(Fot. Anna Cis)

Krótkie podsumowanie i klasyfikacja końcowa po kliknięciu. Znakomita fotorelacja z imprezy autorstwa Pani Anny Cis dostępna jest tutaj.

(Fot. Anna Cis)

W dniu wczorajszym w bytomskiej dzielnicy Szombierki miała miejsce jedenasta edycja turnieju Hadaka Waza – jednej z najstarszych tego typu imprez w Polsce. W hali sportowej Na Skarpie organizatorzy w osobach trenera MMA Ju-Jitsu Bytom Team – Grzegorza Skibniewskiego i kojarzonego przede wszystkim z solidną marką MMA Challengers – Bartłomieja Walczaka zadbali o każdy nawet najdrobniejszy szczegół wydarzenia organizowanego cyklicznie. Ogólnie rzecz ujmując w pojedynkach rozgrywanych w formule MMA – Ograniczona Formuła i Full Contact (Mistrzostwa Śląska MMA pod patronatem PZJJ) oraz w formule Grappling zmierzyli się zarówno seniorzy, jak i juniorzy. Oprócz tego młodzi adepci wszechstylowej walki wręcz mieli okazję zadebiutować w walkach Pierwszego Kroku. Parkiet hali zajęły cztery pola matowe, z czego na trzech równocześnie odbywały się poszczególnie walki, a czwarta mata posłużyła do rozgrzewki. Wszystkie formuły rozgrywane były systemem pucharowym, chyba że w danej kategorii były tylko trzy osoby, wówczas walki toczyły się systemem każdy z każdym. Cała impreza trwała ok. ośmiu godzin, a udział wzięło ponad 200 zawodników. Najliczniejszą ekipę wystawił AKS Chorzów, reprezentanci tego klubu wygrali również klasyfikację drużynową. Z kolei najlepszym zawodnikiem w formule Full Contact MMA został Łukasz Stolarski z Lutadores Nysa.

Jednakże najwięcej czasu spędziliśmy przed matą A, opłacało się – tam odbywały się rewelacyjne konfrontacje grapplerów. Wszyscy zawodnicy prezentowali się świetnie i wszystkim należą się ogromne słowa uznania, ale błędem byłoby pominąć parę nazwisk, które mocno utkwiły w pamięci. Popis technik i stoickiego wręcz spokoju dał Łukasz Niejodek z tyskiego Bastionu – zawodnik reprezentujący szkołę Gracie Barra wiązał przeciwników jak szalony, wygrywając kategorię poniżej 80 kg i zgarniając tytuł zawodnika turnieju chwytanego. Niejodek w finale spotkał się z wysokim Pawłem Bańczykiem. Brazil znalazł sposób na potrafiącego bardzo dobrze kontrolować pozycję w parterze grapplera Gold Team i balachą na kolano zmusił go do kapitulacji. Równie fenomenalnie, ale w najniższej kategorii wagowej wystartował Bartosz Kulczycki z Rio Grappling Dąbrowa Górnicza, wyraźnie przewyższając umiejętnościami swoich rywali.

(Fot. Anna Cis)

Ogromne serce do walki pokazały kobiety i nie zabrakło też odrobiny dramaturgii w powtórzonym finale. Rywalizację żeńską wygrała posiadaczka czarnego pasa judo Oliwia Wolny z klubu AKS Chorzów, pokonując na punkty młodziutką Karolinę Ludwin z MMA Ju-Jitsu Bytom Team. W pierwszej przedwcześnie przerwanej walce Karolina poddała Oliwię balachą z pleców, w powtórce zawodniczka AKS-u nie dała już wyrwać sobie ręki, była aktywniejsza i pewnie zaznaczała swoją przewagę efektownymi obaleniami.

Kibicie dopingujący swoich kolegów klubowych i przyjaciół nie oszczędzali gardeł…

Wśród trenerów również nie brakowało emocji…

Turniej Hadaka Waza (bez kimon) to wraz z Irigumi-Go (w Gi) najstarsze w Polsce turnieje MMA. W zawodach tych startowali czołowi polscy fighterzy: Jan Błachowicz, Tomasz Drwal, Marcin Held, Artur Kadłubek, Krzysztof Kułak, Maciej Polok czy Artur Sowiński. W jednym z wywiadów udzielonych na łamach naszego portalu organizator i pomysłodawca turnieju Grzegorz Skibniewski opowiadał:

Pomysł sportowej rywalizacji na zasadach full-contactowych, gdzie dozwolone były wszystkie formy technik podsunął mi Tair Narimanov. Zobaczyłem kasetę z turniejów w Rosji i… osłupiałem. To była prawdziwa konfrontacja różnych stylów, metod treningowych i sposobów walki. Byłem przerażony możliwością zaistnienia kontuzji, ale dałem się przekonać. Pierwsze dwa turnieje zorganizowaliśmy na trawie we Władysławowie. Potem w grudniu 2001 r. przyszła pora na duży poważny turniej – Irigumi-Go (czyli Twarde Wejście) w hali Czarnych w Bytomiu. Startowało wtedy siedemnastu Polaków i tyle samo Rosjan. Goście ze wschodu roznieśli naszych nielicznych odważnych rodaków. Tylko Krzyśkowi Kułakowi udało stawić się czoła Mistrzowi z Rosji, w finale przegrał na punkty. W trzeciej edycji startowało już dużo krajowych zawodników m.in.: Tomasz Drwal, który zaliczył swoją jedyną przegraną w Polsce walkę z zawodnikiem z mojego klubu – Bartłomiejem Miłkiem. W tamtych czasach dozwolone były nawet uderzenia głową, a kasków się nie używało.

Po dwóch latach od pierwszego turnieju Irigumi-Go postanowiłem zorganizować podobny turniej bez kimon. I tak narodził się słynny turniej Hadaka Waza (Gołe Techniki). Stosowaliśmy wtedy nazwy japońskie, bo na co dzień trenowaliśmy ju-jitsu, gdzie obowiązywały japońskie nazwy technik. Po kilku latach okazało się, że przebił on swoją popularnością turniej Irigumi-Go i od dwóch lat robimy już tylko Hadakę. Chociaż według mojej opinii technicznie Irigumi-Go był bardziej urozmaicony. W naszych turniejach zaczynali m.in.: Tomek Drwal, Krzysiu Kułak, Marcin Held, Maciek Polok, Janek Błachowicz, Artur Kadłubek i Artur Sowiński.

Poniżej prezentujemy klasyfikację końcową turnieju:

GRAPPLING – JUNIORZY:

Kat. -62 kg.:
1. Lach Mateusz
2. Adamski Aleksander
3. Głowacki Szymon

Kat. -67 kg.:
1. Baranowski Łukasz
2. Bańczyk Jacek
3. Piskuła Rafał

Kat. -73 kg.:
1. Teodorowicz Mariusz
2. Strzoda Mateusz
3.Zagdański Bartek

Kat. -80 kg.:
1. Zawadzki Bartosz
2. Nowak Wojciech
3. Kania Karol

Kat. -87 kg.:
1. Czerski Tomasz
2. Popiół Mikołaj

Kat. -96 kg.:
1. Popiół Mikołaj
2. Szczypka Mateusz

GRAPPLING – SENIORZY:

Kat. -67 kg.:
1. Kulczycki Bartosz
2. Taborowski Adam
3. Kontny Patryk

Kat. -73 kg.:
1. Niewiara Tomasz
2. Moskiewski Marcin
3. Hajda Mateusz

Kat. -80 kg.:
1. Niejodek Łukasz
2. Bańczyk Paweł
3. Bugara Łukasz

Kat. -87 kg.:
1. Baran Wojciech
2. Ukleja Filip
3. Lisek Witold

Kat. -96 kg.:
1. Kaszta Piotr
2. Skorzec Paweł
3. Browarski Maciej

Open.:
1. Maciążek Bartłomiej
2. Janosz Marcin
3. Szarek Piotr

GRAPPLING OPEN KOBIET:

1. Wolny Oliwia
2. Ludwin Karolina
3. Lokaj Stefania

MMA PIERWSZY KROK:

Kat. -67 kg.:
1. Włodarczyk Dawid
2. Michalski Rafał

Kat. -73 kg.:
1. Kańczyk Jakub
2. Michalik Robert

Kat. -80 kg.:
1. Rosiroń Emiliusz
2. Chyziński Przemysław
3. Błaszczyk Marcin

MMA JUNIOR:

Kat. -62 kg.:
1. Ryszczyk Tomasz
2. Pudełek Gabriel
3. Mazurek Patryk

Kat. -67 kg.:
1. Bąk Adam
2. Mozgalik Kamil
3. Szary Kamil

Kat. -73 kg.:
1. Tarulli Christian
2. Apostel Krzysztof
3. Adamik Daniel

Kat. -80 kg.:
1. Czarnecki Michał
2. Depta Nicolas
3. Młynarski Daniel

Kat. -87 kg.:
1. Kamczyk Krzysztof
2. Krysiak Sławomir

Kat. -96 kg.:
1. Górniak Denis
2. Skowronek Daniel

Open.:
1. Gdowski Dariusz

MMA OGRANICZONA FORMUŁA – SENIORZY:

Kat. -62 kg.:
1. Sypulski Marcin
2. Bemer Kasjan

Kat. -67 kg.:
1. Dobrowoski Kamil
2. Dobsz Piotr
3. Momot Marcin

Kat. -73 kg.:
1. Dyrka Adam
2. Niechalik Robert
3. Krzyżanowski Kasjan

Kat. -80 kg.:
1. Kaczmarek Piotr
2. Balcer Łukasz
3. Byrski Andrzej

Kat. -87 kg.:
1. Szmalenberg Nikodem
2. Kaza Gabriel
3. Labus Michał

Kat. -96 kg.:
1. Sablik Mateusz
2. Sekura Denis
3. Ślusarczyk Dawid

MMA FULL CONTACT:

Kat. -62 kg:
1. Stolarski Łukasz
2. Marszałek Dawid
3. Momot Rafał

Kat. -67 kg:
1. Ziółkowski Łukasz
2. Stanisławski Arkadiusz
3. Modrzejewski Andrzej

Kat. -73 kg:
1. Hodor Daniel
2. Dudzik Wojciech
3. Gaweł Bartłomiej

Kat. -80 kg.:
1. Wiencek Michał
2. Mroczka Ireneusz

Kat. -87 kg:
1. Hadaś Paweł
2. Brytan Bartosz
3. Olczyk Adrian

Kat. -96 kg:
1. Żaba Marcin
2. Michalik Maciej

Open.:
1. Wieczorek Adam
2. Różycki Bartosz
3. Kuźnik Sławomir

KLASYFIKACJA DRUŻYNOWA FULL CONTACT MMA:

1. AKS Chorzów
2. MMA Ju-Jitsu Bytom Team
3. Berserkers Team Bielsko Biała
3. Lutadores Nysa

KLASYFIKACJA DRUŻYNOWA GRAPPLING SENIOR:

1. AKS Chorzów
2. Bastion Tychy
3. Gold Team Tarnowskie Góry

Najlepszy Zawodnik MMA Full Contact – Stolarski Łukasz (Lutadores Nysa)
Najlepszy Zawodnik Grappling Senior – Łukasz Niejodek (Bastion Tychy)

Karol Dąbrowski
"Miłośnik" MMA. W roli publikującego na Rocksach od 2010 roku. Ogólnie rzecz ujmując Mieszane Sztuki Walki z regionu postsowieckiego. Tłumaczenia cyrylicy, kontrola dostaw gazu do Polski oraz pędzenie 90-cio procentowego bimbru. Na co dzień ponadnormatywny kołchoźnik, amator wódki, pierogów (niekoniecznie ruskich), kartofli, zsiadłego mleka i oddany fan Vyacheslava Datsika.

5 KOMENTARZE

  1. Ma ktoś może jeszcze jakąś relacje zdjęciowa z zawodów? Lub nagrane poszczególne walki?

  2. Peter03 wydaje mi sie, że są to zdjęcia te same, które zrobiła Pani Anna…

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.