JoshThomsonMandel
(fot. Dave Mandel/Sherdog.com)

Josh Thomson (MMA 20-6-1) w wywiadzie dla portalu Fox Sports stwierdził, że prawdziwie wszechstronnych zawodników walki wręcz można szukać tylko w niższych kategoriach wagowych. Powiedzenie tego samego o tych ważących ponad 70 kg jest według „Punka” znaczną przesadą:

To jest to, co ciągle powtarzam, a powinno się powtarzać w kółko zawodnikom z wyższych kategorii wagowych. Spoglądając na zawodników z kategorii średniej, półciężkiej oraz ciężkiej zdajesz sobie sprawę, że opanowali oni jedną, czasami dwie płaszczyzny prowadzenia walki, ale wiele im brakuje do wszechstronności. Daje to wiele możliwości do szybszego zakończenia walki. Zwłaszcza, gdy jesteś wszechstronnie utalentowanym zawodnikiem. Inaczej sprawa przedstawia się w dywizji do 70 kg oraz niższych. Tam każdy jest w szczytowej formie, znakomicie opanował zapasy, świetnie zna techniki jiu-jitsu i dobrze radzi sobie w stójce. Waga półśrednia jest czymś w rodzaju pasa granicznego. Zdarzają się tutaj wszechstronni zawodnicy. GSP był mistrzem przez tak długi okres czasu właśnie dzięki swej wszechstronności i świetnej dyspozycji fizycznej. Ale był on wyjątkiem na tle innych, co potwierdzają sukcesy Rory’ego MacDonalda. Jest w znakomitej formie, dobrze radzi sobie używając jiu-jitsu, ma świetną obronę przed powaleniami i równie dobrze sprawuje się w stójce. To są przykłady zawodników, których trudno pokonać w walce. Gdy tylko zaczniemy rozpatrywać sytuację w wyższych kategoriach wagowych to dostrzeżemy tam zawodników prowadzących swe pojedynki na jednej lub góra dwóch płaszczyznach. To nie są zawodnicy wszechstylowej walki wręcz. Nie dorównują oni przedstawicielom z niższych kategorii wagowych. Tak po prostu. Dla mnie to oczywistość.

Jego tezę o wyższości lżejszych zawodników ma potwierdzać znacznie mniejsza ilość walk skończonych przed czasem:

Często się mówi, by nie pozostawiać wyniku walki w rękach sędziów. Ale co mam zrobić, gdy walczę z tak dobrym przeciwnikiem? Trudno założyć mu dźwignię, jego umiejętności zapaśnicze stoją na wysokim poziomie i podobnie sprawa ma się z stójką, a do tego dochodzi świetne przygotowanie kondycyjne. Powiedz mi, jak to jest, że gdy ludzie spoglądają na niższe kategorie wagowe to widzą tam znakomitych sportowców, w konfrontacji z którymi trudno o zwycięstwo przed czasem. Fani często mają do nas o to pretensje, ale muszą sobie zdać sprawę ze rywalizacja w naszych kategoriach wagowych jest dużo bardziej zażarta niż w tych stojących wyżej. Zwycięstwa przed czasem zdarzają się rzadko i każdy powinien być zadowolony, gdy będzie dane takowe mu ujrzeć.

1 KOMENTARZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.