Relacja, wyniki, bonusy.

Niesamowitym pojedynkiem i niesamowitym kopnięciem organizacja World Extreme Cagefighting zakończyła swoje istnienie dzisiaj w nocy w Glendale w Arizonie. Wchłonięta od nowego roku przez UFC mniejsza organizacja po raz kolejny i niestety już ostatni udowodniła, że jeśli chodzi o emocje podczas swoich gal nikt nie może się z nimi równać.

W walce wieczoru gali 23-letni Anthony Pettis (MMA 13-1) został ostatnim mistrzem WEC w wadze lekkiej oraz jednocześnie pierwszym pretendentem w wadze lekkiej UFC pokonując po pięciorundowej wojnie Bensona Hendersona (MMA 12-2). Dwie pierwsze wyrównane rundy nie zapowiadały tak wyjątkowych emocji. Początkowo nieznacznie przeważał panujący mistrz, który w pierwszej rundzie dyktował tempo i zdobył dwa obalenia. W drugich pięciu minutach Pettis lepiej bronił obaleń oraz sam częściej trafiał w stójce. W trzeciej odsłonie pretendent po skutecznej obronie obalenia przeszedł Hendersonowi za plecy, ten wstał z nim do stójki i przez prawie pełną rundę bronił duszenia zza pleców. Dziesięć ostatnich minut zgotowało kibicom porcje niezapomnianych wrażeń. Najpierw Henderson skopiował akcje rywala z poprzedniej rundy zdobywając pozycję za plecami, niewiele zabrakło by poddał Pettisa duszeniem, ten jednak obronił próbę poddania i odwrócił sytuację i sam znowu znalazł się za plecami rywala. Tym razem jednak Bendo szybko wyswobodził się z niedogodnej sytuacji. Przed ostatnią rundą można było wyczuć, że pojedynek oscyluje blisko remisu. Pettis rozpoczął bardzo mocno trafiając kilkoma mocnymi ciosami, w tym latającym kolanem. Mistrz nie chciał jednak oddać pojedynku i wreszcie udało mu się położyć rywala na plecy. Pretendent nie dał się w tej pozycji długo utrzymać, wrócił do stójki i na około minutę przed końcem wykonał akcję która zapewniła mu zwycięstwo. Pettis we wręcz filmowy sposób odbił się od klatki i wykonał obrotowe kopnięcie na twarz rywala, które posłało go na deski. Henderson co prawda nie stracił przytomności, ale już do końca pojedynku ratował się przed przegraną przed czasem. Starcie zakończyło się po pełnych 25 minutach, a sędziowie jednogłośnie wypunktowali wygraną podopiecznego Duke’a Roufusa.

W drugiej walce mistrzowskiej tego wieczora Dominick Cruz (MMA 17-1) został pierwszym mistrzem UFC w wadze koguciej zdecydowanie wypunktowując Scotta Jorgensena (MMA 11-4). Dotychczasowy mistrz WEC dominował we wszystkich rundach, w swoim stylu punktując ciosami prostymi, niskimi i wysokimi kopnięciami, jednocześnie przepuszczając praktycznie wszystko co wyprowadzał rywal. Cruz okazał się też lepszym zapaśnikiem od bardziej utytułowanego Jorgensena. Podopieczny Lloyda Irvina bez problemu wielokrotnie kładł rywala swoim firmowym wycięciem pod kolanem i na końcowych kartach sędziowskich nie stracił ani jednego punktu.

W dwóch pozostałych pojedynkach głównej karty nie poszczęściło się zawodnikom pochodzącym z Polski. Chris Horodecki (MMA 16-3) został poddany trójkątem przez bardzo sprawnego w parterze Donalda Cerrone (MMA 13-3), a Bart Pałaszewski (MMA 35-14) oddał dwie pierwsze rundy w starciu z Kamalem Shalorusem (MMA 7-0-2) i jego powrót w ostatniej odsłonie nie przekonał sędziów punktowych.

Walka wieczoru:

Pojedynek o pas mistrza WEC w wadze lekkiej
155 lbs. Anthony Pettis pok. Bensona Hendersona przez jednogłośną decyzję, 2 x 48-47; 9-46

Główna karta:

Pojedynek o pas mistrza WEC w wadze koguciej
135 lbs.: Dominick Cruz pok. Scotta Jorgensena przez jednogłośną decyzję, 3 x 50-45

155 lbs.: Donald Cerrone pok. Chrisa Horodeckiego przez poddanie (trójkąt), 2:43 runda 2
155 lbs.:  Kamal Shalorus pok. Barta Pałaszewskiego przez niejednogłośną decyzję, 30-27, 28-29, 29-28

Pozostałe:

155 lbs.: Daniel Downes pok. Tie Quan Zhanga przez jednogłośną decyzję, 2 x 29-28; 30-27
155 lbs.: Shane Roller pok. Jamie’go Varnera przez poddanie (duszenie zza pleców), 3:55 runda 1
135 lbs.: Brad Pickett pok. Ivana Menjivara przez jednogłośną decyzję, 3 x 29-28
135 lbs.: Eddie Wineland pok. Kena Stone’a przez KO (slam), 2:11 runda 1
155 lbs.: Danny Castillo pok. Willa Kerra przez KO (uderzenia w parterze) 1:25 runda 1
155 lbs.: Yuri Alcantara pok. Ricardo Lamasa przez KO (lewy podbródkowy), 3:26 runda 1
135 lbs.: Renan Barao pok. Chrisa Cariaso przez poddanie  (duszenie zza pleców), 3:47 runda 1

Bonusy po 10 tys. $

Walki wieczoru: Anthony Pettis vs. Benson Henderson
Nokaut wieczoru: Eddie Wineland
Poddanie wieczoru: Shane Roller

1 KOMENTARZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.