172

Dziś w nocy oktagon UFC po raz pierwszy odwiedzi Baltimore z okazji UFC 172. Emocje rozpoczną się o 1:30 w nocy naszego czasu walką otwarcia na Fight Passie. Drugie pasmo przedwalk od 2:00 a od 4:00 główna karta. Poniżej znajdziecie przewidywania naszych redaktorów a wszystkich zapraszamy również do udziału w przywróconym do życia typerze.

Jon Jones vs. Glover Teixeira

Tomasz N.
Ostatnim razem jak typowałem walkę Jonesa, przestrzeliłem najgorzej w swojej typerskiej karierze. Wynik walki się zgadzał ale to jak nie doceniłem Szweda lub przeceniłem Jona Jonesa jeszcze długo się za mną ciągnęło. Z powodu poprzedniej walki Jonesa w której Alex genialnie wykorzystał swój zasięg i techniki bokserskie wszyscy nauczyliśmy się że nieosiągalny jak jeszcze się niedawno wydawało „Bones” może być w zasięgu zawodników z dobrym planem walki mocnym ciosem i solidnymi zapasami. Te wszystkie narzędzia powinien wnieść do ringu w sobotę 34 letni Glover Texieira. Brazylijczyk mimo że nie jest tak popularny wśród fanów to ma na koncie 20 wygranych walk z rzędu a to nie bierze się z powietrza w takim sporcie jak MMA. Jeśli jednak spojrzymy na klasę przeciwników to dużo trudniejszych miał Jones, i sposób w jaki sobie z nimi radził jest również bardziej imponujący. Do czasu walki z Gustafssonem właściwie nikt nie był w stanie mu zagrozić a młodziutki „Bones” raz za razem deklasował legendarnych wojowników. Czy Glover będzie w stanie powtórzyć „sukces” Szweda? Może być ciężko ponieważ nie ma on tego zasięgu jaki miał Alex i nie jest też chyba tak dobrym technicznie bokserem. Jego kombinacje są dużo uboższe i polegają głównie na kontrach. Wielki „Gus” był tak dobry w walce z Jonesem ponieważ narzucił mu w początkowych rundach swój styl walki i napierał na niego raz za razem powodując całkowite pogubienie się Jonesa w obronie. Szczęka Brazylijczyka również jest zagadką. W walkach z Maldonaldo czy Baderem były momenty że chwiały mu się nogi. Jeśli Jones trafi go jednym ze swoich łokci może sprawić że walka nie dotrwa do końcowej rundy. Poza tym przewaga zasięgu i kontrola po zewnętrznej jaką często stosuje Jones mieszając kopnięcia z boksem wybija przeciwników z rytmu i nie pozwala im złapać dystansu.Najważniejszą jednak rzeczą w tej walce mogą być zapasy a te jak wiemy obaj zawodnicy mają bardzo dobre. To co Jones robił ze swoimi przeciwnikami w stójce brało się z faktu że w momencie kiedy miał problemy ze swoim przeciwnikiem był w stanie zawsze przenieść walkę do parteru i tam zmiękczał przeciwników łokciami. Jeśli uda mu się zrobić to w sobotniej walce to Glover będzie w niesamowitych opałach. Jones kontrolując walkę z góry jest praktycznie nie do zatrzymania a łokcie którymi rozbija twarz oponenta bolą widzów przed ekranem. Jeśli Glover wybroni obalenia to może czekać nas powtórka z poprzedniej walki Jonesa i będziemy świadkami kolejnej brutalnej wojny w stójce. Postawię na Jona Jonesa przez TKO w 3 rundzie. 

Kuba
Jones, swoim zwyczajem, jest w starciu z Texeirą sporym faworytem. Co prawda w walce z Gustafssonem również takim był, a ostatecznie według wielu przegrał ów pojedynek, jednak w przeciwieństwie do Szweda, Brazylijczykowi brak jednej rzeczy – zasięgu. O ile bowiem „Mauler” jest dla Jonesa przeciwnikiem bardzo nietypowym, tak Glover będzie dlań niczym innym, jak kolejnym, mocno bijącym rywalem. Nie wydaje mi się, aby zdołał on trafić na tyle mocno i na tyle celnie, żeby zakończyć walkę przed czasem, dlatego sądzę, że Jones bez większych trudności zapisze kolejną wygraną na swoim koncie. Wedle sprawdzonego przepisu będzie punktować z dystansu, rozbijać oponenta firmowym łokciem, oraz – od czasu do czasu – wykona jakieś obalenie z klinczu, które w końcówce walki otworzy mu drogę do finalnego GnP. Jones, TKO, runda 4.

Wojsław
Jon Jones przez TKO, runda 4. Co prawda UFC stara się przedstawiać Teixeirę jako kolejnego najtrudniejszego rywala w karierze Jonesa, ale nie potrafię sobie wyobrazić by Brazylijczyk zaskoczył nas tak jak ostatnio Gustafsson. Pretendent to oczywiście klasowy półciężki, z mocnym ciosem i znakomitym grapplingiem z góry, ale mistrz nie da mu się nawet do siebie zbliżyć i tego pokazać. „Bones” rozpocznie ostrożnie, będzie rozbijał rywala z dystansu kopnięciami i długi ciosami, ewentualnie atakował w klinczu. Gdy Teixeira będzie już zmęczony, Jones rozpocznie rozbijanie go z góry i podobnie jak w starciach z Belfortem czy Rampage’em po prostu zmusi przeciwnika do tego by ten miał już dość walki z nim.

Redaktorzy typujący Jonesa: Mateusz, Dominik, Franek, Tomasz Ch., Kuba, Wojsław, Tomasz N., Tomasz M.
Redaktorzy typujący Teixeirę:

Phil Davis vs. Anthony Johnson

Franek
Phil Davis będzie w stanie sprowadzać walkę do parteru, a tam powinien uporać się z Anthonym Johnsonem. „Rumble” może dotrwać do ostatniego gongu i nie można wykluczać jego wygranej przez mocne uderzenie, ale widzę w tej walce Davisa, duszącego rywala gilotyną, anakondą lub innym duszeniem w jednej z wymian zapaśniczych.

Tomasz M.
Anthony Johnson to prototypowy „atletyczny i eksplozywny” fighter w szeregach UFC. Niestety jego wszystkie szybkościągliwe włókna mięśniowe mają tlenu na ogół na jedną rundę. Dodatkowo w Philu Davisie ma za rywala jednego z najlepszych defensywnych zawodników w całej organizacji. Nie widzę sposobu, żeby bomby Johnsona przedostały się przez obronę Davisa, który zapewne będzie trzymał go kopnięciami na dystans zanim nie poczuje, że obalenie jest do wzięcia. Phil Davis przez decyzję.

Dominik
Phil Davis był przez ostatnie lata spokojnie prowadzony przez UFC, aby w końcu dość do statusu pierwszego pretendenta. Jest coraz bliżej wymarzonego miejsca, a Anthony Johnson nie powinien mu w tym przeszkodzić. Co prawda, „Rumble” ma potężne uderzenie, jednak Phil Davis będzie go unikał i systematycznie przenosił walkę do parteru. Tam Pensylwańczyk umie poddawać – nawet w dość niespotykany sposób – lecz tym razem będzie po prostu kontrolował przeciwnika i dowiezie pewne zwycięstwo do końca pojedynku. Phil Davis przez decyzję. 

Redaktorzy typujący Davisa: Mateusz, Dominik, Franek, Tomasz Ch., Kuba, Wojsław, Tomasz N., Tomasz M.
Redaktorzy typujący Johnsona:

Tim Boetsch vs. Luke Rockhold

Kuba
Myślę, że Rockhold jest w tym momencie lepszym zawodnikiem, aniżeli Boetsch i ta walka powinna być tego odzwierciedleniem. Były mistrz Strikeforce powinien skutecznie zniwelować zapasy przeciwnika, a stójce nie powinien mieć większych trudności z zadawaniem bólu z dystansu – co po upływie czasu winno skłonić sędziów do przyznania mu zwycięstwa. Rockhold, decyzja.

Tomasz Ch.
Boetsch jest świetnym zapaśnikiem. Potrafił wygrywać z naprawdę solidnymi nazwiskami. Czy jednak okaże nie do przejścia dla Rockholda? Były mistrz Strikeforce od czterech lat startów, przegrał tylko raz, z idącym jak czołg na wzbogaconym paliwie Vitorem Belfortem, a i tak wielu obstawiało w tej walce Luke’a. Tym samym uważam, że Rockhold jest zbyt mocny dla Tima, choć zapewne to samo mówiono o  Lombardzie czy Okamim. Mimo wszystko w swojej ostatniej walce Boetsch dość kontrowersyjnie wygrał z C.B. Dollawayem i tym bardziej nie widzę szans na zwycięstwo z byłym mistrzem Strikeforce.

Mateusz
Rockhold będzie miał moim zdaniem więcej atutów niż Boetsch. Tim na pewno wykorzysta swoje świetne zapasy, jednak ta płaszczyzna w defensywie u Luke’a wcale tak źle nie wygląda. Były mistrz Strikeforce dysponuje nieco lepszymi warunkami, i raczej umiejętnie będzie wykorzystywał przewagę zasięgu przy kombinacjach bokserskich. Pozwoli mu to wypunktować rywala na pełnym dystansie. Nawet gdyby walka trafiła do parteru z inicjatywy Boetscha, nie sądzę żeby Rockhold sobie w nim nie poradził. Luke Rockhold przez jednogłośną decyzję sędziów.

Redaktorzy typujący Boetscha:
Redaktorzy typujący Rockholda: Mateusz, Dominik, Franek, Tomasz Ch., Kuba, Wojsław, Tomasz N., Tomasz M.

Yancy Medeiros vs. Jim Miller

Tomasz N.
Jim Miller jest jednym z najtwardszych zawodników świata MMA. W pakiecie z tym idą oczywiście świetne umiejętności które pozwalają mu utrzymywać się na w czołówce wagi lekkiej przez dość długi już czas.W walce na pewno będzie starał się narzucić swoje szalone tempo które dzięki niesamowitej kondycji jest w stanie wygrywać dla niego walki. Ciągła presja i atak, obojętnie czy walka toczyć się będzie w stójce czy w parterze. Medeiros ma świetną stójkę i potrafi gasić przeciwnikom światło, jest też silniejszy od Millera ale dużo większe doświadczenie Jima decyduje o tym że postawię na niego w tym starciu. Jim Miller przez decyzję.

Franek
Miller jest zawodnikiem bardziej przekrojowym, zresztą prawdopodobnie jest lepiej przygotowany w każdej płaszczyźnie. Spodziewam się jego szybkiej wygranej.

Redaktorzy typujący Medeirosa:
Redaktorzy typujący Millera: Mateusz, Dominik, Franek, Tomasz Ch., Kuba, Wojsław,Tomasz N., Tomasz M.

Andre Fili vs. Max Holloway

Tomasz M.
Ciekawy test zmysłu taktycznego Filiego. Zawodnik Team Alpha Male ma sporą przewagę w parterze i jeśli będzie wykorzystywał swoje zapasy do przenoszenia tam walki powinien dosyć gładko wygrywać takie rundy. W stójce natomiast zapowiadają się spore fajerwerki bo obydwaj panowie nie stronią od wymian i, w przeciwieństwie do takiego Leonarda Garcii, są w te klocki dobrzy. Mówiąc krótko, jeśli Fili zawalczy inteligentnie – wygra. Fili przez decyzję.

Wojsław
Andre Fili przez decyzję. Ten pojedynek to jedno z najciekawszych zestawień na tej gali. Holloway, mimo że bardzo wcześnie trafił do UFC, z walki na walkę pokazuje postępy i jego warunki fizyczne, boks i walka w klinczu mogą być dużym wyzwaniem dla zawodnika z teamu Fabera. Fili nie powinien wdawać się w zbyt długie wymiany, bo chociaż sam dysponuje niezłą ofensywą, w tej płaszczyźnie nie dysponuje przewagą. Jeśli Kalifornijczyk użyje swoich zapasów i będzie przenosił walkę na ziemię, to wygrana przynajmniej w dwóch z trzech rund będzie jego.

Redaktorzy typujący Filiego: Franek, Tomasz Ch., Kuba, Wojsław, Tomasz M.
Redaktorzy typujący Hollowaya: Mateusz, Dominik,,Tomasz N.,

Joseph Benavidez vs. Timothy Elliott

Tomasz Ch.
Benavidez ma wyraźnie pecha do czołówki danych dywizji. 2x Johnson, 2x Cruz. Elliott nawet o jotę nie zbliża się więc do biznesplanu Josepha. Timothy na dodatek popełnia sporo błędów, które były pretendent może wykorzystać, m. in. odsłanianie się podczas boksowania, wpadanie z ciosami. Jest ogólnie bardzo chaotyczny; a co ważniejsze, nie jest to poziom na którym obecnie znajduje się Benavidez.

Kuba
Benavidez jest od Elliotta lepszym fighterem – tak po prostu. W każdej płaszczyźnie. Nie jestem natomiast przekonany, czy będzie on w stanie zastopować go przed czasem, dlatego bezpiecznie postawię, że wygra na kartach sędziowskich. Benavidez, decyzja.

Redaktorzy typujący Benavideza: Mateusz, Dominik, Franek, Tomasz Ch., Kuba, Wojsław,Tomasz N., Tomasz M.
Redaktorzy typujący Elliotta:

Takanori Gomi vs. Isaac Vallie-Flagg

Wojsław
Takanori Gomi przez decyzję. Vallie-Flagg nigdy nie robił na mnie wrażenia zawodnika z potencjałem, z drugiej strony Gomi to też nie jest zawodnikiem, na którego zwycięstwa można stawiać z przekonaniem. Jeśli w nocy z soboty na niedzielę zobaczymy Japończyka w takiej dyspozycji jak w niesłusznie przegranym starciu z Sanchezem, to wygrana powinna być jednak jego. W swoich najlepszych momentach „Fireball Kid” bardzo dobrze się porusza w ringu, dysponuje solidnymi zapasami i skutecznie boksuje. Jeśli tylko nie będzie miał za długich ofensywnych przestojów, a sędziowie nie nabiorą się na pozorną agresję Amerykanina, to były mistrz Pride powinien się cieszyć ze zwycięstwa.

Dominik
Nie wiem, co myśleć o tym pojedynku. Mam po prostu nadzieję, że zobaczymy Gomiego z tych lepszych starć. Jeśli tak będzie, to Japończyk poradzi sobie z Amerykaninem, choć nie przed czasem. Takanori Gomi przez decyzję.

Redaktorzy typujący Gomiego: Mateusz, Dominik, Franek, Tomasz Ch., Kuba, Wojsław,Tomasz N., Tomasz M.
Redaktorzy typujący Vallie-Flagga:

Bethe Correia vs. Jessamyn Duke

Tomasz M.
Dwie dziewczyny, które preferują walkę w stójce i mają obydwie spore braki na ziemi. W przeciwieństwie do Mateusza jednak uważam, że Duke uda się wykorzystać swoją przewagę wzrostu i zasięgu i wypunktuje Correię. Duke przez decyzję.

Mateusz
Wbrew wszystkiemu postawię na starszą i bardziej doświadczoną królową decyzji sędziowskich. Mimo ogromnej przewagi wzrostu dla bardziej przekrojowej Duke nie jestem w stanie powiedzieć o niej wiele. Obie panie mają w UFC po jednej wygranej przez decyzję, nie sądzę żeby i teraz walka zakończyła się inaczej. Bethe Correia przez decyzję sędziów.

Redaktorzy typujący Correię: Mateusz,
Redaktorzy typujący Duke: Dominik, Franek, Tomasz Ch., Kuba, Wojsław,Tomasz N., Tomasz M.

Charlie Brenneman vs. Danny Castillo

Tomasz Ch.
Danny Castillo zabłysnął ostatnio pojedynkiem z Edsonem Barbozą w którym prawie rozprawił się w pierwszej rundzie z perspektywicznym Brazylijczykiem. Od tego momentu akcje Castillo mocno poszły w górę. Choć przegrał (szczególnie w dwóch późniejszych rundach dość wyraźnie), to zaprezentował się silnie na tle bardzo niebezpiecznego uderzacza. Teraz stanie na przeciw osoby obeznanej w zapasach i BJJ. Czy zaprezentuje się równie silnie? Obstawiam, że Brenneman w po porażce z Beneilem Dariushem wejdzie ponownie na zwycięską passę i to on wygra w tym starciu.

Wojsław
Danny Castillo przez TKO, runda 1. Pojedynek może się okazać dużo bliższy niż się początkowo wydaje. Brenneman potrafi bardzo dobrze neutralizować grę swoich rywali atakami zapaśniczymi i grapplingowymi, co może się okazać zgubne dla zawodnika Alpha Male. Niestety na swoją niekorzyść zawodnik z Pensylwanii, jest wybitnie łatwym celem do trafiana w stójce i skoro usadzić potrafił go Dariush, to tym bardziej jest to w zasięgu Castillo, szczególnie takiego, którego pamiętamy z pierwszej rundy z Barbozą.

Redaktorzy typujący Brennemana: Dominik, Tomasz Ch.,Tomasz N.,
Redaktorzy typujący Castilla: Mateusz, Franek, Kuba, Wojsław, Tomasz M.

Chris Beal vs. Patrick Williams

Kuba
Jeśli Williams nie trafi czymś mocnym – na tyle mocnym, żeby pojedynek dobiegł końca – Beal w dalszych rundach zdobędzie przewagę i ostatecznie wygra całość. Stawiam jednak, że trafi. Williams, TKO, runda 1.

Dominik
Chris Beal dysponuje bez wątpienia lepszą techniką i kondycją niż Patrick Williams. To powinno wystarczyć na zawodnika z Homestead. Chris Bael przez jednogłośną decyzję. 

Redaktorzy typujący Beala: Mateusz, Dominik, Franek, Tomasz Ch., Wojsław,Tomasz N., Tomasz M.
Redaktorzy typujący Williamsa: Kuba

1 KOMENTARZ

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.