Shlemenko.Belt

 

Komisja Sportowa Stanu Kalifornia w połowie marca dość niespodziewanie zawiesiła byłego mistrza Bellatora w kategorii średniej, Rosjanina Alexandra Shlemenko (MMA 51-9), tłumacząc decyzję znacznie przekroczoną normą stosunku testosteronu do epitestosteronu w organizmie rosyjskiego zawodnika. Mogło wskazywać to na stosowanie przez „Storma” środków dopingujących w trakcie przygotowań do zwycięskiego pojedynku z holenderskim strikerem Melvinem Manhoefem (MMA 29-12-1), który miał miejsce podczas lutowej gali Bellator 133. Jednak poza krótkim oświadczeniem, decyzją o zawieszeniu, zmianą wyniku walki i sankcjami finansowymi, amerykański organ nie podał do wiadomości żadnych konkretów w tej sprawie, pisaliśmy o tym tutaj.

Wówczas sam Shlemenko, jak i reprezentujący jego interesy Alexey Zhernakov powstrzymali się od komentarzy. Poinformowali jedynie, że nad sprawą pracują ich prawnicy. Minęły dwa tygodnia i Rosjanie wydali oficjalne oświadczenie na ten temat.

Menedżer „Storma” Alexey Zhernakov poinformował za pośrednictwem portalu Valetudo.ru:

Alexander Shlemenko stanowczo zaprzeczył jakoby stosował jakiekolwiek niedozwolone preparaty i wspólnie ze swoimi adwokatem Howardem Jacobsem zamierza oczyścić swoje nazwisko podczas kolejnego posiedzenia Komisji Sportowej Stanu Kalifornia (CSAC). Jego pełnomocnik skierował zapytanie i czeka na przedstawienie pełnej dokumentacji laboratoryjnej posiadanej przez CSAC, w tym uwzględniając nietypowe i wątpliwe wyniki o których pierwotnie poinformowała komisja. Dokumentacja w sprawach dotyczących walki z dopingiem w Stanach Zjednoczonych zazwyczaj jest przedstawiana swobodnie bez jakichkolwiek wątpliwości. Alexander Shlemenko nie ma możliwości odpowiedzieć na zarzuty dopóki, dopóty nie zostanie mu przedstawiona cała dokumentacja i mamy nadzieję, że ta dokumentacja nie będzie obciążać Komisji Sportowej Stanu Kalifornia.

Adwokat Rosjanina – Howard Jacobs – to prawnik, który na co dzień reprezentuje zawodowych sportowców, amatorów, jak również olimpijczyków. Specjalizuje się w procesach związanych z dopingiem, zniesławieniem, nadużywaniem wizerunku czy kwestiami finansowymi. W dorobku Jacobsa pojawiają się takie postaci, jak lekkoatletka Marion Jones, kolarz szosowy Floyd Landis czy skeletonista Zach Lund.

Kolejne posiedzenie CSAC wyznaczono na 28 kwietnia, jednak nie wiadomo czy w plan obrad zostanie włączona akurat sprawa Alexandra Shlemenko.

Jeden z najlepszych rosyjskich średnich także zabrał głos w sprawie – na początku kwietnia Alexander Shlemenko udzielił pierwszego wywiadu od ukazania się informacji o wpadce dopingowej. Na łamach rosyjskiego magazynu ProSport zawodnik oświadczył, że jest czysty i zamierza bronić swojego dobrego imienia:

– Od momentu pojawienia się pierwszej informacji o wyniku badania twojego testu antydopingowego minęło ok. dwóch tygodni. Czemu milczałeś przez cały ten czas?

– Chcemy wyjaśnić całą tę sytuację. Oczekujemy na potwierdzenie i pełny raport z laboratorium. Tylko po tym będziemy udzielać jakichkolwiek komentarzy. Jednak w tej kwestii pojawiły się problemy. Ani mnie, ani mojemu prawnikowi nie udzielono żadnej odpowiedzi, ani w ciągu pierwszych pięciu dni, ani w czasie ostatnich dwóch tygodni. Chcąc uzyskać odpowiedź od Komisji i mieć pełną świadomość o co mnie oskarżają próbowałem także samodzielnie skontaktować się z nimi.

– Na razie nie masz pojęcia co konkretnie jest podstawą oskarżenia?

– Dyrektor Komisji Sportowej w jednej z wypowiedzi odpowiedział, że nie ujawnią nazwy niedozwolonej substancji znalezionej w moim teście antydopingowym, tłumacząc się ochroną mojej osoby. Przy czym mi indywidualnie również tego nie ujawniono. Dlatego jest to bardzo dziwna sytuacja. Kiedy oskarżano innych zawodników o doping, nazwa substancji niedozwolonej natychmiast została ujawniona publicznie.

– Twój podopieczny Alexander Sarnavskiy stoczy 10 kwietnia pojedynek w Stanach Zjednoczonych, będziesz tam obecny?

– Tak, Sasza jest już w Ameryce. Ja polecę tam pod koniec tygodnia. Na razie nie wiem czy będę w jego narożniku podczas tej walki. Wszystko zależy od tego czy dostanę pozwolenie od Komisji Stanowej na wyjście w charakterze sekundanta… Tak czy inaczej polecę. Jestem jego trenerem i powinienem tam być, nawet jeśli nie zostanę wpuszczony do szatni. Z kolei 28 kwietnia ma odbyć się posiedzenie Komisji Sportowej Stanu Kalifornia w mojej sprawie. Chciałbym być obecny podczas posiedzenia. Jestem czysty, nie brałem i nie biorę żadnych sterydów. Chciałbym udowodnić swoją czystość.

– Zdajesz sobie sprawę, że proces sądowy w Stanach Zjednoczonych to kosztowna rzecz?

– Jeszcze nigdy nie miałem styczności z sądownictwem amerykańskim. Nie mam doświadczenia w tych sprawach i dlatego nie mogę przewidywać, jak to wszystko się zakończy. Ale nastawiam się na zwycięstwo, ponieważ racja stoi po mojej stronie.

– Po walce z Melvinem Manhoefem ta sama Komisja Sportowa zawiesiła cię na okres 180 dni ze względu na kontuzję pleców. Co z twoimi  plecami?

– Jest uraz, miałem problemy z plecami w trakcie walki z Melvinem Manhoefem, ale leczę to i czuję się coraz lepiej. Naturalnie, cały czas trenuję. Nie chcę zniknąć jako zawodnik.

Karol Dąbrowski
"Miłośnik" MMA. W roli publikującego na Rocksach od 2010 roku. Ogólnie rzecz ujmując Mieszane Sztuki Walki z regionu postsowieckiego. Tłumaczenia cyrylicy, kontrola dostaw gazu do Polski oraz pędzenie 90-cio procentowego bimbru. Na co dzień ponadnormatywny kołchoźnik, amator wódki, pierogów (niekoniecznie ruskich), kartofli, zsiadłego mleka i oddany fan Vyacheslava Datsika.

3 KOMENTARZE

  1. Pewnie, że jest czysty. Przecież wszyscy co zostają złapani są czyści :DPowiem szczerze że zaczynam coraz bardziej szanować Overeema bo o ile się nie mylę to tylko on się nie wypierał jak został złapany na koksie. Każdy wie że większość bierze więc po co gadać ze jest się czystym? Wpadkę powinno przyjąć się na klatę, spuścić głowę, przemyśleć co się robi i trenować dalej, taka jest moja opinia na temat dopingu.

  2. Akurat Shlemenko miał podwyższony poziom teścia więc to chyba nie krople ''otrivin''' 😀

  3. Moim zdaniem zawodnicy UFC dzielą się na tych, którzy biorą środki zakazane i na tych, którzy biorą środki, które jeszcze nie są zakazane. A odwoływanie walk z powodu kontuzji, w szczególności przez posiadaczy pasa, to zapewne nie wstrzelenie się w okres "przed walką", gdzie wykonuje się testy. Żeby daleko nie szukać Gadelha przed UFC Poland.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.