W roku zwiększonego zainteresowania mediów mieszanymi sztukami walki, również organizacje MMA medialnie rosły w siłę.
Tak jak w roku 2014, tak i teraz w ponad połowie informacji pojawiła się marka największego polskiego gracza KSW. Blisko 13 tysięcy materiałów dało 26% wzrost w stosunku do roku poprzedniego. To również KSW spowodowało, że najbardziej medialnymi miesiącami były te, w których organizacja miała swoje gale. W tym względzie prawdziwym rekordzistą była oczywiście gala KSW 33 w Krakowie z pojedynkiem Michała Materli i Mameda Chalidowa.
Drugą organizacją, podobnie jak w roku poprzednim, było UFC. Tym razem jednak ze znacznie lepszym wynikiem 6100 informacji, co dało aż 325% wzrost w stosunku do roku 2014. Coraz więcej Polaków walczących dla UFC spowodowało również większe zainteresowanie samą marką, jej galami i gwiazdami. Co jednak najważniejsze, to głównie rosnąca popularność i zainteresowanie mediów Joanną Jędrzejczyk dało amerykańskiej organizacji tak dobry wynik w Polsce.
Na trzecim miejscu w zestawieniu uplasował się Fight Exclusive Night z blisko 2 tysiącami informacji. Tu procentowy wzrost w stosunku do ubiegłego roku jest jeszcze większy niż w przypadku UFC, bo wynosi 423%. Widać, że organizacja systematycznie się rozwija i z roku na rok dociera ze swoim przekazem do coraz większej grupy odbiorców.
Na ostatni miejscu znalazła się organizacja PLMMA, która jako jedyna zanotowała w tym roku spadek liczby informacji. Zeszłoroczny wynik 783 informacji został obniżony o 158. Brak dużej liczby gal i transmisji w Orange Sport przełożył się na słaby rok 2015.
Rok 2015 pokazuje, że w mieszanych sztukach walki nadal tkwi ogromny potencjał rozwoju, a na medialnym polu zostało jeszcze sporo miejsca do zagospodarowania. Lider rynku nadal rozwija się bardzo dynamicznie, a inne podmioty podążają jego śladem.
Podsumowanie liczby informacji w roku 2015, w nawiasach dane z roku 2014:
KSW 12653 (9304)
UFC 6100 (1874)
FEN 1752 (414)
PLMMA 625 (783)
Badanie opracowane na podstawie danych zebranych przez PRESS-SERVICE Monitoring Mediów. W analizie nie uwzględniono branżowych portali internetowych piszących tylko o MMA.
Ja zawsze byłem i nadal jestem fanem KSW. Zawsze (prawie) broniłem ich decyzje, zestawienia, postępowanie i kierunek rozwoju. Ale teraz nawet moja cierpliwość i bezkryryczność się kończy. Nie widzę możliwości daleszego rozwoju bez zwiększenia liczby gal. A tak na prawdę nie gal, a pojedynków. Do tej pory rozwój polskiego mma był dla mnie wprost proporcjonalny i arcyzależny do rozwoju KSW. Jako wielki fan i niepoprawny optymista potrafię zrozumieć (z żalem) 4 gale w 2016. Ale jeśli w 2017 nie będzie conajmniej 5-6 gal (po conajmniej 9 pojedynków) W tym choć jedna za granicą, to obawiam się, że od 2018 polski rynek będzie należał do UFC.
Ku**a ja to nie wiem czy Wy nie słuchacie wywiadów z Martinem i Maćkiem czy udajecie, że nie słyszycie… Wyraźnie Pan Martin już kilka razy napomniał, że Polsat daje im do zrobienia to śmieszne polsat boxing night przez co mają więcej pracy i nie dają rady zwiększyć liczby gal KSW. Pretensje kierujcie do Polsatu, a nie włodarzy KSW.
Nie znam sytuacji, więc spytam wprost – K&L mogą się nie zgodzić na produkcję PBN?
Słuchamy i ty też powinieneś, to byś wiedział, że wstępnie od tego roku miał ruszyć cykl mniejszych gal, ale nie wypaliło 🙂 poza tym, jesli firma ma wydajność tylko 6 gal (KSW+PBN) rocznie to można po prostu zwiększyć wydajność firmy 🙂
Dobre pytanie, niestety nigdzie nie usłyszałem odpowiedzi.
Osobiście chciałbym żeby odmówili robienia tego shit'u i skupili się na swojej federacji.
Oczywiście, że wiem o tym. Jak sam piszesz – to nie wypaliło, więc pozostało zostać przy tym co jest ( 4 gale ), albo zwiększyć do 5-ciu, ale przez to polsat coś tam zostajemy ciągle przy tym samym…