ufc162

(Foto Dave Mandel / Sherdog.com) Tradycyjnie w dzień przed galą prezentujemy wam porcję naszych przewidywań na UFC 160. Przypominamy, że gala startuje na Facebook’u/YouTube o 0:35, karta wstępna o 2:00 w nocy już na Orange Sport lub na ufc.tv, a od 4:00 danie główne tylko na antenie Orange Sport.

Anderson Silva vs. Chris Weidman

Franek
Chris Weidman posiada narzędzia, by zwyciężyć Andersona Silvę. Mógłby to zrobić przez odważne pójście po poddanie na początku walki albo, co bardziej prawdopodobne, przez wykorzystanie swoich obaleń i kontrolę w parterze. Być może wtedy zakończy to, do czego zabrakło Sonnenowi pół rundy. Wydaje mi się jednak, iż przewaga doświadczenia Silvy w tak wielkich walkach, a także gotowość do spektakularnych stójkowych akcji przez pełne pięć rund, prędzej czy później zaowocuje wygraną przez KO/TKO na młodym Amerykaninie. Mam nadzieję, że będzie to jednak dobra walka, która da Weidmanowi szansę na ponowny atak na tytuł w niedalekiej przyszłości. Silva przez KO/TKO, 2. runda.

Tomasz M.
Prawdę mówiąc, jakoś w tygodniu świetną analizą wyręczył mnie Dominick Cruz. Strategie obydwu fighterów są z grubsza wiadome, ale warto podkreślić, że Anderson, nawet kiedy przegrywał rundy z zapaśnikami, nie dawał sobie zrobić zbyt dużej krzywdy. Mistrz jest dobry w przyklejaniu się do rywala w parterze i niwelowaniu szans na poważne ataki. Zatem nie dość, że Weidman musi ustawić rywala pod obalenie, którego ten absolutnie się spodziewa, to jeszcze musi sprężać się w parterze, zanim nie skończy się runda czy sędziemu nie przyjdzie do głowy podnieść walki. Wydaje mi się, iż Amerykanin to najgroźniejszy rywal Silvy od czasów Dana Hendersona na UFC 82 (ponad pięć lat temu), ale mimo to sądzę, że Silva rozgryzie jego timing i wjedzie mu kolanem w szczękę, gdy ten zanurkuje po obalenie – a la Jose Aldo kontra Chad Mendes. Silva, TKO, 2. runda.

Redaktorzy typujący Silvę: Franek, Tomasz M., Karol, Kuba, Tomasz N.
Redaktorzy typujący Weidmana: Wojsław, Piotrek

Frankie Edgar vs. Charles Oliveira

Wojsław
Frankie Edgar przez TKO, runda 2. Były mistrz nie da się wciągnąć w grę brazylijskiego rywala i będzie utrzymywał pojedynek kickbokserski. Mimo znacznego deficytu warunków fizycznych, Edgar jest na tyle sprawnie się porusza i skutecznie boksuje, że powinien znajdować luki w obronie Oliveiry. Wraz z upływającym czasem przewaga Amerykanina będzie co raz większa i nie będę zdziwiony, jeśli Frankie skończy przeciwnika.

Tomasz M.
15 minut to, jak słusznie zauważyli felietoniści Sherdoga, dla Edgara niemal sprint. Istnieje pewna szansa, że zacznie walkę ospale i da się wyszaleć agresywnie walczącemu „do Bronxowi” w pierwszej rundzie. Nawet jeśli ten scenariusz się ziści to Oliveira ma poważne braki w defensywie i nie przyjmuje ciosów z uśmiechem na twarzy jak Edgar. Były mistrz powinien boksersko zupełnie rozbić Brazylijczyka. Edgar, TKO, 3. runda.

Redaktorzy typujący Edgara: Franek, Tomasz M., Karol, Kuba, Wojsław, Tomasz N., Piotrek
Redaktorzy typujący Oliveirę:

Roger Gracie vs. Tim Kennedy

Karol
Tak utytułowany i wyborny grappler jak Gracie nie powinien mieć większych problemów z poddaniem Kennedy’ego. Myśląc na chłopski rozum Amerykanin musi trzymać walkę w stójce i tam próbować ustrzelić triumfatora prestiżowego ADCC. Najśmieszniejsze jest to, że Kennedy nie jest strikerem, a jego najmocniejszą stroną jest właśnie parter, no a w tej płaszczyźnie i tak zdecydowanie lepszy jest Gracie. Roger Gracie przez poddanie, runda 1.

Franek
Mam bardzo mieszane uczucia, gdy typuję walki największych gwiazd BJJ, a jeszcze bardziej, kiedy mierzą się z przekrojowymi zawodnikami z dobrym czuciem parteru. Roger Gracie będzie potrzebował pozycji z góry, by móc naprawdę zagrozić Kennedy’emu. Tutaj zamiast straszenia duszeniem kołnierzem, może prowokować do błędów uderzeniami. Jednak nie uważam, żeby uzależniał on wynik swojej walki od dojścia do parteru. Solidne zaplecze trenerskie i obycie w MMA pozwolą mu zawalczyć mądrą walkę, w której wykorzysta przewagę rozmiaru, poprawiającą się stójkę i zapasy, by próbować wygrać walkę w oczach sędziów. W innym wypadku to on będzie musiał liczyć się z porażką z przekrojowym Kennedym. Nieznacznie stawiam na Gracie przez decyzję.

Redaktorzy typujący Gracie: Tomasz M., Franek, Karol, Kuba, Wojsław, Piotrek
Redaktorzy typujący Kennedy’ego: Tomasz N.

Tim Boetsch vs. Mark Munoz

Tomasz N.
2 lata temu Mark Munoz po całkiem dobrej serii wygranych był na tyle pewny siebie że poprosił o walkę o pas mistrza z Andersonem Silvą. Niestety UFC uważało że żeby dostąpić tego zaszczytu musi zmierzyć się z Sonnenem i dopiero zwycięzca tego starcia spotka się z królem wagi średniej. Niestety Munoz złapał kontuzję do walki nie doszło, ale po powrocie ponownie dostał dobrą ofertę tym razem na walkę z Chrisem Weidmanem która w przypadku wygranej ponownie gwarantowała mu walkę o pas. Wszyscy wiemy jak się skończyła ta historia. Zakrwawiony i całkowicie rozbity Mark ledwo co był w stanie opuścić oktagon o własnych siłach. Paradoksalnie był to tylko początek kłopotów Munoza który po walce wpadł w ciężką depresję i pewnym momencie przytył tak że gdyby chciał walczyć w UFC to musiałby ścinać wagę do limitu wagi ciężkiej.

Na szczęście, Munoz doszedł do siebie i ponownie zaczął ostro trenować czego efektem jest super forma 35-letniego zawodnika, może nawet najlepsza w jego dotychczasowej karierze. Jego przeciwnik Tim Boetsh niedawno również powoli napominał w wywiadach o chęci zmierzenia się z „Pająkiem” i kto wie czy nie byłby w stanie tego osiągnąć gdyby nie wpadka w walce z Philippou gdzie w pierwszej rundzie złamał rękę a w trzeciej dostał palcem w oko i nie był w stanie walczyć na swoim poziomie i przegrał przez decyzję sędziów. Wcześniej „Barbarzyńca” mimo że nie zawsze dominował swoich przeciwników oraz nie prezentował się jakoś specjalnie w klatce, to mimo tego był w stanie wygrywać w walkach w których stawiano go na przegranej pozycji (Okami,Lombard)

W walce z Munozem kluczem do sukcesu dla niego będzie obrona obaleń swojego przeciwnika i punktowanie go w stójce.Trzymanie na dystans świetnym front kickiem którego użycie Tim opracował do perfekcji i praca w klinczu pod klatką gdzie rozbił już niejednego gladiatora. Ten scenariusz jest według mnie prawdopodobny ponieważ Munoz mimo swojego backgroundu nie jest mistrzem obaleń i nie zawsze jest w stanie przenieść walkę do parteru gdy wymaga tego sytuacja. Do tego ma bardzo chaotyczną i nie równą stójkę w której głównie rzuca mocnymi cepami polując na ten jeden końcowy cios mający uśpić przeciwnika. Mamy więc na przeciwko siebie dwóch zawodników którzy bardzo lubią toczyć brutalne wojny w stójce i tak według mnie będzie wyglądać to starcie. To co może być czynnikiem decydującym to świetna forma w jakiej się znajduje Munoz i może dzięki niej to on będzie mieć więcej paliwa w końcówce i przeważy szalę zwycięstwa na swoją korzyść w ostatniej rundzie walki.

Tomasz Ch.
tekst

Redaktorzy typujący Boetscha: Franek
Redaktorzy typujący Munoza: Tomasz M., Karol, Kuba, Wojsław, Tomasz N., Piotrek

Dennis Siver vs. Cub Swanson

Piotrek
Cub Swanson jest ostatnio na dobrej fali i widać, że zawodnik Grega Jacksona przeżywa w oktagonie drugą młodość. Siver będzie dla niego bardzo dobrym testem – technicznie i szybkościowo powinien górować w stójce i dopóki będzie trzymał się technicznej wymiany oraz nie pozwoli sprowadzić walki do parteru to jest w stanie wyszarpać wygraną. Myślę jednak, że to Swanson na przestrzeni trzech rund wyjdzie zwycięsko po bardzo wyrównanym pojedynku.

Kuba
Wydaję mi się, że Swanson opuści oktagon z podniesionymi rękoma – jednak nie zrobi tego bez trudu. Siver może postawić twarde warunki dążąc do obalenia, jednak summa summarum to Swanson będzie skuteczniejszy. Pozostanie na nogach gdzie powinien być szybszy, trafiać celniej i częściej czym przekona sędziów do swojej wygranej. Swanson przez decyzję.

Redaktorzy typujący Sivera:
Redaktorzy typujący Swansona: Tomasz M., Franek, Karol, Kuba, Wojsław, Tomasz N., Piotrek

Andrew Craig vs. Chris Leben

Karol
Leben przyzwyczaił nas do tego, że lubi popuścić wodze i dać się ponieść emocjom. Jeżeli nie wpakuje się głupio w jakąś technikę – odeśle Craiga na spotkanie z piaskowym dziadkiem i jednocześnie zgarnie bonusa za nokaut wieczoru. Chris Leben przez KO, runda 2.

Tomasz N.
Wszyscy wiemy jakim zawodnikiem jest Chris Leben. Mocna szczęka, mocny cios i bardzo kiepska strategia walki polegająca na zadaniu jednego ciosu więcej niż jego przeciwnik.Niestety nie wiemy w jakiej formie będzie Leben po porażce w kiepskim stylu z Brunsonem, nie wiemy też czy w końcu zmieni styl walki i czy jego szczęka będzie dalej tak odporna jak we wcześniejszych latach. Wydaje mi się jednak ze Craig jest na tyle inteligentniejszym zawodnikiem że jeśli tylko Leben zawalczy tak jak zawsze to znajdzie sposób na Chrisa i znokautuje go jakaś ładną serią ciosów w końcowym etapie walki. Craig przez nokaut

Redaktorzy typujący Craiga: Tomasz M., Franek, Kuba, Wojsław, Tomasz N., Piotrek
Redaktorzy typujący Lebena: Karol

Norman Parke vs. Kazuki Tokudome

Wojsław
Norman Parke przez decyzję. Nie jestem przekonany, że Parke zrobi jakąkolwiek karierę w UFC, ale jestem pewien, że takiej nie zrobi Tokudome. Irlandczyk powinien sobie poradzić zarówno w stójce, jak i przenosząc walkę na ziemię w drodze do pewnej wygranej na punkty.

Tomasz N.
Norman parke powinien być w stanie obronić obalenia Tokudome i samemu w razie potrzeby przenieść walkę do parteru. Co do samego starcia to obawiam się że będzie to mało ekscytujące dla fanów starcie które potrwa pełne 3 rundy po czym przez decyzję zwycięży Parke

Redaktorzy typujący Parke’a: Franek, Wojsław, Tomasz N., Piotrek
Redaktorzy typujący Tokudome: Tomasz M., Karol, Kuba

Gabriel Gonzaga vs. Dave Herman

Franek
Na początku roku byłem przekonany, że 2013 rok będzie należał do Gabriela Gonzagi, który odsłoni słabości zawodników wagi ciężkiej UFC. Jednak jego ostatnie dwie walki kompletnie mnie nie przekonały i jestem zdania, że notowania tego zawodnika będą stopniowo spadać. Na pełnym dystansie stawiałbym na Hermana, który ma stójkową przewagę i jest gotów na odparcie większości sprowadzeń Gonzagi, ale mam przeczucie, że ciekawszy Brazylijczyk może dopisać do rekordu kolejne zwycięstwo przed czasem. Gonzaga przez poddanie, 1. runda.

Kuba
Co prawda forma Gonzagi pozostawia ostatnio wiele do życzenia, jednak z Davem Hermanem powinien sobie jeszcze poradzić. W zasadzie nie widzę sposobu w jaki Dave może pokonać Gabriela, napiszę więc najogólniej jak tylko się da – Gonzaga przez cokolwiek.

Redaktorzy typujący Gonzagę: Tomasz M., Franek, Karol, Kuba, Wojsław, Piotrek
Redaktorzy typujący Hermana: Tomasz N.,

Edson Barboza vs. Rafaello Oliveira

Tomasz M.
Myślę, że to będzie klasyczna walka Barbozy. Oliveira to jednowymiarowy grappler, który nie ma narzędzi w stójce by zagrozić rywalowi. Podejrzewam, że Barboza okopie nogi „Traktora” do zera minimalizując zagrożenie ze strony grapplera. Barboza, TKO, 2. runda.

Piotrek
Spodziewam się, że Oliviera postawi opór w pierwszej rundzie ale pojedynek zakończy się przed czasem i Barboza dopisze na swoje konto kolejne zwycięstwo.

Redaktorzy typujący Barbozę: Tomasz M., Franek, Karol, Kuba, Barboza, Tomasz N., Piotrek
Redaktorzy typujący Oliveirę:

Seth Baczynski vs. Brian Melancon

Wojsław
Seth Baczynski przez TKO, runda 2. Baczynski może nie jest najbardziej błyskotliwym półśrednim w UFC, ale to co potrafi wykonuje wyjątkowo dobrze. Obalenia i zasypywanie rywali pięściami oraz łokciami to jego chleb powszedni i spodziewam się, że w ten sposób „Polish Pistola” odprawi Melancona.

Tomasz N.
Pochodzący z Arizony Seth Baczynski (18-9) będzie moim zdecydowanym faworytem w tej walce. W ostatnich walkach w UFC do czasu starcia z mocnym Mikem Piercem szło mu świetnie, a nawet w walce z tym mocnym i niebezpiecznym zapaśnikiem radził sobie na tyle dobrze żebym postawił na niego w walce z debiutującym w organizacji, importem z UFC. Baczyński jest lepszy w stójce, do tego bardziej doświadczonym i kompletnym zawodnikiem. Szanse Briana widzę tylko w strzale znikąd który dojdzie podczas wymiany i znokautuje Setha.

Redaktorzy typujący Baczynskiego: Tomasz M., Franek, Karol, Kuba, Wojsław, Tomasz N., Piotrek
Redaktorzy typujący Melancona:

David Mitchell vs. Mike Pierce

Wojsław
Mike Pierce przez decyzję. Mitchell nie powinien zagrozić Pierce’owi swoimi atakami w parterze, ani w żadnej płaszczyźnie. Oregończyk jest lepszym zawodnikiem MMA w każdej płaszczyźnie i tylko od niego zależy czy agresywnie wykorzysta swoją przewagę bokserską i zapaśniczą i skończy rywala, czy konserwatywnie wypracuje decyzję.

Karol
Na sto procent Pierce zajedzie przeciwnika swoimi zapasami, więc w ciemno typowałbym w „Fortunie” decyzję dla fightera z Oregonu. Do tego dołożę jeszcze cegiełkę w postaci kowadła w łapie, co daje nam nokaut w pierwszej rundzie. Mike Pierce przez (T)KO, runda 1.

Redaktorzy typujący Mitchella:
Redaktorzy typujący Pierce’a: Tomasz M., Franek, Karol, Kuba, Wojsław, Tomasz N., Piotrek

Tomasz Marciniak
Jedyny człowiek na świecie, który wkręcił się w MMA walką Arlovski vs. Eilers. Poliglota. Entuzjasta i propagator indonezyjskiego przemysłu tekstylnego. Warszawiak od kilku pokoleń i dumny z tego faktu. Nie zawsze pisze o sobie w trzeciej osobie ale kiedy to robi jest to w polu biografia na MMARocks.pl

34 KOMENTARZE

 1. Ja w opozycji do redakcji stawiam na Sivera : ) Co do Edgara to myślę, że jego nogi zostaną strasznie okopane i to bedzie klucz do wygranej Oliveiry. Weidman wygra, strasznie się wściekł za te buzi-buzi i nie daruje tego Silvie : )

 2. Anderson Silva vs. Chris Weidman – Silva

  Frankie Edgar vs. Charles Oliveira – Edgar

  Roger Gracie vs. Tim Kennedy – Gracie

  Tim Boetsch vs. Mark Munoz – Boetsch

  Dennis Siver vs. Cub Swanson – Siver

  Andrew Craig vs. Chris Leben – Leben

  Norman Parke vs. Kazuki Tokudome – Parke

  Gabriel Gonzaga vs. Dave Herman – Gonzaga

  Edson Barboza vs. Rafaello Oliveira – Barboza

  Seth Baczynski vs. Brian Melancon – Baczynski

  David Mitchell vs. Mike Pierce – Pierce

 3. Tak jednogłośnie na Gracie? Wydawało mi się, że Kennedy jako kompletniejszy zawodnik ma tu klepniętą decyzje, chociaż bez bicia przyznaje że wielu walk obu zawodników nie widziałem

 4. Franciszek Georgiew typuje na MMARocks, wkońcu debiut ruszył.

  Stawiam na Weidmana   niech się wkońcu coś zmieni

 5. Anderson Silva – (T)KO
   Frankie Edgar – (T)KO
  Tim Kennedy – UD
  Dennis Siver – (T)KO
  Tim Boetsch – UD
  Chris Leben – (T)KO
  Norman Parke – SUB
  Edson Barboza – (T)KO
  Gabriel Gonzaga – SUB
  Seth Baczynski – (T)KO
  Mike Pierce – (T)KO

 6. Spider
  Edgar
  Roger
  Munoz
  Swanson
  Barboza
  Gonzaga
  Parke
  Craig
  Baczynski
  Pierce

 7. Wydaje mi się, że redakcja nie docenia Sivera. WAR mały Lesnarze!

 8. Weidman

  Edgar

  Gracie

  Munoz

  Siver

  Leben

  Parke

  Herman

  Barboza

  Baczynski

  Pierce.

 9. Anderson Silva
  Frankie Edgar
  Roger Gracie
  Cub Swanson
  Mark Munoz
  Chris Leben
  Norman Parke
  Edson Barboza
  Gabriel Gonzaga
  Seth Baczynsk
  Mike Pierce

 10. nikt nie stawia na Weidmana?

  jesli facet obali AA to go skonczy tylko wlasnie czy da rade ?

 11. Munoz wygra, nie ma innego wyjścia.

  Silva, Edgar – wiadomo.

  Kennedy Swanson- tak mi się wydaje.

  Leben i Gonzaga raczej też 🙂

   

  nikt nie stawia na Weidmana?

   

  Jak to nikt, Venom i Royler 🙂

 12. Widocznie nie na wszystkich działa propaganda UFC

   

  Nie po tekście Kuby Laughing

 13. Silva

  Edgar

  Gracie

  Munoz

  Siver

  Leben

  Tokudome

  Gonzaga

  Barboza

  Baczyński

  Pierce

  PS:ponoć Bruce Buffer ma zapowiedzieć Kazukiego jako "weterana KSW"

 14. Odpadki z UFC przegrywają w KSW, odpadki z KSW wygrywają w UFCLaughing

 15. Jego przeciwnik Tim Boetsh niedawno również powoli napominał w wywiadach o chęci zmierzenia się z „Pająkiem” i kto wie czy nie byłby w stanie tego osiągnąć gdyby nie wpadka w walce z Philippou gdzie w pierwszej rundzie złamał rękę a w trzeciej dostał palcem w oko i nie był w stanie walczyć na swoim poziomie i przegrał przez decyzję sędziów

  Do tego został rozcięty przy zderzeniu głowami, a co do przegranej – nie przed decyzję, a TKO Smile

 16. Ja dzisiaj w FORTUNIE obstawiłem Anderson Silva, Edgar, Gonzaga, Kennedy, Munoz, Swanson, Barboza. Co prawda dużo do wygrania nie mam bo tylko 48 zł ale dobre i to

 17. Anderson Silva vs. Chris Weidman – Weidman

  Frankie Edgar vs. Charles Oliveira – Edgar

  Roger Gracie vs. Tim Kennedy – Gracie

  Tim Boetsch vs. Mark Munoz – Munoz

  Dennis Siver vs. Cub Swanson – Siver

  Andrew Craig vs. Chris Leben – Leben

  Norman Parke vs. Kazuki Tokudome – Parke

  Gabriel Gonzaga vs. Dave Herman – Gonzaga

  Edson Barboza vs. Rafaello Oliveira – Barboza

  Seth Baczynski vs. Brian Melancon – Baczynski

  David Mitchell vs. Mike Pierce – Pierce

 18. Spider
  Edgar
  Roger
  Munoz
  Swanson
  Barboza
  Gonzaga
  Parke
  Craig
  Baczynski
  Pierce

 19. Tylu redaktorów typujących Weidmana się nie spodziewałem.

  Silva

  Edgar

  Gracie

  Munoz

  Cub 

  Leben

  Gonzaga

 20. Silva TKO 2R

  Oliveira SUB 3R

  Kennedy UD

  Boetsch SD

  Swanson TKO 3R

  Leben SD

  Parke SUB 2R

  Gonzaga UD

  Barboza KO 1R (Spinning Kick) Laughing

  Baczyński UD

  Pierce UD

 21. To losowanie uzasadniających typy jest bez sensu. Chyba każdy z nas chciałby przeczytać czemu Venom i Royler stawiają na Chrisa… Pomyślcie nad zmianą tego systemu, może wpierw zbierajcie ogólne typy a później przydzielajcie uzasadnienia tak aby, gdzie się da, każdy z uzasadniających typował kogo innego. Wiem, że to troszkę więcej roboty jest ale moim zdaniem będzie warto…

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.