Po sześciu latach panowania na tronie kategorii muszej, Demetrious Johnson (27-3-1) stracił pas kategorii do 125 funtów. Nowym mistrzem został Henry Cejudo (13-2-0), który zwyciężył na gali UFC 227 niejednogłośną decyzją sędziów stosunkiem 48-47, 47-48, 48-47.

Bardzo szybko zaczęły się problemy Cejudo, który zaczął wyraźnie utykać. Przez moment widoczny był kryzys byłego zapaśnika, jednak „The Messenger” po chwili wrócił do walki i spróbował przejść do ofensywy. Na pół minuty przed końcem rundy Cejudo śmiało poszedł do przodu, prawie sprowadzając mistrza wagi muszej, aby po chwili wdać się w wymianę, w której „Mighty Mouse” przyjął kilka uderzeń na szczękę.

Na początku drugiej rundy Johnson chciał przechwycić nogę rywala i zejść do parteru, jednak Cejudo nie chciał mu na to pozwolić. W stójce mistrz świetnie pracował na nogach atakując co chwilę niskimi kopnięciami. Minutę przed końcem drugiej odsłony „The Messenger” dopiął swego i sprowadził walkę do parteru, gdzie przez kilkadziesiąt sekund kontrolował Demetriousa.

W trzeciej odsłonie pokaz umiejętności zapaśniczych. Cejudo przez moment postraszył rywala gilotyną, jednak po chwili starcie przeniosło się do klinczu. W stójce swoje tempo narzucał „The Messenger”, który praktycznie cały czas zajmował środek klatki i spychał Demetriousa pod siatkę. Pod koniec Cejudo był dwa razy bliski sprowadzenia walki do parteru, jednak Johnson popisywał się niesamowitymi obronami przez obaleniami.

Obaj zawodnicy nie wyglądali na choćby odrobinę zmęczonych przed wejściem do rund mistrzowskich. Po początkowej grze w stójce z ciągłymi wymianami i wyrównaną walką, Cejudo zdołał przenieść starcie do parteru, gdzie przez dwie minuty kontrolował Demetriousa Johnsona.

„Mighty Mouse” miał wyraźne problemy. Nie mógł odnaleźć się w żadnej płaszczyźnie w starciu z Henrym Cejudo. Były zapaśnik w piątej rundzie dobrze prowadził pojedynek i wymiany w stójce.

Dla Cejudo to trzecie zwycięstwo z rzędu. W dwóch poprzednich starciach „The Messenger” pokonał Sergio Pettisa i Wilsona Reisa. Wcześniej Cejudo przegrał decyzją sędziów z Josephem Benavidezem oraz przez nokaut z Demetriousem Johnsonem.