IMMAF_2016_FINAL-1170x1808

Już w nadchodzącym tygodniu w Las Vegas odbędą się Mistrzostwa Świata Amatorskiego MMA 2016 organizowane przez International Mixed Martial Arts Federation. Mistrzostwa dają szansę amatorskim zawodnikom MMA na sprawdzenie się i zaprezentowanie swoich umiejętności przed szerszą publicznością. Jednak na drodze do występu podczas mistrzostw stoją nie tylko osiągnięcia i wyniki sportowe, ale również koszty wyjazdu, które każdy zawodnik musi pokryć sam. Jak informuje, należąca do IMMAF, Polska Federacja MMA (PLMMAF), ze swojej strony zapewnia zawodnikom wsparcie w formie załatwienia wszelkich formalności związanych z transportem, zgłoszeniem i rejestracją, pozyskaniem wiz oraz już na miejscu wsparciem merytorycznego.

Wśród polskich zawodników, którzy wystąpią w tym roku na mistrzostwach będzie można zobaczyć Adama Biegańskiego i Pawła Zakrzewskiego z klubu MMA Valetudo Białystok. Obaj walczą w tej samej kategorii wagowej (-93 kg), a miasto Białystok wsparło ich przed wyjazdem kwotą 10 tys. zł.

Zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki, w taki sposób uzasadnił tę decyzję:

Mamy bardzo dobrych zawodników. Obaj panowie już pokazali, na co ich stać, są mistrzami polski amatorów w MMA i brazylijskim jiu-jitsu. Chcemy wspierać zawodników, którzy swoimi osiągnięciami plasują się w czołówce kraju, trzymam kciuki za ich dalsze sukcesy.

Tuż przed mistrzostwami zapytaliśmy Pawła Zalewskiego, trenera obu zawodników z MMA Valetudo Białystok o to, jakie faktycznie trzeba ponieść koszty wyjazdu do Las Vegas.

Cały wyjazd kosztuje około 10, 11 tysięcy złotych za jednego zawodnika. Miasto udzieliło nam wsparcia, ja również znalazłem kilku prywatnych sponsorów i częściowo finansowaliśmy wyjazd również z pieniędzy klubowych. Zależało mi na tym, by obaj pojechali, ponieważ bardzo wierzę, że obaj mogą coś na mistrzostwach wywalczyć.

Trener Zalewski nie ukrywa, że liczy na dobry wynik obu swoich podopiecznych, a może nawet na tytuł mistrza, wierzy również, że walka i sukces  podczas mistrzostw może otworzyć zawodnikom lepszą drogę w karierze zawodowej.

Wydaje mi się, że Adam Biegański ma duże szanse na wywalczenie tytułu mistrza świata. Adam od trzech lat plasuje się w czołówce Polski na różnych turniejach i mistrzostwach, natomiast od roku jest najlepszy wszędzie gdzie nie pojedzie. Przytrzymałem go rok na amatorstwie, gdyż zawodowo miał zadebiutować na jesieni 2015 roku w walce z Rafałem Świeradem z Warszawy. Walka się odbyła na gali MMA w Ostrołęce, ale na zasadach amatorskich, dwa razy po cztery minuty. Oczywiście Adam wygrał. Zmieniliśmy tę walkę na starcie amatorskie ponieważ chcę aby Adam zdobył pas mistrza świata, bo jest kompletny i wiem że to może otworzyć mu szybciej drogę do UFC. Adam niedawno wygrał również pas najlepszego amatora w Polsce federacji AFC (Amateur Fighting Championship). Teraz był również na pucharze polski, gdzie w zasadzie wybrał się z marszu bez konkretnego przygotowania, żeby zrobić sobie nieco walk niejako na przetarcie. Pokonał jednak wszystkich przeciwników i wygrał. Można powiedzieć, że obaj, Adam i Paweł są mistrzami polski, ponieważ walczą w tej samej kategorii wagowej, a ponieważ nie chcieli z sobą walczyć rzucali monetą, który z nich zostanie mistrzem. Obaj są zatem w polskie czołówce. Adam jest również mistrzem Polski w BJJ w niebieskich pasach, a Paweł jest mistrzem polski w BJJ w białych pasach.

Paweł Zalewski zapytany o to czy nie obawia się, że jego podopieczni spotkają się w końcu walce na mistrzostwach w Las Vegas, powiedział:

Jeżeli w finale, to nie ma najmniejszego problemu. Jeżeli spotkają się wcześniej, no to mam nadzieję, że organizatorzy jakoś tak to załatwią, żeby oni nie musieli z sobą się wtedy mierzyć, szczególnie, że są z jednego klubu. A jeżeli nie, to przy takie rangi zawodach nie będzie wyjścia i będę musieli walczyć o prymat w swojej kategorii wagowej.

Tuż przed wylotem do Las Vegas w rozmowie z „Kurierem Porannym”, Adam Biegański i Paweł Zakrzewski powiedzieli, że:

Dzięki trenerom jesteśmy znakomicie przygotowani do startu w Las Vegas pod każdym względem. Równie dobrze czujemy się w walce w stójce, jak i w parterze. Nie wiemy, na jakich konkretnych rywali możemy trafić, ale z pewnością najgroźniejsi będą zawodnicy z USA i Brazylii. Europy raczej się nie boimy. Wiemy tylko, że aby dojść do finału trzeba wygrać pięć walk.

Zapytani o potencjalne starcie między sobą, odparli:

To wtedy będziemy się tym martwić. Oby to był nasz największy problem.

Zapowiedź wideo nadchodzących mistrzostwa świata można obejrzeć tutaj. Relacja z tego wydarzenia ma być również dostępna w usłudze Fight Pass oraz na Extreme Sports Channel. Nie wiadomo jednak kiedy faktycznie materiał pojawi się na antenie.

Tuż przed mistrzostwami szef UFC Dana White, napisał list otwarty do wszystkich sportowców, którzy wystąpią w Las Vegas podczas UFC International Fight Week, zachęcając w nim do tego, aby wszystkie całe wydarzenie odbyło się w duchu sportu i przyjacielskiej atmosferze.

Dana-Letter-to-Athletes

1 KOMENTARZ

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.