Od początku istnienia organizacji UFC nasz kraj reprezentowała liczna grupa zawodników. Pierwszy Polak zadebiutował dla amerykańskiego hegemona w 2007 roku. Kilku z nich miało swoje bardzo dobre momenty, których zwieńczeniem były serie zwycięstw na ich kontach. Przedstawiamy sześć najdłuższych serii zwycięstw z udziałem Polaków. Kolejno wpisane jest miejsce w zestawieniu, imię/imiona i nazwisko/a, lata passy w nawiasie oraz liczba zwycięstw.

5. Jan Błachowicz (2017-2019) i Mateusz Gamrot (2021-2022) – 4 zwycięstwa

Na piątym miejscu znalazło się dwóch zawodników, którzy zajmują obecnie czołowe miejsca w swoich kategoriach wagowych, odpowiednio półciężkiej oraz lekkiej. Obydwaj w przeszłości mogli się poszczycić serią czterech zwycięstw.

Pierwszym, którego ręka czterokrotnie z rzędu była podnoszona do góry to Błachowicz. Były mistrz UFC w październiku 2017 roku przerwał złą passę, czym prawdopodobnie uchronił się przed zwolnieniem z hegemona światowego MMA podczas gali w Gdańsku. Jan, pomimo bycia underdogiem, poddał w ekwilibrystyczny sposób pod siatką Devina Clarka w drugiej rundzie, za co otrzymał bonus od organizacji. Tym samym Polak rozpoczął serię zwycięstw i marsz w stronę czołówki wagi półciężkiej. Błachowicz pokonywał po drodze również Jareda Cannoniera, Jimiego Manuwę oraz Nikitę Krylova. Passę zawodnika WCA przerwała porażka z Thiago Santosem na gali UFC w Pradze z lutego 2019 roku.

Podobną serią może się pochwalić Mateusz Gamrot, który po nieudanym debiucie odniósł cztery świetne zwycięstwa. Najpierw w 2021 roku, Polak wygrywał przed czasem ze Scottem Holtzmanem, Jeremym Stephensem oraz Diego Ferreirę. W czerwcu 2022 organizacja postanowiła zestawić „Gamera” w walce wieczoru wydarzenia z Armanem Tsarukyanem. Ponownie lepszy okazał się Mateusz, jednak tym razem zwyciężył przez jednogłośną decyzję sędziów punktowych. Wygrane zagwarantowały Gamrotowi awans do czołowej dziesiątki zestawienia wagi lekkiej UFC. Serię Polaka przerwała porażka z Beneilem Dariushem na gali UFC 280 w październiku 2022.

2. Krzysztof Jotko (2014-2017), Marcin Tybura (2020-2021) i Jan Błachowicz (2019-2021) – 5 zwycięstw

Pięć wygranych pod rząd w historii UFC zanotowała trójka naszych zawodników. Co ciekawe dwie z nich zakończyły się dokładnie tego samego dnia.

Pierwszym chronologicznie Polakiem, który wygrywał pięć razy pod rząd w UFC jest Krzysztof Jotko. Walczący obecnie w PFL zawodnik tę serię osiągnął w drugim dziesięcioleciu XXI wieku. Polak w pokonanym polu zostawiał Tora Troenga, Scotta Askhama, Bradleya Scotta, Tamdana McCrory’ego oraz Thalesa Leitesa. Jedynie tego czwartego skończył przed czasem. Pozostałych zawodników pokonywał na dystansie trzech rund. Serię Jotki przerwała porażka na UFC 211 w maju 2017 roku z Davidem Branchem przez niejednogłośną decyzję sędziów punktowych.

Również pięć zwycięstw z rzędu miał na swoim koncie Marcin Tybura. Polak w kapitalnym stylu powrócił po serii porażek w 2020 roku, kiedy to wygrywał czterokrotnie. „Tybur” wygrywał kolejno z Sergeyem Spivakiem, Maximem Grishinem, Benem Rothwellem oraz Gregiem Hardy. Dzięki powrocie na ścieżkę zwycięstw Tybura powrócił również do czołowej piętnastki wagi ciężkiej UFC. Marcin w czerwcu 2021 zmierzył się z Waltem Harrisem, którego pokonał przez techniczny nokaut w pierwszej rundzie. Passę Polaka przerwała porażka w październiku tego samego roku z Alexandrem Volkovem na UFC 267. Rosjanin pokonał Tyburę przez jednogłośną decyzję sędziów punktowych.

Trzecia z wymienionych serii jest z pewnością najmilsza wspomnieniami dla Polaków. Błachowicz po wyżej wspomnianej porażce z Santosem powrócił na ścieżkę zwycięstw i w samym 2019 roku pokonał Luke’a Rockholda oraz Ronaldo Souzę. Następny rok był z pewnością najlepszym w karierze Polaka. W lutym Błachowicz znokautował Coreya Andersona, czym zagwarantował sobie walkę o pas wagi półciężkiej z Dominickiem Reyesem na UFC 253 we wrześniu. Jan skończył Amerykanina pod koniec drugiej rundy i został pierwszym polskim mistrzem organizacji wśród mężczyzn. W 2021 roku, Błachowicz również stoczył dwie walki. Podczas walki wieczoru marcowej gali UFC 259 pokonał Israela Adesanyę przez jednogłośną decyzję sędziów. Dzięki temu Polak zanotował pierwszą obronę pasa mistrzowskiego. To była jedyna obrona 40-latka, bowiem na UFC 267 poddał go Glover Teixeira.

1. Joanna Jędrzejczyk (2014-2017) – 8 zwycięstw

Niekwestionowaną liderką pod względem serii zwycięstw wśród reprezentantów Polski w UFC jest Joanna Jędrzejczyk. Była mistrzyni UFC wygrywała osiem razy z rzędu. Niewątpliwie przez długi czas jej nikt nie zagrozi, bowiem najdłuższa seria wśród aktywnych zawodników to trzy wygrane.

Joanna dołączyła do najlepszej organizacji MMA na świecie w 2014 roku. Na początku Polka pokonała przez decyzje sędziów punktowych Julianę Limę raz Claudię Gadelhę. W swojej trzeciej walce dla amerykańskiej organizacji zmierzyła się z Carlą Esparzą. Do starcia doszło w marcu 2015 na gali UFC 193, a jej stawką był pas wagi słomkowej należący do Amerykanki. Polka odprawiła rywalkę ciosami w drugiej rundzie i została pierwszą mistrzynią z Polski w historii organizacji. Trofeum broniła aż pięciokrotnie. Jędrzejczyk pokonywała takie rywalki jak Jessica Penne, Valerie Letourneau, Gadelha, Karolina Kowalkiewicz oraz Jessica Andrade. W listopadzie 2017 dobiegła końca seria Polki, która na gali UFC 217 zanotowała swoją pierwszą porażkę w karierze. Jędrzejczyk przegrała z Rose Namajunas, tym samym odbierając jej pas wagi słomkowej.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

3 komentarzy (poniżej pierwsze 30)

...wczytuję komentarze...

Avatar of AndJusticeForAll
AndJusticeForAll

M-1 Global
Lightweight

3,669 komentarzy 25,986 polubień

To może teraz w drugą stronę, największe serie przegranych :werdum:

Odpowiedz 1 Like

Avatar of spontan
spontan

ONE FC
Super Heavyweight

2,609 komentarzy 3,779 polubień

To może teraz w drugą stronę, największe serie przegranych :werdum:

Kiedyś coś było. Materazzi wygrał w przegrywaniu.

Odpowiedz polub

Avatar of jd0490
jd0490

UFC
Middleweight

10,914 komentarzy 24,476 polubień

To może teraz w drugą stronę, największe serie przegranych :werdum:

Karolina
Marcin
Po 5 porażek tak mi się wydaje

Odpowiedz 1 Like