Velasquez
(fot. Dave Mandel / Sherdog.com)

Dziś w nocy czeka nas trzeci rozdział rywalizacji na szczycie wagi ciężkiej między Cainem Velasquezem a Juniorem dos Santosem. Na kilkanaście godzin przed tym pojedynkiem zapraszamy do przeczytania naszych typowań na walkę wieczoru UFC 166 i pozostałe starcia w Houston. Emocje zaczną się od walk na Facebooku o 0:00, od 2:00 karta wstępna na Orange Sport a od 4:00 w nocy karta główna.

Cain Velasquez vs. Junior dos Santos

Kuba
W dwóch poprzednich pojedynkach najlepszych fighterów świata stawiałem na Velasqueza – tak też będzie i tym razem. Jak słusznie w „Szklanej Szczęce” stwierdził Wojek – od ich drugiego starcia nie wydarzyło się nic co mogłoby wpłynąć na zmianę przewidywań. Sytuacja jest dokładnie taka sama – albo dos Santos, raczej w początkowych rundach, trafi w punkt i Amerykanin osunie się nieprzytomny na ziemię, albo będziemy świadkami zapaśniczego baletu ze strony aktualnego mistrza. Zdaję sobie sprawę, że Brazylijczyk jest bardzo niebezpieczny i o żadnym spacerku dla Caina nie może być mowy, jednak opierając się na konkretach trudno nie stawiać na reprezentanta AKA. Ten, tak jak poprzednio od początku narzuci mocne zapaśnicze tempo, kombinacja ciosów i obaleń skutecznie zniweluje stójkę Brazylijczyka – a nie sądzę, by nagle zaczął on boksować na wstecznym, co byłoby jego jedyną szansą utrzymania się na nogach. Nie wiem czy wojna potrwa pełne pięć rund, czy Velasquez w końcówce wykończy oponenta, dlatego postawię dokładnie jak przy poprzednim starciu – Cain Velasquez przez decyzję!

Tomasz Ch.
Dwójka bezsprzecznie najlepszych zawodników wagi ciężkiej jacy obecnie chodzą po świecie. Aż nudzi mnie powtarzanie „w tej walce każdy może wygrać i szanse są bardzo równe”, lecz niestety znowu muszę tę formułkę kleić. Pojedynek ten może równie dobrze skończyć Junior, jak i Cain. Jednak to co w ostatniej walce Meksykanin uczynił z Brazylijczykiem, to była po prostu deklasacja. Wierzę w to, że teraz dos Santos nie pozwoli Cainowi na tę agresję, że będzie bardziej stanowczo karał te rozpaczliwe wręcz próby obaleń, których byliśmy świadkiem na ich poprzedniej walce. Dlatego sądzę, że ten pojedynek będzie bardziej wyrównany od tamtej walki, a co za tym idzie: jeszcze lepszy! Cain to maszyna. Nieustępliwa maszyna stworzona do zabijania. Nie zdziwię się jak tej maszynie wylecą koła zębate po uderzeniach Juniora, ale bardziej prawdopodobnym wydaje mi się, że po prostu po raz kolejny Velasquez (jak nie zostanie trafiony) zajedzie swojego rywala kondycją, tempem i setką uderzeń w parterze.

Redaktorzy typujący Velasqueza: Franek, Tomasz Ch., Karol, Wojsław, Piotrek, Kuba, Tomasz M., Paweł
Redaktorzy typujący dos Santosa:

Daniel Cormier vs. Roy Nelson

Tomasz N.
Walka dwóch zawodników wagi ciężkiej będących na ostrej diecie. W przypadku Cormiera dieta spowodowana jest faktem że w kolejnym starciu chce on się bić w wadze półciężkiej i celować od razu w walkę mistrzowską. W przypadku Nelsona wystarczy spojrzeć na obojętnie którą walkę z całej jego kariery. Wieczna nadwaga i napompowany brzuch od zawsze zadziwiał fanów MMA i powodował ból głowy szefa UFC który powtarzał że Roy jest po prostu nieprofesjonalny w tym co robi i gdyby trakował MMA na poważnie to mógłby osiągnąć wszystko. Teraz Nelson jak widzieliśmy na ważeniu po raz pierwszy w historii zgubił swój balon i wydaje się być w szczytowej formie. Pytanie tylko czy nie jest to za późno dla 37 letniego zawodnika. Walczy bowiem z przeciwnikiem który w walce z Barnettem udowodnił że mimo niezbyt dużego doświadczenia, nie obawia się nikogo w MMA i jest w stanie pokonać każdego dzięki swoim niesamowitym zapasom i bardzo ciężkim rękom. DC przez decyzję

Karol
Stawiam na Daniela Cormiera. Zapaśnik w ogólnym rozrachunku wydaje mi się lepszym zawodnikiem i zajedzie Nelsona obaleniami. W parterze będzie uderzeniami i łokciami rozbijał z góry. W stójce musi tylko uważać na ciężkie ręce Big Country. Daniel Cormier przez jednogłośną decyzję.

Redaktorzy typujący Cormiera: Franek, Tomasz Ch., Karol, Wojsław, Piotrek, Kuba, Tomasz M., Paweł
Redaktorzy typujący Nelsona:

Gilbert Melendez vs. Diego Sanchez

Tomasz M.
6 lat temu, w tej samej hali, Diego Sanchez po raz pierwszy przegrał zawodową walkę i został potem dodatkowo upokorzony przez Josha Koschecka rozmawiającego z Roganem. Druga wycieczka do Toyota Center w Houston raczej nie zakończy się znacznie lepiej. Melendez ma wszystkie atuty by pokonać Sancheza – jest lepszym stójkowiczem, ma bardzo dobre defensywne zapasy, które powinny udanie powstrzymać zapędy Sancheza przed obaleniami. Nie zapomnijmy też o dotychczasowych dokonaniach Sancheza w wadze lekkiej – potrafił jedynie wygrać z jednowymiarowymi Stevensonem i Guidą oraz, niezasłużenie z Gomim. Myślę, że Melendez rozjedzie go niczym walec. Melendez, TKO, 2. runda.

Wojsław
Gilbert Melendez przez decyzję. To dobry pojedynek dla Melendeza, by mistrz Strikeforce mógł pokazać jaki jest mocny. Sanchez nie ma szans mu zagrozić wyprowadzając swoją jedną i ciągle tą samą kombinacją kickbokserską, ani próbując obaleń pod siatką. Spodziewam się, że „El Nino” będzie boksersko dominował w tym starciu i zrobi z twarzy Sancheza to co kiedyś Kampmann czy Penn. Diego jest twardy, potrafi sporo przyjąć i na pewno przez pełne piętnaście minut będzie starał się przenieść walkę na ziemię, ale po prostu brakuje mu atutów w starciu z jednym z trzech najlepszych lekkich na świecie.

Redaktorzy typujący Melendeza: Franek, Tomasz Ch., Karol, Wojsław, Piotrek, Kuba, Tomasz M., Paweł
Redaktorzy typujący Sancheza:

Gabriel Gonzaga vs. Shawn Jordan

Franek
Dwóch zawodników po wygranych przez błyskawiczny nokaut. Faworytem bukmacherów jest Shawn Jordan, który z niezłą stójką, mocnym uderzeniem i zdolnością do neutralizowania parteru rywala jest dość niewygodnym zestawieniem dla Gabriela Gonzagi. Kluczem dla Brazylijczyka będzie przetrwanie pierwszych kilku minut walki, gdy przebywanie w zasięgu Jordana będzie najbardziej niebezpieczne, a następnie podjęcie prób poddania rywala w parterze, lub łącząc próby poddań i sprowadzeń z uderzeniami. Jestem zdania, że Gabriel Gonzaga zaskoczy i podda Jordana zanim na zegarze upłynie 5-10 minut. Gonzaga przez poddanie, 1 runda.

Piotrek
Scenariusz na tą walkę jest myślę prosty. Jeżeli Gonzaga zdecyduje się na wymianę w stójce to ta noc może się dla niego skończyć szybko. Druga wersja to Shawn Jordan zmęczony po pierwszej rundzie, trafia do parteru gdzie Gonzaga ma pełną dominację – ta wersja wydaje mi sie bardziej prawdopodobna. Gonzaga poddanie druga runda.

Redaktorzy typujący Gonzagę: Franek, Tomasz Ch., Karol, Piotrek, Kuba, Tomasz M.
Redaktorzy typujący Jordana: Wojsław, Paweł

John Dodson vs. Darrell Montague

Kuba
Montague został wrzucony nie tyle na głęboką wodę, co na ocean podczas szalejącego sztormu – i nikłe jego szanse na dopłynięcie do brzegu. Dodson to bardzo dobry, doświadczony zawodnik – mam wrażenie, że lepszy o klasę w każdej dziedzinie walki. Myślę, że zawodnik Graga Jacksona będzie wygrywał zapaśnicze wymiany, aż najdalej w drugiej rundzie znajdzie dogodny punkt w czasoprzestrzeni i zakończy walkę. Dodson, TKO, runda 2.

Tomasz M.
To pojedynek nie tak bardzo odbiegający od poprzedniej walki, którą rozpisywałem – Melendeza z Sanchezem. Znowu wszystkie atuty lezą po stronie jednego zawodnika, który powinien wygrać walkę utrzymując ją w stójce i punktując swojego rywala. To oczywiście John Dodson ale jak wiadomo Dodson czasami „zawiesza się” w walce. Męczył się nieprzyzwoicie z Elliottem i miał bardzo zachowawczą pierwszą rundę z Formigą mimo iż Brazylijczyk zupełnie nie miał pomysłu na tamtą walkę. Postawie na talent Dodsona ale świadomy tego, że zawodnik Jacksona może przegrać tą walkę na własne życzenie. Dodson przez decyzję.

Redaktorzy typujący Dodsona: Franek, Tomasz Ch., Karol, Wojsław, Piotrek, Kuba, Tomasz M.
Redaktorzy typujący Montague: Paweł

Tim Boetsch vs. C.B. Dollaway

Karol
Bardzo podoba mi się to zestawienie. Boetsch ma na koncie dwie porażki z rzędu i będzie chciał pokazać światu, że nadal trzeba liczyć się z nim w czołówce wagi średniej. Barbarzyńca pójdzie na wymiany, a przy najbliższej nadarzającej okazji będzie klinczował i sprowadzał rywala do parteru. Dodatkowo Boetsch ma ogromne serce do walki i charakter wojownika. Nie daje szans Dollaway’owi, zostanie ustrzelony lub wypunktowany. Tim Boetsch przez jednogłośną decyzję.

Wojsław
Tim Boetsch przez decyzję. Nie bardzo widzę jak Dollaway może zagrozić Barbarianowi. Boetsch raczej nie wpakuje mu się w gilotynę i nie da się zdominować zapaśniczo. Po obu nie spodziewam się jakiegoś pięknego pojedynku, ale podopieczny Matta Hume’a będzie rozdawał karty punktując rywala z dystansu i jeśli nie trafi rywala jakimś potężnym prawym, pewnie spokojnie wygra na punkty.

Redaktorzy typujący Boetscha: Franek, Tomasz Ch., Karol, Piotrek, Kuba, Wojsław, Tomasz M., Paweł
Redaktorzy typujący Dollawaya:

Hector Lombard vs. Nate Marquardt

Tomasz N.
Gdyby do tej walki doszło w wadze średniej bez wątpienia postawiłbym na Lombarda. Mimo że były dominator Bellatora, w UFC już tak nie błyszczy to nawet jeśli przegrywał to robił to po bardzo wyrównanych walkach z czołówką dywizji UFC. Poza tym w obu jego porażkach decyzja mogła iść spokojnie w drugą stronę.Teraz Hector będzie walczyć w niższej wadze która patrząc na jego wzrost powinna mu dużo bardziej pasować. Jednak śledząc zawodników schodzących z wagą w dół, nie zawsze są to historie zakończone sukcesem. Wszystko według mnie zależeć będzie więc właśnie od tego w jakiej kondycji pojawi się w oktagonie Kubańczyk bo na papierze ma wszystko co potrzeba żeby pokonać Marquardta. Lombard prze nokaut w 2 rundzie.

Franek
Próbowałem znaleźć aktualne informacje lub plotki o formie obydwu zawodników, ale chyba muszę się pogodzić z tym, że czeka mnie teraz wróżenie z fusów. Opierając się jednak na dotychczasowych walkach widzę tu dość prostu rachunek – Lombard posiada więcej możliwości zakończenia walki, dysponując dobrą stójką, jiu-jitsu, niezłym przygotowaniem fizycznym. Nate Marquardt będzie miał raczej problem z poddaniem rywala, ciężko będzie go utrzymać w celu wykorzystania ground and pound, a w stójce dysponuje raczej mniejszą ilością atutów. Myślę, że walka będzie niezła, ale krótka i potrwa góra kilka minut. Lombard przez KO/TKO w 1 rundzie.

Redaktorzy typujący Lombarda: Franek, Karol, Kuba, Paweł
Redaktorzy typujący Marquardta: Tomasz Ch., Wojsław, Piotrek, Tomasz M.

Jessica Eye vs. Sarah Kaufman

Tomasz Ch.
Sarah jest oczywistą faworytką tego starcia. Większe doświadczenie, lepsze przeciwniczki i przegrane tylko z najmocniejszymi nazwiskami żeńskiego MMA. Osobiście nie przewiduję niespodzianki, choć Jessice Eye jest dobrą zawodniczką. Jej stojący trójkąt rękoma nad Zoilą Gurgel to było mistrzostwo świata. Żeńskie MMA to nadal dla mnie loteria, więc stawiam na sprawdzoną firmę.

Piotrek
Po pierwsze czuję, że to będzie naprawdę świetna walka. Ciężko mi wskazać czy jest jakaś płaszczyzna w której któraś z zawodniczek górowałaby znacząco nad drugą, także typuje, że czeka nas trzy rundowa wojna. Gdzieś intuicja podpowiada mi, że to Eye uda się narzucić tempo walki i wyszarpać przynajmniej dwie rundy na swoją korzyść. Eye przez niejednogłośną decyzje.

Redaktorzy typujący Eye:  Piotrek
Redaktorzy typujący Kaufman: Franek, Karol, Wojsław, Kuba, Tomasz M., Tomasz Ch., Paweł

K.J. Noons vs. George Sotiropoulos

Karol
K.J. Noons z łatwością obroni się przed powolnymi sprowadzeniami Australijczyka i będzie polował w stójce. Amerykanin ma znakomity boks i silną pięść. Przeczuwam, że takim, właśnie kowadłem zabije Sotiropulosa już w pierwszej odsłonie. K.J. Noons przez KO, runda 1.

Tomasz M.
Zapomniałem, że Sotiropoulos ma jeszcze kontrakt. Australijczyk ma dobry parter i być może jest w stanie tam wygrać walkę, choć odklepanie Noonsa wcale takie łatwe nie jest. Dodatkowym problemem jest absolutny brak zapasów uczestnika szóstego TUFa i bez tego elementu raczej nie pokaże na co go stać na ziemi. Spodziewam się, że Noons wyboksuje przeciwnika i poprawi swój okropny bilans 1-5 w ostatnich sześciu walkach.

Redaktorzy typujący Noonsa: Karol, Wojsław, Tomasz M.
Redaktorzy typujący Sotiropoulosa: Franek, Tomasz Ch.,Piotrek, Kuba, Paweł

Adlan Amagov vs. T.J. Waldburger

Kuba
Dość wyrównany match-up. Nie zdziwię się jeśli walka zakończy się dokładnie odwrotnym wynikiem, jednak w swoim typowaniu skłaniam się ku Rosjaninowi – który jest chyba ociupinkę wszechstronniejszy. Amagov przez decyzję.

Piotrek
Amagov ma w swoim repertuarze trochę więcej umiejętności niż Waldburger, który opiera sie praktycznie tylko na zapasach. Myślę, że to za mało, żeby uporać się z Rosjaninem który powinien zafundować nam TKO gdzieś w okolicach drugiej rundy. Amagov TKO runda druga.

Redaktorzy typujący Amagova: Franek, Karol, Wojsław, Piotrek, Kuba, Paweł
Redaktorzy typujący Waldburgera: Tomasz Ch., Tomasz M.

Tony Ferguson vs. Mike Rio

Tomasz Ch.
Tony Ferguson został ostatnio wypunktowany przez Michaela Johnsona, tzn. nie ostatnio, bo aż ponad rok temu. Nie wiem w jakiej dyspozycji wróci po takim czasie absencji, ale już sam fakt tej przegranej i to na dodatek w taki sposób, nie nastawia mnie optymistycznie do tej postaci. Z drugiej strony mamy jednak jeszcze gorszego Mike’a Rio, który wygrywał tylko z anonimami. Jeśli Rio będzie starał się inicjować obalenia, tak jak czynił to w walce z Johnem Coferem, to może ugrać coś z tego pojedynku na swoją korzyść. Jednak z tej dwójki skłaniam się bardziej ku Tony’emu.

Franek
Mam osobistą historię wzlotów i upadków wiary w Tony’ego Fergusona. Po tych wszystkich przejściach wydaje mi się, że czuję jego styl dość dobrze i uważam, że jego stójka zadecyduje o gładkiej wygranej. Mike Rio nie zachwycił mnie w TUFie i na dzień dzisiejszy nie widzę dla niego miejsca wyżej na kartach UFC. Ferguson przez KO/TKO w 2 rundzie.

Redaktorzy typujący Fergusona: Franek, Karol, Piotrek, Kuba, Tomasz M., Wojsław, Tomasz Ch., Paweł
Redaktorzy typujący Rio:

Andre Fili vs. Jeremy Larsen

Tomasz N.
Nie mam żadnych wątpliwości że Jeremy Larsen będzie dziś w nocy walczył o życie. Mający na swoim koncie 2 porażki z rzędu zawodnik tylko wygraną walką może uniknąć zwolnienia z UFC. Mimo tego że jest on bardziej doświadczonym fighterem (TUF + UFC) to postawię w tej walce na młodego wilka czyli Andre Fila. Fighter ten wydaje się być kompletnym zawodnikiem w każdej płaszczyźnie, ma w oczach ogień którego brakuje Larsenowi i na co dzień trenuje w super mocnym teamie Alpha Male. Nie spodziewam się super ekscytującej walki, raczej wygranej przez decyzję po dość wyrównanym starciu.

Wojsław
Andre Fili przez TKO, runda 2. Fili to bardzo ciekawy talent z teamu Alpha Male, który nie powinien mieć problemu ze zwycięstwem w swoim debiucie w UFC. Kalifornijczyk to całkiem ułożony uderzacz i bardzo dobry zapaśnik, tymczasem Larsen nie bardzo ma narzędzia by jakoś mu zagrozić. Młodszy kolega Fabera będzie rozbijał rywala niskimi kopnięciami i kombinacjami bokserskimi, w końcu trafi mocnym ciosem i zakończy walkę.

Redaktorzy typujący Filiego: Franek, Tomasz Ch., Karol, Piotrek, Kuba, Tomasz M., Wojsław, Paweł
Redaktorzy typujący Larsena:

Kyoji Horiguchi vs. Dustin Pague

Tomasz M.
Sukces Horiguchiego w oktagonie zależy od tego jak dobrze wykona swoją ulubioną strategię sprawl-and-brawl. Japończyk na pewno potrafi zawalczyć tak, żeby Pague’a odprawić czego dał przykład niwelując gameplan zapaśnika Lovelanda. Uważam, że Pague nie ma tak dobrych obaleń ani stójki, żeby dużo zdziałać w tej walce. Horiguchi przez decyzję.

Tomasz Ch.
Zwykle nie stawiam na Japończyków, a już w szczególności na tych, którzy nigdy nie stoczyli walki poza swoim państwem. Kyoji Horiguchi nie dość, że nie wyszedł nigdy poza granicę swego państwa, to nawet nie wychylił nosa poza Tokio. W oktagonie jest to straszny skoczek. Ma eksplozywne wejścia z kombinacjami i robi je naprawdę dynamicznie. Widać, że istnieje siła nokautująca w tych ciosach, ale również jego ataki są tak chaotyczne, że wpada nimi w przeciwnika, co jest karygodnym błędem. Na trzy zainicjowane akcje stójkowe w pierwszej rundzie walki z Shintaro Ishiwatarim, trzy razy się wywrócił z powodu nieskoordynowania uderzeń, które same wytrącały go z równowagi. Nie miał również praktycznie żadnej odpowiedzi na zapasy Ishiwatariego. Potwierdza zresztą to jego baza, którą jest boks. Gdyby nie fatalne zmęczenie Shintaro, który w piątej rundzie odpadł kondycyjnie, nasz debiutant by przegrał na punkty. Jest to dziwny zawodnik. Jak na boksera – owszem, ma szybkie ręce, skutecznie i boleśnie punktował w stójce Iana Lovelanda, jednak brak mu gardy, a jego postawa w klatce emanuje taką nonszalancją, która w UFC raczej nie jest pożądana. Mimo że Dustin Pague ma trzy porażki z rzędu i kolejna przyczyniłaby się do jego zwolnienia, raczej widzę go w roli faworyta, a nie underdoga, jak stawiają go bukmacherzy. Japończyk z taką gardą, z wpadaniem w przeciwnika, z brakiem zapasów może stać się zjadliwym kąskiem dla bardziej doświadczonego rywala.

Do Kyojiego wystarczy się przykleić, by wygrać wszystkie rundy, co idealnie pokazał nam Shintaro Ishiwatari w jego ostatniej walce. Wydaje mi się, że nawet samymi warunkami fizycznymi Dustin już ma zdobył sporą przewagę. Jeśli nie nadzieje się na jeden z tych dynamicznych ciosów Horiguchiego, i będzie walczył mądrze, to spokojnie powinien wygrać to starcie. Problem Pague’a jest to, że daje się trafić, co w konfrontacji z Japończykiem może skończyć się dla niego dosyć źle. Jednak pokazywał już, że jak chce, to potrafi utrzymać gameplan i kickboxing zamienić na okazyjne zapasy, jak to miało miejsce choćby w trzeciej rundzie z Chico Camusem. Sądzę, że sztab Dustina solidnie prześwietlił Kyojia Horiguchiego, a Amerykanin jest bardziej przekrojowym zawodnikiem. Potrafi się kulać, ma spory arsenał poddań (choć z ich egzekucją już jest słabiej), dlatego śmiało stawiam na niego.

Redaktorzy typujący Horiguchiego: Karol, Wojsław, Piotrek
Redaktorzy typujący Pague’a: Franek, Tomasz Ch., Kuba, Paweł

Poprzedni artykułBellator 104 – wyniki
Następny artykułM-1 Challenge 42: Monson vs. Ishii – ważenie
Jedyny człowiek na świecie, który wkręcił się w MMA walką Arlovski vs. Eilers. Poliglota. Entuzjasta i propagator indonezyjskiego przemysłu tekstylnego. Warszawiak od kilku pokoleń i dumny z tego faktu. Nie zawsze pisze o sobie w trzeciej osobie ale kiedy to robi jest to w polu biografia na MMARocks.pl

1 KOMENTARZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.