Dokładnie trzy lata temu, 14 marca 2015 roku Joanna Jędrzejczyk na gali UFC 185 w Dalla, zdobyła najbardziej prestiżowy pas w MMA, mistrzostwo organizacji UFC.

Tuż przed rewanżową walką z Rose Namajunas na UFC 223 warto przypomnieć sobie jak do tego doszło.

Przypomnijmy sobie najpierw jak wyglądała sytuacja przed walką…

Carla Esparza (MMA 10-2) będzie bronić tytułu mistrzowskiego dywizji słomkowej kobiet w walce z Joanną Jędrzejczyk (MMA 8-0) na gali UFC 185. Będzie to druga walka wieczoru gali w Dallas.

Esparza to była mistrzyni Invicta FC w dywizji słomkowej. Ma za sobą dwanaście stoczonych pojedynków, w których dziesięciokrotnie zwyciężała. „Cookie Monster” pokonała w przeszłości między innymi dwie uczestniczki 20. TUF-a – Felice Herrig i Bec Rawlings. W trakcie programu Amerykanka spotkała się natomiast z Angelą Hill, Tecią Torres i Jessicą Penne. Tytuł mistrzowski zdobyła w grudniu ubiegłego roku na gali The Ultimate Fighter 20 Finale. Poddała wtedy duszeniem zza pleców Rose Namajunas w trzeciej rundzie pojedynku. Pas mistrzowski będzie broniła w pojedynku z 27-letnią Polką, Asią Jędrzejczyk.

Joanna może pochwalić się nieskazitelnym bilansem walk. Jej zawodowy debiut w MMA miał miejsce w maju 2012 roku. Od tego czasu najlepsza polska zawodniczka sukcesywnie zdobywała kolejne skalpy, co zagwarantowało jej angaż w największej organizacji. Debiut w UFC wiązał się z zejściem do niższej kategorii wagowej. W Ultimate Fighting Championship Joanna stoczyła do tej pory dwie walki. Na lipcowej gali UFC on FOX 12 pewnie wypunktowała Julianę Limę, a w grudniu niejednogłośną decyzją wygrała z faworyzowaną Claudią Gadelhą.

Przed walką zdecydowaną faworytką mediów w USA byłą Esparza. Tak wyglądały przewidywania redaktorów zagranicznych portali

Mookie Alexander – Bloodyelbow.com

Esparza może zostać wymęczona Muay Thai i siłą uderzenia Joanny, jednak z drugiej strony Carla jest bardziej utalentowaną zawodniczką i jej zapasy połączone z  umiejętnościami parterowymi sprawią, że Polka znajdzie się w piekle.

Typ: Carla Esparza, jednogłośna decyzja.

Zane Simon – Bloodyelbow.com

Esparza jest świetną zapaśniczką i solidną pięściarką, jednak musimy pamiętać, że wszystkie rywalki, które do tej pory pokonywała, były beznadziejnymi zapaśniczkami. Obie walki, które przegrała Esparza, były z zawodniczkami z dobrym przygotowaniem zapaśniczym. Zapasy Jędrzejczyk nie są wcale złe. Bardzo dobrze broni obaleń. Czy da radę wybronić wszystkie? Prawdopodobnie nie. Czy będzie przeważać siłowo nad Esparzą? Prawdopodobnie nie. Jeśli jednak będzie w stanie wybronić wystarczającą liczbę prób sprowadzeń walki do parteru, to ujawni się jej przewaga w stójce. W mojej opinii walka będzie miała podobny przebieg do ostatniego pojedynku z Gadelhą, jednak prawdopodobnie tym razem werdykt pójdzie w inną stronę.

Typ: Carla Esparza, niejednogłośna decyzja

Jon Anik – komentator UFC

Wierzę w Carlę Esparzę. W mojej opinii jest ona niekwestionowanym numerem jeden światowej dywizji słomkowej. Ofensywne zapasy Carli będą stanowić dla niej duży atut w najbliższym pojedynku. Nie chodzi o to, że defensywne zapasy Jędrzejczyk są złe, ale po prostu Esparza jest nie do zatrzymania. Jeśli nie uda jej się obalić na początku, to będzie na tyle aktywna w stójce, że kolejne próby obaleń z czasem i tak jej wyjdą. A gdy już obali, to ciężko spod niej wstać. Ma niezły parter i bardzo dobrze udaje jej się doprowadzać do duszenia zza pleców.

Typ: Carla Esparza

Adam Martin – MMAoddsbreaker.com

Esparzę bardzo cenię od długiego czasu. Typowałem ją do zwycięstwa The Ultimate Fightera i do wygranej w walce finałowej, ale tym razem zamierzam typować przeciwko niej i myślę, że Jędrzejczyk będzie nową mistrzynią. Jej defensywne zapasy są ekstremalnie solidne. Esparza potrafi świetnie obalać, jednak myślę, że Joanna będzie w stanie utrzymywać walkę przez większość czasu w stójce, a w tej płaszczyźnie jest dużo lepsza. Ma najlepsze Muay Thai w całej dywizji słomkowej i jest jedną z nielicznych zawodniczek tej kategorii, które posiadają nokautujące uderzenie. To będzie bardzo dobra walka.

Typ: Joanna Jędrzejczyk

Gabe Killian – MMAoddsbreaker.com

To jest klasyczne zestawienie stójkowicza z grapplerem. Uważam, że walka będzie bliska i potrwa pełne pięć rund i sędziowie punktowi będą decydować o werdykcie. Myślę, że zarówno „JJ” jest w stanie utrzymywać walkę w stójce i dzięki przewadze w tej płaszczyźnie wygrywać kolejne rundy, ale równie dobrze Carla może punktować dzięki obaleniom. Szykuje się pojedynek,  w którym bez względu na werdykt, rewanż (możliwe, że natychmiastowy) będzie miał sens. W skrócie: najprawdopodobniej walka zakończy się decyzją i minimalnie faworyzuję Esparzę.

Typ: Carla Esparza, niejednogłośna decyzja

Luke Thomas – MMMAFighting.com

Bardzo doceniam umiejętności Polki, jednak  jest pewien problem. Ma dobrą defensywę, jeśli chodzi łapanie podchwytu pod siatką i obronę obaleń, jednak ma problemy ze zrywaniem klinczu. Esparza potrafi świetnie miksować uderzenia w stójce z obaleniami. Rewelacyjnie porusza się na nogach i ma fantastyczną defensywę w parterze. Jest wiele czynników, które sprawiają, że to ją trzeba faworyzować.

Typ: Carla Esparza

Jesse Holland – Mmamania.com

Jestem zaskoczony tym, jak wielu fanów skreśla Carlę Esparzę i myślę, że część z nich przecenia umiejętności kickbokserskie Joanny Jędrzejczyk. Esparza pokonała Angelę Hill, Tecię Torres, Jessicę Pennę i Rose Namjunas – zajęło jej to kilka tygodni. To była mordercza seria dywizji słomkowej. Carla zwycięstwem z Namajunas udowodniła, że jest kimś więcej niż tylko zawodniczką, która wyprowadza ciosy, by przygotować podłoże pod obalenie. Jest kompletną zawodniczką. Nie jestem pewien, że mógłbym to samo powiedzieć o Jędrzejczyk, która – co prawda – wyglądała świetnie w swoich dwóch pojedynkach pod banderą ZUFFA’y. Prezentowała solidne defensywne zapasy podczas swojej krótkiej zawodowej kariery w MMA, jednak do tej pory nie spotkała na swojej drodze tak dobrej zapaśniczki jak Esparza. A to będzie pięciorundowy pojedynek. Powód, dla którego uważam, że Esparza nie da sobie zrobić większej krzywdy w stójce, jest taki, że „Cookie Monster” jest zawodniczką, która jest aktywna i nie stoi w miejscu. Jeśli nie udaje jej się próba obalenia, to przechodzi do ciosów, a potem znowu próbuje sprowadzać. Ten gameplan sprawdził się dobrze w boju z Namajunas, która była wytrącana z rytmu. Spodziewam się, że Esparza zastosuje podobną strategię dzisiejszej nocy. Z podobnym rezultatem.

Tym: Carla Esparza, poddanie

Poniżej załączamy również grafikę przedstawiającą wyniki głosowania użytkowników portalu Tapology.com:

esp-jen

Na ważeniu przed galą tak jak zawsze przed walkami Jędrzejczyk, można było wyczuć napięcie i zobaczyć firmową agresywną pozę przy spotkaniu twarzą w twarz

Podczas ważenia Jędrzejczyk zapowiedziała, że bez wątpienia odbierze pas Esparzie. Redakcja MMARocks była obecna na tym wydarzeniu i przeprowadziła szybki wywiad przed galą z polską pretendentką.

Tuż przed walką, nasza redakcja wraz z fanami MMA odpaliła akcję #ChampsNewShoes. W jej ramach przygotowaliśmy filmik sklejony ze zdjęć, które fani przesyłali na portale społecznościowe pokazując swoje wsparcie Joannie Jędrzejczyk przed jej walką z Carlą Esparzą.

Niedługo po tym, wszystko było jasne kim jest najlepsza zawodniczka wagi słomkowej na świecie

Joanna Jędrzejczyk została nową mistrzynią UFC wagi słomkowej! Carla Esparza nie zdołała obronić pasa pod naporem ciosów zawodniczki z Polski!

Już od pierwszych chwil pojedynku Carla próbowała obalić Joannę, ta jednak świetnie broniła każdą próbę wejścia w nogi. Nasza rodaczka zaczęła bój spokojnie. Dopiero pod koniec pierwszej rundy mocniej zaatakowała boksersko. W drugiej rundzie Asia zaczęła śmielej napierać na Esperzę, a mistrzyni wciąż próbowała wejść w nogi, lecz jej próby coraz częściej przypominały desperację. Po kilku minutach stało się jasne, że Carla Esparza nie ma żadnego planu „B”. Gdy Joanna odkryła, że jest w stanie zneutralizować każdą próbę Carli, zaczęła ją kontrować po udanych sprawlach.

Przy wstawaniu z maty, w ruch szły szybkie i bardzo celne ciosy ze strony Polki. To właśnie wtedy Joanna zaczęła zdobywać coraz większą przewagę kłując ciosami twarz Carli, aż walka przerodziła się w totalną dominację w płaszczyźnie stójkowej z korzyścią dla naszej rodaczki. Boks Asi był zabójczy, a głowa mistrzyni coraz częściej odskakiwała na boki. Pod koniec rundy drugiej Joanna Jędrzejczyk ruszyła mocniej do ataku i przyparła ciosami do siatki posiadaczkę pasa dywizji słomkowej. Seria uderzeń poszła na bezradną Esparzę i gdy ta już upadała na matę, wkroczył sędzia.

Polka oprócz zdobycia pasa UFC wagi słomkowej również otrzymała od organizacji bonus za występ wieczoru w wysokości $50.000. Udało się nam z nią porozmawiać tuż po zdobyciu pasa

Oraz z jej trenerem, Szymonem Bońkowskim

 Na sam koniec tego miłego weekendu, fani MMA pojawili się na lotnisku w Warszawie by przywitać mistrzynię UFC

📆Trzy lata temu, zostając mistrzynią UFC, zrealizowałam swoje cele, plany i marzenia.🌟 Już za 3.5 tygodnia napisze…

Publiée par Joanna Jedrzejczyk sur Mercredi 14 mars 2018

14 KOMENTARZE

 1. Chyba na żadnym późniejszym ważeniu Aśka nie wyglądała aż tak przejebanie jak na tym, a mimo to jakoś to zniosła i dała fenomenalną walkę. Cóż, "odporność" na robienie wagi też nie jest dana na zawsze. Życzę jej, żeby w rewanżu najebała Namajunas, a potem przeszła na stałe do 125 i nigdy więcej nie musiała sobie robić takiej krzywdy.

 2. Wrzuciłbym kupon :lol:razz:iękny czas to był i euforia której nigdy nie zapomne 😉

  i tak wszystko przegrales, wiec nie wrzucaj, bo ktos jeszcze sie nabierze na #easymoney

 3. i tak wszystko przegrales, wiec nie wrzucaj, bo ktos jeszcze sie nabierze na #easymoney

  jesteś i byłeś moim pieseczkiem który nigdy nie dorówna a będzie zazdrościł :angel:

 4. Poza Asią Jędrzejczyk żaden z polaków nic nie osiągnął w UFC i długo się to nie zmieni 😀

 5. Poza Asią Jędrzejczyk żaden z polaków nic nie osiągnął w UFC i nigdy to sie  nie zmieni 😀

  poprawione

 6. poprawione

  Jak to ?!?!? A Krzysiek Jotko ?!?!

  Przecież on zrobił tyle co nikt dla polskiego mma !! Jak w następnym roku nie dostanie heraklesa to pierdolne kuuuurwwwaaaa !

  :DC:

 7. Jak to ?!?!? A Krzysiek Jotko ?!?!

  Przecież on zrobił tyle co nikt dla polskiego mma !! Jak w następnym roku nie dostanie heraklesa to pierdolne kuuuurwwwaaaa !

  :DC:

  hasztag #rodzina

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.