UFC175

W ten weekend czekają na nas dwie gale UFC. Tradycyjnie sobota to duże pay-per-view z dwoma walkami o pas. UFC 175 stratuje o 1:00 na Fight Pass a główna karta zacznie się o 4:00. Z kolei w nocy z niedzieli na poniedziałek finał 19. sezonu TUF-a, który rozpocznie się na Fight Pass o 0:00. Poniżej znajdziecie prognozy naszej redakcji.

 

Chris Weidman vs. Lyoto Machida

Wojsław
Chris Weidman przez poddanie, runda 4. Machida jako pretendent powinien zawiesić dość świeżemu mistrzowi poprzeczkę bardzo wysoko. Kluczem do wygranej Weidmana jest jednak jego wyjątkowo wszechstronność. W drugiej walce z Silvą Amerykanin pokazała ogromny progres w swoim uderzaniu, dodając do boksu, bardzo skuteczne kopnięcia. Spodziewam się, że Machida będzie tradycyjnie mało aktywny, co otworzy drogę mistrzowi do punktowania ciosami, a z kolei celne uderzenia powinny być dla niego okazją do wchodzenia w klincz gdzie jest bardzo efektywny lub do przenoszenia się walki na ziemię. Dodatkowo trochę już zapomniano jak solidnym arsenałem ataków w parterze dysponuje zawodnik duetu Serra-Longo. Postawię, że właśnie jedno z jego firmowych duszeń pozwoli mu, może nie tak dramatycznie jak zrobił to Jones, zadusić Brazylijczyka.

Tomasz M.
Weidman zaczyna swoje życie po Andersonie od możliwie najbardziej wymagającego rywala w dywizji. Chwaląc Amerykanina za dwukrotnie rozbicie Silvy w stójce pamiętajmy, że Machida to inny zawodnik w tej płaszczyźnie. Nie koniecznie lepszy czy gorszy, po prostu inny, który inaczej buduje swoje ataki i uniki. Pomimo zmiany kategorii Brazylijczyk też nie stracił wiele na swojej szybkości. Myślę, że ta walka sprowadzi się do zapasów Weidmana i, jeśli uda mu się obalać „Smoka”, walki z pleców Machidy. O ile jestem wielkim fanem Amerykanina to na przestrzeni pięciu rund wydaje mi się, że należy lekko faworyzować Machidę pamiętając szczególnie, że w swoich trzyrundowych walkach Weidman zawsze głęboko oddychał pod koniec. Machida przez decyzję.

Dominik
Weidman znalazł dwukrotnie sposób na „Pająka”, ale był już to zupełnie inny Anderson niż ten sprzed kilku lat. Z tego też powodu uważam, że zwyciężyła przede wszystkim różnica wieku i motywacja Amerykanina. W nadchodzącej walce „All-American” będzie miał chyba trudniejsze zadanie, ponieważ Machida zszedł do kategorii średniej z jasnym celem i od początku startów w tej wadze nie zawiódł ani razu, choć zdarzały mu się niezbyt porywające występy. Choć chciałbym, aby wygrał Weidman, gdyż wtedy mógłbym zobaczyć, jak „Jacare” skręca go w precel lub nokautuje, to wydaje mi się, że mistrz opadnie z sił w ostatnich rundach i – jeśli tylko sędziowie będą punktowali celne uderzenia, a nie chodzenie do przodu – Brazylijczyk wygra przez decyzję. Lyoto Machida, decyzja.

Redaktorzy typujący Weidmana: Piotrek, Wojsław, Franek, Tomasz Ch., Kuba, Marcin

Redaktorzy typujący Machidę: Tomasz M., Dominik

Ronda Rousey vs. Alexis Davis

Tomasz Ch.

Na Mieshę Tate kurs był mniejszy. To dobitnie świadczy jak wielkim underdogiem jest Davis. Żaden inny zawodnik/mistrz w UFC nie odstaje tak potężnie od pretendentów kursami jak właśnie Ronda. Nawet skazywany na porażkę Alex Caceres w starciu z Urijahem Faberem ma „tylko” 7.15 u bukmacherów w porównaniu do prawie 9.00 Alexis. To też świadczy o tym jak słaba jest kondycja dywizji żeńskiej. Pretendentki wygrywają jedną walkę niejednogłośną decyzją, po czym dostają Rondę, która je poddaje jedną i tą samą techniką. Bardziej jednowymiarowego mistrza również próżno szukać. Przewagą Alexis nad poprzednimi rywalkami Rousey jest to, że przynajmniej ma ładny bilans trzech zwycięstw z rzędu. Jest też zwinną grapplerką, więc może tutaj nieco powalczyć z Rondą. W stójce walczy agresywnie i nie unika wymian bokserskich. Niewykluczone, że będzie miała sukcesy na nogach. Czy jednak ma szansę? Uważam, że nie. Ronda to chaos w stójce, trochę rzutów z judo i balacha – ale ta balacha spokojnie wystarczy, by zatrzymać pas u siebie na kolejne lata.

Kuba

Mało prawdopodobne, by Davis zdołała w jakiś bardziej realny sposób zagrozić Rousey. W branżowych typowaniach pojawia się pytanie, czy Ronda będzie w stanie poddać i tę rywalkę – ja skłaniałbym się ku innemu zapytaniu: czy Rousey będzie w stanie poddać Davies swoją firmową balachą? I od razu odpowiadam twierdząco – myślę, że tak. Przy całym szacunku dla Kandadyjki, Ronda Rousey jest od niej lepsza o klasę, i to w każdej płaszczyźnie. Myślę, że zobaczymi standardową walkę “Rowdy”, która rozpocznie pojedynek agresywnie i tak samo go zakończy. Do tej pory żadna z walk Amerykanki nie wyszła poza trzecią rundę i myślę, że ten bilans po walce z Davis nie ulegnie zmianie. Rousey, poddanie, runda 3.

Redaktorzy typujący Rousey: Piotrek, Tomasz M., Dominik, Wojsław, Franek, Tomasz Ch., Kuba, Marcin

Redaktorzy typujący Davis:

Matt Mitrione vs. Stefan Struve

Tomasz Ch.
Stefan Struve wraca po ponad roku nieobecności. Matt Mitrione z kolei jest na gazie po znokautowaniu Shawna Jordana. Ciężkoręki Matt na siedem pojedynków aż sześć wygrał przez nokauty. Jest to zawodnik kompletnie unikający parteru czy zapasów. Najlepiej czuje się w stójce i koniec. Zresztą jak zauważył użytkownik Szady, Matt ani razu podczas zawodowej kariery nie wykonał ani jednego obalenia. Tutaj więc większy przekrój technik ma Stefan, który ma solidny parter oraz potrafi w samej stójce porządnie – jak na wagę ciężką – boksować. W samej stójce lekką przewagę daję Mattowi. W walce całościowo Stefanowi. Wierzę jednak, że w tych 15 minutach starcia, Matt odnajdzie drogę do naruszonej już przez Marka Hunta szczęki Struve.

Franek
Nigdy nie byłem pod wrażeniem umiejętności Matta Mitrione i pomimo wielu słabych punktów Struve’a, wydaje mi się, że jego przewaga wzrostu i umiejętności parterowe wystarczą, by znaleźć sposób na mało bystrego rywala. Utrzymywanie dystansu w stójce i proste, ale skuteczne dojścia do technik na ziemi pozwolą mu wygrać decyzją, lub poddać Matta przed czasem. Struve przez poddanie, 2 runda.

Redaktorzy typujący Mitrione: Tomasz M., Dominik, Tomasz Ch., Kuba, Marcin
Redaktorzy typujący Struve’a: Piotrek, Wojsław, Franek

Uriah Hall vs. Thiago Santos

Piotrek
Hall ma wszystkie narzędzia do tego by pokonać Santosa – pytanie tylko czy znowu zakorkuje się w klatce i będzie zamulał całą walkę? Santos z drugiej strony ma dużo do udowodnienia jeżeli chce być brany na serio w tej dywizji. Myślę, że już po pierwszej rundzie zobaczymy w którą stronę potoczy się walka, stawiam na Halla ale nie zdziwię się jak Thiago przejmie inicjatywę i upokorzy amerykanina. Uriah TKO 2 runda.

Marcin
Do tej pory, kiedy walczył Uriah Hall mogliśmy być pewni, że walka może zakończyć się w dwojaki sposób. Jeden z nich to decyzja na niekorzyść Halla po dramatycznie nudnej walce, drugi sposób to jego wygrana przez akcję, która nadaje się do wszystkich highlightów. W ostatniej walce wręcz musiał pokonać schorowanego emeryta, Lebena więc wrażania na mnie nie zrobił. Oczywiście Hall to duży talent, ale chyba ma problem z nastawieniem psychicznym i stresem, kiedy wchodzi do klatki. Z drugiej strony Thiago Santos, który w ostatniej walce zdemolował Ronnego Markesa. Santos wygląda na bardzo silnego zawodnika i tu będzie miał pewnie przewagę, choć nie wydaje mi się żeby walka często trafiała do klinczu. Brazylijczyk jest zawodnikiem eksplozywnym, który atakuje od początku, biorąc pod uwagę to, że Hall ma problemy ze złapaniem rytmu stawiam na wygraną Santosa przed czasem. Santos ko/tko 2 runda.

Redaktorzy typujący Halla: Piotrek, Tomasz M., Dominik, Wojsław, Franek, Tomasz Ch., Kuba
Redaktorzy typujący Santosa: Marcin

Marcus Brimage vs. Russell Doane

Wojsław
Russel Doane przez poddanie, runda 1. Hawajczyk jest dość chimeryczny , ale dwie ostatnie walki wygrywał w świetnym stylu, co stawia go w moim przekonaniu w roli faworyta. Jeśli uda mu się położyć Brimage’a na plecach, znajdzie drogę do zakończenia walki przed czasem albo uderzeniami albo przez poddanie.

Kuba
Doane ostatnio jest w gazie, toteż jest moim faworytem w tym starciu. Nie oznacza to oczywiście, że walkę z Brimege’m na pewno wygra – wszak różnie to z tymi jego walkami bywało – lecz skłaniam się ku tej możliwości. Wydaje mi się, że Doane będzie dążyć do parteru, gdzie prędzej czy później zakończy walkę na swoją korzyść.

Redaktorzy typujący Brimage’a: Franek
Redaktorzy typujący Doane’a: Piotrek, Tomasz M., Dominik, Wojsław, Tomasz Ch., Kuba, Marcin

Alex Caceres vs. Urijah Faber

Kuba
„Bruce Leeroy” czy też Williams z „wejścia smoka” – jak go sobie nazywam – niezbyt dobrze wypada w zestawieniu z Faberem. Praktycznie nie widzę szans, by zagroził on w którejkolwiek płaszczyźnie staremu wyjadaczowi jakim jest Faber. Trudno tutaj nawet silić się na głębsze analizy… Faber, poddanie, runda 1.

Tomasz M.
Poza walką Rousey to największy mismatch na gali. I słusznie. Caceres jest dobry w dynamicznych kulankach i przetoczeniach ale staje na przeciwko mistrza zabawy w te klocki. Myślę, że Bruce Leeroy zostanie całkowicie zneutralizowany przez rywala, który jest od niego lepszy w każdej płaszczyźnie. Faber, poddanie, 1. runda.

Redaktorzy typujący Caceresa:
Redaktorzy typujący Fabera: Piotrek, Tomasz M., Dominik, Wojsław, Franek, Tomasz Ch., Kuba, Marcin

Ildemar Alcantara vs. Kenny Robertson

Dominik
Ildemar Alcantara nie jest znakomitym zawodnikiem, ale jego wszechstronność wystarczy, aby pokonać Roberstsona na pełnym dystansie. Dodatkowo, na niekorzyść Amerykanina działa to, że od początku kariery w UFC przeplata zwycięstwa porażkami i teraz przyszedł właśnie czas na przegraną. Nie będzie to porywające starcie, które wygra bardziej doświadczony i większy zawodnik. Ildemar Alacantara, decyzja.

Kuba
Jeżeli Robertson walczy w UFC według klucza – przegrana, wygrana, przegrana – to teraz zapewne opuści opatentowany oktagon na tarczy. Choć bardzo możliwe, że i tak to zrobi – nawet jeśli ta przeplatanka jest wynikiem przypadku – bo Alcantara jest zarówno bardziej wszechstronny, jak i lepiej przystosowany fizycznie. Ponad wszystko jestem jednak przekonany, że walka – niezależnie nawet od werdyktu – potrwa pełny wymiar czasu i o wyniku zadecydują sędziowie. Alcantara, decyzja.

Redaktorzy typujący Alcantarę: Piotrek, Tomasz M., Dominik, Franek, Marcin
Redaktorzy typujący Robertsona: Wojsław, Tomasz Ch.

 

Chris Camozzi vs. Bruno Santos

Piotrek
Walka z Jotką pokazała spore braki w umiejętnościach Santosa. Camozzi nie jest wirtuozem mma ale jest zwyczajnie lepszy od Brazylijczyka w każdej płaszczyźnie. Jak dla mnie łatwa wygrana Camozziego przez deczyję.

Tomasz Ch.
Nie daję większych szans Bruno Santosowi w starciu z Chrisem Camozzim. Choć Chris wraca do oktagonu po dwóch porażkach, to jednak były to porażki z mocnymi rywalami. Santos nie jest nawet blisko poziomu, który reprezentowali Souza czy Larkin. Sam Bruno dosyć słabo się zaprezentował w walce z naszym rodakiem Krzysztofem Jotko i jeśli znacząco nie podwyższył swoich umiejętności, to raczej nie ma czego szukać z przekrojowym Camozzim.

Redaktorzy typujący Camozziego: Piotrek, Tomasz M., Dominik, Wojsław, Franek, Tomasz Ch., Marcin
Redaktorzy typujący Santosa:

Rob Font vs. George Roop

Kuba
Był czas, że niezwykle rzadko stawiałem na debiutantów w UFC, nawet mających tak ładny rekord jak Font. Odkąd jednak polityka światowego giganta rozwadnia tę organizację, czyniąc ją coraz mniej elitarną, coraz śmielej odchodzę od tej zasady – choć w walce Roop vs. Font postawię przeciw debiutującemu zawodnikowi. Font mimo mocnego ciosu ma spore braki w stójce – która to płaszczyzna jest jego najmocniejszą bronią – i jestem przekonany, że Roop, mimo iż wirtuozem nie jest, zdoła zawalczyć mądrze i koniec końców wygra na punkty. Roop, decyzja.

Marcin
Z walk Robbiego Fonta można wywnioskować, że posiada bardzo ograniczony wachlarz akcji stójkowych. Przede wszystkim będąc w defensywie, kiedy przeciwnik napiera i zajmuje środek klatki Font jest zagubiony, nie potrafi walczyć z kontry. Roop musi natomiast uważać na akcje ofensywne Fonta, jeśli ma troszkę miejsca, rozpędza się i uderza serią cepów, którą kończy często ciosem podbródkowym. Sztab doświadczonego Roppa na pewno to wychwycił i naszykował odpowiedzi na te szaleńcze ataki, nie będzie to trudne, ponieważ dzisiejszy debiutant odsłania się podczas swoich szarż. Biorąc pod uwagę powyższe oraz to, że mimo dużych braków stójka to najmocniejsza płaszczyzna Fonta, stawiam na Roopa przez decyzję.

Redaktorzy typujący Fonta: Tomasz Ch.
Redaktorzy typujący Roopa: Piotrek, Tomasz M., Dominik, Wojsław, Franek, Marcin

Guilherme Vasconcelos vs. Luke Zachrich

Wojsław
Guilherme Vasconcelos przez poddanie, runda 1.
 Vasconcelos to dość jednowymiarowy grappler, ale w tej płaszczyźnie jego przewaga na Zachricha jest na tyle duża, że znajdzie na ziemi miejsce i okazję na zapięcie kończącego walkę poddania. 

Franek
Nie jestem pod wrażeniem obu tych zawodników, Vasconcelos wydaje się być nieco bardziej zdecydowany i pewny siebie, Zachrich dysponuje nieco lepszym obiciem. Bazując na chaotycznym stylu walki Vasconcelosa, widzę realną szansę na to, że zmęczy się w początkowej fazie walki, a następnie przegra na punkty z bardziej doświadczonym rywalem. Zachrich przed decyzję.

Redaktorzy typujący Vasconcelosa: Piotrek, Tomasz M., Dominik, Wojsław, Tomasz Ch., Marcin
Redaktorzy typujący Zachricha: Franek

Kevin Casey vs. William Bush

Kuba
„Czy Bush lubi hop-kolę” – pytano swego czasu w reklamie wspomnianego napoju. Czy Bush przetrwa pierwszą rundę? – zapytam dzisiaj. Casey dostał się do UFC – jak i szereg innych zawodników – wyłącznie dlatego, że ta organizacja produkuje coraz bardziej absurdalną ilość gal, a więc potrzebuje coraz bardziej absurdalną ilość zawodników. Myślę, że w omawianym pojedynku decydująca będzie otwierająca runda – jeśli „Bubba” nie da się złapać, w dalszej części pojedynku powinien zacząć odrabiać straty i wygrać na kartach sędziowskich. Bush, decyzja.

Tomasz M.
Na przełomie 2009 i 2010 Casey nie był wystarczająco dobrym fighterem na ówczesne Strikeforce, w 2013 roku nie był wystarczająco dobrym fighterem na ówczesne UFC. Trzy wygrane od tego czasu nad kelnerami na prowincji nie zmieniają mojego poglądu. Czarny pas BJJ ma dość groźne poddania ale „Bubba” Bush powinien utrzymać walkę w stójce gdzie jest mocniejszy i z powodu lepszej kondycji zdominować rywala w późniejszych rundach. Bush, TKO, 3. runda.

Redaktorzy typujący Casey’a: Piotrek, Franek, Tomasz Ch.
Redaktorzy typujący Busha: Tomasz M., Wojsław, Marcin, Dominik

Frankie Edgar vs. B.J. Penn

Tomasz Ch.
Mało kto wierzy w B.J. Penna i słusznie zresztą. 35-latek już w walce z Rorym MacDonaldem głosił, że jest w życiowej formie, a jak się zaprezentował to widzieliśmy. Frankie Edgar w przeciwieństwie do Hawajczyka jest w ciągłej akcji. Ostatnia dobra wygrana z Charlesem Oliveirą czy nawet wcześniejsze porażki z mistrzami lekkiej i piórkowej to były pojedynki toczone na najwyższym poziomie. Jeśli Penn przegrał z Edgarem z roku 2010, to przegra również z tym z roku 2014. Frankie nie stał w miejscu, natomiast istnieje poważne podejrzenie, że B.J. po przejściu na emeryturę zatrzymał się, a teraz po prostu znowu rusza do akcji. Prawie dwa lata absencji w tym wieku to naprawdę sporo. Mimo całej sympatii nie mogę typować na byłego mistrza dwóch kategorii wagowych.

Piotrek
Ciężko ocenić aktualną formę BJ Penna, wielkich powrotów miał już parę i najczęściej nic z tego nie wychodziło. Edgar wraca po sporej przerwie ale w jego przypadku nie mam znaków zapytania jeżeli chodzi o przygotowanie lub obawę o regres umiejętności. Penn jest zawszę niebezpieczny i ma twardy łeb także nie sądzę, żeby Edgarowi udało się zakończyć walkę przed czasem ale czy Hawajczyk w roku 2014 jest w stanie jeszcze czymś zaskoczyć? Nie sądzę. Edgar przez decyzję.

Redaktorzy typujący Edgara: Piotrek, Wojsław, Franek, Tomasz Ch., Tomasz M., Marcin
Redaktorzy typujący Penna: Dominik

Corey Anderson vs. Matt Van Buren

Dominik
Matt Van Buren nie pokazał w Bellatorze nic, a resztę walk stoczył na małych galach w Stanach. Anderson natomiast ma przynajmniej mocne uderzenie, choć trudno powiedzieć o nim coś więcej, ponieważ walczył do tej pory sześć minut. Corey Anderson, TKO, runda 1.

Wojsław
Corey Anderson przez decyzję. Anderson jest jeszcze mocno zielony, ale jest na tyle dobrym sportowcem, że po kilku miesiącach spędzonych w mocnym teamie, jego postępy powinny być ogromne. Z drugiej strony Van Buren w nawet nadmuchanym do granic możliwości rosterze UFC nie jest raczej zawodnikiem, który nadaje się do występów w największej organizacji na świecie.

Redaktorzy typujący Anderson: Piotrek, Wojsław, Dominik, Franek, Tomasz Ch., Tomasz M., Marcin
Redaktorzy typujący Van Burena:

Eddie Gordon vs. Dhiego Lima

Wojsław
Dhiego Lima przez decyzję. Młodszy z braci nie jest tak utalentowany jak aktualny mistrz Bellatora, ale to dobry uderzacz i generalnie dość wszechstronny zawodnik. Mimo przewagi warunków fizycznych, nie powinien mieć problem z rozprawieniem się z Gordonem na pełnym dystansie.

Marcin
Lima jest zawodnikiem dużo ruchliwszym, przez co trudnym do trafienia. Będzie na pewno lepiej przygotowany fizycznie ze względu na to, że Gordon zbija więcej kilogramów, co odbiję się na jego dyspozycji. Na dodatek, Gorodon ma duże problemy z kondycją, co Lima powinien wykorzystywać od drugiej rundy i bez problemu punktować słaniającego się na nogach rywala. Lima przez decyzję.

Redaktorzy typujący Gordona: Piotrek, Tomasz M.
Redaktorzy typujący Limę: Wojsław, Franek, Tomasz Ch., Marcin, Dominik

Guto Inocente vs. Derrick Lewis

Wojsław
Guto Inocente przez decyzję. Wygrana Lewisa mnie nie zdziwi, bo Brazylijczyk nie walczył dwa lata i wraca po kilku poważnych kontuzjach kolana. Dodatkowo Amerykanin chociaż nie imponuje techniką i sprawnością, to dysponuje niesamowicie mocnym ciosem. Mimo to postawię na Inocente, który zdrowy jest naprawdę świetnym kickbokserem. Jeśli uda mu się przetrwać początkowy napór rywala, im dłużej walka będzie trwała, jego przewaga będzie rosła.

Franek
Derick Lewis wydaje się być delikatnym faworytem. Obstawiam, że uda mu się powtórzyć to, co robi najlepiej, czyli nokautowanie przeciwnika. Forma Inocente jest dla mnie wielką niewiadomą, mój typ idzie więc na przyzwoitego Lewisa przez TKO.

Redaktorzy typujący Inocente: Piotrek, Dominik, Wojsław
Redaktorzy typujący Lewisa: Tomasz Ch., Tomasz M., Marcin

 

Dustin Ortiz vs. Justin Scoggins

Kuba
Ortiz będzie pierwszym prawdziwym testem dla Scogginsa, po którym okaże się, czy jego piękny rekord (9-0) to powód do prawdziwej ekscytacji, czy jedynie efekt sprawnego menadżera. Wydaje się, że „Czołg” powinien ów test zaliczyć, choć jak zawsze dopiero klatka będzie ostateczną weryfikacją. Scoggins, decyzja.

Tomasz M.
Ortiz to bez wątpienia najbardziej wymagający rywal w karierze Scogginsa ale wierzę w talent 22-latka z ATT i wierzę, że w każdym aspekcie walki jest minimalnie lepszy od Ortiza. Bezpieczniej byłoby Scogginsowi rozegrać walkę w stójce bo ma mocny cios jak na kategorie muszą a Ortiz jest groźnym i nie kalkulującym grapplerem. Postawię na zwycięstwo „Czołgu” po wyrównanej i emocjonującej walce. Scoggins przez decyzję.

Redaktorzy typujący Ortiza: Piotrek
Redaktorzy typujący Scogginsa: Wojsław, Franek, Tomasz Ch., Tomasz M., Marcin, Dominik

1 KOMENTARZ

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.