Aktualny mistrz świata (2018 i 2019; brązowy medalista z Rio de Janeiro) w kategorii do 92 kilogramów – J’Den Cox – ogłosił niedawno, w jakiej dywizji wystartuje podczas zbliżających się kwalifikacji olimpijskich. Docelową wagą Coxa będzie ta do 97 kilogramów.  Tak więc aby otrzymać paszport uprawniający do występu na Igrzyskach w Tokio, będzie on najpierw musiał uporać się z Kylem Snyderem (również dwukrotnym mistrzem świata, oraz mistrzem olimpijskim).

Jako że Cox jest mistrzem kategorii nie olimpijskiej, aby móc ubiegać się o występ podczas Igrzysk w Tokio musiał on zmienić kategorię – pytaniem otwartym było, czy wybierze -86 kg, w której to w 2016 roku wywalczył brązowy medal (w kwalifikacjach pokonał m.in. Davida Tylora, złotego medalistę MŚ 2018 i faworyta do medalu w Japonii)… czy pójdzie wyżej i spotka się w -97 kg ze Snyderem. Dziś wiemy już, że zapaśnik z Missouri wybrał “wycieczkę” wyżej. 

Jest to bardzo ekscytująca sytuacja, gdyż amerykański system kwalifikacyjny jest skonstruowany w nieco inny sposób niż ma to miejsce w pozostałych krajach. W większości kadr zapaśników mających reprezentować kraj wybiera główny trener na podstawie wyników sportowych w roku startowym. Aby wyklarować decyzję może on zwracać szczególną uwagę na występy w turniejach kończących sezon (tych bliższych mistrzostwom), lecz sama decyzja o powołaniu do reprezentacji jest uznaniowa. W USA cały proces jest sformalizowany i polega na tym, że kandydaci ubiegający się o paszport w danej wadze muszą najpierw zwyciężyć w turnieju kwalifikacyjnym (World Team Trials), a później pokonać powracającego medalistę świata (jeśli takowy występuje w danej wadze, jeśli nie, zwycięzca WTT mierzy się ze zwycięzcą US Open) podczas FinalX – czyli w pojedynku “best 2 out of 3” toczonym jednego wieczora. Zanim więc poznamy reprezentanta USA w kategorii -97 kg będziemy mieli przyjemność obejrzenia trzech starć pomiędzy Snyderem a Coxem – zwycięzca dwóch z trzech pojedynków pojedzie do Tokio.

Analogiczna sytuacja spotkała Kyle’a Dake’a, który jest dwukrotnym (2018 i 2019) mistrzem świata w dywizji do 79 kilogramów. W przeciwieństwie do Coxa, Dake zdecydował się zejść wagę niżej (-74 kg) i powalczyć o paszport z multimedalistą – Jordanem Burroughsem. O ile dyspozycja J’Dena w -97 kg jest cały czas niewiadomą, tak Dake podczas pierwszego w tym roku turnieju rankingowego (Matteo Pelliconne) przeszedł przez kategorię do 74 kilogramów niczym burza! – w boju o złoto odprawił tureckiego brązowego medalistę z Rio, Sonera Demirtaşa, przez przewagę techniczną stosunkiem punktów 11-0 (sic!).

9 KOMENTARZE

 1. + info z zakończonych przed momentem ME. Robert Baran uległ Geno Petriaszwiliemu w finale -125 kg, więc mamy srebro (i złoto Murada). Nie pisałem osobnego newsa – gdyby było złoto, to bym napisał;) – żeby nie spamować zbytnio, ale tu chociaż wspomnę. Widać było różnicę poziomów, no ale Gruzin to klasa sama dla siebie. No i Chamizo obronił mistrzostwo w -74 kg, łapcie skróty z walki. Do samego końca nie było wiadomo kto dowiezie, ostatecznie Frank nie pozwolił sobie wyrwać tego punkta.

 2. @Jakub Bijan licze na Dake. Wiesz kiedy planowane sa te elminacje i czy beda na flograppling ewentualnie darmowej platformie?

  Dat jeszcze nie ma, ale na Flo będzie bo to jest wspólna i inicjatywa USA Wrestling i FloSport – z tego co rozumiem, mają wyłączność. Jeśli w roku olimpijskim nic się nie zmieniło, to w ramach subskrypcji powinno być dostępne – w zeszłym roku było.

  + Tabela medalowa z ME

 3. Dat jeszcze nie ma, ale na Flo będzie bo to jest wspólna i inicjatywa USA Wrestling i FloSport – z tego co rozumiem, mają wyłączność. Jeśli w roku olimpijskim nic się nie zmieniło, to w ramach subskrypcji powinno być dostępne – w zeszłym roku było.

  + Tabela medalowa z ME

  Jak bedziesz juz wiedzial terminy tych walk mozesz mnie zawolac. W sumie to chetnie je obejrze.

 4. Jak bedziesz juz wiedzial terminy tych walk mozesz mnie zawolac. W sumie to chetnie je obejrze.

  Polecam, bo to jest mega dobrze zrobione i formuła jest bardzo przystępna – jedna mata, całość zamyka się w 2-3 godzinach (event jest podzielony na dwie albo trzy części, bodaj tydzień po tygodniu).

 5. Obstawiam, że Snyder > Cox, Dake > Burroughs

  I nie, nie znam się, po prostu życzeniowo typuję, jak różne amerykańskie ziomki walkę Janka z Korejem 😀

 6. Obstawiam, że Snyder > Cox, Dake > Burroughs

  I nie, nie znam się, po prostu życzeniowo typuję, jak różne amerykańskie ziomki walkę Janka z Korejem 😀

  Rasista

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.