Coraz więcej informacji zaczyna się pojawiać wokół skandalu związanego z próbami ustawienia wyniku walki w organizacji UFC. Do próby manipulacji doszło podczas pierwszej gali UFC w Seulu w Korei Południowej pod koniec 2015 roku a afera związana jest z walką karty wstępnej pomiędzy Tae Hyun Bangiem z Korei Południowej a nieświadomym niczego amerykańskim zawodnikiem Leo Kuntzem.

Przed walką kursy zakładów nagle poszybowały w górę na korzyść Kuntza, co spowodowało podejrzenie, że Bang może się w niej podłożyć. Kiedy jednak to Koreańczyk wygrał przez niejednogłośną decyzję sędziów wydawało się, że nie ma powodów aby wątpić w jego uczciwość a nieprawidłowości nie miały miejsca. Jak się jednak niedawno okazało, podejrzenia dotyczące próby ustawienia walki były uzasadnione:

W trakcie przygotowań do gali UFC Bang nawiązał kontakty z przestępcami, którzy przekonali go, aby podłożył się w walce. Grupa przestępcza określana przez policję z Korei Południowej jako „brokerzy hazardowi” miała postawić na Kuntza ogromne pieniądze w wysokości prawie 2 milionów dolarów. Bang za udział w przekręcie dostał 88 tysięcy dolarów a następnie postawił połowę tej sumy (44 000 dolarów) na Kuntza. Tak wysoka suma pieniędzy postawiona na zwycięstwo Kuntza w zaledwie jednej godziny natychmiast zmieniła kurs na jego korzyść jednocześnie ściągając uwagę przedstawicieli prawa oraz samego UFC. Organizacja jeszcze przed walką przesłuchała Banga który zdając sobie sprawę, że został nakryty postanowił walczyć uczciwie tak aby wygrać walkę co ostatecznie mu się udało. Po wygranej walce, Bang zaczął dostawać pogróżki śmierci od gangsterów którzy obstawili jego przegraną i w rezultacie tego zgłosił się opowiedzieć o całej sprawie policji w Korei Południowej.

27 KOMENTARZE

 1. Ciekawe, czy to odosobniony przypadek, czy też może wierzchołek góry lodowej.

  Podobno to była największa zmiana kursu w tak krótkim czasie w historii UFC ale dobrze że mają na to oko 🙂 W końcu szefowie kasyna założyli organizację hehe

 2. wjebali 2 miliony w jakąś walkę koreańczyka na prelimsach i myśleli że nikt się nie zainteresuje 😆 tumany 😆

  Ale historia niezła.  Prypomniała mi się walka Thompsona z Butterbeanem. Według mnie to było ustawione. 😆

 3. może w tym tkwi sekret  tak słabej dyspozycji Graby? wszyscy na niego narzekają a on śmieje się z nich  siedząc na swoich nowiutkich materacach;-)))))))

 4. W ufc myślę, że to nie jest tak powszechne, ale w mniejszych federacjach, gdzie walczy się za małą kasę, zdziwiłbym się, żeby zawodnicy z tego nie korzystali.

  może w tym tkwi sekret  tak słabej dyspozycji Graby? wszyscy na niego narzekają a on śmieje się z nich  siedząc na swoich nowiutkich materacach;-)))))))

  To muszą być bardzo duże pieniądze jeśli decyduje się przegrywać przez ciężkie nokauty;) Lepszym przykładem jest walka z Tyburą.

 5. Mimo ze nie udana, i tak bardziej chyba pasuje okreslenie "nieudolna". Mi tam sie wydaje ze ustawianie walk to jest na porzadku dziennym, tylko wlasnie nei wszystkie sa tak nieudolne.

 6. Walki w prelimsach wydawać by się mogło, że łatwiej ustawić, ale jak widać system monitorowania zadziałał w tym przypadku sprawnie. Co prawda ktoś się wkopał kwotą 2 mln dolarów, ale za mniejszą kasę postawioną przez słupy w odstępach czasowych można było tę walkę sprzedać. Łatwo wpadli mimo nieudolnej próby, ale tu się sami wkopali kwotą. Kto wie jakie były inne przypadki, bo raczej proceder nie jest odosobniony.

 7. Na taką walkę z prelimsów 2 miliony to pewnie większość kasy jaka w ogóle poszła na zakłady na tą walkę. Pewnie na walkę z karty głównej gdzie idzie kupę zakładów nie było by to wykryte, tyle że wtedy zawodnik ma dużo więcej do stracenia/zyskania i za drobne się nie sprzeda.

 8. Ciekawe, czy to odosobniony przypadek, czy też może wierzchołek góry lodowej.

  Obawiam sie ze raczej wierzcholek

 9. W końcu szefowie kasyna założyli organizację hehe

  Hmmm… Któryś z nas cierpi na starczą demencję. Albo ja nie pamiętam, którzy z założycieli UFC bossowali kasynom, albo Ty wygumkowałeś przed-Zuffo-zoik.

 10. Wystarczylo przewalczyc w dobrym tepie 2 rundy i pasc po jakims ciosie w 3 pozatym nawet gdyby sie podlozyl wyraznie to ufc nie ma dowodow na to

 11. Byłem pewien, że chodziło o walkę Mcgregor vs Mendes…

  Ale przecież tamta próba się udała :goldi:

 12. Byłem pewien, że chodziło o walkę Mcgregor vs Mendes…

  Ale przecież tamta próba się udała :goldi:

  Lincz za 3…2…1…