1
Wykres 1. Porównanie liczby publikacji na temat MMA w poszczególnych miesiącach 2013 r. – prasa, internet, radio, telewizja

Jak co miesiąc zaprzyjaźniony z redakcją Jacek Łosak z agencji monitorowania mediów press-service nadesłał nam podsumowanie obecności wszechstylowej walki wręcz w mediach głównego nurtu. Zapraszam do środka.

Pomimo wielu ciekawych wydarzeń w świecie MMA, maj okazał się nieco gorszy od kwietnia pod względem liczby informacji prasowych. Blisko tysiąc czterysta publikacji, to jednak nadal bardzo dobry wynik.

Początek miesiąca zapowiadał się dość słabo, jednak w drugiej połowie maja rozkręcona machina promocyjna przed KSW 23 zrobiła swoje. Marka pojawiła się w blisko ośmiuset publikacjach. Pomimo krytycznych głosów okazało się, że to Mariusz Pudzianowski jest nadal najsilniejszym magnesem na media – jego nazwisko wymieniono w prawie pięciuset informacjach. W dużej mierze to zasługa karuzeli z potencjalnymi przeciwnikami „Pudziana”. Mamed Khalidov i Michał Materla osiągnęli zbliżony do siebie wynik, blisko dwustu informacji.

Niestety inne gale, które odbyły się maju w Polsce, podtrzymały smutną tendencję do ignorowania takich wydarzeń przez media ogólnopolskie, w szczególności prasę i RTV. Warmia Heroes i Xcage, z pominięciem portali branżowych zebrały każda blisko sto publikacji. Najsłabiej w zestawienia wypadła Fighters Arena z wynikiem niecałych sześćdziesięciu materiałów. W przypadku prasy i RTV prawie wszystkie informacje dotyczące tych gal pochodziły z regionu, w którym odbywało się wydarzenie. Media lokalne na bieżąco bowiem śledzą to, co się u nich dzieje i starają się wspierać miejscowe gale i zawodników. Siedemdziesiąt pięć procent publikacji z prasy o MMA pochodziło właśnie z mediów regionalnych. Prasa ogólnopolska oraz stacje radiowe i telewizyjne o takim zasięgu, pozostają nadal niezdobytymi twierdzami, choć pojawiają się na nich drobne rysy. Internet już jakiś czas temu zaakceptował MMA jako sport i stara się na bieżąco informować o ciekawych wydarzeniach w tym zakresie.

Innym ważną wiadomością w maju, było oczywiście podpisanie kontraktu z UFC przez Daniela Omielańczuka. Tym razem, po raz kolejny, potwierdziło się, że w Polsce UFC jest prawie nieznane  oraz że nieznani są również polscy zawodnicy mieszanych sztuk walki. Choć w mediach branżowych informacja odbiła się szerokim echem, pozostałe w większości ją zignorowały. Pojawił się duży wywiad w „Tygodniku Przegląd Sportowy”. Daniel Omielańczuk został zaproszony do Orange Sport i PR24. Niektóre portale przedrukowały informację o kontrakcie. Niestety nie był to news na miarę podpisania umowy z NBA lub zagranicznym klubem piłkarskim.

W maju polski świat MMA obiegła również informacja o Janie Błachowiczu w World Series of Fighting. Co ciekawe, pomimo znacznie bardziej znanego nazwiska, media wykazały równie nikłe zainteresowaniem tym tematem, co w przypadku Daniela Omialańczuka. To pokazuje, że pomimo dobrej promocji ze strony KSW, zawodnik bez wsparcia tej marki nie jest już medialnie łakomym kąskiem.

Z ciekawych publikacji w maju należy wspomnieć o: wywiadzie z Mamedem Khalidovem, który przeprowadził Marcin Meller dla Newsweeka; obszernym materiale na temat Damiana Grabowskiego , który ukazał się w „Tygodniku Przegląd Sportowy”; oraz  rozmowie z Kamilą Porczyk w Dzień Dobry TVN, mistrzynią świata  w fitness, która postanowiła spróbować swych sił w MMA.  Sporym zainteresowaniem mediów cieszyła się również informacja z poletka gier komputerowych, dotycząca czasowej rezygnacji z serii Fight Night przez Electronic Arts, na rzecz rozwoju marki UFC.

Badanie opracowane na podstawie danych zebranych przez PRESS-SERVICE Monitoring Mediów z 1100 tytułów prasy ogólnopolskiej i regionalnej, 3500 źródeł internetowych oraz 100 stacji radiowych i telewizyjnych. W analizie nie uwzględniono branżowych portali internetowych piszących tylko o MMA.

 

Jacek Łosak
www.press-service.com.pl

Jakub Bijan
FREESTYLE || GRECO

15 KOMENTARZE

  1. Dobrze byłoby gdyby regularnie co pół roku kolega Jacek przygotowywał coś takiego! Wielkie dzięki!

    Czerwiec zniszczy maj 🙂

    Najważniejszym nośnikiem jest internet, prasą bym się nie przejmował, "troszkę" więcej mogłoby być w publicznej TV. Przyjdzie na to czas.

    Raduje mnie widok artykułów na onecie, wp i interii. To jest wyznacznik popularyzacji MMA. O Omielanczuku na tych portalach było.

    Dziś na wp.pl widziałem duże zdjęcie zapraszające do artykułu opowiadającego o tym, że Aslan nie mógł spać przed walką, bo za ścianą była impreza 😀

  2. Najważniejszym nośnikiem jest internet, prasą bym się nie przejmował, "troszkę" więcej mogłoby być w publicznej TV. Przyjdzie na to czas.

    Dla nas młodych tak, ale mój czy Twój ojciec prędzej sięgnie po gazety, bo w internetach nie wie jak sie klika itd.

  3. Mój czy Twoj ojciec to raczej nie jest target dla MMA. Ciężko byłoby ich przekonać*. Bardziej mój czy Twój kumpel.

     

    *Założenie, że nasi ojcowie mają ok 60 lat 🙂

  4. @Marcin
    Mój tata ma 5 dyszek na karku (nie najmłodszy już) a walkę Materli oglądał na stojaka metr przed telewizorem, trzymał się za głowę i dopingował Michała.

    „Zawodnik wygląda jak świniak w rzeźni, a sędzia mówi, że wszystko w porządku” || „Z ciebie to dopiero ancymon” || „Janusz Pindera nie jest Januszem”

  5. Mój ojciec (50 lat) ogląda mma jak mu powiem, że jest. Głównie go interesuje Pudzian, ale Materlę i Mameda też zna. Ba! Mój dziadek wie, ze się interesuje mma i wyszukuje w gazetach wycinki dla mnie. Jakiś to tam target jest.

  6. @cRe

    no mój jest 54 rocznik, a tez się jara walkami. Generalizuję. 16-49 – grupa komercyjna.
    OD DZIŚ* WALECZNOŚĆ MA NOWE IMIĘ, NAZYWA SIĘ MICHAŁ MATERLA! CHYLĘ CZOŁA…
    *12.05.2012

  7. Myślę, że tym starszym osobom łatwo przełożyć emocje np. z boksu na MMA.

  8. Myślę, że tym starszym osobom łatwo przełożyć emocje np. z boksu na MMA.

     

    Szczególnie gdy polski mistrz nie może równowagi utrzymać, bo śligza się na własnej krwi.

  9. Interesujace dane, Ciekaw jestem danych za czerwiec i Informacji o Guzowskije w mma. Ukazał się material o mma w fakatch tvn, slyszalem informacje o  powrocie Guzowskiej do ringu i walkach w formule mma w tokfm w przegladzie prasy – wiec w parsie drukowanej tez musial byc artykul na jej temat.

  10. Fajnie byloby tez zobaczyc dla porownania jakas inna dyscypline zeby miec odnosnik do osiaganych wynikow.

  11. Mój dziadek ma 72 lata a MMA ogląda z zapartym tchem przy kazdej okazji 😀 jednak mimo ze myslalem ze nawet wie o co chodzi, to zaskoczyl mnie ostatnio stwierdzeniem, ze mamed nie jet za dobry bo waży za mało a ci najlepsi muszą miec po 110 kg bo ci lżejsi nie dadzą im rady 

  12. Bardzo ciekawe inforarmacje, szczególnie w kontekście mały gal i tego jak są ignorowane przez nie branżowe media. Z tego co wiem niedługo nowy raport na temat freaka w MMA 🙂

    Super ciekawe też są informacje odnośnie siły medialnej Janka i Daniela, praktycznie zero zainteresowania w niebranżowych mediach na temat dwóch zajebistych zawodników którzy będą walczyć w USA zaskakuje :/

    „Byłem i jestem Fanem MAMEDA ale od kiedy dowiedziałem się że nie udziela wywiadów portalowi mmarocks.pl Mamed
    został moim idolem.myslę że więcej zawodników pójdzie w ślady Mameda. Mmarocks.pl stara sie manipulaowć zawodnikami. MAMED jest mądry i nie daje sobą manipulować.”
  13.  Mój ojciec (50 lat) ogląda mma jak mu powiem, że jest. Głównie go interesuje Pudzian, ale Materlę i Mameda też zna. Ba! Mój dziadek wie, ze się interesuje mma i wyszukuje w gazetach wycinki dla mnie. Jakiś to tam target jest.

    Mój ojciec z kolei KSW raczej nie ogląda, ale zawsze pyta po UFC czy JDS lub Cain walczyli i chce ich walki obejrzeć. I mówi, że Mamed nie pojechał walczyć do UFC dlatego, że dostałby tam łomot 

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.