Dana White i Eddie Hern

Właściciele organizacji UFC, firma Endeavour wysłała wczoraj do swoich pracowników list, powiadamiając o zbliżających się zwolnieniach i cięciach kosztów z powodu pandemii koronawirusa która boleśnie uderzyła w firmy eventowe na całym świecie.

Na szczęście fani zawodników walczących w najlepszej organizacji MMA na świecie mogą na razie odetchnąć z ulgą. Ciecia kosztów nie zostaną wprowadzone w organizacji UFC a wśród pracowników firmy Endeavour do której należy organizacja prowadzona przez White’a.

Endeavour którego przychody w 2018 roku wyniosły 3.61 mld dolarów a zysk netto 100 mln dolarów, jest narażony podczas obecnego światowego kryzysu. Lwia część biznesu medialnego giganta opiera się na wydarzeniach sportowych, pokazach mody, festiwalach muzycznych oraz filmach kręconych w Hollywood.

Są to branże szczególnie narażone podczas obecnego kryzysu a negatywne skutki pandemii wirusa boleśnie odczuło większość przedsiębiorstw działających w tych sektorach. Dodatkowo Endeavour regularnie spłaca dług zaciągnięty na akwizycję kolejnych podmiotów w tym na organizację UFC która w 2016 roku kosztowała 4 miliardy dolarów.

W sierpniu zeszłego roku długoterminowy dług giganta medialnego wynosił zawrotne 4.6 miliarda dolarów. We wrześniu zeszłego roku, Endeavour miał nadzieję złagodzić wysokie zadłużenie zbierając pieniądze z rynku za pomocą oferty publicznej na swoje akcje (IPO). Ta jednak w ostatniej chwili nie doszła do skutku ze względu na spodziewane małe zainteresowanie ofertą firmy.

Zobacz również: UFC z przychodem powyżej 600 mln dolarów za 2018 rok

Sytuacji nie pomaga fakt, że w ostatnim czasie najbardziej dochodowym biznesem w imponującym portfolio firmy była organizacja UFC która również boryka się z problemem organizacji kolejnych gal MMA. W ostatnich tygodniach odwołane zostały trzy wydarzenia UFC a najbardziej wyczekiwana gala UFC 249 podczas której ma dojść do walki Khabiba Nurmagomedova z Tony Fergusonem cały czas stoi pod znakiem zapytania.

Przed kryzysem jaki czeka firmę ostrzegali tydzień temu analitycy firmy Moody`s:

„Główne amerykańskie firmy mediowe będą opóźniać lub całkowicie stracą cenne programy telewizyjne. Szczególnie play-offy, finały, turnieje czyli te które są najchętniej oglądane w telewizji i przyciągają najwyższe dochody z reklam. Sporty na żywo to jedna z niewielu kategorii telewizyjnych, która wciąż przyciąga dużą, przewidywalną widownię na żywo a ich wpływ na przychody z reklam i zaangażowanie widzów będzie znaczący.”

Według analityków, brak wydarzeń na żywo i związanych z nimi regularnych przychodów może skutkować obniżeniem ratingu kredytowego zadłużonej firmy Endeavour. W rezultacie refinansowanie istniejącego zadłużenia będzie coraz bardziej kosztowne.

Reagując na trudną sytuację, właściciele firmy Ari Emanuel i Patrick Whitesell wysłali list do swoich pracowników w którym opisali pierwszą serię cięć kosztów z powodu wyniszczającej pandemii koronawirusa. Właściciele nie będą przez rok pobierać swoich wynoszących 1 milion dolarów pensji a zwolnionych zostanie około 250 osób, głównie tych które nie mogą wykonywać swojej pracy zdalnie z domu. Dotyczy to personelu w hotelach oraz restauracjach należących do macierzystej spółki. Niewielka część osób zostanie również zwolniona z agencji talentów WME. Możliwe są również redukcje wynagrodzeń dla wszystkich pozostałych pracowników.

W odpowiedzi na tą sytuację, prezydent organizacji UFC Dana White w ostrych słowach skrytykował media piszące o zwolnieniach w UFC i zapewnił, że ​​żaden z jego pracowników nie zostanie bez pracy:

„Nikt nie straci pracy w UFC” – powiedział White. „Nikt nie zostanie zwolniony. To się nie stanie. Druga część biznesu Endeavour zwolniła niektórych ludzi. Ja nikogo nie zwalniam. To się nie stanie.”

Organizacja UFC planuje powrócić do akcji 18 kwietnia z hitową galą UFC 249 której główną atrakcją będzie walką o tytuł mistrza wagi lekkiej pomiędzy Khabibem Nurmagomedovem i Tonym Fergusonem. Miejsce wydarzenia nie zostało jeszcze ogłoszone ale spodziewa się, że może to być Jacksonville na Florydzie lub Dubaj w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.