Fot: Esther Lin / MMAFighting

Nokaut jaki Yoel Romero Palacio zaserwował Chrisowi Weidmanowi, został uznany przez naszą redakcję za najlepszą technikę kończącą roku 2016.

Latające kolano jest bardzo efektowną techniką, która coraz częściej przebija się z tajskiego boksu do MMA. Technika ta polega na wyskoku z kolanem wycelowanym w korpus lub szczękę rywala. Można ją robić w wariacjach z jednym sztywno wysuniętym kolanem lub w tzw. podwójnej wersji, gdzie w czasie lotu zmieniamy nogę, atakując tą, która wcześniej była z tyłu.

Technika ta jest nie tylko efektowna, ale i efektywna. Gdy trafi czysto na szczękę, to nie ma ratunku. Jest też trudna do zrobienia, a co za tym idzie, czasami ryzykowna. Dlatego nokauty latającymi kolanami są bardzo rzadkie, ale gdy już się zdarzą, są zawsze nominowane do technik kończących roku. I dokładnie dlatego Romero wskoczył na pierwsze miejsce w naszym plebiscycie. Jego latające kolano było nie tylko piękne techniczne, ale również brutalne i przypominające widzom, jak bardzo niebezpieczna jest to forma ataku – Weidman długo nie mógł dojść do siebie.

Zapaśnicy mają szczególnie ciężko w tej konfrontacji, gdyż kolana traktuje się zawsze jako jedną z ofensywnych kontr na próbę zejścia w nogi. Tak też było i w tym przypadku. Chris obniżył pozycję i szedł po obalanie za obie nogi. Romero jednak wystrzelił idealnie w tempo – gdy Weidman ręce miał daleko od głowy – i wbił się z takim impetem, że o mało nie zrobił salta w przód. By zrobić obalenie, trzeba sporo siły włożyć w złapanie nóg rywala. Ważny jest wtedy dynamiczny początek. Na nieszczęście dla Chrisa, obie siły (jego zejście po nogi i wyskok Yoela), spotkały się w połowie drogi, czyli na skroni Weidmana. Nic zatem dziwnego, że ten padł oszołomiony, a ciosy dobijające były już zupełnie zbędne. Kolana jako zabójcy zapaśników od dawna zasłużyły na swoją sławę. Trafić jednak latającym kolanem w schodzącego po nogi rywala, to jest sztuka. Sztuka tak piękna, że zasłużyła na to, by znaleźć się na pierwszym miejscu w naszych corocznych nagrodach.

Laureat 2015: Mark Hunt przeciwko Royowi Nelsonowi
Laureat 2013: Vitor Belfort przeciwko Luke’owi Rockholdowi
Laureat 2012: Edson Barboza przeciwko Terry’emu Etimowi
Laureat 2011: Anderson Silva przeciwko Vitorowi Belfortowi
Laureat 2010: Paul Daley przeciwko Scottowi Smithowi
Laureat 2009: Dan Henderson przeciwko Michaelowi Bispingowi
Laureat 2008: Rashad Evans przeciwko Chuckowi Liddellowi

19 KOMENTARZE

  1. To było latające ? Przecież on się wybił może z 5cm. Poza tym to bardziej Weidman zajebał łbem niż Romero kolanem

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.