Choć Dustin Poirier stał się szeroko rozpoznawalny, a liczba jego fanów wzrosła, nie wszyscy jeszcze znają szczegóły działalności charytatywnej, jaką prowadzi z żoną. W poniższym opracowaniu, postaramy się przybliżyć to, ile dobrego dla świata zrobiła rodzina Poirierów.

Dustin Poirier zawodnik

Dustin to były tymczasowy mistrz wagi lekkiej, choć historia zdobycia przez niego pasa jest pogmatwana. Pod nieobecność mistrza Khabiba Nurmagomedova (MMA 27-0), który został zawieszony na 9 miesięcy z powodu wszczęcia awantury po UFC 229, UFC postanowiło zrobić pojedynek o najwyższe trofeum pomiędzy Maxem Hollowayem (MMA 21-4) a Tonym Fergusonem (MMA 25-3). Tony odmówił jednak walki i w jego miejsce wskoczył Poirier. „The Diamond” pokonał Maxa przez jednogłośną decyzję, po niesamowitej walce na gali UFC 236 i tym samym został tymczasowym mistrzem. W walce unifikacyjnej Dustin przegrał z Khabibem Nurmagomedovem, choć miał swoją szansę gdy założył Dagestańczykowi ciasną gilotynę. Pojedynek później zwyciężył z Danem Hookerem, a później mieliśmy dwie wygrane walki z Conorem McGregorem.

Dustin Poirier bohater

Dustin oraz Jolie Poirier założyli „The Good Fight Foundation” w 2014 roku. Zaczynali bardzo skromnie, od sprzedaży odzieży sportowej w której Dustin walczył. Po każdej walce utarg z aukcji, przeznaczali na lokalne cele charytatywne.

Duży przełom nastąpił, gdy w 2019 roku został tymczasowym mistrzem świata w wadze lekkiej. Pokonał wówczas Maxa Hollowaya, a Hawajczyk świeżo po porażce ofiarował Poirierowi swoje rękawice oraz strój w którym walczył, by wspomóc fundację Dustina. Również sam nowy mistrz zlicytował wszystko z tego wydarzenia, by pieniądze z aukcji, przekazać na zbudowanie placów zabaw, dopasowanych dla niepełnosprawnych dzieci. A wszystko przez inspirację Aaronem Hillem.

U tego 6-letniego dziecka, zdiagnozowano chorobę Siemerlinga-Creutzfeldta. Jest to uwarunkowana wada genetyczna, która stopniowo uszkadza narządy, doprowadzając pacjenta do śmierci. Po 14 miesiącach od zdiagnozowania ALD, wówczas już 7-letni Aaron zmarł. Zanim jednak odszedł, uczęszczał do szkoły, która nauczała dzieci z podobnymi przypadłościami co on. Rodzice Aarona wspominają, że uwielbiał bawić się na dworze, na placu zabaw. Kiedy był przykuty do wózka inwalidzkiego, nie mógł już dłużej bawić się w otoczeniu zdrowszych dzieci. Jego marzeniem było więc zbudowanie placu zabaw, specjalnie przystosowanego dla takich jak on. I właśnie dlatego po jego śmierci fundacja „The Good Fight”, obrała za cel zrealizowanie ostatniej prośby Aarona, czyli wybudowanie takich miejsc oraz ogólną pomoc dzieciom, z którymi los nie obszedł się łaskawie.

Małżeństwo Poirierów wcześniej ufundowało szkołom 500 plecaków wypełnionych niezbędnymi szkolnymi przyborami oraz pomogli bezdomnym kobietom w regionie w którym mieszkają (Acadiana).

Ważną częścią walki Dustina o lepszy byt bardziej potrzebujących, był kryzys Batwa – jednego z najbardziej prześladowanego ludu w Ugandzie. Z racji egzystencji na skraju lasu tropikalnego, od tysięcy lat zajmowali się zbieractwem i myślistwem, byli swoistymi „strażnikami lasu”. Dziś plemionia z południowo-zachodniej Ugandy, są systematycznie wysiedlane z miejsc, które zajmowały przez pokolenia. Jedno z nich, po tym jak siłą zostali przeniesieni do slumsów, niegdyś licząca 300 osób populacja, skurczyła się o połowę z powodu chorób, braku dostępu do świeżej i czystej wody czy toalet oraz braku umiejętności przystosowania w świecie i w zasadach, w których nigdy nie żyli. Dzięki działaniom innej fundacji, „Fight for the Forgotten”, lud Batwa został przeniesiony na wykupiony kawałek ziemi, która została zaopatrzona w farmę, dostęp do wody i zasoby, pozwalające im przetrwać. Fundacja zadbała też o edukację najmłodszych i przystosowanie starszyzny do uprawy roli. W sprawę zaangażowana była też była już zawodniczka UFC, a obecnie agentka Bellatora, Cris Cyborg. Dziś o lepsze życie dla Batwa walczy Dustin Poirier z żoną. Obie fundacje („Fight for the Forgotten” oraz „The Good Fight”) wspólnymi siłami uzbierali $50,000.

W materiale ESPN w 2019 roku, przed walką z Khabibem, małżeństwo wspomina jak ta przygoda się zaczęła:

Jolie: Dustin zawsze zbierał gadżety po swoich walkach. Od rękawic, przez spodenki, aż do nawet bandaży, otulających pięści.
Dustin: Po tylu walkach, to aż obrzydliwe mieć tak dużo zakrwawionego sprzętu i to wtedy zakiełkował pomysł stworzenia fundacji.
Jolie: Pomyśleliśmy, że może dałoby się wspomóc kogoś, oddając im te rzeczy lub sprzedając je, by zysk ofiarować na pomoc innym.

Obecnie Dustin wszedł we współpracę z jednym z największych bokserów świata, Mannym Pacquiao, by dalej wspierać lud Batwa. Tym razem pieniądze pójdą na budowę 32. domów rodzinnych oraz wykup 17 hektarów ziemi w Ugandzie.

Obecnie 15 domów zostało już ukończone, wraz ze stworzeniem wieży ciśnień, która dostarczy czystą oraz świeżą wodę do domostw. W kampanii charytatywnej w przyszłości przewidziane są wydatki na wybudowanie szkoły oraz szpitala.

Kontrowersje

Po drugiej walce z Conorem McGregorem, Irlandczyk pokonany przez Dustina, zobowiązał się przekazać 500 tysięcy dolarów na jego fundację. Szybko jednak sprawa z pięknej, przekształciła się w brudną, gdy Poirier poinformował świat, że McGregor mimo deklaracji, jeszcze nie przekazał żadnej sumy. Zrobił to publicznie, pod wpisem Conora, który pisał o predykcji dotyczącej ich trzeciej walki (kwiecień, rok 2021):

Poirier: To naprawdę fajna predykcja walki! Conor, przewidywałeś też, że przekażesz na moją fundację pieniądze, a razem ze swoimi ludźmi przestaliście odpowiadać po naszej walce w styczniu. Do zobaczenia już niedługo!

McGregor: Donacja to nie dług. Czekaliśmy na plan na wydanie tych pieniędzy, który nigdy nie przyszedł. Tak robię ze wszystkimi swoimi darowiznami. Musimy wiedzieć wszystko na temat tego gdzie idą pieniądze. Inaczej nie dojdzie to do skutku. Tak jest niestety z wieloma fundacjami. Wziąłeś walkę z McGregorem zamiast o pas mistrzowski co pokazuje, że miałem rację.

Dustin Poirier zasugerował, że Conor jest niesłowny oraz niehonorowy, a Conor McGregor, że fundacja Dustina jest szemrana. Kłótnia jednak szybko została zażegnana i ostatecznie były podwójny mistrz UFC, przekazał darowiznę w wysokości 500 tysięcy dolarów na fundację charytatywną w Luizjanie, lecz nie współpracował on przy tym procesie z Poirierem. Irlandzka gwiazda MMA postanowiła wesprzeć „Boys and Girls Club” w Luizjanie, z którą „Good Fight Foundation” współpracowała w przeszłości. Uhonorowana organizacja, na swoim profilu na Facebooku napisała wtedy:

„Boys and Girls Clubs of Acadiana” otrzymała nieoczekiwany telefon w tamtym tygodniu. Conor McGregor postanowił podarować 500 tysięcy dolarów żeby mieć wpływ na rozwój młodzieży w południowej Luzjanie wspierając nadchodzący obóz letni w 2021 roku i trwający program zdrowia i rekreacji, aktywności w 6 klubach. Ta inwestycja jest dla nas przełomowa! Dziękujemy Conor za pomoc, dzięki tobie nasze dzieci będą miały co potrzebne żeby rozwijać się tego lata!

Sam Dustin później żałował, że publicznie zaatakował Conora o brak przelewu i na swoim profilu na Instagramie napisał:

Nigdy nie chciałem łączyć mojej fundacji z negatywnymi emocjami, czy sugerować, że dotacja to coś złego, negatywnego. Ostatecznie Conor dał pięćset tysięcy dolarów dla organizacji „Boys and Girls Club of Acadiana”, więc pieniądze powędrowały tam, gdzie powinny.

Dustin Poirier – Wzór do naśladowania

Swym działaniem, Dustin Poirier udowadnia, że nie tylko jest wielkim sportowcem, świetnie radzącym sobie w oktagonie, ale również człowiekiem o wielkim sercu, który bezinteresownie potrafi poświęcić się, by przywrócić szczęście innym ludziom. „The Good Fight” rozrosło się tak bardzo, że dziś to pełnoetatowa praca dla Jolie Poirier, która nie może być szczęśliwsza, że poświęca się pomocy innym. Jak sama napisała na swoim koncie na Twitterze: „Jesteśmy wdzięczni, że możemy to wszystko robić dla ludzi. Dustin jest dla mnie wzorem do naśladowania, jest inspiracją”.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

16 komentarzy (poniżej pierwsze 30)

...wczytuję komentarze...

klossowski

Legacy FC
Lightweight

1,986 komentarzy 3,282 polubień

Niegdyś licząca 300 osób populacja, skurczyła się o połowę

Ten tekst to jakiś przedruk?
W samej Ugandzie Pigmejów Twa jest ponad 3 tys, a na świecie prawie pół bańki, a nie 150 osób.....

Odpowiedz 3 polubień

Cloud

UFC
Heavyweight

17,164 komentarzy 26,465 polubień

Ten tekst to jakiś przedruk?
W samej Ugandzie Pigmejów Twa jest ponad 3 tys, a na świecie prawie pół bańki, a nie 150 osób.....

Nie chodziło o całą populację a tylko o to plemię, któremu pomaga fundacja (Południowo-zachodnia Uganda). Przepraszam jeśli źle ująłem to zdanie. Zmieniłem już żeby było to jasne. Oni sami nie podają o które plemię dokładnie chodzi i wszystkie informacje publiczne, są bardzo ogólne.

Odpowiedz 1 Like

andrzej_t.

UFC
Middleweight

11,652 komentarzy 24,003 polubień

a co? nie ma tam murzyńskich państw, które by mogły pomóc temu plemieniu? jakby nie Dustin z USA to by wyginęło?
:travolta:

Odpowiedz 2 polubień

torpedo

UFC
Lightweight

9,004 komentarzy 21,295 polubień

a co? nie ma tam murzyńskich państw, które by mogły pomóc temu plemieniu? jakby nie Dustin z USA to by wyginęło?
:travolta:

Przecież oni sobie nie umią pomóc, to jak mają wspomóc plemię?

Odpowiedz 2 polubień

MaloHombre

KSW
Featherweight

5,062 komentarzy 12,830 polubień

Takie trochę "przyjechał biały z bogatego kraju, by ratować świat"

Odpowiedz polub

GupiRyj

Legacy FC
Heavyweight

2,172 komentarzy 3,481 polubień

a co? nie ma tam murzyńskich państw, które by mogły pomóc temu plemieniu? jakby nie Dustin z USA to by wyginęło?
:travolta:

Bialy pomaga slabym plemionom, a chinczyk robi interesy z czarnymi wladcami, wycina lasy, buduje zaklady.
Przesiedla dzikusow, wyjebane ma na biedote. Niestety tak to wyglada.

Odpowiedz 8 polubień

Olo

BAMMA
Heavyweight

1,089 komentarzy 2,027 polubień

a co? nie ma tam murzyńskich państw, które by mogły pomóc temu plemieniu? jakby nie Dustin z USA to by wyginęło?
:travolta:

Prędzej jedni drugich wyrżną maczetami albo rozstrzelają z kałasza, niż sobie nawzajem pomogą.

Odpowiedz polub

MaloHombre

KSW
Featherweight

5,062 komentarzy 12,830 polubień

Bialy pomaga slabym plemionom, a chinczyk robi interesy z czarnymi wladcami, wycina lasy, buduje zaklady.
Przesiedla dzikusow, wyjebane ma na biedote. Niestety tak to wyglada.

No, tak jest. EU i USA się spuszczaja, a Chińczycy w tym czasie robią interesy i się śmieją z poprawności politycznej

Odpowiedz 3 polubień

Raven

Shark Fights
Lightweight

1,170 komentarzy 2,856 polubień

Nie odrobiłeś zadania domowego, Cloud. Przecież na Cohones już dawno grupa ekspertów zweryfikowała Poiriera, że na pewno sam z tej działalności czerpie dla siebie profity i jeszcze Conora O Złotym Sercu chciał na kasę naciągnąć, a kiedy ten go sprytnie przejrzał, to Dustin próbował go na dokładkę zdyskredytować w Internetach.
Jaki więc tam z niego dobry człowiek?

Odpowiedz 3 polubień

jut

Legacy FC
Welterweight

2,008 komentarzy 4,980 polubień

Moim zdaniem Conor dalej wisi pół bańki Dustinowi. Obiecał kasę. Nie dał kasy. Zrobił z gęby cholewę.
To, że przekazał innej fundacji z tego samego regionu, nie ma znaczenia. Tu nie chodzi o to, że Conor dołączył się do jakiejś akcji charytatywnej, tylko miał wspomóc fundację Poitiera. Jak wiadomo, nie chodzi Rudemu o dzieciaki a o biznes (promocja walki, zasięgi, pozytywny PR, który zresztą jest mocno nadszarpnięty).
To tak jakbym kuzynowi Maciusiowi przy całej rodzinie obiecał np. zegarek, a podarował kuzynowi Zdzisiowi. Niby kuzyn ma prezent, ale coś i tak nie gra.

Odpowiedz polub

Raven

Shark Fights
Lightweight

1,170 komentarzy 2,856 polubień

Moim zdaniem Conor dalej wisi pół bańki Dustinowi. Obiecał kasę. Nie dał kasy.

Jak go Rudi zabije we śnie, to już mu raczej tej dotacji nie wpłaci...

Odpowiedz 1 Like

andrzej_t.

UFC
Middleweight

11,652 komentarzy 24,003 polubień

Bialy pomaga slabym plemionom, a chinczyk robi interesy z czarnymi wladcami, wycina lasy, buduje zaklady.
Przesiedla dzikusow, wyjebane ma na biedote. Niestety tak to wyglada.

Dokładnie

Odpowiedz polub

V
VelasquezMMA

Oplot Challenge
Welterweight

63 komentarzy 138 polubień

Biały z Ameryki pomaga w ugandzie ciekawe czy jakis czarny z Ameryki pomaga komuś na Mołdawi? Poza tym potrzebujących w stanach nie brakuje ale sąsiad może zdychać z głodu ważne pomoc obcemu żeby ludzie widzieli

Odpowiedz polub

VikingIno

Jungle Fight
Lightweight

260 komentarzy 388 polubień

:brianvomit::rainbowvomit::Tęcza:

Odpowiedz 1 Like

Skaczomcy przez płot

Jungle Fight
Welterweight

295 komentarzy 779 polubień

Biały z Ameryki pomaga w ugandzie ciekawe czy jakis czarny z Ameryki pomaga komuś na Mołdawi? Poza tym potrzebujących w stanach nie brakuje ale sąsiad może zdychać z głodu ważne pomoc obcemu żeby ludzie widzieli

Myślę że aż tak nie jest że to pod publiczkę tylko, intencje mają dobre i zależy co zostaje nagłośnione to na to się odruchowo zwraca uwagę, ale masz trochę racji. Dlatego mnie rozpierdoliło jak kilka tygodni temu w parafii mojej panny zrobiło się szemranie, że nowy probo zamiast robić koncerty, cuda wianki to zaczął wspierać wdowy i niepełnosprawnych w trudnej sytuacji życiowe i że co on to za nowe ekscesy i precedensy wprowadza. Ale zbieranie od 50 lat na wszystkich potrzebujących na drugim końcu świata nikogo nie dziwi i to jest spoko (też uważam że to dobre jeżeli są uczciwie redystrybuowane, ale to inny temat). Ludzie jakoś dziwnie myślą, że się temu dziwią, facet ma lokalnie jakiś wpływ i zrobił dokładnie to do czego powinna służyć parafia i jego stanowisko, widać w naszym społeczeństwie się sporo rzeczy poprzestawiało juz. Wszędzie tak powinno być, że lokalna wspólnota się wspiera, to buduje dobre relacje, spójność i siłę społeczeństwa. A nie żreć się między sobą i być obcymi dla siebie z sasiadami, a wysyłać gdzieś hen daleko hajs.

Odpowiedz polub

click to expand...
moriox

Jungle Fight
Welterweight

325 komentarzy 213 polubień

Dziwnie się czyta "wojownik o złotym sercu", jak człowiek kombinuje że to chyba jego żona prowadzi, co jest jego mężem. A on bardziej wygląda na łobuziaka.

Odpowiedz polub