Bukmacherzy tak mocno uwierzyli w Joannę Jędrzejczyk, że Polka już za chwilę może zbić z tronu największą faworytkę w historii MMA, czyli Rondę Rousey.

Mistrzyni dywizji słomkowej UFC w najbliższą sobotę będzie bronić tytułu w boju z Valerie Letourneau. Ta druga jest kompletnie skreślana przez amerykańskich bukmacherów z 5dimes, którzy za każde postawione 100 dolarów na jej zwycięstwo są w razie sukcesu skłonni wypłacić ponad czternaście (!) razy więcej, a dokładnie 1435 dolarów. Gdybyśmy się zdecydowali na postawienie pieniędzy na zwycięstwo Polki, to nasz potencjalny zysk będzie bardzo mały. By zarobić 100 dolarów na wygranej Jędrzejczyk, trzeba postawić… 2250.

Te liczby muszą robić wrażenie. Szybko przychodzą na myśl skojarzenia z Rondą Rousey, która zapisała się w historii zakładów bukmacherskich jako największa faworytka w walce MMA – mowa tutaj nie tylko o pojedynkach kobiet, ale także mężczyzn. Rekordem najniższego kursu na zwycięstwo zawodnika jest – 1700, co oznacza, że aby wygrać 100 dolarów, należy zaryzykować 1700.

W Europie bardziej popularne są kursy dziesiętne, więc u nas częściej wartości mnożnika podawane są inaczej. Dla ułatwienia: amerykańskie -1700 oznacza „nasze” 1.06.

1.06 przy nazwisku Rousey widniało przed jej ostatnią walką z Bethe Correią i aktualnie tyle samo dają bukmacherzy przed starciem mistrzyni kategorii koguciej z Holly Holm. Za wygraną Correi swego czasu oferowano mnożnik 12.25, czyli amerykańskie +1125.

Poniżej zestawienie kursów bukmacherskich przed ostatnimi walkami Rondy Rousey sporządzone przez Fightnomics:

Do wszelkich zestawień tego typu używa się tylko kursów zamknięcia, czyli takich które oferuje bukmacher tuż przed zamknięciem możliwości obstawiania danej walki. Inaczej trzeba by uznawać także np. kursy wystawione przez bukmacherów omyłkowo na krótki okres czasu, co mija się z celem.

Na chwilę obecną więc liczby, które aktualnie towarzyszą naszej mistrzyni przed bojem z Letourneau są wyższe od tych, które do tej pory wykręciła Rousey. Ale nie możemy jeszcze mówić o tym, że Jędrzejczyk pobiła rekord.

Potwierdza to wszystko jeden z największych ekspertów w MMA do spraw statystyk, Reed Kuhn. Zapytałem go o to, czy Valerie Letourneau z kursem +1335  jest największym underdogiem w historii MMA:

„Jeśli taki będzie kurs zamknięcia, to tak. Do czasu walki kursy znacząco się zacieśniają. Kurs na zwycięstwo Correi na sam koniec miał wartość +1100.”

Joanna Jędrzejczyk z mnożnikiem 1.04 już niedługo może zostać największą faworytką bukmacherów w historii MMA, ale do jej pojedynku zostało jeszcze kilka dni i wszystko się może zmienić. Aktualnie kurs na jej zwycięstwo jest niższy od tego jaki widnieje obok nazwiska Rousey, jednak niewykluczone, że „Rowdy” na sam koniec przegoni Asię i pobije swój własny rekord.

2 KOMENTARZE

  1. Jak myślicie, skąd takie kursy? Jak dla mnie są trzy rozwiązania:1) Tak bardzo wierzą w Asie.2) Zdają sobie sprawę z braku dobrych zawodniczej w tej dywizji.3) Sugerują się ogólnie słabą formą -52 i braku jakichkolwiek innych, poważnych kandydatek, no ew. Eryk,

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.