daniel.nandor.mandel
(fot. Dave Mandel / Sherdog.com)

Kolejne wielkie emocje czekają na polskich fanów MMA dziś w nocy, kiedy w Toronto do oktagonu UFC wejdzie Daniel Omielańczuk. Już o 23:00 na antenie Orange Sport rozpocznie się godzinne studio z udziałem zaproszonych gości o walce Polaka z Nandorem Guelmino. Sama walka będzie również pokazana w telewizji o 0:00. Po walce Omielańczuka powrót do studia albo kolejne trzy walki na Facebooku lub Youtube. Od godziny 2:00 do końca już całość na Orange Sport. Poniżej tradycyjnie porcja naszych przewidywań.

Jon Jones vs. Alexander Gustafsson

Tomasz N.
Zupełnie nie rozumiem czemu przed tą walką cały czas słucham opinii mówiących o tym, że Gustafsson będzie pierwszym testem dla Jona Jonesa z powodu podobnych rozmiarów i zasięgu. Rozmiar Gustafssona ma być tym magicznym remedium na wszystko, co aplikował swoim dotychczasowym przeciwnikom w bardzo bolesny sposób „Bones”. Nikt nie zdaje sobie zdawać sprawy, iż również Szwed po raz pierwszy w karierze zmierzy się z przeciwnikiem równym sobie wzrostem i po raz pierwszy nie będzie mógł korzystać z przewagi zasięgu, a jego świetny boks, który prezentował wcześniej nie będzie już tak efektowny w walce z przeciwnikiem, którego nie można kąsać z dystansu. Jones ma motorykę i dynamikę z innego świata i nikt obecnie – w tym Alexander – nie jest w stanie jej dorównać. To jak porusza się w klatce ten stukilogramowy potwór jest czystą poezją. To, w jaki sposób trafia przeciwników, kiedy nikt się tego nie spodziewa i niszczy ich sekunda po sekundzie, może równać się tylko z tym, co w oktagonie uprawiał przez tyle lat Anderson Silva. Dodając do tego zapasy i niesamowitą siłę, z którą nie poradził sobie jak na razie nikt, zupełnie nie widzę, w jaki sposób Gustafsson może tę walkę wygrać. To, co podoba mi się u Szweda w tej walce to jego klincz i praca kolanami, które mogą podziurawić zbroje Jonesa, jeśli będzie mieć do tego okazję, ale znając plany Grega Jacksona panowie są raczej na to przygotowani. Mój typ na walkę to brutalna dominacja z rąk Jonesa i wygrana przez nokaut w 3. rundzie.

Wojsław
Jon Jones przez poddanie, runda 3. Przy całej mojej nieskrywanej sympatii do Szweda, nie widzę sposobu, w jaki mógłby zagrozić mistrzowi. Mimo że Gustafsson dorównuje warunkami fizycznymi Jonesowi, to ten drugi wykorzystuje je znacznie lepiej, przede wszystkich sporo kopiąc i co raz lepiej pracując lewym prostym. Zapaśniczo Szwed się sporo poprawił od czasu przenosin do Alliance, ale to chyba cały czas za mało, by obronić wszystkie próby Bonesa. Na koniec w parterze, o ile z góry Mauler dysponują solidną ofensywą, to z dołu nie imponuje błyskotliwymi. Dodatkowo, Jones ma świetnie opanowane wszelakie duszenia z przedniego chwytu za głowę i spodziewam się, że wykorzysta jedną z okazji, kiedy Alex zostawi mu szyję.

Redaktorzy typujący Jonesa: Wojsław, Piotrek, Karol, Kuba, Tomasz M.,Tomasz N., Tomasz Ch.
Redaktorzy typujący Gustafssona:

Renan Barao vs. Eddie Wineland

Kuba
Wineland nie jest bez szans. Jest dobrym bokserem z mocnym uderzeniem – a to zawsze daje zawodnikowi choćby szansę, zwłaszcza gdy jego rywal również lubi wymieniać ciosy. Problem Winelanda polega na tym, że Barao jest, najprościej rzecz ujmując, bardziej kompletnym zawodnikiem. Na nogach będzie szybszy, kopnięciami powinien kontrolować dystans, a i przewagę kondycyjną powinien zaznaczyć w późniejszych rundach. Możliwe, iż gdyby w końcowych minutach walka trafiła na ziemię, to Barao zdobędzie dogodną pozycję i wyciągnie skończenie – ja jednak postawię, że walka dotrwa ostatniego gongu. Barao przez jednogłośną decyzję.

Redaktorzy typujący Barao: Wojsław, Piotrek, Karol, Kuba, Tomasz M.,Tomasz N., Tomasz Ch.
Redaktorzy typujący Winelanda:

Matt Mitrione vs. Brendan Schaub

Tomasz Ch.
Bardzo mało można powiedzieć o ostatniej walce Matta Mitrione. To raczej Phil De Fries zaprezentował się słabo, dając prezent Mattowi, podkładając się pod jego ciosy. O wiele więcej zawodnik ten pokazał w walce z Royem Nelsonem, gdzie stojąc naprzeciwko oponenta, wymieniał się z nim uprzejmościami w postaci ataków stójkowych. To właśnie w tej płaszczyźnie Matt lubi walczyć. Jednak problem również w tym, że w owej stójce zawodnik ten czasem za dużo zbiera, co w przypadku Brendana Schauba może się skończyć tak jak z “Big Country”. Brendan ma również ten atut, że potrafi wykorzystywać (czasem) słabości przeciwnika. Z Lavarem Johnsonem podszedł mądrze w bój, obalając i kontrolując go w parterze. Wbrew pozorom trudno mi jednoznacznie wytypować pewnego zwycięzcę. Postawię jednak na Brendana.

Tomasz M.
Ciekawe, czy Brendan „Metamoris” Schaub podejdzie równie taktycznie do walki z Mitrione, jak do zrobił do pojedynku z Abreu. Oczywiście odpowiednikiem takiego podejścia w walce z Mitrione byłoby szybkie obalenie i przytrzymanie „Meatheada” w parterze, jak to zrobił z Johnsonem. Uważam, że Brendan jest też sprawniejszym uderzaczem, ale wiadomo, iż jego szczęka nie potrafi wytrzymać ciosów rywali w tej kategorii wagowej. Poza tym jednym mankamentem, moim zdaniem, dla Schauba to walka do przegrania tylko na własne życzenie. Schaub przez decyzję.

Redaktorzy typujący Mitrione: Wojsław, Piotrek, Karol, Kuba,Tomasz N.
Redaktorzy typujący Schauba: Tomasz M., Tomasz Ch.

Francis Carmont vs. Constantinos Philippou

Karol
Dobre zestawienie, obaj zawodnicy są na długim zwycięskim szlaku i ten pojedynek wyjaśni ich pozycję w najlepszej dziesiątce dywizji średniej UFC. Sporo wyższy Francuz będzie miał przewagę zasięgu, ale liczę, że Costas Philippou, który aktualnie zamyka drzwi TOP-10, mocno popracował nad szybkością i liczne obalenia wysokiego Francisa Carmonta nie sprawią mu problemu. Przewiduję, że Cypryjczyk będzie doskakiwał krótkimi, szybkimi kombinacjami, szukając szczęki i korpusu Francuza oraz sprowadzał pojedynek do parteru, gdzie będzie punktował uderzeniami z góry. Tym samym udowodni Carmontowi, iż na najlepszą dziesiątkę musi jeszcze długo poczekać. Costas Philippou przez jednogłośną decyzję lub (T)KO.

Piotrek
Carmont w ostatnich walkach raczej prześlizgnął się na barkach sędziów, niż pokazał klasę fightera na poziomie UFC. Tym razem trafia na zawodnika z pierwszej dziesiątki i nie wierzę, że Philippou może mieć jakieś poważniejsze problemy z rozegraniem tej walki na swoją korzyść. Constantinos TKO druga runda.

Redaktorzy typujący Carmonta:,Tomasz N.
Redaktorzy typujący Philippou: Wojsław, Piotrek, Karol, Kuba, Tomasz M., Tomasz Ch.

Pat Healy vs. Khabib Nurmagomedov

Tomasz N.
Historia Nurmagomedova w UFC jest czymś, co sprawia, że tak bardzo lubię ten sport. Pojawia się taki zupełnie nieznany zawodnik, dosłownie znikąd, w najlepszej lidze świata i całkowicie dominuje dużo bardziej doświadczonych przeciwników. Teraz, kiedy przygotowuje się do swoich walk w AKA, możemy spodziewać się, iż jego umiejętności będą tylko rosły i z pojedynku na pojedynek będzie jeszcze lepszy. Sposób, w jaki narzuca swoim przeciwnikom walkę i jak agresywny jest w klatce sprawia, że oglądanie walk z jego udziałem to czysta przyjemność. Healy będzie mieć sporo problemów, żeby okrzesać tego „dzikusa” i kontrolować to, co dzieje się w oktagonie. Jedynym sposobem może być skrócenie dystansu, przeniesienie walki pod siatkę i tam w klinczu próba zamęczania młodego Rosjanina boksem i graplingiem. Jeśli jednak Khabib wystartuje tak, jak to przewiduje – na pełnej prędkości od pierwszych sekund walki, a Healy wpadnie w jego grę, to nie widzę innego scenariusza jak zwycięstwo Nurmagomedova przez nokaut lub decyzję.

Kuba
Bardzo wyrównana walka. Wydaję mi się, że Healy powinien mieć przewagę na ziemi – o ile zdoła uchwycić nogi Nurmagomedova. I ta kwestia wydaje się być kluczową przy przewidywaniu wyniku tego pojedynku. Sądzę, iż Pat będzie miał sporo problemów z przewróceniem Khabiba – który z kolei powinien mieć przewagę na górze. Większość pojedynku toczyć się będzie na nogach, dlatego: Nurmagomedov przez decyzję. 

Redaktorzy typujący Healy’ego: Wojsław, Piotrek, Karol, Tomasz M., Tomasz Ch.
Redaktorzy typujący Nurmagomedova: Kuba,Tomasz N.

Myles Jury vs. Mike Ricci

Wojsław
Myles Jury przez TKO, runda 2. Jury nie powinien mieć problemów z odprawieniem Kanadyjczyka. Ricci dysponuje niezłą techniką w stójce, ale za łatwo się odsłania, co przy zawodnikami z takim uderzeniem jak Amerykanin nie wróży najlepiej. Dodatkowo, zawodnik Alliance będzie mógł decydować o płaszczyźnie walki w tym starciu. Celny cios w stójce lub dominacja w parterze zapewnią mu wygraną przed czasem.

Redaktorzy typujący Jury’ego: Wojsław, Piotrek, Karol, Kuba, Tomasz M.,Tomasz N., Tomasz Ch.
Redaktorzy typujący Ricciego:

Ivan Menjivar vs. Wilson Reis

Tomasz Ch.
W tym zestawieniu raczej Ivan Menjivar jest pewnym kandydatem na wygraną. Wilson Reis wcale nie jest słabym zawodnikiem, jednak znajdujący się od dwóch lat w UFC Ivan powinien poradzić sobie z przeciwnikiem. W końcu nie takich pokonywał w swojej karierze, a na dodatek Salwadorczyk ma już doświadczenie w pokonywaniu debiutantów.

Piotrek
Wilson Reis to solidny zawodnik w każdej płaszczyźnie, jednak, kiedy postawimy go przed gościem klasy Menjivara, trudno typować mi jego wygraną (chociaż nie wiadomo w co może wpakować się Menjivar, słynący z fatalnych gameplanów). Na pewno walka będzie zacięta i spodziewam się wielu zwrotów akcji na przestrzeni trzech rund. Menjivar przez decyzję.

Redaktorzy typujący Menjivara: Wojsław, Piotrek, Karol, Kuba, Tomasz M.,Tomasz N., Tomasz Ch.
Redaktorzy typujący Reisa:

Chris Clements vs. Stephen Thompson

Tomasz M.
Thompson być może nigdy nie zostanie tym fenomenalnym fighterem, jakim został obwołany po swoim debiucie w UFC, ale to walka zdecydowanie na jego korzyść. Obydwaj to strikerzy, ale Thompson jest o kilka poziomów lepszym kickbokserem. Thompson przez decyzję.

Karol
Thompson to wyśmienity kickbokser-rutyniarz. Wejdzie i taktycznie zrobi swoje, o ile nie znokautuje przed czasem Clementsa, stoicko wypunktuje tj. „obije” go na przestrzeni trzech rund. Stephen Thompson przez jednogłośną decyzję.

Redaktorzy typujący Clementsa:
Redaktorzy typujący Thompsona: Wojsław, Piotrek, Karol, Kuba, Tomasz M.,Tomasz N., Tomasz Ch.

Mitch Gagnon vs. Dustin Kimura

Tomasz Ch.
Dustin, z tego co pamiętam, dał wyrównaną walkę z Chico Camusem. Nie popisał się za to w starciu z Guyem Delumeau, dając średniej klasy widowisko i wygrywając praktycznie z powodu słabo ogarniętej kondycji przeciwnika. Nie widzę Kimury jako perspektywicznego zawodnika. Mitch Gagnon to ciekawy zawodnik. Ładnie skończył Waleleja Watsona, kładąc go najpierw idealnie wymierzonym lewym sierpem, a później poddając duszeniem zza pleców. Interesującą walkę dał też z Bryanem Carawayem, zgarnął przy okazji bonus za walkę wieczoru. Nie ujmuję nic Kimurze, ale z chęcią postawię na Gagnona.

Redaktorzy typujący Gagnona: Wojsław, Piotrek, Kuba, Tomasz Ch.
Redaktorzy typujący Kimurę: Karol, Tomasz M.,Tomasz N.

Renee Forte vs. John Makdessi

Piotrek
Może Renee Forte zaskoczy i uda mu się dać dobrą walkę przeciw Makdessiemu. Może. Na chłodno jednak oceniam, że tak zdolny uderzacz jak Makdessi powinien sobie poradzić z tym zadaniem i zakończyć walkę już w pierwszej rundzie – także typuje piękne TKO na koncie Kanadyjczyka.

Tomasz N.
Renee Forte pokazał się z bardzo dobrej strony w walce z Terrym Etimem w lutym tego roku, zaliczając pierwsze zwycięstwo w UFC. Mimo dobrej stójki Brazylijczyka, która niesie w sobie również bardzo duże pokłady siły, to Kanadyjczyk będzie faworytem starcia. Techniczna stójka, którą w pełni wykorzystuje w każdej walce oraz wysokiej klasy zapasy i obrona przed sprowadzeniami spowodują, że to Makdessi będzie decydował, gdzie potoczy się walka. Jeśli będzie przeważał w stójce, trzymając swojego przeciwnika na dystans, to właśnie tam wypunktuje go w trzech rundach. O ile Forte jednak trafi go jednym ze swoich mocnych ciosów, to czuje, iż chwilę potem Makdessi przeniesie walkę do parteru i skupi się na swoim ground and pound. Makdessi przez decyzję.

Redaktorzy typujący Fortego:
Redaktorzy typujący Makdessiego: Wojsław, Piotrek, Karol, Kuba, Tomasz M.,Tomasz N., Tomasz Ch.

Michel Prazeres vs. Jesse Ronson

Wojsław
Jesse Ronson przez decyzję. Zobaczymy, czy Ronson udźwignie presję debiutu przed własną publicznością, ale wydaje się, że to on powinien być nieznacznym faworytem. Kanadyjczyk jest bardziej wszechstronnym zawodnikiem, ale musi uważać na grappling Prazeseresa i utrzymywać walkę w górze, by odnieść pierwsze zwycięstwo w UFC.

Karol
Silny fizycznie i mocny parterowo Brazylijczyk totalnie zdominuje gospodarza i wejdzie w Jesse’a Ronsona jak przecinak. Obali, będzie kontrolował na ziemi i z sukcesem znajdzie technikę kończącą. Choć na ogół nie bawię się w bukmacherkę – uważam, że warto postawić na niego i udaje się dziś do pobliskiej Fortuny, gdzie na Prazeresa jest kursik 2.15 przy 1.55 na Ronsona. Mam nadzieję, iż nikt majątku przeze mnie nie straci (śmiech). Michel Prazeres przez poddanie, runda 1.

Redaktorzy typujący Prazeresa: Karol,Tomasz N., Tomasz Ch.
Redaktorzy typujący Ronsona: Wojsław, Piotrek, Kuba, Tomasz M.

Alex Caceres vs. Roland Delorme

Kuba
„Bruce Leeroy”, a raczej Williams z wejścia smoka, jest według mnie zawodnikiem z całkiem sporym potencjałem. Gdy tylko będzie do pojedynku odpowiednio nastawiony mentalnie, to powinien sobie z Delorme’em poradzić. Jeśli więc tylko przejdzie wszystkie testy z wynikiem negatywnym  – powinien zanotować do swojego rekordu wygraną. Caceres przez decyzję.

Tomasz M.
Caceres wydaje mi się być marginalnie lepszym zawodnikiem do Delorme’a, choć to naprawdę wyrównana walka. Słabą stroną „Bruce’a Leeroya” są zapasy, ale przeciwko słabszym przeciwnikom potrafi nadrobić to aktywną walką z pleców. Caceres przez decyzję.

Redaktorzy typujący Caceresa: Karol, Kuba, Tomasz M.,Tomasz N.
Redaktorzy typujący Delorme’a: Wojsław, Piotrek, Tomasz Ch.

Nandor Guelmino vs. Daniel Omielańczuk

Piotrek
Od początku pojawienia się Nandora w UFC ze wszystkich stron płynęły głosy, że odstaje on od poziomu ten organizacji. Daniel Omielańczuk dziś w nocy zakończy jego karierę i po pięknym KO w pierwszej rundzie odeśle z powrotem do domu. Myślę, iż nie ma płaszczyzny, w której Daniel nie zmieliłby Nandora na kotlety także jestem spokojny o debiut Polaka w UFC. Daniel „Omelette” przez KO pierwsza runda.

Redaktorzy typujący Guelmino:
Redaktorzy typujący Omielańczuka: Wojsław, Piotrek, Karol, Kuba, Tomasz M.,Tomasz N.

1 KOMENTARZ

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.