ufc173_countdown_barao-dillashaw

Dziś w nocy kolejna gala UFC okraszona tym razem obroną pasa wagi koguciej przez Renana Barao. UFC 173 z Las Vegas rusza na Fight Passie o 0:30 w nocy a główna karta tradycyjnie zacznie się o 4:00.

Renan Barao vs. T.J. Dillashaw

Tomasz N.
Wojna Nova Uniao z ekipą Alpha Male trwa w najlepsze. Wojna którą Nova Uniao jak na razie wygrywa o kilka długości. Dillashaw jest kolejnym zawodnikiem który spróbuje odebrać mistrzowski pas mierząc się z Brazylijskim klubem. Niestety jest też zawodnikiem najmniej doświadczonym i do tego chyba z najsłabszym zestawem umiejętności. Sposób w jaki Barao i Aldo odprawiali po kolei klubowych kolegów Dillashawa może sugerować że Team Alpha Male nie ma po prostu sposobu na efektownie i efektywnie walczących Brazylijczyków. Dillashaw jest świetnym zapaśnikiem, ale jak każdy zapaśnik w MMA przechodzi przez fazę miłości do walki w stójce a to z zawodnikiem takim jak Barao może być bardzo bolesne w skutkach. TJ w poprzednich walkach pokazał że potrafi świetnie mieszać zapasy z kombinacjami bokserskimi oraz kopnięciami ale obawiam się że może nie mieć tej szybkości potrzebnej do pokonania mistrza. Piekielnie szybki Barao wyprzedzał przecież niesamowitego Fabera w każdej wymianie, dzięki świetjen obronie przed obaleniami kontrolował to gdzie toczy się walka i jak profesor od MMA czuł przez cały czas dystans. Barao przez nokaut lub poddanie.

Mateusz
Barao wyczyścił czołówkę kategorii więc nie sądzę żeby zawodnicy pukający do czołówki sprawili mu szczególny problem. Dillashaw po jednej wygranej dostał ogromną szansę, którą na pewno będzie chciał wykorzystać maksymalnie. Być może wejdzie do walki w szczytowej formie. Nie sądzę jednak żeby to wszystko wystarczyło na fenomenalnego Brazylijczyka. Barao w swojej kreatywnej grze może w tej walce zrobić wszystko i zakończyć walkę w każdy możliwy sposób. Różnica jest tutaj bardzo czytelna i nie wymaga szczególnego rozpatrywania. Jeżeli jednak chodzi o wynik walki to sądzę, że Brazylijczyk wypali w trzeciej rundzie jedno z kopnięć którym odłączy światło Amerykanina. Barao przez TKO w 3. rundzie.

Tomasz Ch.
Nie widzę tu szansy dla Dillashawa. Barao od lat dominuje swoją dywizję, a T.J. nie mógł wygrać nawet walki z Raphaelem Assuncao.  Nie mówiąc już, że Brazylijczyk praktycznie przewyższa trzykrotnie Amerykanina pod względem ilości walk. Raczej mecz do jednej bramki.

Redaktorzy typujący Barao: Mateusz, Piotrek, Dominik, Marcin, Wojsław, Kuba, Tomasz Ch., Karol, Tomasz N., Tomasz M.
Redaktorzy typujący Dillashawa:

Daniel Cormier vs. Dan Henderson

Dominik
Daniel Cormier nie będzie miał żadnych problemów z wiekowym i legendarnym Hendersonem. Myślę, że walka będzie toczyła się głównie w klinczu, a jeśli „DC” poczuje się tam zagrożony, to sprowadzi „Hendo” i skutecznie obije przez trzy rundy. Wydaje mi się, iż pojedynek może skończyć się przed czasem, ale Henderson ma ciągle bardzo twardą szczękę, zatem postawię bezpiecznie na decyzję. Daniel Cormier przez decyzję.

Kuba
Henderson, mimo swojej olimpijskiej historii, od zawsze był zapaśniczo niesymetryczny – lepszy w ofensywie, niż w defensywie. Zatem nawet gdyby postanowił bić się jak dawny – bardzo, bardzo dawny – Dan Henderson, nie miałby zbyt wielu atutów na zapaśnika klasy Daniela Cormiera. A nie łudźmy się – ów “dawny Henderson” nie wróci już nigdy. Obecna strategia wiekowego fightera polega na krążeniu w kółko i polowaniu przy użyciu swojej jedynej – faktycznie potężnej, należy dodać – broni: prawego sierpa.
Cormier jest znacznie wszechstronniejszym zawodnikiem, nie tylko zapaśniczo, ale w ogóle. Chwilę pobawi się w stójce z dziadkiem Danem, będąc poza zasięgiem “H-Bombs”, a kiedy przyjdzie pora na realizację drugiej fazy planu walki, zacznie wgniatać go w siatkę i wysysać z niego energię. Myślę, że najdalej w trzeciej rundzie Henderson będzie już na tyle zmęczony, aby Cormier sprowadził go na ziemię i zasypał gradem ciosów w parterze – inicjując w ten sposób interwencję sędziego. Cormier, TKO, runda 3.

Redaktorzy typujący Cormiera: Mateusz, Piotrek, Dominik, Marcin, Wojsław, Kuba, Tomasz Ch., Karol
Redaktorzy typujący Hendersona: Tomasz N.

Jake Ellenberger vs. Robbie Lawler

Tomasz M.
Po tym jak zaprezentował się Lawler w walce z Hendricksem myślę, że ma wszelkie atuty na wygraną nad de facto słabszą kopią mistrza półśredniej. Nie można lekceważyć ciosu Ellenbergera ale poza tym zagrożeniem, które opada im dłużej trwa walka „Juggernaut” nie ma innych atutów. Wątpię, żeby był w stanie punktować regularnie obaleniami a Lawler to bardzo zręczny uderzacz, który sprawi mu sporo kłopotów w stójce i pokona go na przestrzeni 15 minut. Lawler przez decyzję.

Karol
Mam nadzieję, że pojedynek nie będzie zanudzał klinczem, w którym zawodnicy będą szukać przewagi i punktować. Dwaj mocni zapaśnicy. Cóż… najbardziej chciałbym, aby poszli na całość w stójce i mocną petardą chcieli udowodnić swoją wyższość. Należy pamiętać, że Lawler to również świetny uderzacz i w stójce o niebo lepszy od rywala pod kątem technicznym. Biorąc pod uwagę obecną formę i naprawdę dobrą passę fightera z ATT, postawię właśnie na niego. Robbie Lawler przez TKO, runda 2.

Piotrek
Jeszcze rok temu typowałbym pewnie Ellenbergera, ale po ostatniej dobrej passie Lawlera i jego świetnej predyspozycji, nie wiem, czy jest płaszczyzna, w której może przegrać. Góruje nad Ellenbergerem w stójce, o zapasy nie ma co się obawiać, ma solidną szczękę i lepszą kondycję. Jeżeli nie zrobi nic głupiego, to spodziewam się przerwania w okolicach drugiej rundy. Lawler TKO runda druga.

Redaktorzy typujący Ellenbergera: Dominik
Redaktorzy typujący Lawlera: Mateusz, Piotrek, Marcin, Wojsław, Kuba, Tomasz Ch., Karol, Tomasz N., Tomasz M.

Takeya Mizugaki vs. Francisco Rivera

Tomasz N.
Trochę niedoceniane chyba przez fanów starcie. Rivera jest zawodnikiem który potrafi usadzić swoim ciosem każdego przeciwnika. Jego siła fizyczna i szybkość są równie imponujące co możliwość zakończenia walki jednym uderzeniem. Po przeciwnej stronie klatki będzie mieć jednak nie lada wyzwanie. Weteran Mizugaki jest super odpornym i wytrzymałym fighterem który przez całą walkę napiera do przodu, nie boi się szalonych wymian w stójce i bez wątpienia starcza mu paliwa by przewalczyć 15 minut w szalonym tempie. Jeśli tylko Rivera wytrzyma szalone tempo Japończyka powinien znaleźć w końcu moment na zakończenie walki, jeśli jednak pojawią się problemy z kondycją to Mizugaki wyczuje krew i po prostu zamęczy pod siatką lub w parterze Amerykanina. Rivera przez nokaut w 2 rundzie

Wojsław
Takeya Mizugaki przez decyzję. Mimo, że Japończyk jest generalnie znacznie lepszym i bardziej wszechstronnym zawodnikiem, ale siła ciosu Rivery znacząco wyrównuje tu szanse. Jeśli Mizugaki będzie zdyscyplinowany w strategii dociskania rywala do siatki i przenoszeniu walki na ziemię, to nie tylko może wygrać na punkty, ale nie zdziwię się, jeśli w końcówce podda zmęczonego rywala. Rivera do końca pojedynku będzie miał szansę na ulokowanie jednego czystego ciosu na dość podejrzanej szczęce 30-latka z Kanagawy. Jeśli mi się to uda nie powinien dać rywalowi okazji do dojścia do siebie.

Marcin
Mizugaki to zawodnik, który nie ma nokautującego ciosu. Kilka razy miał okazję aby skończyć przed czasem walkę z przeciętnym Nam Phanem, jednak jego siła pięści nie była wystarczająca. Dodatkowo z upływem czasu szybkość ciosu Takeya drastycznie spada, co jest dziwnym zjawiskiem w wadze koguciej. Dodając do tego luki przy chętnie wyprowadzanych ciosach na korpus uważam, że posiadający mocną szczękę i lepszą kondycję Rivera, nie pozostawi wyniku w rękach sędziów i znokautuje Japończyka w 2 lub 3 rundzie. Francisco Rivera ko/tko.

Redaktorzy typujący Mizugakiego: Dominik, Wojsław, Kuba, Tomasz M.
Redaktorzy typujący Riverę: Marcin, Tomasz Ch., Karol, Tomasz N.

James Krause vs. Jamie Varner

Mateusz
Wyraźny faworyt tego starcia wcale nie jest taki oczywisty. Podczas audycji MMA Money poruszyliśmy ten aspekt dogłębnie. Myślę jednak że mimo kilku znaków zapytania to Varner okaże się sprawniejszym kickbokserem. Pozwoli mu to systematycznie rozbijać przeciwnika i punktować na kartach sędziowskich. Varner przez decyzję.

Tomasz M.
Varner ma oczywistą przewagę umiejętności w każdej płaszczyźnie. Problemem byłego mistrza WEC jest to, że walczy jak jeździec bez głowy idąc na bójki i niefrasobliwe wymiany. Tutaj potencjalnie może się nadziać na kontrę Krause’a ale jeśli zawalczy z głową dowiezie zwycięstwo do końca. Varner przez decyzję.

Redaktorzy typujący Krause’a: Tomasz Ch.
Redaktorzy typujący Varnera: Mateusz, Piotrek, Dominik, Wojsław, Kuba, Karol, Tomasz N., Tomasz M.

Michael Chiesa vs. Francisco Trinaldo

Tomasz Ch.
W początkowych fazach pojedynku to Trinaldo będzie niebezpiecznym zawodnikiem, lecz wraz z upływem czasu Chiesa zacznie się rozkręcać i ugra walkę na swoją korzyść. Obaj dobrze czują się w parterze, klinczu i potrafią ostrzej zaatakować w stójce. Chiesa jednak potrafi wygrać tego typu walki i jeśli nie da się znokautować jakiś obszernym cepem, to powinien zneutralizować grę parterową Brazylijczyka i dojść do momentu w którym to kondycja będzie decydować o tym kto wygra.

Dominik
Trinaldo skorzysta z tej samej broni, po którą sięgnął w walce z Piotrem Hallmannem. Tym razem jednak rywal nie przetrwa ataku potężnych kopnięć Brazylijczyka i, w przeciwieństwie do Polaka, przegra. Francisco Trinaldo przez TKO w rundzie 2.

Marcin
W tym przypadku mogę być nieobiektywny, ponieważ Chiesa jest jednym z moich ulubionych zawodników. Jednak serce i rozum podpowiada, że duma Michaela jest cały czas podrażniona, jedyną jak dotąd, porażką z rąk Jorge’a Masvidala, po której uciekł z oktagonu niczym rażony piorunem. Chęć zadośćuczynienia fanom widać było w ostatniej walce z Coltonem Smithem kiedy po wspaniałej akcji zaaplikował rywalowi swoją ulubioną technikę czyli duszenie zza pleców. Jestem przekonany, że Chiesa podtrzyma wysoka formę i zastosuje „taktykę Hallmanna” na Fransisco Trinaldo. Da się wystrzelać eksplozywnemu Brazylijczykowi w pierwszej rundzie, który słaniając się na nogach wyjdzie do drugiej odsłony pojedynku, w której Chiesa podda go „czymkolwiek”. Michael Chiesa poddanie.

Redaktorzy typujący Chiesę: Mateusz, Piotrek, Marcin, Wojsław, Kuba, Tomasz Ch.
Redaktorzy typujący Trinaldo: Dominik, Karol, Tomasz N., Tomasz M.

Tony Ferguson vs. Katsunori Kikuno

Tomasz M.
Kikuno w swoim debiucie nie zachwycił a tu ma znacznie bardziej wymagającego rywala. Ferguson ma mocny cios i dobry boks co powinno być receptą na styl karate Japończyka. Dodatkowo Kikuno po raz pierwszy walczy za oceanem a z aklimatyzacją u Japończyków bywało różnie (tj. na ogół słabo). Ferguson, TKO, 2. runda.

Kuba
Kikuno szczęśliwie dla japońskiego MMA zadebiutował w opatentowanym oktagonie, co może i specjalnym zaskoczeniem nie było – bo jest on bardzo dobrym zawodnikiem – ale z pewnością było czymś, w dzisiejszym świecie mieszanych sztuk walki, niezwykle rzadkim. Chciałbym aby ów trend trwał nadal, i a by zawodnicy z Kraju Kwitnącej Wiśni w końcu przełamali ten impas – jednak myślę, że na to jeszcze będziemy musieli poczekać. Ferguson jest twardym rywalem i nie da się odprawić przed czasem. W dodatku ma za sobą spore doświadczenie w pojedynkach w UFC co powinien wykorzystać na swą korzyść. Kusi mnie, by postawić, że wygra przed czasem, jednak ostatecznie wytypuję ostrożnie. Ferguson, decyzja.

Redaktorzy typujący Fergusona: Mateusz, Piotrek, Marcin, Wojsław, Tomasz Ch., Karol, Tomasz N., Tomasz M.
Redaktorzy typujący Kikuno: Dominik

Chico Camus vs. Chris Holdsworth

Karol
Zapasy oraz parter triumfatora TUF-a stoją na wyższym poziomie niż Camusa. Do tego dojdzie perfekcyjnie ułożona taktyka. Holdsworth po kilku sekundach walki sprowadzi ją do parteru i odklepie znacznie bardziej doświadczonego rywala. Chris Holdsworth przez poddanie, runda 1.

Wojsław
Chris Holdsworth przez poddanie, runda 3. Camus, mimo że jest całkiem niezłym uderzaczem i posiada przewagę zapasów nad rywalem, nie należy do tytanów taktyki. Zwycięzca TUF-a z teamu Alpha Male będzie miał z nim trochę kłopotów, ale gdy walka trafi na ziemię, niezależnie czy będzie z dołu czy z góry, powinien zdecydowanie przejąć inicjatywę. Spodziewam się, że Holdsworth wcześniej czy później znajdzie okazję do zaaplikowania przeciwnikowi poddania, które zakończy walkę.

Redaktorzy typujący Camusa: Mateusz, Piotrek, Dominik, Marcin, Kuba
Redaktorzy typujący Holdswortha: Wojsław, Tomasz Ch., Karol, Tomasz N., Tomasz M.

Mitch Clarke vs. Al Iaquinta

Tomasz N.
Al jest fighterem na którego z wiadomych względów fani MMA w Polsce spoglądają swoim bacznym okiem. Każdy zastanawia się chyba jak potoczy się dalsza kariera zawodnika który zastopował naszego Piotrka Hallmanna.  Iaquinta mimo młodego wieku jest zawodnikiem kompletnym. Ma paczkę umiejętności w której są wysokiej klasy zapasy, boks, kopnięcia i parter. Do tego trenuje w świetnym klubie gdzie legendarni trenerzy i sparingpartnerzy szlifują jego umiejętności. Clarke nie ma chyba nic czym mógłby zagrozić przeciwnikowi. Na pewno będzie próbował przenieść walkę do parteru ale według mnie ma za mało siły i umiejętności aby to zrobić. Całkiem możliwe że Al po kilku kombinacjach w których naruszy Mitcha, rzuci się do mocniejszego ataku i znokautuje Clarka. Al przez nokaut w 2 rundzie.

Redaktorzy typujący Clarke’a:
Redaktorzy typujący Iaquintę: Mateusz, Piotrek, Dominik, Marcin, Wojsław, Kuba, Tomasz Ch., Karol, Tomasz N., Tomasz M.

Anthony Njokuani vs. Vinc Pichel

Tomasz Ch.
Na Njokuaniego jest prosta taktyka: parter. Wystarczy pokusić się o obalenie i pracować nad pozycją. Nawet Roger Bowling zdołał go obalić gdy tylko zainicjował zryw. Jednak prawdziwie wyeksponował to Rafael dos Anjos (MMA 20–7). Wywierał on presję oraz notorycznie starał się obalać Anthony’ego. W pewnym minimalnym sensie Pichel zdaje się być podobny do dos Anjosa. Również po chwili boksowania lubi klincz oraz pracuje nad obaleniami dociskając rywala do siatki.Jeśli Vince będzie walczył podobnie jak z Garettem Whiteleyem i próbował dążyć do parteru, to ma szansę ugrać niejednogłośną decyzję. Sam Nigeryjczyk daje nierówne walki. Za Pichelem przemawia też to, że może wbić się w ten rytm nierówności Njokuaniego i trafić na niego w jego słabszej dyspozycji.

Marcin
W związku ze stójkowymi preferencjami obu zawodników szykuje nam się wojna na ciosy. Co prawda Njokuani walczy w UFC ze zmiennym szczęściem, przeplatając porażki z wygranymi, jednak po analizie zapisów video walk Pichela, postawię na tego pierwszego. Doświadczenie z ringów kickbokserskich powinno pozwolić Njokuaniemu na kontrolę walki w stójce i zwycięstwo na punkty. Anthony Njokuani decyzja.

Redaktorzy typujący Njokuaniego: Mateusz, Piotrek, Dominik, Marcin, Wojsław, Kuba, Karol, , Tomasz N., Tomasz M.
Redaktorzy typujący Pichela:

Aaron Phillips vs. Sam Sicilia

Mateusz
Sam Sicilia ostatnio nie ma w UFC dobrej passy. Z czterech ostatnich walk wygrał zaledwie jedną, więc zapewne porażka sprawi pożegnanie się z organizacją braci Ferrita. Nie sądzę jednak żeby młody, relatywnie z niewielkim doświadczeniem debiutant mógł odprawić starszego zawodnika. Większe doświadczenie oraz obycie w UFC, a przecież ciągle niezłe umiejętności pozwolą wygrać Samowi na dystansie trzech rund.

Marcin
Sam Sicilia jest typowym puncherem, jednak wachlarz jego technik ofensywnych ogranicza się do kilku kombinacji, w których punktem kulminacyjnym są obszerne cepy z obu rąk. Dodatkowo jego defensywa nie stoi na wysokim poziomie. Sam lubi walczyć z gardą na wysokości klatki piersiowej, co może być wodą na młyn dla dość technicznego stójkowicza jakim jest Aaron Phillips. Wywodzący się z boksu tajskiego dwudziestoczterolatek teoretycznie, powinien karcić swojego starszego kolegę za nisko opuszczone ręcę, jednak oglądając waliki Phillipsa mam wrażenie, że nie do końca potrafi przełozyć swoje umiejętności stójkowe na MMA. Paradoksalnie walka może trafić do parteru gdzie obaj prezentują średni poziom. Postawię na „szczęście debiutanta”. Aaron Phillips decyzja.

Redaktorzy typujący Phillipsa: Marcin
Redaktorzy typujący Sicilię: Mateusz, Dominik, Wojsław, Kuba, Tomasz Ch., Karol, Tomasz N., Tomasz M.

Jingliang Li vs. David Michaud

Tomasz M.
UFC w poszukiwaniu chiński asów dało Li najłatwiejsze z możliwych zestawień. Mimo to uważam, że Li i tak nie zda egzaminu. Michaud ma jeden atut, tajną broń, która regularnie sprawdza się w konfrontacjach z zawodnikami z dalekiego wschodu – zapasy. Spodziewam się, że będzie sprowadzał Chińczyka i obijał go w parterze bez zbytniego zagrożenia poddaniem. Michaud przez decyzję.

Kuba
O ile do japońskiego MMA podchodzę dziś sceptycznie, o tyle w przypadku zawodników z Państwa Środka jestem w zasadzie skrajnym pesymistą. Li ma co prawda, podobnie jak jego rywal, ładną serię zwycięstw przez poddanie – jednak dopiero klatka UFC będzie dla niego ostateczną weryfikacją. Myślę, że Michaud zachowa swój nieskalany rekord. Michaud, poddanie, runda 2.

Redaktorzy typujący Li:
Redaktorzy typujący Michauda: Mateusz, Dominik, Marcin, Wojsław, Kuba, Tomasz Ch., Karol, Tomasz N., Tomasz M.

Tomasz Marciniak
Jedyny człowiek na świecie, który wkręcił się w MMA walką Arlovski vs. Eilers. Poliglota. Entuzjasta i propagator indonezyjskiego przemysłu tekstylnego. Warszawiak od kilku pokoleń i dumny z tego faktu. Nie zawsze pisze o sobie w trzeciej osobie ale kiedy to robi jest to w polu biografia na MMARocks.pl

17 KOMENTARZE

 1. Dominik mocno odmienne typy od reszty redakacji, zobaczymy co z tego wyjdzie 🙂

 2. niezbyt prosta gala do typowania, niby numerowana ale dla mnie naprzykład fn w berlinie mocniejszy

  Cormier, Dillashaw, Lawler, Mizugaki, Kikuno, Iaquinta by cokolwiek : )

 3. Barao przez morderstwo w 1 rundzie,

  Hendo przez bombe z prawej w 2,

  Lawler przez decyzje,

  Mizugaki decyzja,

  Varner przez TKO po jakiejś pojebanej wymianie.

 4. Barao na miękko, Cormier też raczej bez problemów, ale chciałbym aby Hendo zaskoczył.

 5. @up

  Kto by nie chciał. A żeby później jeszcze z Jonsem zakoczył i by mu weszła H-Bomb.Smile

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.