W ubiegłą sobotę, 16 grudnia, byliśmy świadkami ostatniej w tym roku gali UFC. Co za tym idzie, przygotowaliśmy dla Was podsumowanie występów Polaków w amerykańskiej organizacji. Kolejno będziemy prezentować imię i nazwisko zawodnika, a następnie bilans indywidualny w 2023 roku.
1. Jan Błachowicz – jedna porażka
Były mistrz kategorii półciężkiej UFC w ubiegłym roku tylko raz zawitał w oktagonie amerykańskiego hegemona. Pod koniec lipca podczas gali UFC 291 doszło do jego rywalizacji z Alexem Pereirą. Stawką drugiej najważniejszej walki wydarzenia było miano następnego pretendenta do pasa wagi półciężkiej. Starcie trwało trzy rundy, po których sędziowie punktowi niejednogłośnie przyznali zwycięstwo Brazylijczykowi. Błachowicz mocno kwestionował tę decyzję i mocno krytykował ten fakt. Polak prędko do oktagonu nie powróci. W styczniu na UFC 297 miało dojść do jego walki z Aleksandarem Rakiciem. Niestety, Polak nabawił się kontuzji barków i niezbędna będzie operacja. Szacuje się, że do rywalizacji powrót 40-latka będzie możliwy w okolicach lata 2024.
2. Łukasz Brzeski – dwie porażki
Kolejny z naszych reprezentantów, który nie może zaliczyć ubiegłego roku do udanych. Łukasz przegrał bowiem dwa stoczone pojedynki. W marcu został zdominowany jednogłośną decyzją sędziów przez Karla Williamsa. Sierpniowa walka z Waldo Cortes-Acostą zakończyła się nokautem ze strony rywala w pierwszej rundzie. Nie wiadomo na chwilę obecną kiedy i czy w ogóle Brzeski powróci do oktagonu UFC. Zawodnik wagi ciężkiej zanotował już trzy porażki, a smaku wygranej jeszcze nie zaznał. Jednym z najciekawszych momentów Brzeskiego w UFC było bez wątpienia wylanie piwa kibicowi podczas wyjścia do marcowego pojedynku.
Brzeski out here slappin $14 cups of beer out people's hands. #UFCVegas71 pic.twitter.com/aMwAQ1Axlw
— Mumen Rider (@JusticeCraash) March 11, 2023
3. Mateusz Gamrot – dwie wygrane
Udany rok ze stuprocentową skutecznością zanotował zawodnik poznańskiego klubu Czerwony Smok. “Gamer” pokonał w marcu Jalina Turnera przez niejednogłośną decyzję sędziów na gali UFC 285. Na wrześniowej gali amerykańskiego hegemona, Polak zmierzył się z Rafaelem Fizievem. Gamrot zwyciężył starcie przez kontuzję kolana rywala w drugiej rundzie. Zwycięstwa te pozwoliły awansować Mateuszowi w rankingu wagi lekkiej UFC na 6. miejsce. Warto też wspomnieć, że Polak w październiku był zawodnikiem rezerwowym walki o pas dywizji do 70 kilogramów. Mateusz pełnił taką rolę na UFC 294, kiedy to zrobił wagę, jednak nie było potrzeby korzystać z jego usług. Gamrot ma już zaplanowany następny pojedynek na 2024 rok. 9 marca na UFC 299 dojdzie do jego pojedynku z byłym mistrzem UFC, Rafaelem dos Anjosem.
4. Karolina Kowalkiewicz – dwie wygrane
Podobnie jak Gamrot, tak i zawodniczka z Łodzi może pochwalić się dwoma wygranymi starciami w 2023 roku. Karolina pokonała przez jednogłośną decyzję sędziów Vanessę Demopoulos na majowej gali UFC. W październiku doszło do starcia dwóch byłych zawodniczek KSW. Kowalkiewicz ponownie okazała się lepsza i pokonała jednogłośną decyzją sędziów Dianę Belbitę. Polka jest na fali czterech wygranych, a to pozwoliło jej powrócić do rankingu wagi słomkowej kobiet UFC. Tam Łodzianka zajmuje 14. miejsce. Na chwilę obecną nie wiadomo kiedy ponownie Karolina zawalczy w oktagonie.
5. Michał Oleksiejczuk – jedna wygrana, jedna porażka
Rok 2023 był dla zawodnika pochodzącego z Lubelszczyzny średnio udany. Pod koniec września popularny “Husarz” musiał uznać wyższość Caio Borralho, który poddał go w drugiej rundzie. Zawodnik wagi średniej powrócił na ścieżkę zwycięstw cztery miesiące później. Na sierpniowej gali UFC wygrał z Chidim Njokuanim przez techniczny nokaut w pierwszej rundzie. W chwili obecnej nie jest znana data pojedynku, a tym bardziej następny przeciwnik.
6. Marcin Prachnio – jedna wygrana, jedna porażka
Kolejny reprezentant Polski, który może mieć mieszane uczucia co do 2023 roku. W lutym Marcin wygrał jednogłośną decyzją sędziów z Williamem Knightem. Do oktagonu powrócił w lipcu na numerowanej gali UFC 290. Wówczas rezultat był już zgoła inny dla zawodnika kategorii półciężkiej. W trzeciej rundzie rywalizacji poddał go trójkątnym duszeniem Vitor Petrino. Prachnio do oktagonu powróci 10 lutego na gali UFC on ESPN+ 94. Polak zmierzy się wówczas z Devinem Clarkiem.
7. Mateusz Rębecki – trzy wygrane
Najbardziej aktywny zawodnik z Polski oraz kolejny ze stuprocentową skutecznością zwycięstw. W tym przypadku nominacja do Heraklesów za 2023 rok pozostaje formalnością. Zawodnik wagi lekkiej najpierw udanie zadebiutował w styczniu w UFC, kiedy to pokonał przez jednogłośną decyzję sędziów Nicka Fiore, biorącego pojedynek w zastępstwie. W czerwcu pokonał Loika Radzhabova przez techniczny nokaut w drugiej rundzie rywalizacji. Ostatni pojedynek z udziałem Polaka odbył się w listopadzie na UFC 295 w Nowym Jorku. Wówczas poddał Roosevelta Roberta balachą w pierwszej odsłonie. Nie jest znany na chwilę obecną termin następnej walki z udziałem Rębeckiego.
8. Marcin Tybura – jedna wygrana, jedna porażka
Zawodnik poznańskiego klubu Ankos MMA wygrał w lutym z Blagoyem Ivanovem przez jednogłośną decyzję sędziów na lutowej gali UFC. Później “Tybur” otrzymał szansę występu w walce wieczoru lipcowego wydarzenia w Londynie. Marcin zmierzył się z Tomem Aspinallem. Anglik szybko rozprawił się z Tyburą, bowiem znokautował go w 73. sekundy. Zawodnik kategorii ciężkiej ma już zaplanowany następny pojedynek. “Tybur” zawalczy na UFC 298 z Tai Tuivasą. Do rywalizacji dojdzie 17 lutego w Anaheim.
Pozostali Polacy
Poza wymienionymi wyżej reprezentantami Polski, kontrakt z UFC obowiązuje również Michała Figlaka i Roberta Bryczka. Pierwszy z wymienionych zadebiutował pod szyldem amerykańskiego hegemona we wrześniu 2022, a następną walkę miał stoczyć w marcu na UFC 286. Niestety, Figlak na kilka tygodni przed wydarzeniem zerwał więzadło krzyżowe w kolanie i do dzisiaj ani nie powrócił do oktagonu, ani nie wiadomo też kiedy ponownie zawalczy. Bryczek miał zadebiutować w UFC pod koniec września, jednak jego również kontuzja wykluczyła z rywalizacji. Nie wiadomo kiedy nastąpi jego pierwsze starcie. Figlak to zawodnik wagi lekkiej, natomiast Bryczek rywalizuje w kategorii średniej.
Podsumowanie
Polscy zawodnicy stoczyli łącznie 16 walk, z których wygrali 10 (62,5%), a przegrali 6 (37,5%). Dużo lepsze rezultaty osiągali Polacy, jeśli pojedynek dotrwał do decyzji sędziów. Na 8 takich walk, nasi rodacy wygrywali 6 (75%), a przygrywali dwukrotnie (25%). Ośmiokrotnie starcia z udziałem Polaków kończyły się przed czasem. W tym przypadku po 4 razy (50%) zwycięstwo szło na korzyść naszych rodaków i tyle samo razy przegrywaliśmy.
22 komentarzy (poniżej pierwsze 30)
...wczytuję komentarze...
Bellator Light Heavyweight
WSOF Heavyweight
PRIDE FC Middleweight
Kapitan Ulicy
UFC Middleweight
WSOF Lightweight
UFC Middleweight
Legacy FC Welterweight
Vale Tudo Open
Vale Tudo Open
WSOF Lightweight
UFC Middleweight
WSOF Lightweight
PRIDE FC Middleweight
UFC Middleweight
Jungle Fight Featherweight
UFC Middleweight
BAMMA Flyweight
UFC Welterweight
UFC Middleweight
ONE FC Heavyweight
UFC Middleweight
Dołącz do dyskusji na forum <a href="https://cohones.mmarocks.pl/threads/71222/">Cohones →</a> lub komentuj na <a href="#respond">MMARocks.pl →</a>