Starcie w czołówce kategorii koguciej jest planowane na okoliczność gali UFC 298. Jak podaje Marc Raimondi z ESPN, wówczas dojdzie do rywalizacji Meraba Dvalishviliego Henrym Cejudo. Kontrakty nie zostały jeszcze podpisane, natomiast obydwaj zawodnicy wyrazili zgodę na taki pojedynek.

Dvalishvili (MMA 16-4) obecnie jest na fali dziewięciu zwycięstw z rzędu. Ostatnio zdominował Petra Yana podczas marcowej walki wieczoru gali UFC i zwyciężył przez jednogłośną decyzję sędziów. Wcześniej Gruzin pokonywał takich zawodników jak m.in. Jose Aldo, Marlon Moraes czy John Dodson. Dvalishvili dla amerykańskiego hegemona rywalizuje od 2017 roku. Po dwóch porażkach nadeszła trwająca seria wygranych. Gruzin zajmuje obecnie 2. miejsce w rankingu kategorii koguciej UFC. 12 z 16 wygranych zdobywał przez decyzje sędziów punktowych.

Cejudo (MMA 16-3) w maju powrócił do oktagonu po trzech latach przerwy. Na UFC 288, Amerykanin przegrał z Aljamainem Sterlingiem w starciu wieczoru o pas wagi koguciej. „Funk Master” wygrał przez niejednogłośną decyzję sędziów i obronił tytuł. Cejudo to były mistrz kategorii koguciej oraz muszej UFC. Amerykanin należy również do jednego z trójki zawodników w historii organizacji, którzy zdobyli i obronili pasy mistrzowskie w dwóch dywizjach wagowych. Połowę wygranych zdobywał przez nokauty. Cejudo zajmuje 3. miejsce w rankingu wagi koguciej UFC.

Do gali UFC 298 dojdzie 17 lutego 2024 w obiekcie Honda Center w Anaheim w Kalifornii. Wydarzenie uświetni rywalizacja o pas kategorii piórkowej. Alexander Volkanovski spróbuje obronić tytuł w pojedynku z niepokonanym Ilią Topurią.