Niedawno zakończony rok obfitował w wiele emocjonujących, a także istotnych walk z udziałem polskich zawodników w oktagonie UFC. Prezentujemy podsumowanie obrazujące jak szło naszym rodakom w rywalizacji w najlepszej lidze świata MMA. Kolejno będziemy prezentować imię i nazwisko zawodnika, a następnie bilans indywidualny w 2022 roku.
1. Jan Błachowicz – jedna wygrana, jeden remis
W maju Polak wygrał z Aleksandarem Rakiciem w walce wieczoru majowej gali przez kontuzje rywala w trzeciej rundzie. Następnie zawodnik WCA otrzymał w ostatniej chwili szanse odzyskania tytułu mistrzowskiego na UFC 282 w grudniu. Po pięciu rundach sędziowie orzekli niejednogłośny remis w starciu wieczoru z Magomedem Ankalaevem. To oznacza, że pas wagi półciężkiej pozostaje bez właściciela. Błachowicz nie zaznał goryczy porażki w 2022 roku, a mimo to spadł aż o trzy pozycje w rankingu kategorii półciężkiej UFC z 1. na 4. miejsce.
2. Łukasz Brzeski – jedna porażka
Zawodnik wagi ciężkiej odpokutował zawieszenie spowodowane zażyciem niedozwolonych substancji i zadebiutował w tym roku dla organizacji UFC. Łukasz stoczył jeden pojedynek, który miał miejsce na sierpniowej gali w San Diego. Wówczas Polak przegrał przez niejednogłośną decyzję sędziów z Martinem Budayem. Werdykt wzbudził olbrzymie kontrowersje, a sama decyzja została uznana za jedną z najbardziej niesprawiedliwych w zeszłym roku w UFC. Brzeski powróci do gry już w marcu, kiedy to na gali w Las Vegas zawalczy z Karlem Williamsem.
3. Michał Figlak – jedna porażka
Niespodziewanie “Mad Dog” dołączył do najlepszej organizacji MMA na świecie i zadebiutował na wrześniowej gali UFC w Paryżu. 26-latek zmierzył się z Faresem Ziamem. Niestety Figlak musiał uznać wyższość zawodnika z Francji, który pokonał go na pełnym dystansie przez jednogłośną decyzję. Nie wiadomo na chwilę obecną kiedy Polak zawalczy dla organizacji UFC.
4. Mateusz Gamrot – jedna wygrana, jedna porażka
“Gamer” w ubiegłym roku rywalizował z najlepszymi zawodnikami wagi lekkiej na świecie. W czerwcu zawalczył z Armanem Tsarukyanem w walce wieczoru wydarzenia w Las Vegas. Po pięciu zaciętych i emocjonujących rundach sędziowie orzekli jednomyślnie zwycięstwo Gamrota. Tym samym otworzyły się dla Mateusza drzwi do walki z absolutną czołówką. Taka szansa nadeszła i w październiku Gamrot zmierzył się z Beneilem Dariushem na UFC 280. Tutaj również była potrzebna decyzja sędziów punktowych, jednak tym razem poszła ona na konto rywala. To oznacza, że dobiegła końca seria czterech zwycięstw “Gamera”, który na chwilę obecną nie ma zestawionego pojedynku.
5. Joanna Jędrzejczyk – jedna porażka
Jedna z dwóch osób z zestawienia, które już nie występują pod szyldem amerykańskiego hegemona. Polka w czerwcu zmierzyła się z Weili Zhang podczas gali UFC 275 w Singapurze. Joanna przegrała z Chinką przez brutalny nokaut backfistem w drugiej rundzie. Od razu po pojedynku postanowiła obwieścić w wywiadzie, że kończy swoją bogatą karierę. Pomimo tego Jędrzejczyk dywaguje o powrocie do klatki z powodu braku rywalizacji.
6. Krzysztof Jotko – jedna wygrana, jedna porażka
Niesłynący z porywającego stylu walki zawodnik dywizji średniej zakończył w zeszłym roku swoją przygodę z amerykańskim potentatem. Jotko w kwietniu pokonał Geralda Meerschaerta przez jednogłośną decyzję sędziów punktowych. W październiku 33-latek musiał uznać wyższość Brendana Allena. Amerykanin poddał Krzysztofa w pierwszej rundzie rywalizacji. Po tej walce organizacja UFC postanowiła zakończyć współpracę z zawodnikiem, który w chwili obecnej pozostaje bez zatrudnienia.
7. Karolina Kowalkiewicz – dwie wygrane
Jedna z dwójki polskich zawodników, którzy mogą pochwalić się dwoma zwycięstwami w ubiegłym roku oraz jedna z dwójki ze 100% skutecznością. Karolina w walce o być albo nie być w UFC poddała Felice Herrig na czerwcowej gali. Później Kowalkiewicz podczas listopadowego wydarzenia UFC 281 w Nowym Jorku zmierzyła się z Silvaną Gómez Juárez, którą wypunktowała na dystansie trzech rund. Na chwilę obecną 37-latka pozostaje bez zestawionego pojedynku.
8. Michał Oleksiejczuk – dwie wygrane, jedna porażka
Najbardziej zapracowany polski zawodnik w 2022 roku. Zawodnik z Lubelszczyzny w marcu na UFC 272 przegrał na pełnym dystansie z Dustinem Jacoby w pojedynku wagi półciężkiej. Po tej porażce Polak zdecydował się zejść do niższej kategorii wagowej, co okazało się strzałem w dziesiątkę. „Husarz” wygrał dwie walki przez nokauty w pierwszych rundach. W sierpniu rozprawił się z Samem Alveyem, a w grudniu wyższość Michała musiał uznać Cody Brundage. Na chwilę obecną pozostaje bez zestawionego starcia, ale jak sam mówi celuje w dostanie się do rankingu dywizji średniej.
9. Marcin Prachnio – jedna porażka
34-latek jedyną walkę stoczył w kwietniu. Wówczas musiał uznać wyższość Philipe Linsa w pojedynku wagi półciężkiej. Brazylijczyk wypunktował Polaka na dystansie trzech rund. Następnie Prachnio zestawiono na okoliczność listopadowej gali z Williamem Knightem, jednak starcie odwołano z niewiadomego powodu na tydzień przed planowanym terminem. Organizacja UFC zestawiła obydwóch zawodników na okoliczność lutowego wydarzenia.
10. Marcin Tybura – jedna wygrana
Drugi polski zawodnik ze 100% skutecznością. “Tybur” zaliczył tylko jedną walkę, ponieważ dwukrotnie był odwoływany jego pojedynek z Jairzinho Rozenstruikiem, kolejno w lutym oraz kwietniu. Ostatecznie najlepszy polski zawodnik wagi ciężkiej wszedł do oktagonu w sierpniu na gali UFC 278. Naprzeciwko niego stanął Alexandra Romanova, którego pokonał większościową decyzją sędziów. Tybura następną walkę ma już zaplanowaną i dojdzie do niej na początku lutego. Marcin zmierzy się wówczas z Blagoyem Ivanovem.
Podsumowanie
Polscy zawodnicy stoczyli łącznie 16 walk, z których wygrali 8 (50%), przegrali 7 (43,75%), a jedno starcie (6,25%) zakończyło się remisem.
Lepiej dla naszych rodaków jeżeli kończyli starcia przed czasem, bowiem na 10 decyzji do jakich doszło, jedynie 4 (40%) okazały się zwycięskie dla Polaków. Pięciokrotnie sędziowie punktowi widzieli wygraną rywala (50%), a raz padł remis (10%).
Jeżeli chodzi o starcia zakończone przed czasem to na 6 takich walk z udziałem Polaków, 4 (66,67%) razy nasi rodacy wychodzili zwycięsko, dwukrotnie (33,33%) natomiast zostali skończeni przez rywali zza granicy.
47 komentarzy (poniżej pierwsze 30)
...wczytuję komentarze...
UFC Middleweight
Brutaal Middleweight
UFC Featherweight
UFC Middleweight
Jungle Fight Lightweight
UFC Heavyweight
Brutaal Light Heavyweight
UFC Middleweight
PRIDE FC Heavyweight
PRIDE FC Welterweight
UFC Heavyweight
PRIDE FC Middleweight
PRIDE FC Heavyweight
ONE FC Bantamweight
KSW Light Heavyweight
UFC Middleweight
PRIDE FC Welterweight
UFC Middleweight
UFC Bantamweight
Legacy FC Middleweight
Bellator Featherweight
BAMMA Featherweight
PRIDE FC Heavyweight
BAMMA Featherweight
PRIDE FC Middleweight
UFC Middleweight
PRIDE FC Middleweight
PRIDE FC Welterweight
UFC Middleweight
Dołącz do dyskusji na forum <a href="https://cohones.mmarocks.pl/threads/65296/">Cohones →</a> lub komentuj na <a href="#respond">MMARocks.pl →</a>