ufc174

Dziś wieczorem UFC wybiera się do Vancouver w Kanadzie gdzie Demetrious Johnson stanie do obrony swojego pasa przeciwko Aliemu Bagautinovowi. Przedwalki na Fight Pass ruszają o 1:00, a główna karta o 4:00.

Demetrious Johnson vs. Ali Bagautinov

Tomasz Ch.
Nie widzę szans Aliego Bagautinova. Choć nie widziałem ich także u T.J. Dillashawa w walce z Renanem Barao, tak teraz nie widzę ich razy dwa. Na tym polega jednak magia MMA, że każdy, nawet największy underdog potrafi wygrać stracie. Dagestańczyk ma właściwie tylko prawą rękę na Demetriousa Johnsona. Decyzję na jego konto będzie mu bardzo, ale to bardzo trudno ugrać, a poddania się nie spodziewam. Z kolei „Mighty Mouse” był już trafiany przez Dodsona, więc nic nie stoi na przeszkodzie by nie mógł być trafiony znów. Ali jest ciekawym muszym jednak progres jaki zrobił Johnson od czasu pierwszej walki z Benavidezem do czasu drugiej walki z tym zawodnikiem, jest przeogromny. Oficjalnie przez te dwa lata stał się najszybszym zawodnikiem na świecie. Toczył ciężkie boje, był tam, w mistrzowskich rundach. Bagautinov za to dopiero co stoczył pierwsze walki w UFC. Dywizja musza ma swoje wady. Jedną z nich jest to, że zawodników tej wagi jest najmniej w UFC (pomijając dywizję kobiet). Jeśli zawodników jest mało, to i ciężej o sensowne zestawienia. Demetrious jest potworem na nogach i co lepsze, jest tak samo aktywny w parterze jak w na nogach. Przypominają mi się tablice na lotniskach, które mówią, że nie wolno wchodzić na pas startowy, bo pilot może nas przelecieć i nawet tego nie zauważy. Tak samo tutaj, w nieco innym wydaniu. Wydaje mi się, że „Potężna Mysz” może wypunktować Bagautinova w parterze i stójce, i będzie to robił tak szybko, że spokojny Ali nawet tego nie zauważy.

Mateusz
Zasadniczo nie dodam nic więcej ponad to co napisali już Jakub i Tomasz. Rosjanin to twardy zawodnik, jednak nie tej klasy co Johnson. Nie liczyłbym tutaj na niespodziankę jaką sprawił Dillashaw, jednak zawziętość i upór Bagautinova pozwoli mu tą walkę dotrwać do końca. „Mighty Mouse” jest lepszy w każdej płaszczyźnie, jednak ciężko będzie mu znaleźć patent na odprawienie rywala przed czasem, w końcu nikt wcześniej tego nie dokonał, i nie sądzę by stało się tak tej nocy. Johnson przez decyzję sędziów.

Kuba
Rosjanie co prawa bardzo dobrze radzą sobie ostatnio w największej organizacji mieszanych sztuk walki, lecz jak na razie żaden z nich nie wspiął się jeszcze na wyżyny swej kategorii wagowej. Myślę, że ten stan nie zmieni się również i w najbliższym czasie, bo Bagautinov choć mocny, to raczej Johnsona nie pokona. Demetrious wydaje się być lepszy w każdej płaszczyźnie – od góry, do dołu – i nawet jeśli brać pod uwagę dagestańskie zapasy i ciężkie ręce Aliego, to nadal nie za bardzo można, opierając się na racjonalnych założeniach, wskazać go w tej walce jako faworyta. Myślę, że „Mighty Mouse” prędzej czy później zdoła naruszyć swojego oponenta w stójce, a całą akcję wykończy na ziemi – ciosami bądź techniką kończącą. Johnson, TKO.

Redaktorzy typujący Johnsona: Mateusz, Karol, Piotrek, Wojsław, Franek, Tomasz M., Kuba, Tomasz Ch., Marcin
Redaktorzy typujący Bagautinova: Dominik

Rory MacDonald vs. Tyron Woodley

Piotrek
Mija prawie rok od niefortunnej walki MacDonalda z Ellenbergerem, kiedy to Kanadyjczyk zaliczył dziwną zmianę stylu i charakteru. Jego ostatni pojedynek z Maią wyglądał lepiej, ale nadal nie jestem przekonany, czy „stary Rory” wrócił i ma ten sam zabójczy instynkt. Woodley w ostatnich walkach pokazał, że jest zawodnikiem, który z zapaśnika wyrasta na przekrojowego fightera MMA i uparcie idzie w stronę pasa UFC. Jeżeli Rory znajdzie w sobie dawny głód walki, będzie w stanie wyboksować Woodleya i skutecznie bronić jego prób obaleń. Postawię jednak na Tyrona i spodziewam się, że mieszanką zapasów i pojedynczych ciosów wypunktuje Kanadyjczyka i na przestrzeni trzech rund to on będzie zwycięzcą. Woodley przez decyzję.

Wojsław
Tyron Woodley przez decyzję. Gdyby to starcie odbywało się na dłuższym dystansie, postawiłbym na MacDonalda, który wolniej się rozkręca i dysponuje lepszą kondycją. Trzy rundy faworyzują jednak Woodleya – powinien być bardziej aktywny i jeśli nawet nie uda mu się obalać Kanadyjczyka, to skontroluje go pod siatką. Nie zdziwię się też, jeśli w ogóle Amerykanin okaże się lepszym kickbokserem, bo mam wrażenie, że „T-Wood” robi w tej płaszczyźnie ostatnio spore postępy.

Marcin
Jest to jedna z tych walk, które przyprawiają mnie o dreszcze na samą myśl. Mam ogromne oczekiwania co do poziomu sportowego i nie mogę sie jej doczekać. Wydaje się, że drogą do zwycięstwa dla Rorego są obalenia z obijaniem i kontrolą z góry, ponieważ grappling jest najsłabszą płaszczyzną Woodleya, przynajmniej pokzaują to ostatnie walki. Jednak najpierw Macdonald musi obalić swojego przeciwnika, który jest atletycznie zbudowanym zapaśnikiem z wieloma sukcesami na szczeblu akademickim. Nie będzie tak łatwo przenieść walkę na ziemię jak w walce z Lawlerem. Jeśli chodzi o stójkę to Woodley musi uważać na ciosy proste, którymi Kanadyjczyk będzie strał się wyprzedzać jego akcje ofensywne. Kluczowa będzie w tej walce kondycja obu zawodników, jeśli Woodley dobrze rozłoży siły to powinien trafić Macdonalda w 3 rundzie jednym ze swoich cepów, ponieważ w walce z Lawlerem, Kanadyjczykowi brakowało  tlenu w końcówce. Woodley KO/TKO 3 runda.

Redaktorzy typujący MacDonalda: Mateusz, Karol, Franek, Tomasz Ch.

Redaktorzy typujący Woodleya: Piotrek, Dominik, Wojsław, Tomasz M., Kuba, Marcin

Ryan Bader vs. Rafael Cavalcante

Piotrek
Jeżeli Baderowi przyjdzie do głowy boksować z Cavalcantem, to walka zakończy się już w pierwszej rundzie przez srogi nokaut. Ryan całkiem nieźle radzi sobie w stójce, ale na pewno na tle „Feijao” wypadnie blado. Brazylijczyk ma dobre defensywne zapasy, dlatego spodziewam się, że cokolwiek Bader nie zrobiłby w tej walce, to i tak będzie musiał zmierzyć się potężną siłą ciosu przeciwnika. Feijao, KO, druga runda.

Wojsław
Rafael Cavalcante przez TKO, runda 2. Obaj półciężcy nie należą do zawodników, na których można stawiać z przekonaniem. Brazylijczyk słynie ze swojego lenistwa i problemów z wagą, a Bader potrafił przecież zaliczył wtopę przeciwko Tito Ortizowi. Oceniając na chłodno ich styl walki i umiejętności Feijao raczej nie będzie leżał Baderowi. Zawodnik z Kraju Kawy ma bardzo dobre defensywne zapasy, co w połączeniu z jego nokautującym ciosem i dziurawą obroną Amerykanina powinno otworzyć mu drogę do wygranej przed czasem

Marcin
Szykuje się batalia w stójce, wydaje mi się, że obaj zawodnicy pójdą na żywioł, a o zwycięstwie zadecyduje to, kto ma twardszą szczękę. Biorąc pod uwagę fakt, że Bader nie potrafił skończyć Perosha, którego miejsce znajduje się najwyżej w walkach turniejowych Bellatora, Cavalcante pewnie trafi jakimś kolanem bądź ciosem w klinczu czym rozpocznie dzieło zniszczenia. Mam wrażenie, że Bader jest na końcu swojej kariery i skończy ją, mimo niezbyt zaawansowanego wieku, podobnie jak Brian Stann. Cavalcante KO/TKO 1 runda.

Redaktorzy typujący Badera: Mateusz, Karol, Franek, Tomasz M., Tomasz Ch.

Redaktorzy typujący Cavalcante: Piotrek, Dominik, Wojsław, Kuba, Marcin

Andrei Arlovski vs. Brendan Schaub

Tomasz M.
Podróże Arlovskiego po świecie i mniejszych organizacjach udowodniły mi, że Białorusin jest cieniem samego siebie. Brakuje mu szybkości i kondycji, nie był w stanie znokautować Mike’a Kyle’a a mentalnie nigdy nie był mocny. Schaub w tej chwili jest lepszym atletą, ma mniejszy „przebieg” w MMA i podejrzewam, że jeśli się uprze to będzie mógł sprowadzać rywala i obijać go w parterze. Wiadomo, obydwaj panowie mają szczęki ze szkła ale tylko jeden z nich nie ma innej drogi do zwycięstwa niż walka w stójce. Schaub przez decyzję.

Tomasz Ch.
Ten pojedynek to rzut monetą. Nokaut wisi z jednej i drugiej strony. Jednak sami przeciwnicy Schauba w 2013 (Johnson, Mitrione) są lepsi od tego co w bilansie ma Arlovski od lat kilku. Złote czasy 2006-2009 już dawno dla Anreia minęły. Sam Brendan nie jest żadnym pewniakiem, ale myślę, że ma szansę ugrać to starcie.

Piotrek
Arlovski wraca do UFC tylko po to, żeby dać upust twórcą internetowych memów, a redakcji MMARocks nowy obrazek na czołówkę „Szklanej Szczęki”. Schaub to średniak pełną gębą, ale wierze, że jest w stanie znokautować Arlovskiego, a gdyby sprawy nie układały się po jego myśli – sprowadzić do parteru i poddać Białorusina. Schaub poddanie druga runda.

Redaktorzy typujący Arlovskiego: Mateusz, Karol, Dominik, Marcin

Redaktorzy typujący Schauba: Piotrek, Wojsław, Franek, Tomasz M., Kuba, Tomasz Ch.

Ryan Jimmo vs. Ovince St-Preux

Mateusz
Jimmo, mimo iż walczy w kratkę, jest dla mnie pewniejszym zawodnikiem na to starcie. Co prawda OSP mający już całkiem ładną serię wygranych posiada wszelkie umiejętności żeby tą walkę zaliczyć na swoją korzyść, myślę że ciężkie ręce Kanadyjczyka zrobią robotę. Zapaśniczo „Big Deal” powinien radzić sobie na tyle dobrze, by w pewnym momencie podczas pracy z klinczu naruszyć Amerykanina i przykładnie dobić w parterze. I taki też jest mój scenariusz na ten pojedynek. Jimmo przez TKO w rundzie 1.

Wojsław
Ovince St. Preux przez decyzję. Zarówno OSP, jak i Jimmo dysponują potężnym ciosem, więc to starcie może się skończyć błyskawicznie, już przy ich pierwszej wymianie. Jeśli jednak nie zobaczymy szybkiego nokautu, to w dłuższym pojedynku na tle zwykle mało aktywnego ofensywnie Kanadyjczyka, Amerykanin powinien zbierać kolejne punkty celnymi ciosami i przenoszeniem walki na matę. Typuję, że St. Preux pewnie wygra u sędziów.

Dominik
OSP to nigdy nie będzie GSP – jak kiedyś próbowało go lansować Strikeforce – ale jego umiarkowany poziom umiejętności powinien wystarczyć na Jimma. Poza skończeniem po kilku mocnych ciosach w pierwszej rundzie, nie widzę żadnej drogi do zwycięstwa dla Kanadyjczyka. St-Preux natomiast będzie miał po swojej stronie zapasy oraz grappling. To idealny zestaw do ugrania decyzji albo skończenia przez poddanie. Ovince St-Preux, poddanie, runda 3.

Redaktorzy typujący Jimmo: Mateusz, Franek, Tomasz Ch., Marcin

Redaktorzy typujący St-Preuxa: Karol, Piotrek, Dominik, Wojsław, Tomasz M., Kuba

Kiichi Kunimoto vs. Daniel Sarafian

Kuba
Co by o Sarafianie nie mówić, to jednak należy mu oddać, że jest przyzwoitym zawodnikiem – walczącym od dłuższego czasu na poważnie. Wiem, wiem – w Japonii też walczy się na poważnie, ale chyba jednak na „nieco mniej poważnie” niż w USA. Niestety. Nie widzę w Sarafianie iskry Bożej, jednak stawianie w tej walce przeciwko niemu byłoby objawem szaleństwa. Sarafian, TKO.

Franek
Nie jestem wielkim fanem talentu Daniela Sarafiana, ale jest on zawodnikiem bardziej obitym na wysokim poziomie i w ostatnich walkach pokazał, że dysponuje dość przekrojowymi umiejętnościami. Myślę, że będzie to walka do jednej bramki, Sarafian przez poddanie, 2 runda.

Redaktorzy typujący Kunimoto

Redaktorzy typujący Sarafiana: Mateusz, Karol, Piotrek, Dominik, Wojsław, Franek, Tomasz M., Kuba, Tomasz Ch., Marcin

Valerie Letourneau vs. Elizabeth Phillips

Marcin
Nie będę udawał, że znam zawodniczki i wiem o nich cokolwiek. Na pierwszy rzut oka widać, że Valerie Letourneau została zakontraktowana ze względu na to, że gala odbywa się w Kanadzie. Postawie na wygraną młodszej Phillips, która w wywiadzie dla oficjalnej strony UFC powiedziała, że jej ulubiona techniką parterową jest gilotyna, niech będzie. Phillips poddanie, gilotyna 2 runda.

Karol
Nie lubię kalkulować przy pojedynkach kobiet, a te nazwiska mi tym bardziej nic nie mówią. Obstawię na Letourneau, ponieważ ma większe doświadczenie i walki z dużo mocniejszymi rywalkami niż Phillips. Kanadyjka trenuje w Tristar Gym, a to marka sama w sobie. Poza tym Kanadyjka ma ładny uśmiech i jej uroda przemawia do mnie bardziej. Valerie Letourneau przez TKO, runda 2.

Redaktorzy typujący Letoruneau: Mateusz, Karol, Piotrek, Dominik, Franek, Kuba

Redaktorzy typujący Phillips: Wojsław, Tomasz M., Tomasz Ch., Marcin

Mike Easton vs. Yves Jabouin

Kuba
Sytuacja obu zawodników jest obecnie mało komfortowa, jednak można powiedzieć, że sytuacja Eastona jest tutaj trzykrotnie bardziej niekomfortowa od sytuacji jego oponenta. Czy będzie to dla Amerykanina motywatorem, czy może odwrotnie? Na papierze jest on sprawniejszym zawodnikiem, dlatego w tym boju o pozostanie w UFC postawię na niego. Easton, decyzja.

Wojsław
Mike Easton przez decyzję. Przegrany z tego pojedynku prawdopodobnie pożegna się z UFC i wydaje się, że będzie to Jabouin. Easton jest chyba lepszym bokserem i jeśli dodatkowo będzie zamykał rywala pod siatką, to powinien zapewnić sobie punktową wygraną.

Redaktorzy typujący Eastona: Piotrek, Wojsław, Tomasz M., Kuba, Tomasz Ch., Marcin

Redaktorzy typujący Jabouina: Mateusz, Karol, Dominik, Franek

Kajan Johnson vs. Tae Hyun Bang

Tomasz Ch.
Kajan Johnson  nie walczył zawodowo od trzech lat. Wziął jednak udział w TUF: Nations, gdzie wygrał jedną walkę, by później przegrać i wrócić do domu ze złamaną szczęką. Tae Hyun Bang przedstawia podobne cechy do Chada Laprisa i jakby dobrze trafił, znów mógłby uszkodzić słabą w tym aspekcie szczękę Kajana. Jednak jeśli o tym mowa, to Bang jest okropnym drewnem. Nie ma gardy, walczy z kontry, jest ogólnie dziwny jak diabli. Kajan przy nim prezentuje się pełnoprawny i wszechstronny zawodnik MMA średniak, ale przynajmniej robi to co wszyscy wszechstronni średniacy: boksu, obala, pracuje w parterze, a nie stoi i czeka bez gardy jak Koreańczyk. To też kolejne ciężkie do przewidzenia starcie, bo Bang ma moc, by znokautować Kajana, ale w tej sytuacji lepiej i bezpieczniej postawić jest na zawodnika wszechstronniejszego.

Mateusz
Spośród tej dwójki zawodników którzy „nie wiem jakim cudem znaleźli się w ufc” to Johnson jest sprawniejszym graplerem i ogólnie bardziej wszechstronnym zawodnikiem. Nie liczę tutaj na fajerwerki, jednak owa lepsza wielopłaszczyznowość pozwoli Kajanowi wygrać walkę na punkty. Po prostu. Johnson przez decyzję sędziów.

Marcin
Kolejny kontrakt dla Kanadyjczyka ze względu na miejsce gdzie odbywa się gala. Z drugiej strony zawodnik, który występował na gali w Singapurze, której poziom umiejętności zawodników pozostawiał wiele do życzenia. Patrząc na rekord obu zawodników…Johnson poddanie, 1 runda.

Redaktorzy typujący Johnsona: Mateusz, Karol, Dominik, Wojsław, Tomasz M., Kuba, Tomasz Ch., Marcin

Redaktorzy typujący Banga: Piotrek, Franek

Roland Delorme vs. Michinori Tanaka

Tomasz Ch.
Nokautu tu nie powinno, za to starcie zagrożone jest decyzją lub możliwością poddania… jednego lub drugiego zawodnika. Ogólnie starcie to ma szansę być walką wieczoru. Michinori Tanaka jest kotem i to do tego lampartem. Jest to arcyciekawe wzmocnienie dywizji koguciej. Tanaka jest celny w boksie, posiada naprawdę przyzwoite zapasy i dobry grappling, choć w tym ostatnim sam często się pakuje w niebezpieczne sytuacje. Walczył również z tak samo perspektywicznymi zawodnikami jak on sam. Nie jest więc to żaden nabijacz bilansu. Problem pojawia się jednak w kwestii, że ten młodziutki – bo zaledwie 23-letni – zawodnik będzie debiutować w największej organizacji na świecie przeciwko bądź co bądź już weteranowi, który jest równie niebezpieczny w parterze. Spodziewam się wojny jaką Roland miał z Caceresem, czyli masa sweepów i reversali. Uważam, że obaj mają szansę 50 na 50 przeciwko sobie, postawię jednak na perspektywicznego Tanakę, który jak się nie spali w debiucie, to może jeszcze osiągnąć sporo w UFC.

Franek
Delorme przekonał mnie występem przeciw błyskawicznie rozwijającemu się Alexowi Caceresowi. Uważam, że będzie on prezentował wyraźną przewagę w stójce nad azjatyckim rywalem. Pozwoli mu to dowieść wygraną do końca, Delorme przez decyzję.

Redaktorzy typujący Delormego: Mateusz, Karol, Piotrek, Dominik, Franek, Kuba, Marcin

Redaktorzy typujący Tanakę: Wojsław, Tomasz M., Tomasz Ch.

Jason Saggo vs. Josh Shockley

Piotrek
Pojedynek dwóch debiutantów, o których – szczerze mówiąc, wiem niewiele. Postawię na Amerykanina. Shockley przez poddanie.

Dominik
Przy debiutach w UFC, szczególnie mało znanych zawodników, trudno jest obstawiać. Niemniej, patrząc na bilans Sagga można powiedzieć jedno: umie poddawać. Z drugiej strony – Amerykanin do tej pory przegrał dwa z jedenasty pojedynków – oba przez odklepanie. Moja prognoza musi być zatem jednoznaczna. Jason Saggo przez poddanie, runda 2.

Redaktorzy typujący Saggo: Mateusz, Karol, Dominik, Tomasz M., Kuba, Tomasz Ch., Marcin

Redaktorzy typujący Shockleya: Piotrek, Wojsław, Franek

 

Tomasz Marciniak
Jedyny człowiek na świecie, który wkręcił się w MMA walką Arlovski vs. Eilers. Poliglota. Entuzjasta i propagator indonezyjskiego przemysłu tekstylnego. Warszawiak od kilku pokoleń i dumny z tego faktu. Nie zawsze pisze o sobie w trzeciej osobie ale kiedy to robi jest to w polu biografia na MMARocks.pl

20 KOMENTARZE

 1. Ulubieni: Chris Weidman, Josh Thomson, Tyron Woodley, Demian Maia, Francicsco Rivera, Conor McGregor, Chael Sonnen, Luke Rockold

 2. Dlaczego Kuba napisał przy walce Easton vs Yabouin, że stawia na dec Edwardsa?

 3. Johnson

  Rory

  Cavalcante

  Schaub

  Jimmo

   

  Ciekawe jest to, że zdecydowana większość walk to w typowaniach redakcji jest 50/50. Ale to dobrze 🙂

 4. Johnson

  McDonald

  Cavalcante

  Arlovski

  OSP

  Sarafian

  Phillips

  Easton

  Johnson

  Tanaka

  Saggo

 5. Pozwolę sobie mieć parę zarzutów do tego typowania.

  Panowie redaktorzy – jeżeli juz macie napisać parę zdań typowania walki, to postarajcie się chociażby zerknąć w rekordy i obejrzeć walki mniej znanych zawodników.

  Chociażby pisanie że: ,,Nie wiem jakim cudem Kajan jest w UFC"- a takim cudem że był w TUF'ie, i dobrze się zaprezentował,  i fakt że nie wiecie tego przy pisaniu analiz raczej nie pokazuje że chociażby zaglądneliście w profile zawodników.

  A już analizy takie jak

  Pojedynek dwóch debiutantów, o których – szczerze mówiąc, wiem niewiele. Postawię na Amerykanina

  Kolejny kontrakt dla Kanadyjczyka ze względu na miejsce gdzie odbywa się gala. Z drugiej strony zawodnik, który występował na gali w Singapurze, której poziom umiejętności zawodników pozostawiał wiele do życzenia. Patrząc na rekord obu zawodników:

  których w ostatnich typowaniach zawsze jest po kilka, moim zdaniem w ogóle nie powinny trafiać na stronę. Nie wyobrażam sobie, żeby jakikolwiek redaktor sherdoga lub innej liczącej się strony napisał w ,,Preview" do gali – ,,I don't know any of these fighters. I will pick Shockley".

  Nie żebym oczekiwał żeby każdy pisał analizę niczym Tomek Chmura do kursów betsafe, ale zerknięcie w rekordy i walki uczestników pojedynków naprawdę nie zaszkodzi. Jeżeli nie znacie zawodników, to na Youtube zawsze sa highlighty badź walki danych fighterów, i jeżeli wyżej wspomniany Tomek potrafi je znaleźć do swoich analiz, to i Wy nie powinniście mieć z tym problemów.

  ,,Typuję zawodnika A ponieważ prezentuje lepszy parter, myślę że sprowadzi zawodnika B który klepał x razy w karierze i z łatwością go podda" – tyle naprawdę by wystarczyło. W końcu wiele osób liczy że jakoś się tymi analizami wspomoże chociażby u bukmachera, czy w typowaniach tapology.

  PS. Z mojej strony te zarzuty to tylko konstruktywna krytyka i nie ma na celu ,,zhejtować" portal bądź któregoś z redaktorów.

  PS2 Jaram się galą! War DJ!

  https://twitter.com/Calo_N7

 6. Masakrycznie słaba rozpiska

  Mam nadzieję, że to ironiaSmile

  Oby Arlovski usadził Schauba jakimś KO.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.