Puetz.Flammable.Myasnikov.Weigh

 

(Fot. M-1 Global) W świeżutkim wywiadzie dla rosyjskiego portalu R-Sport posiadacz pasa mistrzowskiego M-1 w kategorii półciężkiej, Niemiec Stephan Puetz (MMA 12-1) opowiedział o swoich początkach w mieszanych sztukach walki oraz podzielił się odczuciami jakie towarzyszą mu przed pojedynkiem z mistrzem M-1 w wadze ciężkiej, niepokonanym Polakiem Marcinem Tyburą (MMA 12-0 1. w Rankingu PL). Do tego super starcia dwóch mistrzów dojdzie 2 maja podczas gali M-1 Challenge 57: Battle In The Heart Of The Continent w poduralskim Orenburgu. Po przejściu fragmenty wywiadu.

– Niecałe trzy tygodnie dzielą nas od gali M-1 Challenge 57 w Orenburgu, gdzie czeka Cię pojedynek z Marcinem Tyburą. Powiedz, jak wyglądają przygotowania?

– Przebiegają prawidłowo i wchodzimy już w końcową część przygotowań. Kiedy przygotowuję się do waliki w Rosji dużo czasu poświęcam technice. Rano pracuję na gruszce, wieczorem robię zapasy i BJJ.

– To będzie twoja pierwsza walka w wadze ciężkiej?

– Tak, w M-1 po raz pierwszy będę  bił się w kategorii ciężkiej. Wcześniej właściwie tylko w kickboxingu występowałem w tej kategorii. Ale to było dawno, dlatego pojedynek z Tyburą będzie dla mnie nowym doświadczeniem i wyzwaniem. Nowe wyzwanie, to jest to, czego mi dziś potrzeba.

– Co możesz powiedzieć o Tyburze?

– Znamy się dobrze. Bardzo go lubię jako człowieka i zawodnika, ale teraz przyjdzie nam stanąć naprzeciw siebie w ringu. Ma bardzo dobre zapasy i BJJ. Tybura nie należy do tych zawodników, którzy od razu atakują. On stara się bić bardzo mądrze – szuka słabych stron przeciwnika i potem je wykorzystuje.

– Ale ty zamierzasz wygrać z nim?

– Oczywiście (śmiech). Rozprawię się z Tyburą dokładnie tak samo, jak z moimi ostatnimi rywalami. Będę miał 25 minut, wcześniej czy później pokonam go.

– W związku z tym mamy oczekiwać nokautu?

– Nigdy nie prognozuję, w jaki sposób walka się ułoży, ale zawsze staram się decydować o wszystkim sam i nie pozostawiać sędziom kwestii określenia zwycięzcy.

– Twoim zdaniem w której kategorii wagowej w M-1 jest największa konkurencja?

– Myślę, że bardzo interesującą kategorią jest piórkowa, do 66 kilogramów. Tam występują Ivan Buchinger, Max Coga i Pavel Vitruk. Bardzo dużo mocnych zawodników jest również w wadze ciężkiej.

– Czy w twojej rodzimej kategorii półciężkiej jedynym poważnym przeciwnikiem jest Viktor Nemkov?

– Pytaliśmy się o możliwość rewanżu, ale Viktor jest aktualnie kontuzjowany i nie może walczyć. On jest bardzo silny, to były mistrz świata w sambo, bardzo doświadczony i atrakcyjny w charakterze przeciwnika. Nasza walka była bliska, dlatego bezapelacyjnie chcielibyśmy rewanż. Jednak ja traktuję poważnie każdego rywala, tym bardziej, że ja ich sobie nie dobieram. Mistrz powinien walczyć z każdym, kogo mu zakontraktują promotorzy.

– Ile jeszcze pozostało Ci walk na kontrakcie w M-1?

– Trzy pojedynki.

– Opowiedz proszę jak znalazłeś się w mieszanych sztukach walki?

– Przez cztery lata trenowałem judo. Zajmowałem się tym do 14 roku życia. Potem próbowałem swoich sił w różnych dyscyplinach: lekkoatletyka, tenis czy piłka ręczna. Rzecz w tym, że mój ojciec szaleje na punkcie sportu, ale on zawsze mi mówił, żeby nie poświęcać się tylko i wyłącznie danej dyscyplinie sportowej. Tłumaczył to koniecznością posiadania innej pracy, dlatego, że w przypadku ciężkiej kontuzji będę musiał zrezygnować ze sportu. Koniec końców zrobiłem na odwrót i teraz całe życie poświęciłem sztukom walki. W wieku 18 lat rozpocząłem treningi kickboxingu i przygodę z siłownią, w wieku 22 lat do boksu i kickboxingu dołożyłem ju-jitsu. Pewnego razu podszedł do mnie trener i powiedział, że jest możliwość sprawdzić się w MMA. Zgodziłem się. To był luty 2012 roku.

Karol Dąbrowski
"Miłośnik" MMA. W roli publikującego na Rocksach od 2010 roku. Ogólnie rzecz ujmując Mieszane Sztuki Walki z regionu postsowieckiego. Tłumaczenia cyrylicy, kontrola dostaw gazu do Polski oraz pędzenie 90-cio procentowego bimbru. Na co dzień ponadnormatywny kołchoźnik, amator wódki, pierogów (niekoniecznie ruskich), kartofli, zsiadłego mleka i oddany fan Vyacheslava Datsika.

27 KOMENTARZE

 1. Co druga walka To decyzja. Zaden puncher z niego. Juz ten poprzednk rusek mial wieksze szanse z Tybura i go nie ustrzelil. Ten polciezki  zostanie skonczony jak poprzedni przeciwnicy Marcina.

 2. Puetz jest wysoki i to może mu utrudnić obronę obaleń ze strony Marcina. Myślę, że Marcin poradzi sobie z nim prędzej czy później.

 3. Tybura: "Rozprawię się z Puetzem dokładnie tak samo, jak z moimi ostatnimi rywalami."Ile jeszcze zostało mu walk w M1? No ileż można na niego czekać w UFC? Przydałby się powiew świeżości w postaci Marcina i Damiana. Albo Cain walczy w kółko z dwoma zawodnikami w ostatnim 5-leciu, albo mamy pojedynki emerytów, którzy nie mają już tej siły i sprawności jak kiedyś.

 4. Łatwo nie będzie, ale wierzę w Marcina.
  Widząc film z 2011 roku jak go Daniel Omielańczuk poddaje to miałem wrażenie, że to jakiś żart. W stosunku do tego, że 3 lata później Marcin poddaje Damiana Grabowskiego ;]

 5. jp78

  Tybura: "Rozprawię się z Puetzem dokładnie tak samo, jak z moimi ostatnimi rywalami."

  Ile jeszcze zostało mu walk w M1? No ileż można na niego czekać w UFC? Przydałby się powiew świeżości w postaci Marcina i Damiana. Albo Cain walczy w kółko z dwoma zawodnikami w ostatnim 5-leciu, albo mamy pojedynki emerytów, którzy nie mają już tej siły i sprawności jak kiedyś.

  Zostały mu 3 walki. Lecz czuję, że M-1 sypnie kasą i zostanie u nich na dłużej, jeżeli wygra wszystko

 6. Marcin Held i Michal Wiencek poddali Rosjan, teraz Marcin Tybura i Lukasz Sajewski wezma sie za poddawanie Niemcow. Rownowaga musi byc.

 7. halibut

  Zostały mu 3 walki. Lecz czuję, że M-1 sypnie kasą i zostanie u nich na dłużej, jeżeli wygra wszystko

  Myślę, że tak się nie stanie. Zarówno Marcin, jak i Łukasz Bosacki otwarcie mówią w wywiadach, że mają ambicję sportową i chcieliby powalczyć w UFC.
  Ponad to, jeśli Marcin po wypełnieniu kontraktu z M-1 nadal będzie mistrzem z nieskazitelnym rekordem, to zważywszy na deficyt ciężkich w UFC, Ci sypną mu grubszą kasą.

 8. Jak tam robił stoi? Jak finanse M-1?Czy Rosjanie są w stanie licytować się z UFC?

  BTW, @Tjo, ważenie ACB dziś czy jutro? Można gdzieś to śledzić?

 9. Puetz: "Rozprawię się z Tyburą tak samo, jak z moimi ostatnimi rywalami"??

  TARAN: Вы мечтаете вы имеете дело (czyli "marzysz Pan sobie")

 10. mnih

  Jak tam robił stoi? Jak finanse M-1?Czy Rosjanie są w stanie licytować się z UFC?

  BTW, @Tjo, ważenie ACB dziś czy jutro? Można gdzieś to śledzić?

  Dzisiaj ważenie, właśnie trwa. Może wrzucą filmik, jak przy okazji ceremonii przed marcową gali ACB 15.

 11. damianancelotti

  Ale jest też managerem Tybury 🙂

  no ok , ale tamto zdanie brzmiało tak: Zarówno Marcin, jak i Łukasz Bosacki otwarcie mówią w wywiadach, że mają ambicję sportową i chcieliby powalczyć w UFC.
  Czyli tak, jakby Łukasz też chciał walczyć w UFC 😛

 12. damianancelotti

  Ale jest też managerem Tybury 🙂

  no ok , ale tamto zdanie brzmiało tak: Zarówno Marcin, jak i Łukasz Bosacki otwarcie mówią w wywiadach, że mają ambicję sportową i chcieliby powalczyć w UFC.
  Czyli tak, jakby Łukasz też chciał walczyć w UFC 😛

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.