Polskie MMA przyzwyczaiło nas do freak fightów, w których to mierzą się ze sobą osoby nie do końca związane i kojarzone ze sportami walki. Wielkim zaskoczeniem było ogłoszenie przez właściciela organizacji PLMMAMirosława Oknińskiego – kolejnego, tego typu pojedynku. Nie chodzi tu jednak o sam fakt, a o zestawienie, które początkowo odbierano jako żart. Okniński zaanonsował, na facebookowym profilu Profesjonalnej Ligii MMA, walkę założyciela portalu MMAnia.pl – Jacka Adamczyka z Dawidem Harasiem (MMA 0-14) podczas gali PLMMA 75, 2 grudnia na warszawskiem Torwarze. Co prawda, Jacek Adamczyk jak najbardziej kojarzony jest ze sportami walki, chociażby ze względu na swoją obecną działalność czy też z uwagi na współpracę z PLMMA i wcześniej z telewizją Orange Sport. Jednak pojawienie się dziennikarza w nowej roli rodzi pytanie „skąd ten pomysł?”

Postanowiliśmy sami o to zapytać, oto odpowiedź zainteresowanego.

Skąd pomysł na walkę na PLMMA 75, 2 grudnia na Torwarze? Wyszło to wszystko spontanicznie i trochę przypadkiem. Po pierwszej marcowej gali PLMMA prezentowanej na antenie TV Puls (a przeze mnie komentowanej), napisał do mnie Dawid Haras z prośbą, żebym pomógł mu „znaleźć” walkę w Profesjonalnej Lidze MMA. Grzecznie odpowiedziałem, że to nie jest moja działka i nie ja zajmuje się podobnymi sprawami. Poleciłem kontakt z Mirosławem Oknińskim. Dostałem odpowiedź, że to trudne bo pewnie on sam szefa PLMMA raczej do siebie już nie przekona. No nie dziwne, pomyślałem. Pamiętam, jak jeszcze w czasach Orange sport Haras dostał możliwość stoczenia boju w Profesjonalnej Lidze. Ale z niej nie skorzystał, bo pojechał nie do tego Chełma co trzeba i do właściwego, na swój występ, już nie zdążył. To wtedy Mirosław Okniński wyraźnie zaznaczył, że „dla tego pana miejsca w jego organizacji już nie ma”. To po pierwsze. No a po drugie to przez głowę przemknęła mi myśl: „ciekawe z kim ty chłopie miałbyś tę walkę dostać, chyba ze mną”. No i właśnie ta myśl łaziła za mną, łaziła, aż wreszcie sam wysmarowałem sms do Mirosława Oknińskiego. A ten, o dziwo, uznał że to kapitalna koncepcja.

Skoro tak… W dawnych czasach pracowałem jako dziennikarz w Życiu Warszawy, Życiu i Gazecie Wyborczej. Byłem szefem działu sportowego Faktu, a potem wice naczelnym tej gazety. Budowałem dział sportowy w Dzienniku, pełniłem też funkcję redaktora naczelnego Przeglądu Sportowego. I przez cały ten czas interesowałem się MMA, tyle że ono w tamtym czasie w prasowych redakcjach mało kogo podniecało. Pisałem o boksie, byłem w 2000 roku w Stanach Zjednoczonych na walce Gołota – Tyson, ale to MMA – wtedy głównie za sprawą PRIDE –  gdzieś tam nieustająco mocno siedziało mi w głowie, o czym kilka osób na świecie jednak wiedziało. Gdy w 2006 roku TVN prezentował na swojej antenie galę PRIDE 32 z potyczką Pawła Nastuli z Joshem Barnattem, trafiłem wraz z m.in. Agnieszką Rylik jako gość do studio w trakcie tej gali.

W latach dziewięćdziesiątych, gdy pod okiem senseia Rafała Tomali trenowałem kyokushin karate (potem przez pewien czas chodziłem też na treningi do Piotra Sztencla), byłem już „zaawansowanym” dziennikarzem, więc traktowałem to jako dodatek do innych pochłaniających mnie spraw. No i – powtarzam – po cichu oraz z zapartym tchem śledziłem wydarzenia w MMA.

Gdy wreszcie opatrzność pokierowała mnie do Orange sport i okazało się, że stacja ta zdecydowała się pokazywać gale UFC, byłem w szoku, a potem wpadłem w zachwyt. Oraz założyłem własny portal o MMA.

Co się stało, to się nie odstanie, wspomniana telewizja zniknęła z mojego życia, ale inne fascynacje pozostały. I pojawiło się ciut więcej czasu. A także wspomniana prośba od Dawida Harasa, która to zaowocowała tą dość szaloną koncepcją. Więc jest, jak jest. Nie będę się popisywał i mówił, że oto jestem teraz zawodnikiem MMA. Bo nie jestem i nigdy nim już, niestety, nie będę. Chcę jednak tego bardzo spróbować, ponieważ zawsze o tym marzyłem. A skoro trener Okniński uznał że nie jestem ze mną jeszcze tak źle i da radę odpowiednio przygotować mnie do walki w klatce, to ją biorę. I pięknie jest, i skromnie bardzo jest!

80 KOMENTARZE

 1. W dawnych czasach pracowałem jako dziennikarz w Życiu Warszawy, Życiu i Gazecie Wyborczej. Byłem szefem działu sportowego Faktu, a potem wice naczelnym tej gazety. Budowałem dział sportowy w Dzienniku, pełniłem też funkcję redaktora naczelnego Przeglądu Sportowego(…)

  Marcin płakał,jak czytał

  :razz:jelen:

 2. Rozgłos będzie, ale to jednorazowy strzał. Istnieje też całkiem spore ryzyko że Mirek tą walką przekroczy pewne granice, a sam bój dorówna pamiętnemu starciu pomiędzy Koksem, a pewnym tancerzem. Jak dla mnie to jeden z tych pojedynków który nigdy nie powinien mieć miejsca.

 3. Muszę się przyznać że na pewno z ciekawości obejrzę, mam tylko nadzieję że nic się nikomu nie stanie. Po tym co działo się w Japonii mnie już nic w MMA nie zdziwi. Plus fajnie jest realizować marzenia jeśli naprawdę o to chodzi więc powodzenia w przygotowaniach 🙂

 4. Nie wiem co obecnie robi Jacek, ale swego czasu bywał na treningach ( bardziej w sumie kondycyjnych z elementami jakiś obalen czy elementów bjj) na kolejowej u Tomka Lipińskiego. Chociaż to było koło 2013 roku 😀

 5. Błagam dla dobra tego sportu , nie róbcie tego !! Rozumiem być pasjonatem , naprawdę… Zrozumiałbym nawet, gdyby miał jakiś background (nie wliczając tego karate). Ale nic , życzę wszystkiego dobrego i przede wszystkim zdrowia po walce .

 6. Mówię, jedynym ratunkiem jest sprawna i szybka delegalizacja.

  Panie Jakubie kiedy Pana zobaczymy w klatce?

 7. Spinacie dupy, a Adamczyk jest prawdziwym człowiekiem z branży. Niech mi ktoś napisze, że to freak fight, to zacznę strzelać i mordować. Dawid jest dobrym przeciwnikiem na debiut. Może i jego rekord jest kiepski, ale ma więcej walk na koncie niż przehajpowany Garbrandt. Adamczyk jeśli wygra, to w następnej walce zobaczymy go z kimś naprawdę solidnym. Osobiście stawiałbym na Akopa. Tak czy siak #warAdamczyk!

 8. Panie Jakubie kiedy Pana zobaczymy w klatce?

  Jako człowiek interesu nie mówię nie. Wszystko jest kwestią warunków. Ze swojej strony dodam, że dwa miesiące temu wróciłem treningów, skupiam się głównie na zapasach bo lubię łapać i rzucać. W razie nadejścia odpowiedniej oferty, będę gotowy.

 9. Jako człowiek interesu nie mówię nie. Wszystko jest kwestią warunków. Ze swojej strony dodaj, że dwa miesiące temu wróciłem treningów, skupiam się głównie na zapasach bo lubię łapać i rzucać. W razie nadejścia odpowiedniej oferty, będę gotowy.

  "ciekawe z kim ty chłopie miałbyś tę walkę dostać, chyba ze mną"  :redford:


  PS. skrobnie ktoś smsa do odpowiedniej osoby z kejesdablju ? zarobimy trochę sianka.


  ::snoopd::

 10. Jako człowiek interesu nie mówię nie. Wszystko jest kwestią warunków. Ze swojej strony dodaj, że dwa miesiące temu wróciłem treningów, skupiam się głównie na zapasach bo lubię łapać i rzucać. W razie nadejścia odpowiedniej oferty, będę gotowy.

  Bardzo chętnie stanąłbym w Pańskim narożniku.

 11. Nie obrażamy tu zawodników. Ale panowie…. 0-14 ? jakim kurwa ………. zeby wykręcić taki zacny wynik ?

  Co do tego Jacka, to chuj tam jest hajs do zarobienia to się bierze robote.. nieche sobie tam tancują w plmma

 12. Jako człowiek interesu nie mówię nie. Wszystko jest kwestią warunków. Ze swojej strony dodaj, że dwa miesiące temu wróciłem treningów, skupiam się głównie na zapasach bo lubię łapać i rzucać. W razie nadejścia odpowiedniej oferty, będę gotowy.

  Jesli lubisz lapac i rzucac to juz mozesz walczyc. Treningi nie potrzebne:mamed:

 13. MMA w Polsce to cyrk. Niedługo w ogóle będzie jak we wrestlingu.

  Pod wieloma względami już jest. Różnica polega na tym, że wrestling wszyscy traktują z przymrużeniem oka, a MMA zabiega podobno o status pełnoprawnej dyscypliny. Potem ci którzy o takie traktowanie najgłośniej apelują serwują takie atrakcje jak to "starcie". Doceniam wiele z działań Adamczyka, ale to jest jakieś nieporozumienie.

 14. Dobry tytuł: "Dziennikarz w klatce MMA. Zobacz dlaczego chce walczyć", ale powinno być "SZOK! Znany dziennikarz odkrył prosty sposób na walkę w klatce[Zobacz slajdy!]"

  Piękne jest to jak Adamczyk podkreśla, że interesuje się MMA. Co tam zaawansowane treningi, ważne, że czytał i widział jak to wygląda. Jeszcze tylko sprawdzić na Youtubie jak wyprowadzić lołkinga i gotowy do walki:applause:

  Spoko gość z niego, fajne relacje robił na żywo z KSW, ale coś czuję, że to będzie w stylu ksiądz vs. Supron, co to niedawno się odbyła. Szlachetnie pewnie, może zarobki na cele dobroczynne pójdą, bo przecież nawet tak przeciętny zawodnik jak Haras może ubić dziennikarza jednym, czy dwoma ciosami.

 15. Polska 2020

  – widziałeś ostatnie MMA?

  – MMA?

  – No to ten program gdzie się biją niepełnosprawni.

  – Aaa, to wiem co.

  #takbędzie

 16. Może koledzy Jacka pomogą i nie zobaczy tego żadna telewizja… Po co robić z tego publiczną sprawę?

 17. Pod wieloma względami już jest. Różnica polega na tym, że wrestling wszyscy traktują z przymrużeniem oka, a MMA zabiega podobno o status pełnoprawnej dyscypliny. Potem ci którzy o takie traktowanie najgłośniej apelują serwują takie atrakcje jak to "starcie". Doceniam wiele z działań Adamczyka, ale to jest jakieś nieporozumienie.

  No kurwa, nic dodać nic ująć. Nie o takie MMA nic nie robiłem.

 18. Trzeba też docenić kunszt Dawida Harasia 0-14. No no.:razz:enn:

  hahaha takiego zawodnika trzeba cenic nawet bardziej, niz takiego co ciagle wygrywa, chlop musi miec motywacje do tego sportu 😉

 19. Teraz bez beki, czy ten osobnik ma problemy ze zdrowiem psychicznym ? pytam całkowicie poważnie.

 20. Juras otworzył puszkę pandory i teraz każdy dziennikarz/komentator będzie chciał okładać się po mordzie w klatce za kilka groszy;-)

 21. Kurcze, to może i na mnie czas… ten jeden raz jeszcze 😉

  Mógłbyś sam sie zapowiedzieć, to byłby ewenement:awesome:

 22. jak przeczytałem tytuł to myślałem, że moje marzenia się spełniły i krzysztof ibisz poszedł do kej-es-dablju.

  Spokojnie, kwestia czasu.

 23. Teraz bez beki, czy ten osobnik ma problemy ze zdrowiem psychicznym ? pytam całkowicie poważnie.

   Na bank

 24. Jeśli szybciej potrafi zadawać ciosy niż wypowiadać słowa podczas wywiadów, to dlaczego nie poprzeć tego zestawienia?::really::

 25. Serio kogoś interesują wiadomości z PLMMA?

  Przecież to żąrt jakiś ta organizacja i Ci zawodnicy

  Ten Haraś to powinien rekord odbić pod monopolowym…

 26. Przecież to żąrt jakiś ta organizacja i Ci zawodnicy

  To prawda, a to już indywidualna sprawa, czy kogoś to bawi. Mnie tak 😆

 27. Zróbmy tak Jacek ,,Gienek"Dzido (1-0) vs Jacek Adamczyk (0-0). Poziom kardio podobne, chociaż mogę lekko przeważać :lol:, poziom wtajemniczenia może być na jego korzyść, zaplecze medyczne, no kurwa tutaj nie ma nad czym dumać + 100 dla mnie. Ogólnie stawiajcie hajsy na mnie. Jacek zróbmy to :lol::lol:

 28. Zróbmy tak Jacek ,,Gienek"Dzido (1-0) vs Jacek Adamczyk (0-0). Poziom kardio podobne, chociaż mogę lekko przeważać :lol:, poziom wtajemniczenia może być na jego korzyść, zaplecze medyczne, no kurwa tutaj nie ma nad czym dumać + 100 dla mnie. Ogólnie stawiajcie hajsy na mnie. Jacek zróbmy to :lol::lol:

  W tym (1-0) liczysz rozumiem znokautowaną koleżankę? 😆

 29. Zróbmy tak Jacek ,,Gienek"Dzido (1-0) vs Jacek Adamczyk (0-0). Poziom kardio podobne, chociaż mogę lekko przeważać :lol:, poziom wtajemniczenia może być na jego korzyść, zaplecze medyczne, no kurwa tutaj nie ma nad czym dumać + 100 dla mnie. Ogólnie stawiajcie hajsy na mnie. Jacek zróbmy to :lol::lol:

  :siara:

 30. A mi się to kurwa podoba. Frik fajt pełną gębą. I stawiałbym na to, że ten redaktor napierdoliłby Harasiowi.

  PS: ta akcja z tym 'niewłaściwym' Chełmnem – epicka :crazy::jump::DC:

 31. Będzie nie będzie, bo coś sprawa ucichla, a ciekawi mnie to

  Ma byc, ale juz nie na PLMMA. Teraz Jacek celuje wyzej, korespondencja z Dana w toku 😉

 32. Będzie nie będzie, bo coś sprawa ucichla, a ciekawi mnie to

  Niecały miesiąc temu:

  Jak grom z jasnego nieba gruchnęła informacja o kolejnej walce w MMA, tym razem z nie byle kim, bo branżowym redaktorem – Jackiem Adamczykiem. Możesz nam coś więcej powiedzieć o pomyśle na te starcie?

  Hehehe, pytasz o ta walkę, jak to wielu już określa freakfightem? otóż moi drodzy, to będzie walka typowo sportowa naprawdę wielu pomyśli znowu: co ten Haras pieprzy? heheh, ale tak sportowa. Mogę się pokusić o stwierdzenie, że ta walka dostanie Heraklesa za czysto sportowy przebieg pojedynku. Oj bardzo chciałem by ktoś w końcu o to zapytał. Jacka bardzo szanuje jest dobrym i chyba najbardziej rzetelnym dziennikarzem w Polsce. Ma ogromną wiedzę o sportach walki, wiele dla tego sportu w Polsce już zrobił, trenował z tego co wiem sztuki walki a wiec na pewno wszystkim sam Jacek pokarze, że się da. Ja sam się cieszę, że on jest moim rywalem, bo razem pokarzemy mam nadzieje trzy rundowy ciekawy pojedynek i jak dla mnie jest to w jakiś sposób tworzenie historii za co z tego miejsce dziękuję Jackowi i Mirkowi Oknińskiemu. Jak wiemy problemy zdrowotne Mirka są teraz ważniejsze, MIRKU WRACAJ DO ZDROWIA. Oczywiście przed walka na PLMMA mam jeszcze dwa inne starcia do których tez już trwają przygotowania.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.