko, ma mocniejszy cios i bardzo dobra obronę przed obaleniami która pozwoli mu utrzymać walkę w stójce i punktować w niej „Mavericka”. Chiesa jest bardzo twardym i mocnym zawodnikiem dzięki czemu walka powinna trwać 3 rundy ale z walki tej to Masvidal wyjdzie zwycięsko.

Tomasz M.
W ostatnim dniu zmieniłem swój typ na tą walkę z Chiesy na doświadczonego Masvidala. Zwycięzca TUFa ma dobre zapasy i to w zasadzie tyle jeśli chodzi o jego atuty. Masvidal potrafi zaskoczyć dobrymi obronami sprowadzeń bo większość ma go za typowego „bijoka”, który nie przejmuję się takimi sprawami. Sądzę, że Gamebred utrzyma walkę w stójce i kombinacjami rozbije Chiesę zatrzymując go w drugiej rundzie. Masvidal, TKO, 2 runda

Redaktorzy typujący Chiesę: Wojsław
Redaktorzy typujący Masvidala: Franek, Tomasz Ch., Karol, Tomasz N.,Piotrek, Kuba, Tomasz M.

Danny Castillo vs. Tim Means

Wojsław
Danny Castillo przez decyzję. Means to sprawny uderzacz, a jego rywal bywał nokautowany kilka razy w karierze, więc zawodnik z Nowego Meksyku nie jest bez szans. Kluczem do zwycięstwa Castillo będzie jednak jego przewaga zapaśnicza, która powinno mu zapewnić wygrane w kolejnych rundach u sędziów punktowych.

Karol
Danny Castillo to dobry zapaśnik i jeżeli bez problemów wdroży w życie swoją taktykę, będzie punktował przeciwnika obaleniami oraz uderzeniami z góry. Ja mam jednak nadzieję, że Tim Means potrafi utrzymać rywalizację na górze, a jego stójka i praca w klinczu są o niebo lepsze od tej płaszczyzny u zawodnika Alpha Male. Weteran King Of The Cage najpierw zmęczy Castillo, broniąc kilku prób sprowadzeń, następnie będzie systematycznie nabijał oczka na kartach sędziowskich kombinacjami uderzeń i kopnięć. Tim Means przez jednogłośną decyzję.

Redaktorzy typujący Castillo: Franek, Tomasz N.,Piotrek, Wojsław, Kuba, Tomasz M.
Redaktorzy typujący Meansa: Tomasz Ch., Karol

Mac Danzig vs. Melvin Guillard

Tomasz Ch.
Melvin Guillard nie ma ostatnio dobrego przebiegu. Na pięć pojedynków, przegrał aż cztery. Jednak z mocnymi nazwiskami w postaci Lauzona, Millera, Cerrone i Varnera. Czy Danzig jest takim samym mocnym nazwiskiem, które sprawi kłopoty Guillardowi? Zdecydowanie nie. A już przynajmniej nie takim, które jest blisko tej wyżej wymienionej czwórki. Liczę na to, że szalony weteran ringów i klatek zdoła ustrzelić zwycięzcę TUFa 6, choć wynik w drugą stronę będzie jak najbardziej racjonalny i do zaakceptowania.

Kuba
Mimo że Guillard ostatnio częściej przegrywa niż wygrywa, to w tym pojedynku, całkiem słusznie, stawiany jest w roli faworyta. Mocno bijący Melvin powinien prędzej czy później znaleźć drogę do szczęki Danziga – który pod względem umiejętności jest półkę niżej niż ostatni rywale Guillarda.  Sądzę że walka zakończy się przed czasem – TKO, runda druga – tak czy owak, klatkę z podniesionymi rękoma opuści Guillard.

Redaktorzy typujący Danziga:
Redaktorzy typujący Guillarda: Franek, Tomasz Ch., Karol, Tomasz N., Piotrek, Wojsław, Kuba, Tomasz M.

Daron Cruickshank vs. Yves Edwards

Piotrek
O przebiegu tej walki zadecyduje czy Edwards będzie chciał wymieniać ciosy w stójce z Cruickshankiem czy przeniesie walkę do parteru. W pierwszym przypadku wydaje mi się, że mimo doświadczenia Yvesa to Daron będzie miał przewagę i prędzej czy później ustrzeli głowę rywala. Jeżeli walka przeniosłaby się do parteru i Edwards byłby w stanie utrzymać przeciwnika w tej płaszczyźnie to stawiam, że znalazłby drogę do jakiegoś poddania. Który scenariusz wydaje się bardziej prawdopodobny? Myślę, że Edwards pewny swojego kickboxingu spróbuje się z Cruickshankiem i będzie go to kosztowało trochę zdrowia. Cruickshank TKO 2 runda.

Franek
Pomimo efektownej stójki Cruickshanka, to Edwards jest zawodnikiem, który będzie miał tutaj przewagę. Zaliczył dobrych kilka knockdownów swoimi uderzeniami, ma też większe obycie z parterem topowych zawodników – coś, czego efektownie walczący Daron będzie musiał się jeszcze uczyć przez wiele walk. Stawki bukmacherów są dość równe, pomimo nieznacznej przewagi zapaśniczej Cruickshanka, stawiam, że wygra bardziej doświadczony Yves Edwards przed decyzję.

Redaktorzy typujący Cruickshanka: Tomasz Ch., Piotrek , Kuba
Redaktorzy typujący Edwardsa: Franek, Karol, Tomasz N., Wojsław, Tomasz M.

Ed Herman vs. Trevor Smith

Kuba
Jeżeli walka nie zakończy się przez decyzję po nudnej walce będę więcej niż zadowolony. Niestety na papierze wszystko wskazuje na to, że po trzech rundach Herman zwycięży na punkty i tak też obstawię. Herman, decyzja.

Piotrek
Myślę, że warto się przygotować na trzy rundy mało emocjonującej walki i ziewania. Jeżeli pojedynek przeniesie się do parteru to jest szansa na podniesienie emocji i jakieś ładne poddanie ze strony Hermana ale spodziewam się, że Ed po prostu wymęczy wygraną po trzech rundach.

Redaktorzy typujący Hermana: Franek, Tomasz Ch., Karol, Piotrek, Wojsław, Kuba, Tomasz M.
Redaktorzy typujący Smitha: Tomasz N.

Germaine de Randamie vs. Julie Kedzie

Karol
Pochodząca z holenderskiego Utrechtu Germaine de Randamie to typowy striker, jej kickboxing i muay thai są fantastyczne, jednak uważam, iż mimo, że pojedynek rozpoczyna się w stójce Holenderka szybko straci swój impet. Kedzie góruje doświadczeniem i jest bardziej przekrojowa. Podopieczna Grega Jacksona nie powinna mieć kłopotów ze sprowadzeniem de Randamie, której defensywne zapasy nie należą do pułapu górnych lotów. W ten sposób Amerykanka błyskawicznie zneutralizuje doskonałą stójkę rywalki i zajedzie ją przenosząc co rusz bój do parteru. Julie Kedzie przez jednogłośną decyzję.

Tomasz Ch.
Bilans Julii Kedzie nie wygląda imponująco pod kątem nazwisk, które pokonała. Teoretycznie ma na swoim koncie Berezikovą i Finney, ale były to czasy prehistoryczne jeśli chodzi o miarodajny wyciąg wygranych z bilansu zawodnika/zawodniczki. Z drugiej strony Germaine de Randamie to kompletna niewiadoma. Z logicznych względów większe szanse ma Kedzie, która nie dość, że jest bardziej doświadczona, to na dodatek ani razu nie przegrała przez nokaut, a stójka, to właśnie domena w której dobra jest Randamie. Postawię jednak na Holenderkę, która może sprawić niespodziankę.

Redaktorzy typujący de Randamie: Tomasz Ch., Wojsław, Tomasz M.
Redaktorzy typujący Kedzie: Franek, Karol, Tomasz N., Piotrek, Kuba

Aaron Riley vs. Justin Salas

Wojsław
Justin Salas przez TKO, runda 2. Trudno mi sobie wyobrazić by w 2013 roku Aaron Riley prezentował coś więcej w Octagonie niż bycie workiem treningowym. O ile w stójce weteran ma jeszcze jakieś znikome szanse z Salasem, to jeśli ten zacznie go obalać i pracować ciosami z góry, to nie wierzę, że walka potrwa do decyzji.

Tomasz M.
Ciekawa statystyka rodem z fightmetrica. Aaron Riley przyjmuje więcej ciosów na minutę (3,81) niż ich zadaje (3,75). To pięknie przedstawia jak bardzo dziurawa jest obrona zawodnika z Indiany i spodziewam sie, że nie poprawi tej proporcji z Justinem Salasem. Salas, TKO, 1 runda.

Redaktorzy typujący Rileya: Franek, Tomasz N., Piotrek
Redaktorzy typujący Salasa: Tomasz Ch., Karol, Wojsław, Kuba, Tomasz M.

John Albert vs. Yaotzin Meza

Franek
Ciężko wypowiadać się w walce zawodników, których nie miało się okazji zobaczyć w dłuższych występach. Jeśli jednak John Albert nie wykorzysta swojego chaotycznego stylu do szybkiego odprawienia Yaotzina Mezy, stawiam na porażkę w późniejszych rundach, gdy łatwiej będzie o błędy wynikające z wyczerpania zawodnika. Meza przez poddanie.

Tomasz N.
Walka w której na pewno nie zabraknie emocji. Obaj zawodnicy walczą bowiem o utrzymanie się w organizacji UFC co sprawi że rzucą się na swojego przeciwnika od samego początku walki. W starciu tym postawię na Mezę przez nokaut lub poddanie w 1 rundzie walki

Redaktorzy typujący Alberta: Piotrek, Wojsław, Tomasz M.
Redaktorzy typujący Mezę: Franek, Tomasz Ch., Karol, Tomasz N., Kuba

1 KOMENTARZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.