Były pretendent do pasa UFC, Tim Elliott, zmierzy się z Victorem Altamirano podczas wydarzenia UFC on ESPN 45. Pierwotnie Amerykanin miał zmierzyć się z Allanem Nascimento, ale ten wycofał się z niewiadomych powodów. Informację o starciu w wadze muszej, do którego dojdzie 3 czerwca w Las Vegas, przekazał dziennikarz Eurosportu, Marcel Dorff.

Elliott (MMA 18-12-1) powróci do oktagonu po ponad rocznej przerwie. W marcu 2022 wygrał z Tagirem Ulanbekovem przez jednogłośną decyzję sędziów na UFC 272. Dla Amerykanina była to trzecia wygrana w ostatnich czterech pojedynkach. Elliott w grudniu 2016 roku otrzymał szansę walki o pas kategorii muszej. Wówczas przegrał z Demetriousem Johnsonem przez jednogłośną decyzję sędziów punktowych. Połowę wygranych zdobywał kończąc swoich rywali przed czasem Elliot zajmuje 11. miejsce w rankingu kategorii muszej UFC.

Altamirano (MMA 12-2) obecnie jest na fali dwóch zwycięstw z rzędu. Meksykanin po przegranym debiucie w UFC wygrywał z Danielem Lacerdą oraz Viniciusem Salvadorem. Tego drugiego pokonał w ostatniej walce, do której doszło pod koniec marca. Altamirano dla najlepszej organizacji MMA na świecie rywalizuje od lutego ubiegłego roku. Wcześniej był mistrzem kategorii muszej w organizacji LFA. Połowę zwycięstw zdobywał przez skończenia swoich przeciwników przed czasem. Altamirano nie jest sklasyfikowany w rankingu kategorii muszej UFC.