Poniżej znajdziecie aż 5-osobowe typowanie redakcji przed wielce oczekiwaną galą UFC 148 dziś w nocy. Transmisja niemal całej gali na Orange Sport rusza o 2 w nocy, główna karta standardowo od 4 a walka otwarcia Izqueirdo vs. Oliveira będzie do obejrzenia na facebooku UFC w okolicach 1:30.

Do godziny 11 można też typować wyniki w naszym Typerze. Nagrodą główną w tym sezonie jest konsola XBox 360 oraz gra UFC Undisputed 3 ufundowana przez CDProjekt, dystrybutora tej gry w Polsce.

Anderson Silva vs. Chael Sonnen

Venom
Anderson Silva przez KO, runda 1. Spodziewam się, że tym razem Anderson nie każe swoim fanom czekać ponad czterech rund na wygranie pojedynku. Strategia Sonnena jest dość oczywista, wiadomo, że Amerykanin będzie chciał powtórzyć to co udawało mu się w pierwszej walce. Brazylijczyk powinien być jednak w lepszej formie i lepiej broniąc ataków zapaśniczych rywala, prędzej czy później ustrzeli go w stójce.

TJ
Nie potrafie sobie wyobrazić, żeby Sonnen walczył w inny sposób niż w pierwszej walce gdzie był tylko o krok od zwycięstwa. Jednakże tym razem nie będzie w stanie swoją agresywnością zaskoczyć Silvy, który miał cały okres przygotowawczy i Stevena Segala by pomyśleć jak uporać się z zejściami do obaleń Sonnena. Podejrzewam, że przez pierwsze dwie rundy walka może być bardzo pasywna i słaba do oglądania ale potem Anderson powinien się rozkręcić i zaserwować jakiś nokaut. Silva, TKO, 4 runda.

Escobar
To będzie zupełnie inny pojedynek niż za pierwszym razem. Anderson Silva wie czego się spodziewać i będzie na to przygotowany. Podejrzewam, że od samego początku będzie chciał udowodnić, że poprzednia walka z Sonnenem była wypadkiem przy pracy. Tym razem Silva wygra pewnie i szybko. Obstawiam efektowny nokaut w I rundzie.

Royler
Bez większego rozpisywania się sądzę, że Silva wygra tą walkę przez TKO około 3/4 rundy po zaciętej walce. Gdzieś w mojej głowię widzę oczywiście scenariusz w którym Sonnen sprowadza walkę do parteru i podobnie jak w pierwszej walce rozgrywa walkę przez GnP. Ostatecznie jednak wydaje mi się, że zmotywowany Silva pokażę klasę i udowodni, że niepodzielnie rządzi w tej dywizji. Silva TKO.

Tjo
Pół na pół. Rywalizacja może iść w obie strony. Silva jest faworytem, w klatce jest w stanie zrobić po prostu wszystko, może wręcz ośmieszyć Sonnena. Ja postawię na zapasy zawodnika z Oregonu, który zafunduje powtórkę z rozrywki, da wspaniałą walkę, pokaże charakter i wygra decyzją. Poza tym zawsze mam słabość do zawodników pokroju Chaela Sonnena. Chael Sonnen przez jednogłośną decyzję.

Forrest Griffin vs. Tito Ortiz

Venom
Forrest Griffin przez decyzję. Nie spodziewam się jakiegoś wielkiego widowiska po tej dwójce. Tito będzie miał pewnie paliwa tylko na jedną rundę, a od drugiej odsłony Forrest będzie bronił jego prób obaleń i punktował w stójce w drodze do decyzji.

TJ
Jeden nie ma serca, drugi nie ma zdrowia. Jak powszechnie wiadomo dobre chęci to jednak za mało więc postawie na tego zdrowego. Griffin przez decyzję.

Escobar
Lata płyną nieubłagalnie, ale obu wciąż stać na stworzenie 15-minutowego show na niezłym poziomie. Tym razem górą powinien być Griffin. Ortiz nie jest już tym zawodnikiem co kiedyś. Forrest będzie pewnie dominował przez 15 minut walki w stójce i pewnie wygra decyzją sędziów.

Royler
Ehh… co tu napisać, czy jest cokolwiek interesującego w tej walce? Chciałbym żeby Tito to wygrał i zakończył karierę ale Griffin wydaje mi się po prostu lepszy. Także Griffin DEC.

Tjo
Pojedynek dwóch weteranów. Griffin wypadnie lepiej kondycyjnie, będzie bronił sprowadzeń Ortiza i nabijał oczka w stójce. Forrest Griffin przez jednogłośną decyzję.

Patrick Cote vs. Cung Le

Venom
Patrick Cote przez decyzję. Raczej nie spodziewam się by Kanadyjczyk wdał się z Cungiem w wymianę ognia. Cote wykorzysta to, że jest bardziej wszechstronnym zawodnikiem MMA. Będzie skracał dystans, obalał i obijał gwiazdora filmowego. Jeśli dodatkowo 40-latkowi z San Jose da się we znaki słaba kondycja możemy w tej walce zobaczyć skończenie, chociaż decyzja jest bardziej prawdopodobna.

TJ
Le to efektowny kickbokser, który przemienił się w bardzo ograniczonego fightera. W większości walk z mikrymi opnentami ratował go arsenał silnych kopnięć ale Cote to wytrzymały, dobry uderzacz z mocnym ciosem. Nie widzę powodu, dla którego nie mógłby powtórzyć wyczynów Smitha i Wanderleia. Cote, TKO, 2 runda.

Escobar
Cung Le walczy efektownie i potrafi mocno bić, ale nie wydaje mi się, żeby miał w swoim arsenale broń na skończenie Kanadyjczyka. Cote przetrwa natarcie Wietnamczyka w pierwszej rundzie, a w drugiej przypuści atak, którym uda mu się skończyć walkę.

Royler
Mało wiem o przygotowaniach Cunga Le, nigdy mnie nie przekonywa, jest po czterdziestce i w walce z Silvą nie wyglądał powalająco. Cote może nie jest wirtuozem mma ale to na tyle solidny przekrojowo zawodnik żeby pokonać Cunga na punkty. Cote DEC.

Tjo
Widzę dwie różne możliwości, albo Le wygra decyzją, albo zaliczy ciężki nokaut. Będę się skłaniał ku wariantowi numer dwa. Kanadyjski striker w imponującym stylu wróci do oktagonu UFC i zniszczy Wietnamczyka, zbierając jednocześnie bonusa za KO wieczoru. Patrick Cote przez KO, runda 2.

Dong Hyun Kim vs. Demian Maia

Venom
Demian Maia przez decyzję. Kim jakoś nigdy nie przekonywał mnie w Octagonie. Maia co prawda nie jest już tak skuteczny w swoich atakach parterowych jak na początku kariery w UFC, ale w ostatnim czasie potrafił pewnie wygrywać z Santiago, Mirandą czy Millerem. Koreańczyk ma co prawda niezłe judo, a to z klinczu Brazylijczyk będzie głównie szukał obaleń, jednak typuję, że przynajmniej w dwóch z trzech rund mistrzowi świata BJJ uda się utrzymać rywala na plecach.

TJ
Dla mnie najtrudniejsza walka do wytypowania na gali. Kim jest silny i dobry w klinczu co powinno pomóc Koreańczykowi bronić obaleń, jeśli w ogóle Maia na takowe się zdecyduje. Kimowi brakowało czasami paliwa w trzeciej rundzie ale to samo można powiedzieć o Maii, który dodatkowo po raz pierwszy ścinał do 77 kilo. Podejrzewam, że walka rozstrzygnie się w stójce i klinczu i mimo postępów Brazylijczyka w stójce to Kim będzie puntkował. Kim przez decyzję.

Escobar
Maia wciąż nie ma zbyt wiele do zaoferowania. Mistrzowskie umiejętności w parterze to za mało. Koreańczyk nie da sprowadzić tego pojedynku do walki grapplingowej, a to dla Mai oznacza spore problemy. Brazylijczyk będzie obijany przez 15 minut, a sędziowie nie będą mieć wątpliwości.

Royler
Marzy mi się żeby Maia wziął przykład z Palharesa i wykorzystywał swój arsenał w parterze. Niestety ostatnie walki Demiana w których uznał, że jest bokserem zupełnie mnie nie przekonuje i myślę, że zaliczy nieprzyjemny debiut w nowej kategorii wagowej. Dong Hyun Kim DEC.

Tjo
Z całym szacunkiem dla tego wspaniałego grapplera, ale jakoś specjalnie styl walki Demiana Mai nigdy mnie nie pociągał. Wręcz przeciwnie. Nie lubię oglądać pojedynków tego zawodnika. Mam nadzieję, że Koreańczyk zrobi kolejny krok w swojej karierze, wykona dobrą pracę, zaskoczy wszystkich i wygra. Dong Hyun Kim przez niejednogłośną decyzję.

Chad Mendes vs. Cody McKenzie

Venom
Chad Mendes przez TKO, runda 2. Mendes to na tyle dobry grappler, by nie dać się złapać w firmową gilotynę rywala. Ponieważ McKenzie nie należy do zbyt odpornych zawodników, myślę, że Mendes będzie w stanie skończyć go ciosami.

TJ
Na nieszczęście dla McKenziego gilotyna to technika, którą w Alpha Male ćwiczy się prawdopodobnie przynajmniej 2 godziny dziennie. Każdy. Obowiązkowo. Magiczna broń chłopaka z Alaski nie zadziała, szybko zostanie stłamszony zapasami Mendesa a pretendent do tytułu jest na tyle dobrym grapplerem, żeby wykorzystać luki w obronie McKenziego. Mendes, poddanie, 1 runda.

Escobar
Mendes jest zbyt dobrym fighterem, żeby nabrać się na firmową gilotynę McKenziego. Reprezentant Alpha Male powinien dominować w stójce i nie dać zrobić sobie krzywdy na ziemi. Nie jest jednak typem zawodnika, który odprawia rywali przed czasem, więc dopisze do swojego rekordu kolejną wygraną przez decyzję.

Royler
To musiałby być cud żeby McKenzie wygrał tą walkę i wyciągnął kolejną gilotynę. Myślę, że Chad zrobi w tej walce wszystko co będzie chciał. Mendes TKO runda 1/runda 2.

Tjo
Zdecydowanie Chad Mendes. Weteran WEC i doskonały zapaśnik zajedzie McKenzie’ego obaleniami i po którejś akcji skończy walkę przez brutalne ground and pound. Chad Mendes przez TKO, runda 2.

Mike Easton vs. Ivan Menjivar

Venom
Ivan Menjivar przez decyzję. Menjivar niezależnie od tego czy jest teoretycznie lepszy czy gorszy od rywala ma dziwną przypadłość dostosowywania się do niego poziomem. Easton to solidny zawodnik z mocnym ciosem i solidnym bjj, ale często w pojedynkach jest mało aktywny, czego nie można powiedzieć o Salwadorczyku. Tradycyjnie Menjivar zrobi z tego bardzo wyrównany pojedynek, który może iść w obie strony. Ja typuję zwycięstwo weterana.

TJ
Eastona mam za przereklamowanego zawodnika choć nie uważam, żeby nie miał miejsca w UFC. Tym niemniej Menjivar jest ogólnie po prostu lepszym fighterem choć bardzo często zaprzepaszcza tą przewagę walcząć na warunkach rywala. Uważam jednak, że różnica w umiejętnościach pozwoli Salwadorczykowi zebrać wystarczająco dużo punktów w stójce i parterze by nieznacznie wygrać na punkty. Menjivar przez decyzję.

Escobar
Zapowiada się bardzo wyrównany pojedynek. Moim zdaniem to Menjivar ma więcej argumentów. Jest bardziej wszechstronny, a w ostatnich walkach wygląda naprawdę dobrze. Spodziewam się ciekawego pojedynku, w którym nie powinno zabraknąć emocji. Uważam jednak, że Menjivar będzie w stanie zaznaczyć swoją przewagę przynajmniej w dwóch rundach.

Royler
Oboje są naprawdę solidni i każdy z nich ma wszystkie atuty żeby pokonać przeciwnika. Postawię na Eastona przez decyzję po naprawdę efektownej walce. Easton DEC.

Tjo
Zaryzykuję i postawię na utalentowanego Eastona. Salwadorczyk to bardzo doświadczony zawodnik, jednak The Hulk wydaje mi się bardziej przekrojowy i silniejszy fizycznie. Amerykanin będzie bronił obaleń i systematycznie punktował uderzeniami i kopnięciami. Mike Easton przez jednogłośną decyzję.

Khabib Nurmagomedov vs. Gleison Tibau

Venom
Gleison Tibau przez decyzję. Rosjanin ma znakomity rekord, ale zbudowany głównie na słabych rywalach na wschodzie. Tibau to solidna firma i przede wszystkim niesamowity atleta. Powinien być lepszy od Nurmagomedova w każdej płaszczyźnie i pewnie wygrać na punkty.

TJ
Tibau jest jednym z lepszych zapaśników w tej dywizji i powinien regularnie obalać szalejącego w stójce Nurmagomedova. Brazylijczyk jest również lepszym stójkowiczem więc naprawdę ma wszelkie atuty do wygrania tej walki. Tibau przez decyzję.

Escobar
Wydaje mi się, że młody Rosjanin będzie przeważał w stójce, a i w parterze może zaskoczyć Tibau. Nurmagomedov to jedno z najciekawszych nazwisk w UFC i wydaje mi się, że jeszcze poprawi swój rekord i ostatecznie przekona do siebie niedowiarków.

Royler
Nurmagomedov nie ustepuje warunkami fizycznymi Gleisonowi i myślę, że jest na tyle uzdolnionym parterowcem z przyzwoitą stójką, że powinien poradzić sobie w tej walce i wycisnąć decyzję. Nurmagomedov DEC.

Tjo
Z całą pewnością mogę stwierdzić, że doświadczony Gleison Tibau to już za wysokie progi dla młodziutkiego Nurmagomedova, aczkolwiek chciałbym bardzo, aby Khabib wygrał swój drugi bój w UFC. Perspektywicznego Dagestańczyka czeka naprawdę wielki test i ciężki pojedynek, Brazylijczyk jest lepszy w każdej płaszczyźnie, a i moim zdaniem na ważeniu prezentował się lepiej fizycznie. Gleison Tibau przez jednogłośną decyzję.

Fabricio Camoes vs. Melvin Guillard

Venom
Melvin Guilllard przez KO, runda 2. Z Guillardem nigdy nic wiadomo, więc wygrana Brazylijczyka przez poddanie na pewno mnie nie zaskoczy. Mimo to, spodziewam się, że Melvin będzie cierpliwie bronił obaleń rywala, aż znajdzie okazję na celne trafienie w stójce, które zakończy pojedynek.

TJ
Wiadomo jak to bywa z walkami Guillarda. Jeśli będzie walczył w stójce to powinien zaserwować efektowny nokaut, jeśli trafi do parteru to wszyscy odliczają sekundy do momentu odklepania. Na szczęście Amerykanina Camoes nie ma zbyt dobrych obaleń co znacznie faworyzuje zawodnika Blackzillians. Guillard, TKO, 1 runda.

Escobar
Guillard wciąż jest jednopłaszczyznowym zawodnikiem z fatalną obroną przed poddaniami. Camoes ma atuty, żeby poddać doświadczonego rywala, ale walka zacznie się w stójce, a w tej Guillard ma znaczną przewagę. Zaryzykuje jednak i postawię na wygraną weterana z Brazylii. Camoesa nie jest łatwo skończyć w pierwszej rundzie, a w drugiej Brazylijczyk może już znaleźć sposób na Guillarda.

Royler
Camoes to zawodnik daleko poza czołówką i myślę, że Guillard odbije sobie ostatnie przegrane przez mocne KO w pierwszej/drugiej rundzie. Guillard KO.

Tjo
Amerykanin będzie chciał szybko skończyć walkę u góry, po celnych i mocnych ciosach. Trochę się boję tylko, że Guillard popełni jakiś głupi błąd i będzie musiał klepać, jeśli nie wpadnie przypadkowo na poddaniu to będzie szybka egzekucja Camoesa. Melvin Guillard przez (T)KO, runda 1.

Riki Fukuda vs. Constantinos Philippou

Venom
Riki Fukuda przez decyzję. Jeśli tym razem sędziowie nie oszukają Fukudy, Japończyk wykorzysta swoje techniczne zapasy i wypunktuje Philippou.

TJ
Fukuda to solidny zapaśnik, którego obalenia powinny wystarczyć na Philippou. Cypryjczyk groźny jest w stójce ale szybko się męczy a wstawanie spod Japończyka na pewno nie pomoże w zachowaniu sił. Fukuda przez decyzję.

Escobar
Japończyk nie przekonuje mnie. Znacznie lepiej na galach UFC wygląda Philippou, więc postawie na jego zwycięstwie przez decyzję sędziów.

Royler
W zależności czy Fukuda nie zdecyduje się na wymianę w stójce i postawi na zapasy to widzę go w roli zwycięscy przeciwko Philippou. Fukuda DEC

Tjo
Nie widzę innej możliwości niż miażdżące zwycięstwo Philippou. Cypryjczyk od początku będzie demolował Fukudę w stójce i już w pierwszej rundzie wyłączy mu światło. Constantinos Philippou przez (T)KO, runda 1.

John Alessio vs. Shane Roller

Venom
John Alessio przez poddanie, runda 3. Roller wypada fatalnie od czasu przejścia do UFC i jakoś nie potrafię postawić na jego wygraną. Alessio to nic specjalnego, ale to twardy zawodnik, który powinien potrafić wykorzystać fatalną kondycję rywala.

TJ
Roller wydaje się, że przechodzi regres. Znany z dobrych zapasów w niczym nie przypomina zawodnika, który pokonywał Varnera i Castillo w WEC. Alessio zawsze słynął z dobrej obrony obaleń i ta umiejętność może okazać się kluczowa. Jeśli zatrzyma na nogach zawodnika Team Takedown to powinien wypunktować go w stójce. Alessio przez decyzję.

Escobar
Alessio całkiem dobrze wypadł w swoim powrocie do UFC. Z kolei Roller bardzo ciężko pracuje na bezrobocie. Przegrany pożegna się z UFC i stawiam, że górą będzie doświadczenie, które pozwoli Alessio zaznaczać przewagę na kartach sędziów.

Royler
Jeżeli Shane Roller przeniesie tą walkę na ziemię i zrobi użytek ze swoich zapasów to wygra przez decyzję. Roller DEC

Tjo
Zapowiada się wyrównana walka dwóch zapaśników. Uważam, że Shane w dodatku jest lepszym grapplerem i ma ten zmysł podążania do techniki kończącej. Pod koniec trzeciej rundy wyciągnie jakieś ciekawe poddanie. Shane Roller przez poddanie, runda 3.

Yoislandy Izquierdo vs. Rafaello Oliveira

Venom
Rafaello Oliveira przez poddanie, runda 2. Kubańczyk nie zrobił na mnie wrażenia w pojedynku z Madadim. Spodziewam się, że Oliveira będzie potrafił skopiować wyczyn irańskiego Szweda.

TJ
Klu do walki są sprowadzenia Oliveiry. Myślę, że Brazylijczyk jest w tym aspekcie wyraźnie gorszy od Rezy Madadiego i walka będzie toczyć się w stójce pod dyktanto Izquierdo. Izquierdo, TKO, 2 runda.

Escobar
Izquierdo w swoich poczynaniach jest chaotyczny. Z jednej strony jest nieobliczalny, ale z drugiej chyba sam nie do końca wie co robi. Z kolei obrona Oliveiry pozostawia wiele do życzenia. Skłaniam się ku temu, że to Izquierdo zada nokautujący cios.

Royler
Rafaello Oliveira DEC

Tjo
Myślę, że brazylijski ciągnik będzie nieustannie obalał i szukał poddania, które zakończy walkę w drugiej rundzie. Rafaello Oliveira przez poddanie, runda 2.

Poprzedni artykułUFC 148: ważenie
Następny artykułFota tygodnia: Tito Ortiz dziękuje UFC
Jedyny człowiek na świecie, który wkręcił się w MMA walką Arlovski vs. Eilers. Poliglota. Entuzjasta i propagator indonezyjskiego przemysłu tekstylnego. Warszawiak od kilku pokoleń i dumny z tego faktu. Nie zawsze pisze o sobie w trzeciej osobie ale kiedy to robi jest to w polu biografia na MMARocks.pl

1 KOMENTARZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.