John S. Nash z portalu Bloodyelbow przygotował podsumowanie stanu finansów UFC w oparciu o raporty opublikowane przez Agencję Moody’s oraz Standard & Poor’s. Według raportów organizacja należąca do Endeavor miała w 2018 roku uzyskać przychód powyżej 600 000 000 dolarów. Byłby to spadek względem 2017 roku, w którym to promocja osiągnęła przychód przekraczający 700 000 000 dolarów.

Zgodnie z raportami, UFC ma zwiększyć wysokość swojego kredytu zastawnego (senior secured 1st lien term loan – dług, który musi być spłacony wierzycielowi w pierwszej kolejności) z 1,442 mld dolarów do 1,877 mld dolarów, co stanowi wzrost o 435 mln dolarów. Kwota ta miała zostać przeznaczona na spłatę 425 mln dolarów pożyczki terminowej o niższym priorytecie (2nd lien term loan) oraz związanych z tym kosztów operacyjnych. Ponadto, niewykorzystany kredyt rewolwingowy organizacji ma wzrosnąć ze 150 mln dolarów do 162,75 mln dolarów.

Mimo iż wskaźnik EBITDA (przychody minus koszty operacyjne bez amortyzacji i deprecjacji) nie został podany w żadnym z raportów, Nash dokonuje własnych szacunków i estymuje jego wielkość na 240 milionów dolarów. Według Agencji Reuters EBITDA UFC w 2015 roku wyniosła 192 mln dolarów i 226 mln dolarów rok później. Chociaż nie odnotowano jeszcze EBITDA za 2017 rok, uważa się, że przekroczył on 275 mln dolarów, pozwalając na wypłatę zapłaty warunkowej w wysokości 175 mln dolarów. Endeavour ma prawo do kolejnej takiej płatności w wysokości 75 mln dolarów po osiągnięciu EBITDA LTM ​​(Last Twelve Months – ostatnie dwanaście miesięcy) dla UFC w wysokości 350 mln USD.

Co ciekawe, w 2018 roku nawet przy wzroście przychodów z kontraktów i szacunkowej sprzedaży PPV na poziomie miliona subskrypcji więcej UFC nadal osiągnęło około 100 milionów dolarów przychodu mniej niż w 2017 roku. To zdecydowanie sugeruje, że walka Floyda Mayweathera z Conorem McGregorem była dla UFC niezwykle lukratywna. Szacuje się, że ów pojedynek bokserski dodał do przychodów organizacji około 150 mln dolarów.

Analitycy patrzą jednak w przyszłość UFC z optymizmem. Uważają oni, że umowa zawarta z ESPN znacząco ustabilizuje finanse organizacji, które do tej pory poddane były ogromnym wahaniom w związku z modelem biznesowym opartym o pay-per-view.  Standard & Poor’s szacuje, że około 70 procent łącznych przychodów UFC w 2019 roku zostanie ustalona za pomocą umów, co w porównaniu z wcześniejszymi 40-toma procentami znacząco zmniejszy ryzyko biznesowe firmy, zastępując niestabilne przychody z PPV stałym strumieniem przychodów.

Chief Financial Officer | Shareholder of MMAROCKS. Columnist. Does not avoid political topics. Radical for Capitalism.

13 KOMENTARZE

 1. Hmm… Mówimy o danych z realnych źródeł? Bo jeśli naprawdę ocenić sensownosc inwestowania w UFC, to trzebaby mieć realne dane:neildegrassewhoa:Choć jakbym miał wolne hajsy:Duke3d::Duke3d::Duke3d::Duke3d::Duke3d::Duke3d:to bym wrzucił na nich w długoterminowej, bo jakieś mce czy  pół roku to śmieszny ruch. Ergo – się rozwijają:kawulpokapoka:, inwestowanie w projekt z aktorami:siara::travolta::redford::razz:utin::mjsmile:::fu:::dobry::deniro::corn::benny::neildegrassewhoa::homer::star wars:::yellowcard:::stevecarell:i politykami zwiększa kontakty w skali globalnej, co daje prawie nieśmiertelność..

 2. Wyższa matematyka;) Thnx

  Dla mnie w sumie też, już po czterech zerach tracę cierpliwość i dalej nie liczę, tym razem wyjątkowo mi się udało.

 3. @DD40 jakieś info o zysku (przychód – koszta)? I ile w kosztach wypłaty dla Dany, Conora, JJ i Brocka? :bayan:

  Nie jestem pewien o co sie pytasz. Ten artykuł mówi o ich sytuacji finansowej, której ja nie znam z innych źródeł i nie mam podstawy ich kwestionować. Odnośnie zarobków Dany to za poprzednich właścicieli mówiło się o $1.2 rocznie za funkcje prezydenta. Zarobki głównych zawodników zmieniają się praktycznie z walki na walkę (duża cześć ich zarobków zależna jest od ppv) i wiekszosc liczb jakie słyszymy to plotki i domysły. Nawet stanowe komisje sportowe nie mają pełnych informacji co było widać podczas "posiedzenia "/przesłuchania komisji sportowej stanu Nevada, gdzie rozpatrywano karę dla Khabiba,a gdzie padło stwierdzenie, "że można przypuszczać, że łącznie Khabib za walkę z Conorem zarobił X"(nie pamietam liczby podanej ,chyba $6 milionów).

  Powracając do zarobków Dany, słyszałem, że teraz kiedy UFC należy do Endever, która z kolei jest własnością aukcjonariuszy, jego zarobki mogą być podane w raporcie sprawozdawczym .

 4. szacuje, że około 70 procent łącznych przychodów UFC w 2019 roku zostanie ustalona za pomocą umów, co w porównaniu z wcześniejszymi 40-toma procentami znacząco zmniejszy ryzyko biznesowe firmy

  @Jakub Bijan a studiowałeś kiedyś i orientujesz się ile można spodziewać się od ESPN? Wiadomo, stabilnie ale ciekaw jestem ile wynegocjowali. Pewnie na tyle dobrze ze mogli pozwolić sobie na zmianę systemu. Co ciekawe na nowym modelu który po pierwszej próbie jest niewypałem może teraz stracić ESPN, chyba że nauczą i przekonają do niego widza.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.